CVUT

České vysoké učení technické v Praze
Fakulta stavební -- K 129 - Katedra architektury

Předměty aktuálního semestru -- letní 2023/24

přejděte na archiv předmětů od roku 2008 (podle kateder)

semestr letní 2023/24


Soudobé architektonické intervence v historickém prostředí

Předmět se zabývá širokou problematikou krajinářské architektury, a to zejména vztahu výstavby a krajiny, zapojení zástavby do krajiny, charakteru krajiny a jeho ochrany a dalších krajinářských otázek, nakolik souvisejí s profilem absolventů studia v oboru Architektura a stavitelsví. Cílem je zdůraznění významu architektonických a urbanistických hledisek krajinářské tvorby a pochopení významu krajiny jako součásti architektonické a urbanistické tvorby a významu krajiny ve struktuře měst a městských regionů. Konkrétní zaměření předmětu se odvíjí od preferencí studenta a tématu jím zpracovávané disertační práce.


Architektonické intervence v historickém prostředí

Možnosti a limity soudobé architektonické tvorby v kontextu historického kulturního prostředí. Zásady a principy architektonických intervencí do historických staveb a památkově chráněných urbánních celků. Praktické příklady střetu/souznění prostorové památkové ochrany s novými architektonickými projekty a realizacemi. Praktické a teoretické příklady soudobých projektů v památkově chráněných lokalitách z hlediska aktuálního veřejně-právního schvalovacího procesu.


Architektura inženýrských staveb

Inženýrské stavby jako součást architektonické tvorby, typologická podstata a estetické hodnoty. Historie, typologie a design inženýrských staveb - silnice, železnice, stavby pro energetiku, vodní stavby, mosty, speciální stavby. Krajinotvorná a městotvorná funkce inženýrských staveb a podíl architekta na návrhu těchto staveb.


Architecture of Engineering Structures

Engineering constructions as a part of architectural creation, typological essence and aesthetic values. History, typology and design of engineering constructions - roads, railways, buildings for power engineering, water constructions, bridges, special constructions. Landscaping and town-forming function of engineering constructions and architect''s share in the design of these constructions.


Animace kultury – informální vzdělávání, tvorba kolektivní paměti, participativní metody

Předmět přináší informace o nástrojích převážně z oblasti pedagogiky, sociologie i managementu inovací, které umožní studentům vytvořit podmínky k úspěšnému zapojení nových či rekonstruovaných budov do společenských vztahů. Jedná se nejen o využití budov, ale hlavně o jejich přijetí veřejností.

[1]  Povinná literatura:
[2]  FLORIDA, R. (2002). The Creative Class and How It´s Transforming Work, Leisure, Community and Everyday Life. New York: Basic Books, 2002. ISBN-10: 1469281422.
[3]  TYSLOVÁ, I. (ed.) Metodiky animačních procesů v kultuře. Oeconomica, Praha 2012. ISBN 978-80-245-1903-6.
[4]  HALBWACHS, M. Kolektivní paměť. Praha: SLON, 2009. ISBN 978-80-7419-016-2.
[5]  ASSMANN, J. Kolektivní paměť a kulturní identita. In: Kratochvíl, A. (ed.): Paměť a trauma pohledem humanitních věd. Komentovaná antologie teoretických textů. Praha: Ústav pro českou literaturu AV ČR / Akropolis, 2015. ISBN 978-80-88069-12-6.
[6]  KAPLÁNEK, M. Animace: studijní text pro přípravu animátorů mládeže. Praha: Portál, 2013. ISBN 978-80-262-0565-4.
[7]  Doporučená literatura:
[8]  BARHAKOMERWA GANYWA MULUME, F. Les principes del’animation et gestion de avenements culturelles. Paris. L’Harmattan RDC 2010. ISBN: 978-2-296-11529-3.
[9]  SIOSZTRZONEK, J. Animace kultury. Polské inspirace. Opava, Slezská univerzita 2008. ISBN 978-80-7248.
[10]  Autor Motor Animátor. Praha, Nová síť 2010. ISBN: 9788025437148.


Architecture and Construction

The subject Architecture and Construction at the doctoral level builds on the knowledge gained from the previous Master''s degree program. It deals with architectural design in terms of their construction principle, used material, functionality, financial demands, feasibility, ecology, energy and so on. The subject of Architecture and Design contributes to the deepening of the field of the theory of architecture and the construction of buildings. Modern designs in confrontation with contemporary theory and practice of architecture are an integral part of architectural creation, enhancing its aesthetic value. The application of progressive structures increases the quality of buildings by extending the typological diversity of multifunctional building blocks and their integration into modern spatial structures. The application of ergonomics, ecology and economics of building structures is an indispensable part of the quality design and functioning of the building. The subject of Architecture and Design assists the scientific work of doctoral students in the field of architecture focusing on the field of building structures with an emphasis on current building trends. It introduces new features in the field of load-bearing structures of buildings for use in new buildings and renovations.


Architektura a konstrukce

Předmět Architektura a konstrukce v doktorském stupni navazuje na dosažené znalosti z předchozího magisterského studia. Zabývá se architekturou konstrukcí z hlediska jejich konstrukčního principu, použitého materiálu, funkčnosti, finanční náročnosti, realizovatelnosti, ekologie, energie ad. Přispívá k prohlubování vědního oboru teorie architektury a konstrukce pozemních staveb. Moderní konstrukce v konfrontaci se současnou teorií a praxí architektury jsou nedílnou součástí architektonické tvorby, umocňující její estetické hodnoty. Uplatnění progresivních konstrukcí zvyšuje kvalitu staveb rozšířením typologické rozmanitosti polyfunkčních stavebních souborů a jejich integrace v moderních prostorových strukturách. Uplatnění ergonomie, ekologie a ekonomie stavebních konstrukcí je neopominutelnou součástí kvalitního návrhu a fungování stavebního celku. Předmět Architektura a konstrukce napomáhá vědecké práci doktoranda v oboru architektura se zaměřením na oblast stavebních konstrukcí s důrazem na aktuální stavební trendy. Představuje novinky v oboru nosných konstrukcí staveb pro uplatnění v novostavbách i rekonstrukcích.


Architektonická tvorba

Teoretická a koncepční architektonická tvůrčí činnost v oblasti navrhování a rekonstrukce staveb a souborů, včetně historických. Integrované pojetí teoretického i praktického aspektu architektonické tvorby jako komplexní tvůrčí discipliny, počínaje urbanistickým, hmotovým a krajinným konceptem, objemovým, strukturálním a provozně-technickým návrhem stavby, souběžně s formováním prostorů interiéru. Zaměření na vytváření kvalitního architektonického návrhu s maximální harmonií mezi jeho kulturní, estetickou, užitnou, technickou, ekonomickou i společenskou hodnotou.


20th Century Architecture

The course consists lectures, one two-hour block per week. The lectures are devoted to key works of modern architecture, as well as its theory. Urban planning and socio-economic aspects of industrial development is also discussed.

[1]  Frampton: Modern architecture. Critical History, Oxford University Press, 1980
[2]  William Curtis: Modern Architecture since 1900, J. R Publication 1996
[3]  Šlapeta: Czech Functionalism 1918-1938. AA London 1987
[4]  Hal Foster, The Art-architecture Complex. London: Verso, 2011


Historic Preservation

The course focuses on the field of monument care in the context of the whole-world and provides a basic orientation in the theory and practice of this issue with an emphasis on the protection of building heritage and methods of its restoration. Preservation of monuments includes the necessary overview of the institutional structure as well as the need for orientation in legal and regulations aimed at the protection of cultural heritage at national and international level. Part of the course is to acquire the principles of care for the heritage fund, to analyze the types of modifications of the historical building in relation to its value potential. The course will also present up-to-date knowledge in the field of cognition of the historical building stock (traditional and innovative approaches, techniques and technologies), complement information on international events in the field and adopted international conventions and conventions. The course is divided into four thematic parts (history of monument care, monument care in the Czech Republic, monument care in the international context, care for the building fund) combining lectures (theoretical background), seminars and excursions (or workshops) into monument buildings representing a specific form of restoration of monuments (conservation, restoration, reconstruction, transformation, etc.) During the semester the seminar paper will be consulted.


Historie moderní české architektury

Obsahem je seznámit studenty s vývojem české architektury od druhé poloviny XIX. století až do současnosti s důrazem na urbanismus, vývoj architektonických stylů a nejvýznamnější osobnosti. Děje se tak formou přednášek a vycházek po pražské architektuře příslušného období. Součástí je i srovnání s vývojem evropské architektury té doby a vzájemné vlivy. Výsledkem by měla být základní obeznámenost posluchačů s danou tématikou, orientace ve vývoji architektonických stylů, znalost nejvýznamnějších osobností naší architektonické scény a schopnost zařadit českou architekturu daného období do kontextu evropské a světové tvorby.

[1]  Dle zaměření dané práce.
[2]  Povinná literatura (výběr):
[3]  ● Petr Vorlík - Klára Brůhová - Jan Zikmund, Hubert Guzik - Lenka Popelová - Veronika Vicherková - Martin Horáček a kol. Česká poválečná architektura „pod ochranou a bez“, Zprávy památkové péče, 2017, 77(4), s. 456-462.
[4]  ● Martin Strakoš (ed.), et al. - Lenka Popelová. Nádraží Ostrava-Vítkovice. Historie - architektura - památkový potenciál. Praha: NPÚ, 2017. ISBN 978-80-87967-14-0. (v rámci projektu NAKI II DG16P02R007, Analýza a prezentace hodnot moderní architektury 60. a 70. let 20. století jako součásti národní a kulturní identity ČR).
[5]  ● Eva Novotná, Poválečná bytová výstavba a památková péče na příkladu Velké Británie a Skandinávie. Zprávy památkové péče, 75 (4), 2015, s. 307.
[6]  ● Martin Strakoš. Po sorele brusel, kov, sklo, struktury a beton. Kapitoly o architektuře a výtvarném umění 50. a 60. let 20. století od Bruselu po Ostravu. Ostrava: NPÚ, ÚOP Ostrava, 2014.
[7]  ● Rostislav Švácha (ed.). SIAL. Olomouc: Arbor vitae, Muzeum umění, 2010.
[8]  ● Petr Urlich (ed.) – Petr Vorlík – Katarína Andrášiová – Beryl Filsaková – Lenka Popelová. Šedesátá léta v architektuře očima pamětníků. Praha: Česká technika - nakladatelství ČVUT v Praze, 2006, 303 s.
[9]  ● Oldřich Ševčík. Programy a prohlášení architektů XX. století. Praha: Vydavatelství ČVUT, 1999.
[10]  ● Oldřich Ševčík - Ondřej Beneš. Architektura 60. let. „Zlatá šedesátá“ v české architektuře 20. století. Praha: Grada, 2009.
[11]  ● Kenneth Frampton. Moderní architektura. Kritické dějiny. Praha: Academia, 2004.
[12]  ● Matúš Dulla - Henrieta Moravčíková. Architektúra Slovenska v 20. storočí. Bratislava: Slovart, 2002.
[14]  Povinná literatura v cizím jazyku (výběr):
[15]  Dennis Sharp. Twentieth Century Architecture. A Visual History. London, Lund Humphries, 1991.
[17]  Doporučená literatura v češtině (výběr):
[18]  ● Petr Urlich - Radomíra Sedláková - Lenka Popelová - Pavel Škranc a kol. Výtvarné umění jako součást architektury 60. a 70. let 20. století, FSv ČVUt v Praze, 2017 (digitální nosič v rámci projektu NAKI II DG16P02R007, Analýza a prezentace hodnot moderní architektury 60. a 70. let 20. století jako součásti národní a kulturní identity ČR).
[19]  ● Lenka Popelová. Vliv architektonických soutěží konce padesátých let a šedesátých let na vývoj architektonické formy. Architektúra a urbanizmus, 2014, XLVIII(1-2), 54-73.
[20]  ● Lenka Popelová (ed.) – Eva Špačková (ed.) – Radovan Lipus – Jiří Nekvasil – Albert Pražák – Radomíra Sedláková – Zbyněk Srba – Martin Strakoš – Marie Šťastná – Petr Urlich – Ladislav Vrchovský. Svět architektury a divadla. Architekt Ivo Klimeš. Praha, GRADA PUBLISHING, 2014.
[21]  ● Lenka Popelová. Architektonické a architektonicko-urbanistické soutěže šedesátých let. Jejich specifický přínos v dějinách československé architektury. In: Architektúra a urbanizmus. 2013, roč. XLVII, č. 47, č. 3, s. 34-51.
[22]  ● Ladislav Zikmund-Lender. Experimentální sídliště Invalidovna. Hradec Králové, Praha, Národní památkový ústav, 2014.


Historické mosty a speciální konstrukce

Historické mosty a speciální konstrukce jsou architektonickým a technickým dědictvím, které je třeba chránit a obnovovat v souladu s požadavky památkové péče. Mnoho těchto staveb, mezi které patří i významné kulturní památky, se nachází v havarijním stavu. Při rekonstrukci betonových a ocelových mostů je nutné pro zachování jejich funkce konstrukci zpravidla zesílit, případně vyměnit části nosných i nenosných konstrukcí. V tomto ohledu jsou tyto stavby specifické, neboť statická funkce mostu je primární a inženýrsky velmi náročná a proto nelze na zesilování či výměnu zejména nosných částí aplikovat klasické stavební postupy jako při rekonstrukci ostatních staveb průmyslového dědictví. Cílem předmětu je seznámit posluchače s konstrukční podstatou mostních staveb a speciálních konstrukcí, s diagnostickými možnostmi zjištění jejich skutečného stavu a s technologiemi rekonstrukce a konzervace těchto staveb.


Historické stavby v soudobých podmínkách

Kurz je zaměřen na hlubší seznámení posluchačů s vývojem architektury a stavby měst v prostoru Čech a Moravy. Slohy a kompozice v dějinách evropské architektury od období jejich vzniku až do současnosti. Spolu se sledováním vlastního vývoje architektury je vnímána širší syntéza typologie, stavitelství, uměleckých řemesel a výtvarných umění, podílejících se na finálním obraze exteriéru i interiéru stavby v celku i detailu. Je zdůrazněn význam determinujících činitelů architektury v soudobém využití historických staveb, vztah konstrukce, funkce a prostoru v architektuře historické a jejím soudobém využití.


Industriální archeologie - základy vědecké práce v oboru

Student si v předmětu osvojí základy industriální archeologie, interdisciplinárního oboru, který zkoumá, eviduje, inventarizuje a chrání doklady hmotných i nehmotných dokumentů, artefaktů, stratigrafií a struktur, lidských sídel a krajin, jež vznikly pro průmyslové procesy či jako jejich důsledek. Metody zkoumání se netýkají jen průzkumů krajiny, sídel a jednotlivých objektů, ale v souvislosti s historií techniky i pracovních a výrobních postupů, které zpětně podobu krajiny, sídel a objektů ovlivňovaly.

[1]  Povinná literatura k tématu industriální archeologie a vědecké práce:
[2]  Archeologia technica, Technické muzeum v Brně.
[3]  BARKER, D. - CRANSTONE, D.: The Archeology of Industrialisation. Maney Publishing 2004.
[4]  BORDAGE, Fazette (ed.) The Factories: Conversions for Urban Culture. Basel: Birkhäuser, 2002.
[5]  CASELLA C., E. - SYMONDS, J.: Industrial Archeology - Future Directions. Springer Science+Business Media, Inc. 2005.
[6]  COSSONS, N. (ed.): Perspectives on Industrial Archeology. Science Museum London 2000.
[7]  DARLEY, G.: Factory. Reaktion Books Ltd. 2003.
[8]  DOUET, J.: Industrial Heritage Re-tooled: The TICCIH Guide to Industrial Heritage Conservation. Left Coast Press 2013.
[9]  DVOŘÁKOVÁ, E. - ŠENBERGER, T.: Industriální cesty českým středozápadem. Praha 2006.
[10]  HLUŠIČKOVÁ, H. (ed.).: Technické památky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. I.–IV. díl (A–Ž). LIBRI 2001–2004.
[11]  Charta průmyslového dědictví TICCIH. VCPD FA ČVUT v Praze. Dostupné z: http://vcpd.cvut.cz/wp-content/uploads/2013/04/charta-web.pdf.
[12]  Industrial Archaeology Review.
[13]  FÖHL, A.: Bauten der Industrie und Technik. Deutsches Nationalkomitee für Denkmalschutz 1996.
[14]  JONES, E.: Industrial Architecture in Britain 1750-1939. London 1985.
[15]  NEVELL, M. a kol.: Industrial Archaeology: A Handbook. Council for British Archaeology, 2012.
[16]  PALMER, M. - NEAVARSON, P.: Industrial Archeology: Principles and Practice. Routledge 2000.
[17]  PAULINYI, Á.: Průmyslová revoluce. O původu moderní techniky. Praha 2002.
[18]  PEVSNER, N.: A History of Building Types. London 1976.
[19]  POPELOVÁ, L. (hl. ed.) a kol.: Architektura a veřejný prostor - město, industriál, krajina. Nakl. ČVUT v Praze, 2018.
[20]  RAISTRICK, A.: Industrial Archaeology. London 1972.
[21]  ŠENBERGER, T.: Rekonstrukce výrobně-technických staveb k novým účelům. In: Rozpravy Národního
[22]  technického muzea v Praze, č. 137. NTM, Praha 1995.
[23]  WALTHER, D. - ALBRECHT, H.: SHIFT-X: Compendium on Effective Industrial Heritage Management Structures and Options for their Interregional Transfer. Sächsische Industriemuseum Chemnitz, TU Freiberg 2014. Dostupné z: https://tu-freiberg.de/sites/default/files/media/technikgeschichte-und-industriearchaeologie-3412/Sonstiges/shift-x-online.pdf.
[25]  ČMEJKROVÁ, S.- DANEŠ, F.- SVĚTLÁ, J.: Jak napsat odborný text. Praha, Leda 1999.
[26]  ČSN ISO 690:2011. Bibliografické citace.
[27]  HENDL, J.: Kvalitativní výzkum: základní metody a aplikace. Portál, 2005.
[28]  MOLNÁR, Z. a kol.: Pokročilé metody vědecké práce. Profess Consulting , 2012.
[29]  VYMĚTAL, J. - VÁCHOVÁ, M.: Úvod do studia odborné literatury. ORAC, 2000.
[30]  Zákon č. 121/2000 Sb. Autorský zákon.
[32]  Doporučená literatura:
[33]  ALBRECHT, H. - KIEDORF, A. - TEMPEL, N.: Industrial Heritage - Ecology and Economy: XIV International TICCIH Congress 2009 in Freiberg. Sächsische Industriemuseum Chemnitz, TU Freiberg, 2011.
[34]  BERAN, L. - VALCHÁŘOVÁ, V. (eds.) a kol.: Pražský industriál: technické stavby a průmyslová architektura. VCPD ČVUT v Praze 2005 ad. vydání.
[35]  FRAGNER, B. et al.. Industriální stopy: architektura konverzí průmyslového dědictví v České republice 2000-2005/Vestiges of industry: architectural conversion of industrial heritage in the Czech Republic (2005). Prague, Czech Republic: CTU in Prague, VCPD FA.
[36]  HUDSON, K.: Industrial archaeology: an introduction. 1963 ad. vydání.
[37]  MOORE, Alan, and Alan SMART. Making room: cultural production in occupied spaces. Chicago Los Angeles, CA Barcelona: Other Forms Journal of aesthetics and protest, Los Malditos Impresores, 2015.


Industrial Archeology

Industrial archeology is an interdisciplinary field that examines, records, inventory and protects evidence of tangible and intangible documents, artifacts, stratigraphies and structures, human settlements and landscapes that have arisen for or as a result of industrial processes. The methods of investigation do not only concern surveys of landscapes, settlements and individual objects, but also in connection with the history of technology and working and production processes, which have retroactively influenced the appearance of landscapes, settlements and objects. Main topics: Defining industrial heritage values. Legal protection issues. Contemporary interpretations accentuating current issues such as: public space, cultural tourism, social aspects. Possibilities of preservation of industrial heritage mainly in the form of new use. The importance of education, training, promotion and popularization of industrial heritage, education of the general public affected by industry deprivation. International documents and institutions dealing with industrial heritage. Introduction to the basic literature and methodology of the field. The contents of the exam and the paper are both general knowledge and a selected topic directly related to the subject under examination.


Kulturně-civilizační vývoj Evropy

Předmět zahrnuje sociální a kulturní vývoj v časovém rámci od starověkého Řecka po současnost. Výklad se děje formou tématicky uzavřených sedmi kapitol. Důraz je kladen na seznámení s novými interpretacemi a poznatky. Tématizuje se originalita počátků starořecké kultury a civilizace (význam Sókrata, Platóna - platónské přecenění rozumu, koncept ideálního státu) a Aristotela - klasifikace věd, rozvoj přírodních věd), vztah mýtu, náboženství, filosofie a vědy, specifika řecké vědy (spekulativnost, založení logiky a metodologie, absence vazby na experiment a d.) a její představitelé (Aristotelés, Archimédes atd.); dále nástup křesťanství, jeho dějinné proměny a trvající vklad do moderní společnosti; srovnává se renesance, reformace a protireformace a vyjádření těchto hnutí v architektuře; Galileo a Descartes - zakladatelé moderní vědy (E.Husserl: galileovsko-karteziánská racionalita) a Machiavelli jako zakladatel konceptu moderního státu, krize 17.století a třicetiletá válka; analyzuje se osvícenství jako projekt moderní doby a počátek modernizačních, emancipačních a disciplinačních tendencí (vyjádření těchto tendencí v architektonických projektech této doby; Foucault, Furet k fenoménu osvícenství a francouzské revoluce), zrod moderní vědy (královské akademie, koncept galileovsko-karteziánské racionality a její propojení s technikou a mocí); nástup industrialismu (proměna estetiky průmyslových objektů na přelomu 19. a 20.století) a nacionálních hnutí v 19.století; vztah vědy, techniky a kultury v moderní době (Heidegger k podstatě techniky); výklad uzavírá rozbor fenoménů ekologické krize (plus nástup ekologických a alternativních hnutí), postmoderny, informační společnosti a globalizace.


Komunikace a komunita - site specific projekty, sociologie a psychologie prostoru

Studium praktické i teoretické orientace v prostoru (v divadelních i nedivadelních prostředích) a souvislostech. Otevírá se pro zájemce o mezioborovou laboratoř na pomezí žánrů a stylů.

[1]  Povinná literatura:
[2]  BRAUN, K. Divadelní prostor. Prague, Czech Republic: Akademie múzických umění, 2001.
[3]  CIKÁNEK, M. et al. Kreativní průmysly: příležitost pro novou ekonomiku II. Prague, Czech Republic: Institut umění, 2013.
[4]  HANNAH, D. - HARSLOF, O. (eds.). Performance Design. Copenhagen, Denmark: Museum Tusculanum Press, University of Copenhagen, 2012.
[5]  POLÁČEK, V. - POKORNÝ, V. Recyklované divadlo/Recycled Theatre. Prague, Czech Republic: Grada Publishing and National Museum, 2015.
[6]  SCHMELZOVÁ, R. (ed.). Divadlo v netradičním prostoru, performance a site specific: současné tendence. Prague, Czech Republic: Akademie múzických umění v Praze, 2010.
[7]  SVETINA, I. (ed.). Occupying Spaces: Experimental Theatre in Central Europe 1950-2010. Praha, Divadelní ústav, 2011.
[8]  VÁCLAVOVÁ, D. -ŽIŽKA T. Site specific. PRAHA, Pražská scéna, 2008.
[10]  Doporučená literatura:


Obnova a údržba stavebních památek

Předmět seznamuje s příčinami poškození hmoty stavebních památek, s principy údržby historických staveb, metodami ochrany, údržby a obnovy. Kriticky vyhodnocuje možné zásahy do konstrukcí a jejich dopad na podstatu památky. Předmět uvádí posluchače do problematiky projekce rekonstrukcí, teorie obnovy stavebních materiálů památek. Ve dvou seminárních pracích se student osvojí metody analýzy problému a jeho samostatné řešení.


Průmyslové dědictví ČR - evidence, hodnocení, ochrana

Kurzy se zabývají průmyslovými stavbami - vnímanými jako rozhodující součást průmyslového dědictví. První část je věnovaná sortimentu výrobních staveb na území ČR, způsobům jejich evidence a hodnocení ve vztahu k technologii a době jejich vzniku. Druhá část je věnovaná alternativám záchrany opuštěných industriálních objektů, na pozadí průmyslových úhorů (brownfields), s důrazem na konverze - využití pro nový účel. Průmyslové stavby jako součást kulturního dědictví. Výrobní stavby předindustriálního období - základní charakteristika, vztah ke krajině. Výrobní stavby industriálního období - základní charakteristika, urbanistické souvislosti. Způsoby evidence výrobních staveb, jejich hodnocení, základní kategorie, nástroje k ochraně. Změny výrobních struktur, ztráta původní funkce, odložené továrny, brownfields a průmyslové dědictví. Využití průmyslových objektů pro nové funkce, autenticita, teorie posledního pracovního dne. Využití průmyslových objektů pro nové funkce, předpoklady přizpůsobivosti, vrstevnatost, tvarové intervence.


Průmyslové dědictví – klasifikace konverzí

Předmět je zaměřený na opuštěné výrobní a technické stavby, vnímané jako významnou část průmyslového dědictví, a na možnosti jejich nového využití pro aktuální potřeby. V úvodu je představen sortiment výrobních a technických staveb na našem území, včetně jejich hodnocení ve vztahu k umístění, k původní technologii, době jejich vzniku a schopnosti přijmout nové využití. Hlavní část předmětu je věnovaná možnostem alternativního využití opuštěných průmyslových objektů, s důrazem na konverze. Konverze – využití staveb pro nové, nejčastěji neprůmyslové funkce - jsou klasifikovány podle různých hledisek (urbanistických, architektonických, technických, historických), ale i podle různých forem využití (od dočasných a alternativních nízkozásahových využití, aktivit místních komunit až po transformační developerské projekty). Jsou představeny realizované projekty, naše i evropské, s důrazem na vztah mezi charakterem původního objektu a nové vložené funkce, ale i na míru a užitečnost zásahů do původní stavební substance. Pozornost je věnována rovněž vlivu individuálních vlastností jednotlivých staveb, kontextu, okrajových podmínek, dochovaného stavu aj. na možnosti nového využití. V přehledu jsou uváděny i možné zdroje a alternativy financování podobných projektů a jejich vztah k majetkoprávní situaci a platné územně plánovací dokumentaci.

[1]  Základní literatura:
[2]  HLAVÁČEK, E. Architektura pohybu a proměn. ODEON, Praha 1985.
[3]  ŠENBERGER, T. Rekonstrukce výrobně-technických staveb k novým účelům. In: Rozpravy Národního technického muzea v Praze, č. 137. NTM, Praha 1995.
[4]  DVOŘÁKOVÁ, E. – FRAGNER, B. – ŠENBERGER, T. Industriál_paměť_východiska. Titanic/Grada, Praha 2007.
[5]  HLUŠIČKOVÁ, H. (ed.). Technické památky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. I.–IV. díl (A–Ž). LIBRI, Praha 2001–2004.
[6]  Doporučená literatura:
[7]  KOHOUT, J. – VANČURA, J. Praha 19. a 20. století. Technické proměny. SNTL, Praha 1986.
[8]  DVOŘÁKOVÁ, E. – ŠENBERGER, T. Industriální cesty českým středozápadem. Kladno 2006.
[9]  BERAN, L. – VALCHÁŘOVÁ, V. (eds.) a kol. Pražský industriál. VCPD, Praha 2006.
[10]  BERAN, L. – VALCHÁŘOVÁ, V. (eds.) a kol. Industriál libereckého kraje. VCPD, Praha 2008.
[11]  ŠENEBRGER, T. - POPELOVÁ. L. (eds. a kol.). Železniční dědictví - od velké minulosti k budoucímu využití. Nakl. ČVUT v Praze, 2018.


Památková péče o moderní architekturu

Předmět bude studenty informovat o aktuální diskuzi na téma ochrany architektury 20. století. Seznámí studenty s aktuálně rozdílným přístupem k ochraně staveb 1. a 2. pol. 20. století. Zatímco hodnoty architektonického dědictví 1. pol. 20. stol. jsou obecně přijímané, hodnoty naší poválečné architektury, zejména té vznikající od 60. let, nejsou zatím odborně dostatečně prozkoumány a interpretovány. Co se týče samotné ochrany, početně jsou zatím stavby ze 2. pol. 20. století mezi KP a NKP zastoupeny velmi nízkým počtem (praktický nástroj ochrany v rámci Památkových zón nebo zájmů UNESCO je nedostatečný a též v rámci územních správ je informovanost o problematice malá).

[1]  Povinná literatura (výběr):
[2]  ● Petr Vorlík - Klára Brůhová - Jan Zikmund, Hubert Guzik - Lenka Popelová - Veronika Vicherková - Martin Horáček a kol. Česká poválečná architektura „pod ochranou a bez“, Zprávy památkové péče, 2017, 77(4), s. 456-462.
[3]  ● Martin Strakoš (ed.), et al. - Lenka Popelová. Nádraží Ostrava-Vítkovice. Historie - architektura - památkový potenciál. Praha: NPÚ, 2017. ISBN 978-80-87967-14-0. (v rámci projektu NAKI II DG16P02R007, Analýza a prezentace hodnot moderní architektury 60. a 70. let 20. století jako součásti národní a kulturní identity ČR).
[4]  ● Eva Novotná, Poválečná bytová výstavba a památková péče na příkladu Velké Británie a Skandinávie. Zprávy památkové péče, 75 (4), 2015, s. 307.
[5]  ● Martin Strakoš. Po sorele brusel, kov, sklo, struktury a beton. Kapitoly o architektuře a výtvarném umění 50. a 60. let 20. století od Bruselu po Ostravu. Ostrava: NPÚ, ÚOP Ostrava, 2014.
[6]  ● Rostislav Švácha (ed.). SIAL. Olomouc: Arbor vitae, Muzeum umění, 2010.
[7]  ● Petr Urlich (ed.) – Petr Vorlík – Katarína Andrášiová – Beryl Filsaková – Lenka Popelová. Šedesátá léta v architektuře očima pamětníků. Praha: Česká technika - nakladatelství ČVUT v Praze, 2006, 303 s.
[8]  ● Oldřich Ševčík. Programy a prohlášení architektů XX. století. Praha: Vydavatelství ČVUT, 1999.
[9]  ● Oldřich Ševčík - Ondřej Beneš. Architektura 60. let. „Zlatá šedesátá“ v české architektuře 20. století. Praha: Grada, 2009.
[10]  ● Kenneth Frampton. Moderní architektura. Kritické dějiny. Praha: Academia, 2004.
[11]  ● Matúš Dulla - Henrieta Moravčíková. Architektúra Slovenska v 20. storočí. Bratislava: Slovart, 2002.
[13]  Povinná literatura v cizím jazyku (výběr):
[14]  Dennis Sharp. Twentieth Century Architecture. A Visual History. London, Lund Humphries, 1991.
[16]  Doporučená literatura v češtině (výběr):
[17]  ● Petr Urlich - Radomíra Sedláková - Lenka Popelová - Pavel Škranc a kol. Výtvarné umění jako součást architektury 60. a 70. let 20. století, FSv ČVUt v Praze, 2017 (digitální nosič v rámci projektu NAKI II DG16P02R007, Analýza a prezentace hodnot moderní architektury 60. a 70. let 20. století jako součásti národní a kulturní identity ČR).
[18]  ● Lenka Popelová. Vliv architektonických soutěží konce padesátých let a šedesátých let na vývoj architektonické formy. Architektúra a urbanizmus, 2014, XLVIII(1-2), 54-73.
[19]  ● Lenka Popelová (ed.) – Eva Špačková (ed.) – Radovan Lipus – Jiří Nekvasil – Albert Pražák – Radomíra Sedláková – Zbyněk Srba – Martin Strakoš – Marie Šťastná – Petr Urlich – Ladislav Vrchovský. Svět architektury a divadla. Architekt Ivo Klimeš. Praha, GRADA PUBLISHING, 2014.
[20]  ● Lenka Popelová. Architektonické a architektonicko-urbanistické soutěže šedesátých let. Jejich specifický přínos v dějinách československé architektury. In: Architektúra a urbanizmus. 2013, roč. XLVII, č. 47, č. 3, s. 34-51.
[21]  ● Ladislav Zikmund-Lender. Experimentální sídliště Invalidovna. Hradec Králové, Praha, Národní památkový ústav, 2014.


Památková ochrana technických a industriálních objektů

Předmět je zaměřen na poznání historie a problematiku ochrany specifického úseku fondu kulturních památek a to památek vědy, výroby a techniky, které také zkráceně označujeme jako technické památky nebo technické dědictví. Stručně se dotkne historie jejich vývoje, jejich postavení v rámci výkonu památkové péče, jejich obnovy, konzervace. Cílem kurzu je zprostředkování základního poznání o možnostech ochrany technických objektů a areálů s důrazem na uchování jejich památkové podstaty. V návaznosti na současný vývoj tohoto oboru památkové péče na vzorových příkladech poukáže na problematiku historie ochrany, forem ochrany s vysvětlením platné legislativy a členění výrobních odvětví. Dotkne se aktuálních otázek kvalifikovaného doplňování památkového potenciálu v souvislosti s probíhajícími výzkumy, které jsou směrovány k podchycení stavebního fondu z industriálního období. Stručně se dotkne problematiky zachování movitého fondu technického dědictví, který je jejich nedílnou součástí Budou prezentovány přístupy památkové péče ve vztahu k navrhovaným památkám technického charakteru v ČR na Seznam světového dědictví UNESCO v návaznosti na adekvátní zahraniční příklady.

[1]  Povinná literatura - vzor:
[2]  DVOŘÁKOVÁ, Eva - VITÁSKOVÁ - Karin, MERTA, Jiří: Revitalizace a konverze průmyslových objektů, Projekt památkové péče (inovace studijních programů), Ostravská univerzita v Ostravě, reg. č.:CZ.1.07/2.2.00/07.0240, ISBN 978-80-7368-798-4.
[3]  Charta průmyslového dědictví TICCIH. VCPD FA ČVUT v Praze. Dostupné z: http://vcpd.cvut.cz/wp-content/uploads/2013/04/charta-web.pdf.
[4]  Zákon České národní rady č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči.
[6]  Doporučená literatura:


Památková péče v architektuře

Předmět je zaměřen na obor památková péče v rámci celospolečenského kontextu a poskytuje orientaci v teorii a praxi této problematiky s důrazem na ochranu stavebního dědictví́ a metody jeho památkové́ obnovy. Péče o památky zahrnuje nezbytný přehled o institucionální struktuře i potřebu orientace v právních i oborových předpisech zaměřených na ochranu kulturního dědictví na národní i mezinárodní úrovni. Součásti výuky je osvojení zásad péče o památkový́ fond, rozbor druhů úprav historického stavebního díla v návaznosti na jeho hodnotový́ potenciál. Výuka také představí aktuální poznatky z oblasti poznávání i praktické́ pece o historický stavební́ fond (tradiční́ i inovativní́ přístupy, techniky a technologie), doplní informace o mezinárodním dění v oboru i o přijatých mezinárodních konvencích a úmluvách. Výuka předmětu je rozdělena do čtyř tématických částí (dějiny památkové péče, památková péče v ČR, památková péče v mezinárodním kontextu, péče o stavební fond) kombinujících přednášky (teoretická východiska), semináře a exkurze (resp. workshopy) do památkových objektů reprezentujících specifickou formu obnovy památek (konzervace, restaurování, rekonstrukce, transformace apod.) V průběhu semestru bude konzultována zadaná seminární práce.


Pokročilá počítačová grafika

Cílem předmětu je seznámit studenty s aktuálním stavem počítačové grafiky. Prezentace nových principů, metod a nástrojů (programových i technických prostředků) vhodných pro architektonickou tvorbu. Klasifikace počítačových modelů, problematika převodu dat mezi programy. Moderní metody a techniky prezentace grafických výsledků práce.

[1]  1. Žára, J., Beneš, B., Sochor, J, Felkel, P. Moderní Počítačová Grafika. Computer Press, 2004; ISBN 80-251-0454-0.
[2]  2. Žára: Jazyky pro popis virtuální reality. ČVUT FEL Praha 2000, ISBN 80-01-02100-9.
[3]  3. Žára: VRML 97 - Laskavý průvodce virtuálními světy.1999, ISBN 80-7226-143-6, Computer Press Praha.
[4]  4. Příručky a učební texty k použitým programovým prostředkům – v elektronické podobě.
[5]  5. Internetové zdroje informací – Wikipedie apod.


Průmyslová revoluce - architektura a umění

Přednášky se dotýkají problémů architektury, vlivu techniky a vznikajících technologií na její půdorysný, prostorový a vizuální koncept. Jsou doplněny o teoretické koncepty architektury a urbanismu, jež byly ovlivněny vznikem nové společnosti, jejím racionalismem a pragmatismem od nástupu průmyslové revoluce.

[1]  Povinná literatura:
[2]  BENEVOLO, L.: Geschichte der Architektur des 19. und 20. Jahrhunderts. Deutscher Taschenbuch Verl., 1988.
[3]  BRADLEY, B. H.: The Works - The Industrial Architecture of United States. N, Oxford University Press, 1999.
[4]  DARLEY, G.: Factory. Reaktion Books Ltd., 2003.
[5]  DONALD, F. D.: Art and Industrial Revolution. 1947.
[6]  FÖHL, A.: Bauten der Industrie und Technik. Deutsches Nationalkomitee für Denkmalschutz, 1996.
[7]  FÖHL, A. (ed.): Art and industrial Revolution, Eselsohren, č. 1, 2009.
[8]  FÖHL, A. - Popelová, L. (eds.): Industriál a umění. Nakl. ČVUT v Praze, 2015.
[9]  FRAMPTON, K.: Moderní architektura, kritická historie. Academia, 2003.
[10]  GIEDION, S.: Mechanization Takes Command. 1948 ad. vydání.
[11]  Historismus - Aspekte zur Kunst im 19. Jahrhundert. Hrsg. von K.-H. Klingenburg. Leipzig, Seemann, 1985.
[12]  HOLLINGSWORTH, M.: Architektura 20. století. Columbus, 1993.
[13]  Icons of Design! The 20th Century. Munich, 2000.
[14]  JOHNSON, P.: Zrození moderní doby. Devatenácté století. Academia, 1998.
[15]  JONES, E.: Industrial Architecture in Britain 1750-1939. London, 1985.
[16]  KLINGENDER, F.: Art and the Industrial Revolution. (rev. and ed. Eltin, A.). 1968 ad. vydání.
[17]  KOL. AUTORŮ.: Stavební kniha 2005, Meziválečná průmyslová architektura. EXPO DATA, 2005.
[18]  MIGNOT, C.: Architecture of the 19th Century. Taschen, 1983.
[19]  PALMER, M. - Neavarson, P.: Industrial Archeology: Principles and Practice. Routledge, 2000.
[20]  PRAHL, R. - ŠÁMAL, P.: Umění jako dekorace a symbol. Výzdoba reprezentačních staveb Prahy v éře historismu, secese a moderny. Gallery, 2012.
[21]  PEVSNER, N.: Pioneers of Modern Design. Yale Uni. Press, 2004.
[22]  PEVSNER, N.: A History of Building Types. 1976.
[23]  PETSCH, J.: Architektur und Städtebau im 20. Jahrhundert. Verlag für das Studium der Arbeiterbewegung ,1975.
[24]  RICHARDS, J. M.: An Introduction to Modern Architecture. Middlesex, Penguin, 1965.
[25]  SHARP, D.: Twentieth Century Architecture. A Visual History. Lund Humpries, 1991.
[26]  SPARKEOVá, P.: Století designu. Průkopníci designu 20. století. Slovart, 1999.
[27]  STEARNS, P. N.: The Industrial Revolution in World History. Avalon Publishing, 2012.
[28]  TÜRK, K.: Bild der Arbeit. Wiesbaden, 2000.
[29]  URLICH, P. a kol.: Dějiny 19. a 20. století. Architektura - umění - filosofie -věda - technika.Nakl. ČVUT v Praze, 1997.
[30]  ……………………..
[31]  Doporučená literatura:
[32]  Seznam na vyžádání.


Industrial Revolution – Urban Planning, Architecture and Fine Arts

The lectures deal with the influence of the industrial and post-industrial era on the form of urbanism, architecture and art. They are focused not only on the ground-plan, spatial and visual concept, but also on architectural-social and theoretical problems. Industrial revolution and its influence on the form of the city and landscape, the initial chaos of industrialization, the emergence of metropolises and suburbs. New theories of modern urbanism. Idealistic visions, social utopias and reformations (eg Arts and Crafts), social unrest and ideas. Depiction of the Industrial Revolution and Industrial Procedures in the 19th Century Fine Art. New industrial typologies and technologies and their influence on aesthetics and spatial concept of contemporary architecture. Theoretical concept of modernism, its links to industrialization, typing, standardization and prefabrication. Tendencies of solving social problems of society by means of modern architecture and urbanism (responses also in fine arts). Industry stagnation, transition to the information society and reflection in urban planning / architecture and fine arts. Conversion and brownfields.

[1]  Povinná literatura:
[2]  BENEVOLO, L.: Geschichte der Architektur des 19. und 20. Jahrhunderts. Deutscher Taschenbuch Verl., 1988.
[3]  BRADLEY, B. H.: The Works - The Industrial Architecture of United States. N, Oxford University Press, 1999.
[4]  DARLEY, G.: Factory. Reaktion Books Ltd., 2003.
[5]  DONALD, F. D.: Art and Industrial Revolution. 1947.
[6]  FÖHL, A.: Bauten der Industrie und Technik. Deutsches Nationalkomitee für Denkmalschutz, 1996.
[7]  FÖHL, A. (ed.): Art and industrial Revolution, Eselsohren, č. 1, 2009.
[8]  FÖHL, A. - Popelová, L. (eds.): Industriál a umění. Nakl. ČVUT v Praze, 2015.
[9]  FRAMPTON, K.: Moderní architektura, kritická historie. Academia, 2003.
[10]  GIEDION, S.: Mechanization Takes Command. 1948 ad. vydání.
[11]  Historismus - Aspekte zur Kunst im 19. Jahrhundert. Hrsg. von K.-H. Klingenburg. Leipzig, Seemann, 1985.
[12]  HOLLINGSWORTH, M.: Architektura 20. století. Columbus, 1993.
[13]  Icons of Design! The 20th Century. Munich, 2000.
[14]  JOHNSON, P.: Zrození moderní doby. Devatenácté století. Academia, 1998.
[15]  JONES, E.: Industrial Architecture in Britain 1750-1939. London, 1985.
[16]  KLINGENDER, F.: Art and the Industrial Revolution. (rev. and ed. Eltin, A.). 1968 ad. vydání.
[17]  KOL. AUTORŮ.: Stavební kniha 2005, Meziválečná průmyslová architektura. EXPO DATA, 2005.
[18]  MIGNOT, C.: Architecture of the 19th Century. Taschen, 1983.
[19]  PALMER, M. - Neavarson, P.: Industrial Archeology: Principles and Practice. Routledge, 2000.
[20]  PRAHL, R. - ŠÁMAL, P.: Umění jako dekorace a symbol. Výzdoba reprezentačních staveb Prahy v éře historismu, secese a moderny. Gallery, 2012.
[21]  PEVSNER, N.: Pioneers of Modern Design. Yale Uni. Press, 2004.
[22]  PEVSNER, N.: A History of Building Types. 1976.
[23]  PETSCH, J.: Architektur und Städtebau im 20. Jahrhundert. Verlag für das Studium der Arbeiterbewegung ,1975.
[24]  RICHARDS, J. M.: An Introduction to Modern Architecture. Middlesex, Penguin, 1965.
[25]  SHARP, D.: Twentieth Century Architecture. A Visual History. Lund Humpries, 1991.
[26]  SPARKEOVá, P.: Století designu. Průkopníci designu 20. století. Slovart, 1999.
[27]  STEARNS, P. N.: The Industrial Revolution in World History. Avalon Publishing, 2012.
[28]  TÜRK, K.: Bild der Arbeit. Wiesbaden, 2000.
[29]  URLICH, P. a kol.: Dějiny 19. a 20. století. Architektura - umění - filosofie -věda - technika.Nakl. ČVUT v Praze, 1997.
[30]  ……………………..
[31]  Doporučená literatura:
[32]  Seznam na vyžádání.
[33]  Studijní pomůcky - nejsou


Průmyslové úhory – vývoj politik a příklady realizace

Průmyslové úhory jsou zásadním fenoménem vystavěného prostředí i společensko-ekonomického a společensko-kulturního odkazu. Jejich problematika a problematika jejich regenerace jsou komplexnější, než se obecně má za to. Role národních a regionálních politik a podpůrných programů je v tomto ohledu významná, v mnoha případech ale také dvojznačná.

[1]  DOLEŽELOVÁ, Lucie, Regenerace brownfieldů. Vývoj politik a příklady realizací, Praha: IREAS, Institut pro strukturální politiku, o. p. s., 2015.
[2]  DOUET, J. (ed.). Industrial Heritage Re-tooled: The TICCIH guide to Industrial Heritage Conservation. Lancaster, UK: Carnegie Publishing Ltd., 2012.
[3]  CHRISTIAANSE, K. (ed.). City as Loft: Adaptive Reuse as a Resource For Sustainable Urban Development. Zürich: GTA Verlag, 2012.
[4]  DOLEŽELOVÁ Lucie, Regenerace brownfields - Zahraniční zkušenosti (Studie příkladů Anglie, Francie, Belgie - Flandry a Nizozemí), IURS, prosinec 2004.
[5]  ŠOUREK, Michal, (13) Public Space in Sustainable Development Context | Michal Šourek - Academia.edu https://www.academia.edu/19493936/Public_Space_in_Sustainable_Development_Context
[6]  ŠOUREK, Michal, (13) Europe, Architecture, Shared Vision | Michal Šourek - Academia.edu https://www.academia.edu/43577185/Europe_Architecture_Shared_Vision


Přestavba zemědělské výrobní základny

Vývoj českého venkovského prostoru, ochrana historického jádra vesnice, venkovská obytná výstavba, vybavenost vesnic. Zemědělská výstavba, zemědělská krajina a její hospodářská a ekologická funkce, komunikace a inženýrské sítě na venkově. Ochrana veřejných zájmů v územním plánování, tvorba urbanistické koncepce, složení územního plánu. Vyhodnocení a úpravy v konkrétních historických jádrech vesnic, nová venkovská obytná výstavba, rozbor a úprava krajinného úseku.


Stavebně historický průzkum

Předmět je zaměřen na stavebně historický průzkum jako mezioborovou a mezní disciplínu, jejíž výstup má dva základní významy: pro badatelskou zobecňující rovinu naplňuje význam pro poznání dějin architektury a pro praktickou roviny slouží jako nezbytný podklad pro kvalifikovanou obnovu historického objektu.

[1]  - MACEK, Petr - RAZÍM, Vladislav a kol. Zkoumání historických staveb. Praha 2011.
[2]  - BERÁNEK, Jan - MACEK, Petr a kol. Metodika standardního stavebně historického průzkumu. Praha 2015.
[3]  - BLÁHA, Jiří - RAZÍM, Vladislav a kol. Operativní průzkum a dokumentace historických staveb. Praha 2005.
[4]  - SCHMIDT, Wolf. Das Raumbuch als Instrument denkmalpflegerischer Bestandaufnahme und Sanierungsplanung. Bayerisches Landesamt für Denkmalpflege, München, 1989.
[5]  - GROßMANN, G. Ulrich. Einführung in die historische Bauforschung, Nürnberg 1993.


Teorie architektury

Předmětem výuky je seznámit studenty s oborem teorie jako metodickým nástrojem interpretace architektury a stavební kultury obecně, respektive názorové reflexe na ní. Současná metodika, úzce propojovaná s filosofií, sociologií a jinými humanitními obory se věnuje problémům výkladu v rozličných názorových proudech.

[1]  Povinná literatura (výběr):
[2]  de SOLÀ-MORALES, I.: Diference - topografie současné architektury. Zlatý řez, Praha, 2013.
[3]  FRAMPTON, K.: Moderní architektura. Kritické dějiny. Academia, Praha, 2004.
[4]  GEHL, J.: Města pro lidi. Nadace partnerství, 2012.
[5]  HARRIES, K.: Etická funkce architektury. Arbor Vitae, Praha, 2012.
[6]  KRATOCHVÍL, P. (ed.): Městský veřejný prostor. Zlatý řez, Praha, 2015.
[7]  KRUFT, H. W.: Dejiny teórie architektúry. Pallas, Bratislava, 1993.
[8]  LYNCH, K.: Obraz města. Bova Polygon, Praha, 2004.
[9]  LYNN, G.: Animate form. Princeton Architectural Press, 1999.
[10]  Le CORBUSIER: Za novou architekturu. Nakladatelství Petr Rezek, Praha, 2004.
[11]  MELKOVÁ, P.: Humanistická role architektury. Arbor vitae, Praha, 2016.
[12]  SCHULZ, Ch., N.: Principy moderní architektury. Malvern, 2016.
[13]  ŠEVČÍK, O.: Architektura, historie, umění. Grada Publishing a.s., Praha, 2002.
[14]  ŠEVČÍK, O.: Programy a prohlášení architektů XX. století. Vydavatelství ČVUT, Prah,a 1999.
[15]  URLICH, P.: Klasický a abstraktní model v architektuře 20. století. Skripta ČVUT v Praze, Praha, 1992.
[16]  VITRUVIUS, Pollio, M.: Deset knih o architektuře. ARISTA, BASET, Praha, 2001. (3. vydání)
[17]  VENTURI, R.: Složitosti a protiklady v architektuře. Arbor vitae, Praha, 2003.
[19]  Doporučená literatura:


Theory of Architecture

The of theory of architecture, closely connected with philosophy, sociology and other humanities, is a methodical tool of contemporary interpretation of architecture and building culture, or of reflection on it. The student is acquainted with the main interpretative streams: Modernism based on theoretical suggestions of important representatives of 20th century architecture (Le Corbusier, Walter Gropius, Siegfried Giedion, Mies van der Rohe, Kenneth Frampton, Ignasi de Sola Morales, ...). Semiotics, the science of character, based on the interpretation of W. Morris, F. de Saussure, in Ch. Jenckse. Phenomenology as an alternative way of interpreting architecture perceived as existential and lived space, based on the philosophy of E. Husserl and M. Heidegger, in architecture by K. Lynch and Ch.Norberg Schulz. Iconology dealing with the symbolism and significance of the construction work (E. Panofsky, etc.). Tendencies based on recent knowledge of the relationship between architecture and the digital age (W. Maas - MVRDV, Rem Koolhaas, BIG, etc.). Contemporary issues: architecture and public space, scenology, architecture and fine arts. These methodological approaches are confronted with the available theoretical literature, on the basis of which students work on the interpretation of the selected construction work.


Technický a průmyslový boom - krize – dědictví

Předmět představí industriální rozvoj českých zemí v komparaci s evropskými zeměmi na technickém a průmyslovém boomu dlouhého 19. a krátkého 20. století. Upozorní na krizové momenty v technických a ekonomických souvislostech. Zhodnotí možnosti dědictví tohoto nebývalého rozvoje nejen technických a průmyslových oborů, ale i jejich vlivu na dobovou společnost. Porovná dědictví této doby v českých zemích a v zemích EU. Probíraná témata: Doly a kovy: uhlí, železo a ocel - těžba nerostných surovin atd. Tovární komíny – svědkové parního rozvoje (úsporné a adaptivní opětovné použití tepelných elektráren). Nové funkce pro staré továrny - novým životům dávají smysl staré průmyslové budovy - respektovat jejich dědictví a jejich obraz. Nebezpečné průmyslové areály (požáry, chemické zamoření, výbuchy…) - životní prostředí a bezpečnost z energetického hlediska. Podnikové kulturní dědictví (tvůrčí průmysl) – jejich energetické zdroje. Energie a hnací síly - od mlýnů až po jadernou energii. Krásna malých vodních elektráren – jejich původ a nové užití po energetické krizi 80. let 20. století. Městské prostředí – asanace, plynovody, vodovody, kanalizace, elektřina, pošta, telegraf a telefon (PTT), ... a mnoho dalších prvků charakterizujících městské prostředí. Vznik sítí (elektrifikace) a jejich ovlivnění městského i venkovského prostředí. Elektrická síť: od mystického propojení ke komunikačním strategiím. Cestování a doprava, jak se lidé a zboží pohybují - na zemi, na vodě a ve vzduchu - překračují hranice bez obtíží, ovlivňují krajinu (elektrifikace železnic) – nové pohonné hmoty. Zrychlení pohybu (čas v komunikacích a ve společnosti) – od parních vlaků po rychlovlaky (TGV - turbo vlak s plynovými turbínami a s vývojem pantografu s dvojitým vychylováním, který napájel nově TGV v roce 1981) Legenda Concorde – nové způsoby užití paliv (jako chladicí médium) – akceptace nadzvukových strojů v městském a vesnickém prostředí (2. března 1969/21. ledna 1976 - 24. října 2003) Průmyslový turismus po energetických zdrojích.

[1]  Povinná literatura:
[2]  HLAVAČKA, Milan a kol. České země v 19. století: proměny společnosti v moderní době. 2 sv., Praha: Historický ústav, 2016.
[3]  JÍLEK, František (ed.). Studie o technice v českých zemích 1800-1918. 1. - 4. díl. Národní technické muzeum, Praha 1983-1986.
[4]  SMOLKA, Ivan – FOLTA, Jaroslav (eds.). Studie o technice v českých zemích 1918-2000. Národní technické muzeum, Praha 1995-2000.
[5]  JINDRA, Zdeněk - JAKUBEC, Ivan a kol. Hospodářský vzestup českých zemí od poloviny 18. století do konce monarchie. Univerzita Karlova, Karolinum, Praha 2015.
[6]  KUBÍN, Milan. Přenosy elektrické energie ČR: v kontextu evropského vývoje. Praha: ČEPS 2006.
[7]  EFMERTOVÁ, Marcela. Elektrotechnika v českých zemích a v Československu do poloviny 20. století. LIBRI, Praha 1999.
[8]  Technické památky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. LIBRI, Praha 2001.
[9]  GELHAR, M. Old Industrial Regions between Structural Decline and Rise. In Geographische Rundschau, 62 (2), 2010, p. 4–9.
[10]  VARGAS-SÁNCHEZ, A. Industrial Heritage and Tourism: A Review of the Literature. In Waterton, E., Watson, S. (eds) The Palgrave Handbook of Contemporary Heritage Research. Palgrave Macmillan. London 2015.
[11]  STEARNS, Peter N. The Industrial Revolution in World History. Avalon Publishing 2012.
[12]  SZOSTAK, R. The Role of Transportation in the Industrial Revolution: A Comparison of England and France. Montreal: McGill-Queen''s University Press 1991.
[13]  CHAMBLISS, William J. (ed). Problems of Industrial Society. Reading, Massachusetts: Addison-Wesley Publishing Co, December 1973.
[15]  Doporučená literatura:
[16]  HORSKÁ, Pavla –MAUR, Eduard –MUSIL, Jiří. Zrod velkoměsta. Urbanizace českých zemí a Evropa. Paseka, Praha 2002.
[17]  JANSA, František. Elektrisace železnic s hlediska technického a hospodářského. V Praze: nákl. vl. 1942.
[18]  Propyläen Technikgeschichte. Berlin: Propyläen Verl., 1990–1992. 5 sv.
[19]  BOUNEAU, Ch. –DERDEVET, M. – GALLAND, J.-P. Réseaux de transport et réseaux d''énergie : qui doit prendre en charge le(s) territoire(s) ? In Annales des Mines - Responsabilité et environnement 2014/2 (N° 74).
[20]  BOUNEAU, Christophe. La promotion de l''économie touristique, levier de la politique d''aménagement du territoire en France des années 1950 aux années 1980. In Entreprises et histoire 2007/2 (n° 47).


Tradiční stavitelství 19. a 20. století

Předmět je zaměřen na problematiku památkové ochrany rozsáhlého počtu městských staveb z 19. a počátku 20. století, jejichž stavební kvalita je poměrně vysoká, a ve kterých se zachovalo mnoho doplňkových stavebních prvků, jako jsou okna, dveře, podlahy, omítky, štukové prvky, dekorativní malby apod.

[1]  - Kroftová, K.; Hulec, M.; Hexnerová, H.; Svatoš, J.; Ebel, M.; Kodera, P.: Tradiční městské stavitelství a stavební řemesla na přelomu 19. a 20. století - Svislé a vodorovné konstrukce. 2020. vol. 1.
[2]  - Kroftová, K.; Hulec, M.; Hexnerová, H.; Boháč, M.; Skála, D.; Daďa, J.; Ebel, M.; Hejný, L.: Tradiční městské stavitelství, architektura a řemesla na přelomu 19. a 20. století – Výplně konstrukcí: okna, dveře, 2021. vol. 2.
[3]  - Kroftová, K.; Hulec, M.; Boháč, M.; Ebel, M.; Hejný, L.; Bláha, J.: Tradiční městské stavitelství, architektura a řemesla na přelomu 19. a 20. století – Střešní konstrukce, 2022. 1. vol. 3.
[4]  - Pacold, J.: Konstrukce pozemního stavitelství. | 1. díl: Práce tesařské, pokrývačské a truhlářské, podlahy, stropy a schody dřevěné. 1. vydání – Praha 1890, 2. vydání – Praha 1900. | 2. díl: Práce kamenické, zednické, dlaždičské, kovářské a zámečnické, nespalné schody, základy. 1. vydání – Praha 1891, 2. vydání – Praha 1903.| 3. díl: Železné krovy, topení, ventilace, osvětlení, záchody, odstraňování výkalů a odpadků z domů, návrhy staveb, domy rodinné a činžovní. 1. vydání – Praha 1895, 2. vydání – Praha 1901.
[5]  - Kohout, J., Tobek, A.: Konstruktivní stavitelství, 1. díl. Zednictví. Jaroměř 1911. | 2. díl. Tesařství a stavební truhlářství. Jaroměř 1915.
[6]  - Titscher, F.: Stavitelství – Tradice C. K. Stavebnictví (reedice). Praha 2002.


Teorie vědecké práce v památkové péči

přednášky s diskusními bloky. předmět má být zábavným průvodcem různými typy památkové praxe ve světě

[1]  - Kolektiv autorů: Péče o architektonické dědictví, II.díl, Praha 2008
[3]  - Škabrada, J.: Konstrukce historických staveb, Argo 2003
[5]  - Hošek, J., Loos, L.: Historické omítky, Grada 2007
[7]  - Vařeka, J., Florec, V.: Lidová architektura, Praha 2007
[9]  - Girsa, V., Michoinová, D.: Tradiční vápenné omítky, ČKAIT 2015


Umělecké dílo v historické architektuře

Předmět formou případových studií veřejného prostoru rozvíjí vzájemnou diskusi. Předmět je pomocníkem pro úspěšné začlenění s historických i současných uměleckých děl v architektuře.

[1]  https://www.janerendell.co.uk/wp-content/uploads/2009/03/Art-and-Architecture-prepublication.pdf


Územní plánování venkovského prostoru

Cílem předmětu je přiblížit studentům klíčové problémy se kterými se v rámci územního plánování na venkově budou setkávat. Upozornit na specifika venkovského prostoru, jeho charakteristické rysy. Tématy jsou vývoj českého venkovského prostoru, ochrana historického jádra vesnice, půdorys vesnice, venkovská obytná výstavba, vybavenost vesnic, zemědělská výstavba, zemědělská krajina a její hospodářská a ekologická funkce, komunikace a inženýrské sítě na venkově, ochrana veřejných zájmů v územním plánování, tvorba urbanistické koncepce, složení územního plánu – specifika venkova, vyhodnocení a úpravy v konkrétních historických jádrech vesnic, nová venkovská obytná výstavba, rozbor a úprava krajinného úseku.


Venkovská architektura

Předmět se zabývá výstavbou na venkově, jejími specifiky, historickými a společenskými konsekvencemi. Hlavní témata představují: Půdorysné a prostorové uspořádání venkovského domu, urbanismus vesnice, sociální diferenciace na vesnici, konstrukce staveb, lidová architektura, regionální architektura, usedlosti, hospodářské stavby, zemědělství, obecní stavby, veřejné prostory, panské stavby, církevní stavby, technické stavby, opravy a úpravy domů na vesnici, hodnocení historického jádra vesnice.


Vybrané kapitoly z typologie staveb

Vazby vybraných typologických druhů staveb se současnou praxí a současnými teoriemi architektury a urbanismu jako odraz aktuálních potřeb společnosti. Funkční, dispoziční a provozní požadavky na stavby a soubory ve vztahu k soudobým urbanistickým a architektonickým aspektům. Možnost zvýšení kvality staveb a souborů rozšířením typologické rozmanitosti polyfunkčními stavebními soubory a jejich integrace v moderních prostorových strukturách. Uplatnění ergonomie jako neopominutelné součásti správného návrhu a kvalitního fungování stavby jako celku.


Selected Chapters from Typology of Buildings

Links of selected typological types of buildings with contemporary practice and contemporary theories of architecture and urbanism as a reflection of current needs of society. Functional, layout and operational requirements for buildings and ensembles in relation to contemporary urban and architectural aspects. Possibility to improve the quality of buildings and complexes by extending typological diversity by polyfunctional constructional complexes and their integration in modern spatial structures. The use of ergonomics as an indispensable part of the correct design and quality functioning of the building as a whole.


Veřejný prostor: urbánní komunikace v kontextu udržitelného rozvoje

Komunikace je základním principem a funkcí města - v historickém stejně jako v urbanistickém smyslu. Veřejný prostor je platformou této komunikace: fyzický veřejný prostor ulic, náměstí, budov a pozemků, přístupných veřejnosti - a virtuální veřejný prostor médií. Komunikace komplexu urbánních hodnot ve vitálním veřejném prostoru je základnou udržitelného rozvoje města.

[1]  ŠOUREK, Michal, Od funkčních ploch k metropolitní struktuře Veřejný prostor v kontextu udržitelného rozvoje. habilitační přednáška, k dispozici v .pdf
[2]  ŠOUREK, Michal, (13) Public Space in Sustainable Development Context | Michal Šourek - Academia.edu https://www.academia.edu/19493936/Public_Space_in_Sustainable_Development_Context
[3]  ŠOUREK, Michal, Architektura v moderní době Hledání veřejného prostoru. profesorská přednáška, k dispozici v .pdf
[4]  ŠOUREK, Michal, Veřejný prostor, evropské hodnoty a občanská vybavenost Perla 01 v Ústí nad Orlicí: regenerace brownfieldu veřejným prostorem. k dispozici v .pdf
[5]  ŠOUREK, Michal, Public Space, European Values and Civic Amenities: Perla 01 in Ústí nad Orlicí: Regeneration of a Brownfield by Public Space. available in .pdf
[6]  ŠOUREK, Michal, (13) Europe, Architecture, Shared Vision | Michal Šourek - Academia.edu https://www.academia.edu/43577185/Europe_Architecture_Shared_Vision
[7]  ŠOUREK, Michal, (13) Sustainability or Resilience? Story Sketch of a Problem that Waits on the Sidelines | Michal Šourek - Academia.edu https://www.academia.edu/62118238/Sustainability_or_Resilience_Story_Sketch_of_a_Problem_that_Waits_on_the_Sidelines
[8]  ŠOUREK, Michal, (13) Architecture on the Brink of a Revolution: Spaces, Technologies, and Investors | Michal Šourek - Academia.edu https://www.academia.edu/65866670/Architecture_on_the_Brink_of_a_Revolution_Spaces_Technologies_and_Investors


Public Space

Communication is a fundamental principle and function of the city - in the historical as well as in the urbanistic sense. Public space is the platform for this communication: the physical public space of streets, squares, buildings, and land accessible to the public - and the virtual public space of the media. The communication of complex urban values in a vital public space is the basis for sustainable urban development.

[1]  ŠOUREK, Michal, Od funkčních ploch k metropolitní struktuře Veřejný prostor v kontextu udržitelného rozvoje. habilitační přednáška, k dispozici v .pdf
[2]  ŠOUREK, Michal, (13) Public Space in Sustainable Development Context | Michal Šourek - Academia.edu https://www.academia.edu/19493936/Public_Space_in_Sustainable_Development_Context
[3]  ŠOUREK, Michal, Architektura v moderní době Hledání veřejného prostoru. profesorská přednáška, k dispozici v .pdf
[4]  ŠOUREK, Michal, Veřejný prostor, evropské hodnoty a občanská vybavenost Perla 01 v Ústí nad Orlicí: regenerace brownfieldu veřejným prostorem. k dispozici v .pdf
[5]  ŠOUREK, Michal, Public Space, European Values and Civic Amenities: Perla 01 in Ústí nad Orlicí: Regeneration of a Brownfield by Public Space. available in .pdf
[6]  ŠOUREK, Michal, (13) Europe, Architecture, Shared Vision | Michal Šourek - Academia.edu https://www.academia.edu/43577185/Europe_Architecture_Shared_Vision
[7]  ŠOUREK, Michal, (13) Sustainability or Resilience? Story Sketch of a Problem that Waits on the Sidelines | Michal Šourek - Academia.edu https://www.academia.edu/62118238/Sustainability_or_Resilience_Story_Sketch_of_a_Problem_that_Waits_on_the_Sidelines
[8]  ŠOUREK, Michal, (13) Architecture on the Brink of a Revolution: Spaces, Technologies, and Investors | Michal Šourek - Academia.edu https://www.academia.edu/65866670/Architecture_on_the_Brink_of_a_Revolution_Spaces_Technologies_and_Investors


Základy památkové péče v architektuře

Seznámení se vznikem, vývojem a základními principy české památkové péče v kontextu vývoje a praxe památkové péče v Evropě a v Severní Americe. Filosofické, společenské a umělecko-historické principy teorie a praxe v péči o nemovité kulturní památky.


Základy vědecké práce pro architekty

Cílem předmětu je poskytnout základní orientaci v metodě a smyslu vědecké práce. Hlavní témata jsou: Co je disertace, její struktura a náležitosti. Věda, základní a aplikovaný výzkum, etika vědecké práce. Teorie, metodologie, metodika, metoda a nástroj, metody empirické a logické. Indukce, dedukce, Kolbův experimentální cyklus Výzkumné otázky a hypotézy. Kvantitativní a kvalitativní výzkum. Jak psát odborné publikace. Grantová podpora doktorského výzkumu.


Basics Of Scientific Work For Architects

The aim of the course is to provide basic orientation in the method and sense of scientific work. The main topics are: What is a dissertation, its structure and particulars. Science, basic and applied research, ethics of scientific work. Theory, methodology, method and tool, empirical and logical methods. Induction, deduction, Kolba experimental cycle Research questions and hypotheses. Quantitative and qualitative research. How to write professional publications. Doctoral research grant support.


Atelier architektonicko-konstrukční

Zadání v atelieru je zaměřeno na takové typy staveb, u kterých konstrukce do značné míry ovlivňuje celkové řešení, nebo se může stát inspiračním zdrojem či dokonce výrazným prvkem architektonického řešení. Projekt pak studenti předkládají ve formě studie stavby, doplněné o konstrukční koncept, předběžné výpočty, skici detailů a vybraných konstrukčních prvků. Důležitou součástí vývoje projektu jsou fyzické modely.

[1]  Platná legislativa - normy ČSN, vyhlášky (zejm. Vyhláška č. 501/2006 Sb. o obecných požadavcích na využívání území, vyhláška č. 268/2009 sb., o technických požadavcích na stavby, Nařízení č. 10/2016 (pražské stavební předpisy), vyhláška č. 499/2006 Sb. o dokumentaci staveb), zákony (zejm. Zákon č. 183/2006 Sb. Zákon o územním plánování a stavebním řádu). Publikace Navrhování staveb (Ernst Neufert).
[2]  Periodika aktuální architektury - zejména: Wettbewerbe Aktuell, Detail, Domus, Architect+, ASB, Stavba, Stavebnictví a interiér, Konstrukce, Materiály pro stavbu, apod. Digitální media: Archdaily, ADGnews, Dezeen.


Architectural CAD Modelling 1

The students are acquainted with the possibilities of BIM using ArchiCAD software. Basic tools, functions and principles are demonstrated. Students practice the newly acquired knowledge on a simplified BIM model of a family house or another appropriate building or structure. Objective of this course is to teach prospective architects and civil engineers an effective method of creation BIM model that is base for 2D and 3D documentation (including VR model, IFC etc.).

[1]  ArchiCAD tutorials, webinars, online seminars: https://graphisoft.com/resources-and-support/learning, https://learn.graphisoft.com/
[2]  ArchiCAD Talk Forum: http://archicad-talk.graphisoft.com/
[3]  ArchiCAD Reference Guide: PDF version included in ArchiCAD
[4]  Tutorial Archicad: https://www.youtube.com/watch?v=h09rDg8PWyI
[5]  How to create anything in ArchiCAD: https://www.youtube.com/watch?v=qayQAJZd8TY


Architectural CAD Modelling 2

The subject enhances and develops skills acquired in the basic course 129ACM1. The course is focused on methods and tools for creating of complicated shapes and library elements.

[1]  GDL Reference Guide
[2]  GDL Cookbook V4
[3]  Object Making with ArchiCAD
[4]  ArchiCAD tutorials, webinars, online seminars: http://www.graphisoft.com/education/training_guides/
[5]  ArchiCAD Talk Forum: http://archicad-talk.graphisoft.com/


Design Studio 2M

The task in this design studio is focused on those types of buildings which the structures has largely affects the overall solution, or may become a source of inspiration or even a significant element in the architectural design. The students present their solution in the form of architectural study, together with the design concepts, sketches and details of selected structure parts. An important part of development of project design is physical models. Foreign and Czech students are teaching together in order to get opportunity to debate architectonic issues.

[1]  Regulations, standards


Architectural Drawing 2

The Architectural Drawing 1 course is designed for international students of various degree programmes and different levels of drawing skills. It teaches students to correctly perceive and "see" shapes and space in proportional relationships, spatial context, scale and visual perspective. The models are first assemblages of geometric objects, then supplemented with a chair and a naturalistic figure. The participant of the course learns to lay out and optimally place the drawing in the format. They learn to build the resulting drawing by consciously using the principles of visual perspective. Using the horizon line and vanishing points and by using the technique of viewing, „visioning“ method, which is carried out by measuring the proportions of object using a pencil or a stick. Drawing themes change throughout the semester and graduate in difficulty. from still life drawings of geometric shapes, trees, and human figures to drawings of interiors and street-level cityscapes. A coherent progression aids in the advancement of pencil handling while profiling personal handwriting. The aim is to develop spatial vision and to acquire the skill in drawing and sketching that is indispensable as a means of communication in the production of architectural designs. Constant attention is paid to aspects of shape and mass in space, the expression of light and shadow, plasticity, structure and the differentiation of materials.

[1]  1. J. Sýkora a kol.: Architektonické kreslení - skripta ČVUT 2010
[2]  https://moodle-ostatni.cvut.cz/course/view.php?id=480


Architektonické kreslení

Ve cvičeních Architektonického kreslení se studenti učí správně vnímat a „vidět“ tvary a hmotu ve vzájemných proporčních vztazích, prostorových souvislostech, v měřítku a vizuální perspektivě. Modelem jsou nejprve sestavy geometrických těles, posléze doplněné draperií a jinými objekty. Posluchač se učí rozvrhnout a optimálně umístit kresbu do formátu a pomocí vizování, horizontu a úběžníků budovat výslednou kompozici. Souvislá průprava napomáhá pokroku v zacházení s tužkou a současně v profilování osobního rukopisu. Cílem je rozvíjet prostorové vidění a získat zručnost v kresbě a skicování, která je jako komunikační prostředek při zhotovování architektonických návrhů nepostradatelná. Stálá pozornost je věnována aspektům tvaru a hmoty v prostoru, vyjádření světla a stínů, plastičnosti, struktury a rozlišení materiálů.

[1]  Povinná literatura
[2]  Pešková, Z. a kol.: Grafická prezentace architektury, Vydavatelství ČVUT v Praze, 2019, ISBN978-80-01-06637-9
[3]  Sýkora, J.: Odborné kreslení, Grada, 2011, 120 s. ISBN 978-80-247-3635-8
[4]  Sýkora, J. a kol.: Architektonické kreslení. Vydavatelství ČVUT v Praze, skriptum, 2008, 137 s.,
[5]  ISBN 978-80-01-04115-4
[7]  Doporučená literatura
[8]  Flint, T.: Anatomie pro výtvarníky. Svojtka & Co, 2009, 208 s., ISBN 978-80-7352-243-8
[9]  Constance, D.: Jak kreslit lidské tělo: Anatomie, proporce, rovnováha, pohyb, světlo, kompozice.
[10]  Svojtka & Co, 2002, 128 s. ISBN 978-80-72-37565-3
[11]  Thorspecken, T.: Skicujeme v ulicích – Kompletní průvodce technikami, Grada 2015, 128 s.
[12]  ISBN: 978-80-247-5248-8.
[14]  Studijní pomůcky
[15]  Dřevění panáci pro nácvik kresby


Atelier architektonické tvorby 3

Ateliérová tvorba je předmětem, ve kterém studenti spojují poznatky z širokého spektra architektonických oborů s vlastním názorem a uměleckou kreativitou. V tomto třetím projekčním ateliéru se studenti zabývají různými typy občanských staveb se složitější obsluhou a ambiciózním provozem se složitějšími vztahy. Po široké diskusi, reflexi a posouzení staveb postavených na podobná témata studenti předkládají vlastní návrhy ve formě architektonické studie.

[1]  Pražské stavební předpisy
[2]  Vyhláška č. 268/2009 Sb. o technických požadavcích na stavby
[3]  Periodika, zejména: Wettbewerb aktuell, Detail, Architekt, Stavba,...


Atelier architektonické tvorby - základní 1

Atelier architektonické tvorby základní 1 je první zkušeností studenta s návrhem konkrétního objektu na konkrétním místě. Předmět navazuje na Architektonickou kompozici, která se věnuje tvorbě kompozice jako abstraktní skladby menších částí ve vztahu k většímu celku. Stěžejní náplní předmětu je proces architektonického navrhování aplikovaný při návrhu jednoduchého objektu. Hlavním cílem výuky v obecné rovině je ovládnutí postupů architektonického navrhování spolu s dalším rozvojem kreativity nastartovaným v Architektonické kompozici. Konkrétním cílem práce je návrh drobné stavby - provozně jednoduchého objektu v kontextu konkrétně zadaných podmínek.

[1]  Zahraniční odborná periodika zaměřená na současnou světovou architekturu:
[2]  A10 - new Eropean architecture, The Architecture Review, Wetbewerbe Aktuel, Detail ad.
[3]  Česká odborná periodika zaměřená na současnou světovou a Českou architekturu:
[4]  Architect+, Era 21 ad.
[5]  Webové stránky předních architektonických ateliérů a servery zaměřené na současnou architekturu a design, např.:
[6]  http://www.archiweb.cz/, https://www.archdaily.com/, http://www.archplus.net, https://www.detail-online.com/, https://www.dezeen.com/, http://www.landezine.com/,
[7]  http://www.baunetz.de/, https://www.nextroom.at,
[8]  Publikace o současné architektuře.


Atelier architektonické tvorby 1

Ateliérová tvorba je aplikační předmět ve kterém studenti uplatní získané poznatky z širokého spektra architektonických disciplín s vlastním výtvarným názorem a kreativitou. Tématem ateliéru je návrh bytového domu uchopitelné velikosti, s důrazem na ideu, koncept řešení, vztah řešeného objektu k okolí, vlastní prostorovou strukturu objektu, dispoziční řešení, konstrukční proveditelnost. Podstatné je nalezení moderního výtvarného a estetického výrazu v kontextu místa a okolní zástavby. Pochopení základních prostorových vztahů v návrhové fázi projektu při použití elementárních nástrojů architektonické tvorby.

[1]  ČSN 73 4301 Obytné budovy
[2]  ČSN 73 6056 Odstavné a parkovací plochy
[3]  Pražské stavební předpisy
[4]  Vyhláška č. 268/2009 Sb. o technických požadavcích na stavby
[5]  Periodika, zejména: Wettbewerb aktuell, Detail, Architekt, Stavba,...


Bakalářská práce

Bakalářská práce je základní částí SZZ. Student v ní prokazuje erudici, kreativitu a samostatnost. Každý bakalář architektury oboru A+S FSv ČVUT by měl umět navrhnout kvalitní stavbu rozsahem a složitostí odpovídající rodinnému domu. Tématem bakalářské práce je projekt rodinného domu na konkrétním místě dle zadání vedoucího práce, s důrazem na kontext a individualitu zpracovatele při zohlednění požadavků na nízkou energetickou náročnost.

[1]  Závazné vyhlášky (Obecné technické požadavky na výstavbu resp. Pražské stavební předpisy)
[2]  ČSN
[3]  Vyhláška o dokumentaci staveb
[4]  Další obecně-závazné předpisy podle doporučení vyučujícího


Composition and Theory of Architecture

Seminars are focused on the composition of architecture, which will be analyzed through the basic ordering principles, pattern making process and application of the theoretical concepts.

[1]  Johnson, P.-A. The Theory of Architecture. Concepts, Themes and Practices.
[2]  Ching, F. D. K., Architecture ? Form, Space, and Order, 2012, Wiley, 2012.
[3]  Weston, R. Key Buildings of the 20th Century, Laurence King Publishing, 2010.
[4]  Krier, R. Architectural Composition, Edition Axel Menges, 2010.
[5]  Hanlon, D., Composition in Architecture, Wiley, New Jersey 2009.
[6]  Krier, R., Urban Space, Umbau-Verlag Solingen, 2005.
[7]  Architectural Theory from Renaissance to the Present, TASCHEN, Köln 2003.
[8]  Jencks, Ch., The New Paradigm in Architecture, Yale University Press, 2002.
[9]  Schulz, CH. N., Mening in Western Architecture, 2000.
[10]  Lawlor, R., Sacred Geometry ? Philosophy and Practice, Crossroad, New York, 1982


Cinema4D - Free Modelling

The aim of the subject is to present the methods and concepts of creating computer 3D models using general 3D modelers. In the subject, we offer the features of the world-renowned Cinema 4D software from Maxon.

[1]  Pradeep Mamgain: MAXON Cinema 4D R20: Modeling Essentials. ISBN 179179548X
[2]  Pradeep Mamgain: MAXON Cinema 4D R20: A Detailed Guide to Texturing, Lighting, and Rendering. ISBN 1091454795
[3]  Video-tutorials ( https://cineversity.maxon.net/en )
[4]  Maxon company ( https://www.maxon.net )
[5]  Maxon youtube channel ( https://www.youtube.com/channel/UCWhRfxKSqHU8hjx7mbmKVxA )
[6]  Maxon youtube training ( https://www.youtube.com/c/MaxonTrainingTeam )
[7]  Cinema 4D Help ( https://help.maxon.net/c4d/en-us/ )


Development of Architecture 1

Lectures are covering the development of the concept of ancient architecture (layout, spatial and structural), style and composition im different territories - Egypt, Grecce, Rome at the end in Western Europe and its newly etablished states. Detailed analysis of selected monuments important for development of architecture within periods of interest is part of the lectures. Relations between society and architecture.

[1]  (1)Trachtenberg M., Hyman I. : Architecture from prehistory to postmodern, H. N. Abrams, Inc. publisher, The Netherlands, 1986
[2]  (2)Nuttgens P.: The Story of Architecture, Phaidon, London, 1983, 1985 and later
[3]  (3)Watkin D.: A History of Western Architecture, Laurence King Publisher, 1986, 1992, 1996


Dějiny architektury 2

Předmět DA2 je druhou sérií přednášek předmětu dějin architektury. Má studentovi poskytnout základní historický přehled architektury středovku a novověku s přesahy do pozdějších epoch. Je dotován 2 hodinami týdně. Základem přednášek je seznámit studenta nejen s dějinami středověké a raně novověké architektury ale i s teoretickými díly renesančních architektů.

Povinná literatura:
[1]  Kol. aut., Románské umění, nakladatelství Slovart, Praha 2006.!
[2]  Kol. aut., Gotika, nakladatelství Slovart, Praha 2000.
[3]  Kol. aut., Italská renesance, nakladatelství Slovart, Praha 2000.
[4]  Kol. aut., Baroko, nakladatelství Slovart, Praha 1999.
[5]  Kol aut., Dějiny českého výtvarného umění I/1 - VI/2, Praha 1984 – 2007
[6]  Pijoan, J., Dějiny Umění. Praha 1977
Doporučená literatura:
[7]  Biegel R., Bachtík J., Macek, P., Barokní architektura v Čechách. Praha 2015
[8]  Blažíček O.J., Sochařství baroka v Čechách, Praha 1958
[9]  Kol. aut., Sláva barokní Čechie I., II., Praha 2001
[10]  Kol. aut., Umění italské renesance, Praha 1996
[11]  Martindale A., Člověk a renesance, Praha 1971
[12]  Mencl V., Česká architektura doby lucemburské, Praha 1948
Studijní pomůcky:
[13]  Blažíček, O. J. - Kropáček, J., Slovník pojmů z dějin umění. Praha 1991
[14]  Herout, J.: Staletí kolem nás, Praha 1981

Development of architecture

Subject of lecture cycle is development of European architecture from Ancient architecture (Greece, Rome) through Middle ages, early christian, Romanesque and Gothique, to Renaissance and Baroque. Architecture in connection of social, economical, cultural and life style development, including technical and technological development.

[1]  (1) Sutton, Ian: Western Architecture, Thames & Hudson, London, 1999
[2]  (2) Watkin, David: A History Of Western Architecture, Lavrence King, London, 1986, 1996
[3]  (3) Forneaux Jordan, Robert: Western Architecture, Thames and Hudson, London, 1993
[4]  (4) Nuttgens Patrick: The Story of Architecture, Phaidon, London, 1983, 1993, 1995 ...


Diplomová práce

Zadání diplomové práce vychází z před-diplomního projektu. Diplomní projekt je samostatná práce. V diplomové práci je na vybraný objekt nebo soubor objektů zpracována komplexně pojatá architektonická studie, doplněná o vybrané části dokumentace stupně DSP /DPS stavební části a koncept vybraných částí projektu profesí. U obhajoby musí student prokázat svou invenci architekta a reálnost svého návrhu.

[1]  Příslušné vyhlášky, předpisy a ČSN.
[2]  Periodika a monografie v souvislosti se zadáním.


Design Studio 1 (Residential Buildings)

Studio work is the subject of an application in which students are combining the lessons learned from a wide spectrum of architectural disciplines with their own opinion and artistic creativity.The subject of the award are residential houses and buildings for housing, located in a particular environment. Emphasis is placed on creativity of students, the relationship of the proposal on a specific urban environment and the realism and sophistication of the architectural and building technical solutions, quality, aesthetic design, including technical and material details. During the course held presentations on the current architecture, sub-award task-related issues, the consultation proposals. The project itself is processed at the level of architectural study. Foreign and Czech students are taught together in order to get an opportunity to debate architectural issues.

[1]  Periodicals - in particular: Wettbewerbe Aktuell, Detail, Domus, Wallpaper,
[2]  Website: archdaily.com, architizer.com, architonic.com, afasiaarchzine.com, design-milk.com, dezeen.com, divisare.com, frameweb.com, landezine.com, yatzer.com, yellowtrace.com
[3]  Neufert and other building typologies


Design Studio 2 (Civil Buildings)

Design studio is application course in which students use gained knowledge from broad spectrum of architectural disciplines with their own design opinions and creativity. Various types of civil buildings into the particular environment are assigned within this second design studio. Students present their own designs in the form of architectural study after extensive discussions, consideration and evalluation of works of other architects. Foreign and Czech students are taught together in order to get an opportunity to debate architectonic issues.

[1]  Periodicals - in particular: Wettbewerbe Aktuell, Detail, Domus, Wallpaper,
[2]  Website: archdaily.com, architizer.com, architonic.com, afasiaarchzine.com, design-milk.com, dezeen.com, divisare.com, frameweb.com, landezine.com, yatzer.com, yellowtrace.com
[3]  Neufert and other building typologies


Design Studio 3

Studio work is the subject of an application in which students are combining the lessons learned from a wide spectrum of architectural disciplines with their own opinion and artistic creativity. In this third design studio students deal with various types of civil buildings with more complicated service and ambitious operation site with more complicated relationships. After a broad discussion, reflection and assessments of structures built on similar topics, students submit their own proposals in the form of architectural study. Foreign and Czech students are taught together in order to get an opportunity to debate architectonic issues.

[1]  Periodicals - in particular: Wettbewerbe Aktuell, Detail, Domus, Wallpaper,
[2]  Website: archdaily.com, architizer.com, architonic.com, afasiaarchzine.com, design-milk.com, dezeen.com, divisare.com, frameweb.com, landezine.com, yatzer.com, yellowtrace.com
[3]  Neufert and other building typologies


International Architectural Studio 3

As part of the bachelor''s degree, it is possible to complete the studio 129IAS3 International Architectural Studio 3 in English, instead of the studio 129ATA3, taught in a joint group with foreign students who come to the university primarily as part of the Erasmus+ program. Students work in teams (2-3 members) in such a way that there should not be students from the same country in the team. This creates the possibility of establishing new relationships, gaining experience from a different work and cultural environment, and expanding communication skills. The IAS2 studio offers the opportunity to prepare for work in an international environment or for an internship abroad. Part of the studio teaching is a 4-day workshop at the FSv training center in Telč.

[1]  Applicable legislation, periodicals - in particular: Wettbewerbe Aktuell, Detail, Architekt, Stavba, Stavebnictví a interiér, Materiály pro stavbu, Domus, Wallpaper etc.,
[2]  Website: archdaily.com, architizer.com, architonic.com, afasiaarchzine.com, design-milk.com, dezeen.com, divisare.com, frameweb.com, landezine.com, yatzer.com, yellowtrace.com
[3]  Neufert and other building typologies


Industrial Heritage - Theory and Practice

The course aims to teach student the current state of research and perspectives of protection of industrial heritage (IH) both worldwide and in the Czech Republic.

[1]  1) James Douet (ed.): Industrial Heritage Re-tooled. The TICCIH Guide to Industrial Conservation. Lancaster, 2012. (2) Industrial Heritage - Ecology & Economy: XIV International TICCIH Congress. Sächsisches Industriemuseum, 2011. (3) Marilyn Palmer - Neaverson, Peter: Industrial Archeology - Principles and Practice. London, 2000.


Introductory Design Studio

The semester programme is organised to introduce students to the architectural design process, simulating all the phases of the process with certain level of simplification: analysis and understanding of the assignment, formulating of the concept, design proposal, architectural detail, oral and graphic presentation etc. The subject of the design is a small object housing a simple function with elementary regulation. Final competences after passing the course are: Understanding the design process and its phases and creating a design proposal of a simple object. THE COURSE IS PRIMARILY INTENDED FOR ARCHITECTURE STUDENTS IN 2nd/3rd SEMESTER, IT REQUIRES BASIC SKILLS IN ARCHITECTURE DESIGN AND PRESENTATION.

[1]  Foreign professional periodicals focused on contemporary world architecture: A10 - new Eropean architecture, The Architecture Review, Wetbewerbe Aktuel, Detail ad.
[2]  Czech professional periodicals focused on contemporary world and Czech architecture: Architect+, Era 21 ad.
[3]  Websites of leading architectural studios and servers focused on contemporary architecture and design, such as:
[4]  http://www.archiweb.cz/, https://www.archdaily.com/, http://www.archplus.net, https://www.detail-online.com/, https://www.dezeen.com/, http://www.landezine.com/, http://www.baunetz.de/, https://www.nextroom.at
[5]  Publications on contemporary architecture.


Interior 2

The subject Interior 2 is focused on the complex processing of the interior of a real space. The applicant should have the knowledge of bachelor''s students in the field of architecture, the basics of ergonomics, functional and spatial arrangement. During the semester will be focused on the concept, floor plan solution, use of real materials, their application in the project and the resulting processing of interior documentation presented in the form of a poster and model.

[1]  1) Nováková Z.: Výtvarné dílo v architektonické koncepci, lecture notes ČVUT Praha, 2001 (2) Periodical in the interior area, especially: Interior Design (london), Architekt, Stavba, Stavebnictví a interiér (ČR) (3)Rockport Pub Architecture, USA(seven titles). Whitehead Randall: Lighting solutions.


Kompozice

Předmět Kompozice je prvním projektovým předmětem studijního programu Scénické technologie. Studenti by se měli seznámit s chápáním struktury uměleckého díla s důrazem na pochopení kompozičních souvislostí.

[1]  Odborná periodika zaměřená na současné světové a české umění
[2]  Dvořák, V.; Tichý, L.: Architektonická kompozice. Praha, nakladatelství ČVUT v Praze, 1991.
[3]  Samara, T.: Grafický design, Slovart, 2016, ISBN 978-80-7529-046-5.
[4]  Kandinsky W.: Puknt und Linie zu Fläche, Taschen, 1986
[5]  Hégr, M.: Výstavba obrazu z výtvarného hlediska, 1944, Umělecká beseda, Praha
[6]  Peterson, B. . Learning to See Creatively: Design, Color & Composition in Photography, 2015
[7]  Publikace o současné scénografii, umění, fotografii a architektuře 21. století.
[8]  Webové stránky předních uměleckých ateliérů a servery zaměřené na současnou scénografii, umění, architekturu a design.


Nauka o budovách - typologie

Povinná literatura:
[1]  HILMERA, Jiří, Česká divadelní architektura. Divadelní ústav, 1999. ISBN 7008-087-6
[2]  BROCKETT, Oscar G. a Franklin J. HILDY. Dějiny divadla. Přeložil Milan LUKEŠ a Jan PROKEŠ. V Praze: Rybka Publishers, 2019. ISBN 978-80-87950-66-1
Doporučená literatura:
[3]  POKORNÝ, Vít; Poláček, Vojtěch. Recyklované divadlo. Grada, 2016. ISBN 978-80-247-5751-3
[4]  Les espaces de la musique - Architecture des salles de concert et des opéras; Parenthéses, Philharmonie de Paris, 2015
Studijní pomůcky:
[5]  České technické normy.

Nauka o budovách 2

Přednášky jsou věnovány problematice vybraných typů občanských staveb, především stavbám pro zdravotnictví, školství, dopravu. Přednášky se zaměřují na provozní vazby, provozní okruhy uvnitř struktur, specifické nároky z různých úhlů pohledu - od sociálních po např. hygienické. Všímají si i urbanistických souvislostí, technologických nároků a konstrukčních specifik, typických pro příslušný okruh staveb. Cvičení navazují na přednášky.

[1]  Publikace, zaměřené na daný typ staveb (knihovna Katedry architektury, NTK, architektonické weby)
[2]  Veřejný prostor (IPR), Architektura a veřejný prostor (Zlatý řez, 2013)
[3]  Neufert E. a kol.: Navrhování staveb, Consult Invest, Praha,2000
[4]  Sociologie stáří a seniorů (Grada, 2012), Membránová architektura (Kopřiva a spol., ČVUT, 2015)


Současná architektura

Cílem předmětu je učinit si přehled o nejznámějších teoretických textech/východiscích, které formovaly názor na podobu architektury od 2. pol. 20. stol. do dnes. Předmět se zaměřuje na praktikující architekty, kteří svou tvorbu teoreticky reflektují, čímž se snaží dané téma co nejvíce přiblížit studentům. Student by tak měl získat komplexní představu o inspiračních zdrojích architektury a možných koncepcích současné architektury, lépe též pochopit jednotlivé architektonické styly. Cílem je též podpořit flexibilní, mezioborové vnímání architektury - jak z hlediska formy možných interpretací (výstav, film, site specific…), tak obsahu (další obory jako východisko interpretace - jazykověda, psychologie, sociologie, industriální archeologie…). Cílem předmětu je též naučit se slovně formulovat a kultivovat vlastní představy o architektuře a být schopen vnímat a podílet se na současné diskuzi.

[1]  Frampton, K.: Moderní architektura. Kritické dějiny. Academia, Praha 2004.
[2]  Kruft, H. W.: Dejiny teórie architektúry. Pallas, Bratislava 1993.
[3]  Ševčík, O.: Programy a prohlášení architektů XX. století. Vydavatelství ČVUT, Praha 1999.
[4]  Urlich, P.: Klasický a abstraktní model v architektuře 20. století. Skripta ČVUT v Praze, Praha 1992.
[5]  Urlich, P.: Skripta k předmětu SAR (elektronicky).
[6]  Popelová, L.: Přednášky - vybrané (elektronicky).
[7]  Podrobný seznam literatury obdrží studenti v rámci předmětu.


Scénický provoz 1

Povinná literatura:
[1]  Gregorini, Bedřich, Gregorini, Jindřich a Srstka, Jiří. Základy divadelní činnosti: [AMU = DAMU + FAMU + HAMU]. 1. vyd. Praha: Akademie múzických umění, Divadelní fakulta, katedra produkce, 2007. 105 s. ISBN 978-80-7331-093-6.
[2]  PETR, Jan. Organizace divadelní výroby: (technická realizace scénických návrhů). Brno: Janáčkova akademie múzických umění v Brně, 2010. ISBN 978-80-86928-71-5.
[3]  Kolegar, Jan. Historie scénických technologií. 2. vyd. Brno: Janáčkova akademie múzických umění v Brně, 2011. 68 s., 136 s. obr. příl. ISBN 978-80-86928-94-4.
Doporučená literatura:
[4]  Základní pojmy divadla : teatrologický slovník. 1. vyd. Praha: Libri Národní divadlo, 2004. 348 s. ISBN 80-7277-194-9 (Libri) (váz.).
[5]  ŠUŠKLEB, Jan. Aplikovaný lighting design: vhled do oboru světelného designu. Vyd. 1. Brno: Janáčkova akademie múzických umění v Brně, 2010, 41 s. ISBN 978-80-86928-83-8.
[6]  MORAN, Nick. Světelný design : pro divadlo, koncerty, výstavy a živé akce. Vyd. 1. [Praha]: Institut umění - Divadelní ústav ve spolupráci s Institutem světelného designu, 2010. 240 s. ISBN 978-80-7008-246-1 (váz.)

Tradiční stavební technologie a profese

Přednáškový cyklus předmětu je zaměřen na stavebně-konstrukční zvyklosti tradičního městského stavitelství, vybraná řemesla vztažená k řešenému tématu a také na metodický návrh postupu citlivé památkové obnovy dotčených detailů historických staveb. Součástí přednášek budou vzorové příklady obnov a prezentace pracovníků z praxe zaměřené na jednotlivé tematické okruhy. Přednášky budou zaměřeny na následující stavební profese.

Povinná literatura:
[1]   EBEL, M. Stavební zámečnictví, NTM 2021
[2]   HEJNÝ, L., EBEL, M. Stavební truhlářství a parketářství, NTM 2020
[3]  DIRLAM, M. Stavební truhlářství - tradice z pohledu dneška, Grada 2013
[4]  ŠTUMPA, B. a kolektiv. 100 osvědčených stavebních detailů – zednictví, Grada 2011
[5]  ŠTUMPA, B. a kolektiv. 100 osvědčených stavebních detailů – tradice z pohledu dneška, Grada 2010
[6]  JANDÁČEK, V., ČENSKÝ, A. Okenní a dveřní otvory - tradice z pohledu dneška, Grada 2005
[7]  ŠKABRADA, J. Lidové stavby – architektura českého venkova, Argo 2003
[8]  ŠTUMPA, B. a kolektiv. 100 osvědčených stavebních detail – klempířství a pokrývačství, Grada 2012
[9]  MIKULA, R., ŘIHÁK, M. Pokrývačství – tradice z pohledu dneška, Grada 2003
[10]  VONDRUŠKA, Š., OEHM, M. Zámečnictví - tradice z pohledu dneška, Grada 2004
[11]  PEŠTA, J. Rekonstrukce roubených staveb, Grada 2013
[12]  LUNGA, R., SOLAŘ J. Kostelní věže a zvonice, Grada 2010
[13]  VINAŘ, J. Historické krovy, Grada 2009
[14]  BALÍK, M. a kolektiv. 100 osvědčených stavebních detailů - ochrana proti vodě, Grada 2011
[15]  Kolektiv autorů. Tradiční městské stavitelství a stavební řemesla na přelomu 19. a 20. století - r. 2020, 2021, 2022, vol. 1. -3.

Prague Architecture - Field trips

In introductory lectures students will get information on the development of Prague and on the Prague Historic Reserve, which is part of the UNESCO world cultural heritage. The case studies will present the most important historical and contemporary architectural monuments. Subsequent guided tours through Prague will focused on selected prominent monuments and sites. The topic of the seminar work is to write a report on visited monuments.

[1]  (1) Architectural Theory from Renaissance to the Present, TASCHEN, Köln 2003
[2]  (2) Jencks, Ch., The New Paradigm in Architecture, Yale University Press, 2002
[3]  (3) Kruft, H. -W., Geschichte der Architekturtheorie, C. H. Beck Verlag, 1985
[4]  (4) Krier, R., Urban Space, Umbau-Verlag Solingen, 2005, Schulz, CH. N., Mening in Western Architecture, Studio Vista, 1975
[5]  (6) Lawlor, R., Secred Geometry, Thames and Hudson Ltd, London 1982
[6]  (7) Krier, R., Urban Space, Umbau- Verlag Solingen, 2005
[7]  (8) Lawlor, R., Secred Geometry, Thames and Hudson Ltd, London 1982


Typologie budov PS

Předmět podává základní informace o principech vztahů mezi typologií stavby, její funkcí a výsledným uspořádáním, včetně vazeb na architektonický koncept a výsledné řešení.

Povinná literatura:
[1]  Ernst Neufert - Navrhování staveb, Consultinvest Interna, 2000, ISBN 8090148662
[2]  A.Simitchová, V.Warke a kol. - Jazyk architektury, Slovart, 2015, ISBN 978-80-7529-034-2
Doporučená literatura:
[3]   Vyhláška MMR 398/2009Sb. O obecných technických požadavcích zabezpečujících bezbariérové užívání staveb
Studijní pomůcky:
[4]  Online: http://apzp.cz/wp-content/uploads/2018/10/Publikace_Bydleni_bez_barier.pdf

Architektonická dílna 1 (1 týden)

Jedná se o volitelný předmět vypisovaný v letním semestru pro účely jednorázových workshopů. Cílem je doplnění povinného studijního plánu o aktivity workshopového charakteru jejichž prostřednictvím se student může profilovat nebo si doplňovat znalosti i praktické zkušenosti v oblasti architektonické tvorby.

[1]  Předmět nevyžaduje studijní materiály.


Architektonické modely 2

Náplní předmětu je samostatná výroba architektonického modelu významné stavby. Od architektů jako odborníků se očekává, že budou mít rozvinutou řadu dovedností navrhování, jejichž základním prvkem je schopnost sdělovat své nápady pomocí různých médií. U studentů architektury je efektivní komunikace hlavním prvkem výuky a jednou z možností je fyzický model. Pro studenty je zkušenost vytváření fyzických modelů přínosná z hlediska možnosti převedení představy z 2D do 3D, což je v oboru architekta naprosto nezbytné. Při tvorbě modelu se využívá i technické vybavení, například laserový plotr. Forma zpracování je zvolena tak, aby model byl zvládnutelný i pro studenta bez modelářských zkušeností.

[1]  Podpora pro architektonické fyzické modely a virtuální realitu (kurz na Moodle)
[2]  https://moodle-ostatni.cvut.cz/course/view.php?id=361


Kreslení v plenéru (1 týden)

Kreslení v plenéru. Možnost plného soustředění a intenzivní práce umožňuje řada dní souvislého pobytu na kreslířské praxi. Přináší zvýšení úrovně kreslení a také příležitost vyzkoušet další výtvarné techniky: akvarel, pastel, rudka, uhel atd. Cílem plenéru je procvičení kresby a užití malířských technik od skici, kompozičního náčrtu až po náročnější studie. Důraz je kladen na vystižení prostoru pomocí viděné perspektivy, zachycení vzájemných proporčních vztahů a měřítka. Na tomto základě je dále oceňována výtvarná kvalita kresebného nebo malířského projevu.

[1]  Povinná literatura
[2]  Ukázky kreseb na Moodle-ostatní https://moodle-ostatni.cvut.cz/course/view.php?id=480
[3]  Ukázky kreseb prezentované vyučujícími
[5]  Doporučená literatura
[6]  Flint, T.: Anatomie pro výtvarníky. Svojtka & Co, 2009, 208 s., ISBN 978-80-7352-243-8
[7]  Constance, D.: Jak kreslit lidské tělo: Anatomie, proporce, rovnováha, pohyb, světlo, kompozice.
[8]  Svojtka & Co, 2002, 128 s. ISBN 978-80-72-37565-3
[9]  Thorspecken, T.: Skicujeme v ulicích – Kompletní průvodce technikami, Grada 2015, 128 s.


Interiér a design

Předmět rozvíjí po praktické stránce znalosti nabyté v rámci povinného předmětu Interiér. Studenti dostávají konkrétní úlohu vybraného bytového interiéru nebo komerčního interiéru menšího rozsahu. Zadání zpracovávají jako interiérový projekt včetně architektonicko-technického dořešení specifických detailů.

[1]  Doporučená literatura
[2]  Zumthor, P.: Atmosféry. Archa, 2013, 978-80-87545-22-5.
[3]  Ching, F. D. K. – Binggeli C. Interior Design Illustrated. John Wiley & Sons Inc., USA, 2012, 368 s. ISBN: 978-1-118-09071-8.
[4]  Brooker G. – Stone, S. What is interier design, Slovart, Praha 2010
[5]  Kostroň, L. Psychologie architektury, Grada, 2011, EAN 24773735
[7]  Studijní pomůcky


Membránové konstrukce

Předmět podává ucelený přehled o lehkých membránových konstrukcích v architektuře od historie po současné realizace. Přednášená látka zahrnuje kompletní problematiku a zaobírá se všemi základními tématy v daném oboru. Výuka probíhá formou přednášek a praktických cvičení - workshopů (fyzické a SW modelování)

[1]  Kopřiva, Miloš: Membránová architektura (ČVUT, 2015)


Psychologické aspekty komunikace v architektuře


Praktikum tvůrčí fotografie

Předmět sleduje cestu od jednoduchého mechanického záznamu k autorskému vyjádření. Povede posluchače k ovládnutí všech výrazových prostředků fotografie i skladebných postupů s cílem dosáhnout dokonalé obrazové informace i emotivního působení na diváka. Program seminářů se nebude vyhýbat žádnému žánru, ale důraz bude položen na fotografii architektury.

[1]  Miloš Sedláček: Nová media v odborné praxi
[2]  Miloš Sedláček: Fotografie pro odborné pracovníky
[3]  elearningové kurzy: http://people.fsv.cvut.cz/~rejenjak/metodika.htm


Za památkami Prahy

poznávání hlavního města a jeho památek promocí vlastivědných procházek

[1]  Poche, Emanuel. Prahou krok za krokem. Panorama, 1985.


Dějiny architektury 4

Cvičení v terénu zaměřené na návštěvy budov v rekonstrukci, případně na budovy, kde lze sledovat různé typy zásahů do historických objektů. zejména na území hlavního města Prahy. Předmět se snaží soustředit na stavby a rekonstrukce z nedávné doby, které nebyly pokryty v přehledu dějin architektury.

[1]  Doporučená literatura
[2]  Kuča, K., Kučová, V.: Principy památkového urbanismu, NPÚ Praha 2000
[3]  Riegl, A.: Moderní památková péče, NPÚ Praha 2003
[4]  Norberg-Schulz, Ch.: Principy moderní architektury. Malvern, 2015.
[5]  Sparkeová, P.: Století designu. Průkopníci designu 20. století. Slovart, 1999.
[6]  Hanno Walter Kruft: Dejiny teorie architektury, Pallas, 1993.
[8]  Studijní pomůcky
[9]   Herout, J.: Staletí kolem nás, Praha 1981
[10]   Herout, J.: Přehled stavebních slohů, Prahou deseti staletími, Praha 1972


ArchiCad 1 - základní

Cílem předmětu je zvládnutí základních nástrojů, vlastností a funkcí programu ArchiCAD pro stavební a architektonickou projekční činnost. Výuka je zaměřena na zvládnutí základů práce s parametrickými 3D objekty pro tvorbu virtuální budovy včetně terénu, zařizovacích předmětů apod., modelování některých netypických tvarů, generování projektové dokumentace včetně fotorealistických výstupů (renderů).

[1]  Výukové programy ArchiCADu, webináře, online semináře: https://graphisoft.com/resources-and-support/learning, https://learn.graphisoft.com/
[2]  ArchiCAD Talk Forum: http://archicad-talk.graphisoft.com/
[3]  Referenční příručka ArchiCADu: PDF verze je součástí ArchiCADu
[4]  Výukový program Archicad: https://www.youtube.com/watch?v=h09rDg8PWyI
[5]  Jak vytvořit cokoli v ArchiCADu: https://www.youtube.com/watch?v=qayQAJZd8TY
[6]  Ptáček, R., Pour, P.: BIM projektování v ArchiCADu
[7]  Řepík, S., Ptáček, R., Pour, P.: ArchiCAD – Krok za krokem, 1. díl – studie (skripta)
[8]  Řepík, S., Ptáček, R., Pour, P.: ArchiCAD – Krok za krokem, 2. díl – dokumentace (skripta)


ArchiCad 2 - pokročilý

Předmět doplňuje, prohlubuje a rozvíjí znalosti práce v ArchiCADu získané v základním kurzu (129YACD1). Výuka je věnována zejména metodám a nástrojům pro tvorbu vlastních knihovních prvků, včetně použití jazyka GDL a dále doplnění detailů tvorby a vlastností vybraných součástí ArchiCADu.

[1]  GDL Reference Guide
[2]  GDL Cookbook V4
[3]  Tvorba objektů pomocí ArchiCADu
[4]  Výukové programy pro ArchiCAD, webináře, online semináře: http://www.graphisoft.com/education/training_guides/
[5]  Fórum ArchiCAD Talk: http://archicad-talk.graphisoft.com/


Cinema

Cílem předmětu je představit metody a koncepty tvorby počítačových 3D modelů s využitím obecných 3D modelářů. V předmětu využijeme vlastnosti celosvětově uznávaného software Cinema 4D od firmy Maxon.

[1]  Video-tutorialy ( https://cineversity.maxon.net/en )
[2]  Maxon company ( https://www.maxon.net )
[3]  Maxon youtube channel ( https://www.youtube.com/channel/UCWhRfxKSqHU8hjx7mbmKVxA )
[4]  Maxon youtube training ( https://www.youtube.com/c/MaxonTrainingTeam )
[5]  Cinema 4D Help ( https://help.maxon.net/c4d/en-us/ )


Revit

Počítačový program pro stavební projekty Revit je sestaven speciálně pro informační modelování budov (BIM) a díky koordinovanému a důslednému přístupu založenému na modelech usnadňuje projektantům a odborníkům ve stavebnictví zpracování prvotních představ od konceptu až po realizaci. Revit je samostatná aplikace s funkcemi pro architektonický návrh, projektování TZB, statiku a konstrukci.

[1]  BIM
[2]  http://www.czbim.org
[3]  http://issuu.com/czbim/docs/bim-prirucka-2013-v1
[4]  http://www.autodeskclub.cz/clanek/5151-jak-je-to-s-bim-1-dil
[5]  Revit
[6]  http://www.autodesk.cz/products/revit-family/overview
[7]  http://www.autodeskclub.cz/clanek/6554-novinky-revit-architecture-2015
[8]  https://knowledge.autodesk.com/support/revit-products
[9]  http://help.autodesk.com/view/RVT/2017/CSY/ nebo http://help.autodesk.com/view/RVT/2016/CSY/


3D Max

Základy modelovacího a vizualizačního softwaru. Studenti si procvičí jednotlivé modelovací techniky, které mohou využít při svých architektonických návrzích. Důraz je kladen na modelování a kvalitní výstupy - rendering, od úvodních návrhů až po finální předvedení ve vysoké kvalitě.

[1]  http://www.autodesk.cz/ (domovská stránka Autodesk v češtině)
[2]  http://www.autodesk.com/products/3ds-max-design/overview (stránka produktu)
[3]  http://www.autodesk.com/education/home (portál Autodesk pro studenty)
[4]  http://www.autodeskclub.cz/skolni-sekce (postup k získání studentské licence)
[5]  http://area.autodesk.com/ (oficiální komunita uživatelů 3D produktů Autodesk)
[6]  http://www.maxarea.com/ (česká komunita uživatelů 3ds Max)
[7]  Kurz předmětu na Moodle


Ochrana památek

Památkový fond České republiky je velmi rozsáhlý, mimořádně hodnotný a značně různorodý. Množství kulturních památek evokuje potřebu kvalitní památkové péče, bez které není možné toto dědictví zachovat budoucím generacím. Přednášky předmětu „Ochrana památek“ se zaměřují na základní principy památkové péče a úvod do problematiky historických konstrukcí, jejichž znalost je předpokladem pro kvalifikované poznání, ochranu a obnovu stavebních památek.

[1]  - Kolektiv autor: Péče o architektonické dědictví, I.díl, Praha 2008
[2]  - Kolektiv autor: Péče o architektonické dědictví, III.díl, Praha 2009
[3]  - Škabrada, J.: Konstrukce historických staveb, Argo 2003
[4]  - Muk, J.: Historické konstrukce, CVUT 1996
[5]  - Herout, J.: Přehled stavebních slohů, Prahou deseti staletími, Praha 1972
[6]  - Herout, J.: Slabikář návštěvníků památek, Praha 1978
[7]  - Zákon č.20/1987 Sb., o státní památkové péči
[8]  - Mezinárodní dokumenty o ochraně kulturního dědictví, NPÚ, 2007
[9]  - Odborné a metodické publikace NPÚ


Psychologie architektury

Aplikovaná psychologie architektury je ta část znalostí psychologie, se kterou by se měli seznámit architekti v rámci své profese, aby se lépe zorientovali v kontextu dopadu své tvorby na lidskou společnost a správně zařadili sami sebe do procesu vzniku umělého životního prostředí.

[1]  • Aplikovaná psychologie architektury. Kniha I. Utajený svět architektů (Karel Smejkal - 2021)
[2]  • Psychologie davu. (Gustave Le Bon - 1895)
[3]  • Kniha psychologie. ( Nigel C. Benson - 2014)


 

Zpět na:
Stránku ČVUT
Stránku fakulty
Seznam kateder

Problémy, připomínky a doporučení směrujte prosím na
webmaster@fsv.cvut.cz