CVUT

České vysoké učení technické v Praze
Fakulta stavební -- K 375 - Výpočetní a informační centrum

Předměty minulých semestrů -- archiv

přejděte na aktuální semestr

semestr zimní 2014/15


semestr letní 2013/14


semestr zimní 2013/14


semestr letní 2012/13


semestr zimní 2012/13


semestr letní 2011/12


semestr zimní 2011/12


semestr letní 2010/11


semestr zimní 2010/11


semestr letní 2009/10


semestr zimní 2009/10


semestr letní 2008/09


semestr zimní 2008/09


semestr letní 2007/08


semestr zimní 2007/08


semestr před rokem 2007


BIM - Revit Architecture

Seminary covers themes and practising: using parametric objects, design the 3D model, conceptual design, modelling unconventional forms, rendering, creating toposurface, generating 2D documents according to standard/norm, scheduling and annotating. The main advantage of BIM is redesign the model - change it anywhere, Revit do it everywhere, in model, document, annotation or title block.


CAD 1 (E)

The seminar familiarizes students with the AutoCAD drawing software. This includes working with 2D & 3D geometry, wire models, prints, SGC/ACIS/Parasolid geometry models, meshes, Bool operations, solid objects creation methods and advanced edits and modifications of the model.


BIM Graphisoft ArchiCAD

Výuka je zaměřena na aplikování základních principů informačního modelování budov - BIM (Building Infoormation Modeling) v Archicadu. Náplní výuky je výklad a použití konstrukčních a parametrických prvků (zdi, sloupy, desky, sítě, trámy, střechy, skořepiny, okna, dveře, obvodové pláště atd.) Archicadu pro tvorbu 3D modelu virtuální stavby doplněného o negrafické informace důležité při výměně dat mezi specializacemi (základy IFC formátu využívaného pro mezioborovou výměnu dat).Kromě standardních prvků Archicadu budou studenti seznámeni i s využitím knihovních prvků dostupných na specializovaných serverech (BIMobjects, BIMcomponents). Na jednotlivých funkcích programu bude vysvětlena provázanost mezi jednotlivými 2D pohledy (řezy, půdorysy), 3d pohledy (perspektivy, axonometrie) a tabulkami (výkazy prvků, výměr) s možností editace v každém z nich. Výstupem předmětu by měla být schopnost studenta vytvořit model stavby s výstupem do 3D (vizualizace), do 2D (tvorba projektové dokumentace) a export modelu pro mezioborovou komunikaci (především IFC formát)


CAD ve stavebnictví 1

AutoCAD
Předmět je komplexním seznámením s programem AutoCAD, klade si za cíl zpracovávání projektové dokumentace 2D, prostorových drátových modelů, vysvětlení pojmů SGC, ACIS a pod.

[1]  Mistrovství v AutoCADu


Cinema4D - obecné modelování

Cílem je zvládnutí základních postupů tvorby modelů v obecném modeláři Cinema4D. Probírany budou: problematika práce v obecném modeláři Cinema4D (C4D), reprezentace objektu (analytická, polygonová), metody tvorby modelu (box modeling, mesh editing, nurbs), hierarchie submodelu, deformátory, instance, Booleovské operace. Materiály, textury, metody texturování, základy použití BodyPaintu. Rendrování - základní metody a nastavení.

[1]  Koenigsmarck, A.: Cinema4D R10 - Praktický výukový kurz. CPress 2008, ISBN:978-80-251-2056-9
[2]  http://www.cineversity.com/


Úprava dokumentů a prezentací

Formátování dokumentu ve Wordu pomocí stylů, vytváření obsahů a seznamů, tvorba jednoduchých prezentací a webových stránek.

[1]  [1] J. Pecinovský, R. Pecinovský WORD 7 pro Windows 95 Grada, 1996, [2] Uživatelská příručka programu WORD


Tabulkové procesory 1

Náplní předmětu je výuka základů tabulkového procesoru Excel pro Windows (letos ještě verze 2002). Vkládání dat, vzorce, funkce, formátování, grafy, seznamy, databáze, filtry, kontingenční tabulky, uživatelské nastavení, základy maker. Pro začátečníky i mírně pokročilé, kteří se chtějí zdokonalit.


Virtuální realita 1

Cílem předmětu je seznámit studenty s prostředím virtuální reality. Předmět podává přehled o základním dělení virtuální reality na jednotlivé oblasti, používaných technických a programových prostředcích, specifických vlastnostech virtuálních světů. Výuka ve cvičeních je zaměřena na tvorbu statických 3D modelů pro virtuální realitu, které na rozdíl od běžných animací, umožňují interaktivní prohlídku (procházení) modelu v reálném čase. Budou vysvětleny specifické vlastnosti těchto modelů a odlišnosti od modelů CAD. Probírány budou základní techniky tvorby modelů pro virtuální realitu.

[1]  Žára J., Beneš B., Sochor J., Felkel P.: Moderní počítačová grafika (2. vydání), Computer Press, 2005, ISBN 80-251-0454-0.
[2]  MultiGen Creator User's Guide for Windows, USA 1998


Virtuální realita 2

Předmět plynule navazuje na Virtuální realitu 1 a rozšiřuje znalosti studentů o návrh a tvorbu dynamických světů. Na jednoduchých modelových situacích demonstruje „oživování“ statických světů vytvářením interaktivních a dynamických vazeb. Postupně budou objasněny metody dynamické manipulace s objekty virtuálního světa, dále řešení interakce, a též principy interního i externího ovlivňování a ovládání virtuálního světa. Výuka probíhá s využitím standardizovaných jazyků určených pro virtuální realitu VRML 97 (resp. X3D). Součástí výuky bude průběžně aktualizovaná prezentace studentských děl na fakultních WWW stránkách. V rámci výuky budou studenti obeznámeni s principy stereoskopické projekce a budou si moci svá díla prohlédnout a prozkoumat ve fakultní stereoskopické laboratoři. Tento předmět završuje a uceluje problematiku virtuální reality a jejího využití. Po jeho absolvování budou studenti schopni využít technologie virtuální reality jako komplexního nástroje od návrhu až po realizaci a implementaci virtuálního světa, např. do prostředí WWW.

[1]  [1] Žára J., Beneš B., Sochor J., Felkel P.: Moderní počítačová grafika (2. vydání), Computer Press, 2005, ISBN 80-251-0454-0
[2]  [2] VRML 97, ISO/IEC 14772-1:1997 and ISO/IEC 14772-2:2002 www.web3d.org/x3d/specifications; X3D, X3D International Standards www.web3d.org/x3d/specifications
[3]  [3] J. Žára: Jazyky pro popis virtuální reality. ČVUT FEL Praha 2000, ISBN 80-01-02100-9


BIM - Revit Architecture

Seminary covers themes and practising: using parametric objects, design the 3D model, conceptual design, modelling unconventional forms, rendering, creating toposurface, generating 2D documents according to standard/norm, scheduling and annotating. The main advantage of BIM is redesign the model - change it anywhere, Revit do it everywhere, in model, document, annotation or title block.


Cinema4D - free modeling

This course in English language is dedicated for ERASMUS students only!

Introduction to Cinema4D GUI, model representation (analytic, polygonal), basic concepts of model creation (box modeling, mesh editing, NURBS), model and submodel hierarchy, deformers , instances, Boolean operations. Materials, textures, methods of texture mapping, BodyPaint basics. Rendering - basic methods and settings

[1]  Koenigsmarck,A.: Cinema 4D 10 Workshop. Focal Press, 2007. ISBN 0240808975
[3]  Call,A.: Cinema 4D 10 Handbook. Charles River Media, 2007. ISBN 1584505222


Visualization in Buildings

Explanation of methods in visualization: texture, light (ambient, difuse), cameras, keyframe, shading (Phong, Gouraud), render (ray-tracing, radiosity), antialiasing, dithering, gamma correction, RGB, CMYK, mapping, morphing, inverse kinematic, etc.

[1]  [1] kolektiv: 3D Studio VIZ User's Guide


BIM Graphisoft ArchiCAD

Charakteristika a použití systému ArchiCAD jako modelovací a integrující součásti konceptu BIM. Zobrazení reality počítačovým 3D modelem, jazykové prostředky reprezentace modelu. Nástroje a postupy tvorby 3D modelu projektovaného objektu - vlastnosti a principy použití parametrických 3D prvků ArchiCADu (zdí, desek, střešních desek, terénu, schodišť, knihovních prvků atd.). Editace vymodelovaných objektů ve 2D a ve 3D. Aproximace složitějších tvarů, základy tvorby vlastních knihovních prvků. Tvorba (odvozování) 2D dokumentace (půdorysy, řezy, detaily) z 3D modelu, vizualizace 3D modelu. Generování dat pro obousměrnou vazbu na navazující části BIM konceptu - vzájemné předávání dat mezi profesními specialisty umožňuje průběžně pracovat s aktuálním modelem.


BIM - Revit Architecture

Použití BIM aplikace Autodesk Revit Architecture pro všechny fáze projektu od modelování konceptu budovy, přes renderování až po tisk prováděcí dokumentace. Výuka pokrývá základy práce s parametrickými prvky, vytváření 3D modelu objektu včetně terénu, renderování scény, modelování netypických tvarů, generování 2D projektové dokumentace, výkresy prováděcích detailů, automatické výkazy a popisy v dokumentaci. Změny se automaticky roznášejí do všech dokumentů projektu. Všechny nástroje pro ateliérový projekt (včetně prezentace) se naučíte za jeden semestr.

[1]  e-learning
[2]  http://ocw.cvut.cz/moodle


BIM - Revit Architecture pro pokročilé

Pokročilé metody práce s BIM modelem a parametrickými prvky v Revitu. Výuka se zaměří na vybrané náměty a procvičení např. pokročilých vlastnosti stěn, konstrukčních prvků a obvodových pláštů, pokročilých možnosti modelování a vytváření rodin, parametrický koncepční návrh, fázování projektu pro etapy výstavby nebo modernizace, variantní navrhování, práce s velkými projekty, zásady týmové práce, rozšířené možnosti nastavení projektu a standardů, import/export. Ukázka spolupráce s dalšími BIM aplikacemi Autodesk a jejich provázanost při udržitelném návrhu, projektování, přípravě a provádění stavby.

[1]  e-learning
[2]  http://ocw.cvut.cz/moodle


CAD ve stavebnictví 1

AutoCAD
Předmět je komplexním seznámením s programem AutoCAD, klade si za cíl zpracovávání projektové dokumentace 2D, prostorových drátových modelů, vysvětlení pojmů SGC, ACIS a pod.

[1]  Mistrovství v AutoCADu


Úprava dokumentů a prezentací

Formátování dokumentu ve Wordu pomocí stylů, vytváření obsahů a seznamů, tvorba jednoduchých prezentací a webových stránek.

[1]  [1] J. Pecinovský, R. Pecinovský WORD 7 pro Windows 95 Grada, 1996, [2] Uživatelská příručka programu WORD


Vizualizace a animace ve stavebnictví

Předmět si klade za cíl v teoretické části vysvětlit termíny jako např.: textura, průhlednost, odrazivost, ambientí světlo, difuzní světlo, bodové světlo, metody skrytí hran, Phongovo stínování, Gourandovo stínování, Ray-tracing, rendering, animace, klíčování scény, antialiasing, dithering, gamma korekce, RGB, CMYK, mapování, morphing, inverzni kinematika, atp. V praktické části vytvořit animaci stavebního objektu, s naklíčováním rozhodujících pozic, (umístění světel, kamer, pohyb kamer, pohyb objektů, definování atmosféry, okolí) s využitím programového vybavení fy. Autodesk 3D Studio.


Virtuální realita 1

Cílem předmětu je seznámit studenty s prostředím virtuální reality. Předmět podává přehled o základním dělení virtuální reality na jednotlivé oblasti, používaných technických a programových prostředcích, specifických vlastnostech virtuálních světů. Výuka ve cvičeních je zaměřena na tvorbu statických 3D modelů pro virtuální realitu, které na rozdíl od běžných animací, umožňují interaktivní prohlídku (procházení) modelu v reálném čase. Budou vysvětleny specifické vlastnosti těchto modelů a odlišnosti od modelů CAD. Probírány budou základní techniky tvorby modelů pro virtuální realitu.

[1]  Žára J., Beneš B., Sochor J., Felkel P.: Moderní počítačová grafika (2. vydání), Computer Press, 2005, ISBN 80-251-0454-0.
[2]  MultiGen Creator User's Guide for Windows, USA 1998


BIM - Revit Architecture

Seminary covers themes and practising: using parametric objects, design the 3D model, conceptual design, modelling unconventional forms, rendering, creating toposurface, generating 2D documents according to standard/norm, scheduling and annotating. The main advantage of BIM is redesign the model - change it anywhere, Revit do it everywhere, in model, document, annotation or title block.


CAD 1 (E)

The seminar familiarizes students with the AutoCAD drawing software. This includes working with 2D & 3D geometry, wire models, prints, SGC/ACIS/Parasolid geometry models, meshes, Bool operations, solid objects creation methods and advanced edits and modifications of the model.


BIM Graphisoft ArchiCAD

Charakteristika a použití systému ArchiCAD jako modelovací a integrující součásti konceptu BIM. Zobrazení reality počítačovým 3D modelem, jazykové prostředky reprezentace modelu. Nástroje a postupy tvorby 3D modelu projektovaného objektu - vlastnosti a principy použití parametrických 3D prvků ArchiCADu (zdí, desek, střešních desek, terénu, schodišť, knihovních prvků atd.). Editace vymodelovaných objektů ve 2D a ve 3D. Aproximace složitějších tvarů, základy tvorby vlastních knihovních prvků. Tvorba (odvozování) 2D dokumentace (půdorysy, řezy, detaily) z 3D modelu, vizualizace 3D modelu. Generování dat pro obousměrnou vazbu na navazující části BIM konceptu - vzájemné předávání dat mezi profesními specialisty umožňuje průběžně pracovat s aktuálním modelem.


BIM - Revit Architecture

Použití BIM aplikace Autodesk Revit Architecture pro všechny fáze projektu od modelování konceptu budovy, přes renderování až po tisk prováděcí dokumentace. Výuka pokrývá základy práce s parametrickými prvky, vytváření 3D modelu objektu včetně terénu, renderování scény, modelování netypických tvarů, generování 2D projektové dokumentace, výkresy prováděcích detailů, automatické výkazy a popisy v dokumentaci. Změny se automaticky roznášejí do všech dokumentů projektu. Všechny nástroje pro ateliérový projekt (včetně prezentace) se naučíte za jeden semestr.

[1]  e-learning
[2]  http://ocw.cvut.cz/moodle


BIM - Revit Architecture pro pokročilé

Pokročilé metody práce s BIM modelem a parametrickými prvky v Revitu. Výuka se zaměří na vybrané náměty a procvičení např. pokročilých vlastnosti stěn, konstrukčních prvků a obvodových pláštů, pokročilých možnosti modelování a vytváření rodin, parametrický koncepční návrh, fázování projektu pro etapy výstavby nebo modernizace, variantní navrhování, práce s velkými projekty, zásady týmové práce, rozšířené možnosti nastavení projektu a standardů, import/export. Ukázka spolupráce s dalšími BIM aplikacemi Autodesk a jejich provázanost při udržitelném návrhu, projektování, přípravě a provádění stavby.

[1]  e-learning
[2]  http://ocw.cvut.cz/moodle


CAD systém ArCon

Náplní předmětu je výuka CAD systému ArCon.Cílem předmětu je praktické zvládnutí programu při tvorbě projektu. Využívány jsou pracovní režimy programu - kontrukce a design. ( Konstrukční režim – svislé a vodorovné stavební konstrukce, konstrukce schodišť, střech, terénu, tvorba projektové dokumentace na úrovni studie. Design režim – objekty, textury, materiály, shading a raytracing, průchod budovou a animace).

[1]  webové stránky předmětu
[2]  http://people.fsv.cvut.cz/~hodanek/


CAD ve stavebnictví 1

AutoCAD
Předmět je komplexním seznámením s programem AutoCAD, klade si za cíl zpracovávání projektové dokumentace 2D, prostorových drátových modelů, vysvětlení pojmů SGC, ACIS a pod.

[1]  Mistrovství v AutoCADu


Cinema4D - obecné modelování

Cílem je zvládnutí základních postupů tvorby modelů v obecném modeláři Cinema4D. Probírany budou: problematika práce v obecném modeláři Cinema4D (C4D), reprezentace objektu (analytická, polygonová), metody tvorby modelu (box modeling, mesh editing, nurbs), hierarchie submodelu, deformátory, instance, Booleovské operace. Materiály, textury, metody texturování, základy použití BodyPaintu. Rendrování - základní metody a nastavení.

[1]  Koenigsmarck, A.: Cinema4D R10 - Praktický výukový kurz. CPress 2008, ISBN:978-80-251-2056-9
[2]  http://www.cineversity.com/


CAD ve stavebnictví - SPIRIT I

Od základů projektování ve 2D přes modelování základních 3D elementů až k využití ZAK projektování – databázově podporovaného projektování (databáze stavebních elementů, navrhování schodišť, střech, terénu apod.) s výstupem do 2D (tvorba projektové dokumentace) i 3D (vizualizace modelu, textury, materiály, světlo.

[1]  webové stránky předmětu
[2]  http://people.fsv.cvut.cz/~hodanek/


Úprava dokumentů a prezentací

Formátování dokumentu ve Wordu pomocí stylů, vytváření obsahů a seznamů, tvorba jednoduchých prezentací a webových stránek.

[1]  [1] J. Pecinovský, R. Pecinovský WORD 7 pro Windows 95 Grada, 1996, [2] Uživatelská příručka programu WORD


Tabulkové procesory 1

Náplní předmětu je výuka základů tabulkového procesoru Excel pro Windows (letos ještě verze 2002). Vkládání dat, vzorce, funkce, formátování, grafy, seznamy, databáze, filtry, kontingenční tabulky, uživatelské nastavení, základy maker. Pro začátečníky i mírně pokročilé, kteří se chtějí zdokonalit.


Virtuální realita 1

Cílem předmětu je seznámit studenty s prostředím virtuální reality. Předmět podává přehled o základním dělení virtuální reality na jednotlivé oblasti, používaných technických a programových prostředcích, specifických vlastnostech virtuálních světů. Výuka ve cvičeních je zaměřena na tvorbu statických 3D modelů pro virtuální realitu, které na rozdíl od běžných animací, umožňují interaktivní prohlídku (procházení) modelu v reálném čase. Budou vysvětleny specifické vlastnosti těchto modelů a odlišnosti od modelů CAD. Probírány budou základní techniky tvorby modelů pro virtuální realitu.

[1]  Žára J., Beneš B., Sochor J., Felkel P.: Moderní počítačová grafika (2. vydání), Computer Press, 2005, ISBN 80-251-0454-0.
[2]  MultiGen Creator User's Guide for Windows, USA 1998


Virtuální realita 2

Předmět plynule navazuje na Virtuální realitu 1 a rozšiřuje znalosti studentů o návrh a tvorbu dynamických světů. Na jednoduchých modelových situacích demonstruje „oživování“ statických světů vytvářením interaktivních a dynamických vazeb. Postupně budou objasněny metody dynamické manipulace s objekty virtuálního světa, dále řešení interakce, a též principy interního i externího ovlivňování a ovládání virtuálního světa. Výuka probíhá s využitím standardizovaných jazyků určených pro virtuální realitu VRML 97 (resp. X3D). Součástí výuky bude průběžně aktualizovaná prezentace studentských děl na fakultních WWW stránkách. V rámci výuky budou studenti obeznámeni s principy stereoskopické projekce a budou si moci svá díla prohlédnout a prozkoumat ve fakultní stereoskopické laboratoři. Tento předmět završuje a uceluje problematiku virtuální reality a jejího využití. Po jeho absolvování budou studenti schopni využít technologie virtuální reality jako komplexního nástroje od návrhu až po realizaci a implementaci virtuálního světa, např. do prostředí WWW.

[1]  [1] Žára J., Beneš B., Sochor J., Felkel P.: Moderní počítačová grafika (2. vydání), Computer Press, 2005, ISBN 80-251-0454-0
[2]  [2] VRML 97, ISO/IEC 14772-1:1997 and ISO/IEC 14772-2:2002 www.web3d.org/x3d/specifications; X3D, X3D International Standards www.web3d.org/x3d/specifications
[3]  [3] J. Žára: Jazyky pro popis virtuální reality. ČVUT FEL Praha 2000, ISBN 80-01-02100-9


BIM - Revit Architecture

Seminary covers themes and practising: using parametric objects, design the 3D model, conceptual design, modelling unconventional forms, rendering, creating toposurface, generating 2D documents according to standard/norm, scheduling and annotating. The main advantage of BIM is redesign the model - change it anywhere, Revit do it everywhere, in model, document, annotation or title block.


Cinema4D - free modeling

[1]  Koenigsmarck,A.: Cinema 4D 10 Workshop. Focal Press, 2007. ISBN 0240808975
[3]  Call,A.: Cinema 4D 10 Handbook. Charles River Media, 2007. ISBN 1584505222


Visualization in Buildings

Explanation of methods in visualization: texture, light (ambient, difuse), cameras, keyframe, shading (Phong, Gouraud), render (ray-tracing, radiosity), antialiasing, dithering, gamma correction, RGB, CMYK, mapping, morphing, inverse kinematic, etc.

[1]  [1] kolektiv: 3D Studio VIZ User's Guide


BIM Graphisoft ArchiCAD

Charakteristika a použití systému ArchiCAD jako modelovací a integrující součásti konceptu BIM. Zobrazení reality počítačovým 3D modelem, jazykové prostředky reprezentace modelu. Nástroje a postupy tvorby 3D modelu projektovaného objektu - vlastnosti a principy použití parametrických 3D prvků ArchiCADu (zdí, desek, střešních desek, terénu, schodišť, knihovních prvků atd.). Editace vymodelovaných objektů ve 2D a ve 3D. Aproximace složitějších tvarů, základy tvorby vlastních knihovních prvků. Tvorba (odvozování) 2D dokumentace (půdorysy, řezy, detaily) z 3D modelu, vizualizace 3D modelu. Generování dat pro obousměrnou vazbu na navazující části BIM konceptu - vzájemné předávání dat mezi profesními specialisty umožňuje průběžně pracovat s aktuálním modelem.


BIM - Revit Architecture

Použití BIM aplikace Autodesk Revit Architecture pro všechny fáze projektu od modelování konceptu budovy, přes renderování až po tisk prováděcí dokumentace. Výuka pokrývá základy práce s parametrickými prvky, vytváření 3D modelu objektu včetně terénu, renderování scény, modelování netypických tvarů, generování 2D projektové dokumentace, výkresy prováděcích detailů, automatické výkazy a popisy v dokumentaci. Změny se automaticky roznášejí do všech dokumentů projektu. Všechny nástroje pro ateliérový projekt (včetně prezentace) se naučíte za jeden semestr.

[1]  e-learning
[2]  http://ocw.cvut.cz/moodle


BIM - Revit Architecture pro pokročilé

Pokročilé metody práce s BIM modelem a parametrickými prvky v Revitu. Výuka se zaměří na vybrané náměty a procvičení např. pokročilých vlastnosti stěn, konstrukčních prvků a obvodových pláštů, pokročilých možnosti modelování a vytváření rodin, parametrický koncepční návrh, fázování projektu pro etapy výstavby nebo modernizace, variantní navrhování, práce s velkými projekty, zásady týmové práce, rozšířené možnosti nastavení projektu a standardů, import/export. Ukázka spolupráce s dalšími BIM aplikacemi Autodesk a jejich provázanost při udržitelném návrhu, projektování, přípravě a provádění stavby.

[1]  e-learning
[2]  http://ocw.cvut.cz/moodle


CAD systém ArCon

Náplní předmětu je výuka CAD systému ArCon.Cílem předmětu je praktické zvládnutí programu při tvorbě projektu. Využívány jsou pracovní režimy programu - kontrukce a design. ( Konstrukční režim – svislé a vodorovné stavební konstrukce, konstrukce schodišť, střech, terénu, tvorba projektové dokumentace na úrovni studie. Design režim – objekty, textury, materiály, shading a raytracing, průchod budovou a animace).

[1]  webové stránky předmětu
[2]  http://people.fsv.cvut.cz/~hodanek/


CAD ve stavebnictví 1

AutoCAD
Předmět je komplexním seznámením s programem AutoCAD, klade si za cíl zpracovávání projektové dokumentace 2D, prostorových drátových modelů, vysvětlení pojmů SGC, ACIS a pod.

[1]  Mistrovství v AutoCADu


Databázové systémy 1

Práce s relačními databázemi, jazyk SQL, vytváření aplikací typu klient/server. V přednáškové části jsou vyloženy základní principy relačních databázových systémů a zásady vytváření aplikačních datových modelů, uživatelské a programové rozhraní databázových systémů a principy vícevrstvých architektur. Obsahem převažující praktické části je zvládnutí jazyka SQL a vytváření jednoduchých aplikací.

[1]  [1] firemní manuály Oracle, DB2, PostgreSQL
[2]  Momjian, Bruce: PostgreSQL: introduction and concepts
[3]  http://www.postgresql.org
[4]  Gilfillan Ian: Myslíme v MySQL 4


Databázové systémy 2

Předmět navazuje na Databázové systémy 1. Jeho obsahem je praktické zvládnutí látky ze zimního semestru, praktické návrhy datových modelů včetně integritních omezení a hlubší proniknutí do některého z vybraných témat - práce ve víceuživatelském prostředí, objektová výstavba aplikace, generování WWW stránek apod.

[1]  [1] firemní manuály Oracle, DB2, PostgreSQL
[2]  Momjian, Bruce: PostgreSQL: introduction and concepts
[3]  http://www.postgresql.org
[4]  Gilfillan Ian: Myslíme v MySQL 4


Úprava dokumentů a prezentací

Formátování dokumentu ve Wordu pomocí stylů, vytváření obsahů a seznamů, tvorba jednoduchých prezentací a webových stránek.

[1]  [1] J. Pecinovský, R. Pecinovský WORD 7 pro Windows 95 Grada, 1996, [2] Uživatelská příručka programu WORD


Vizualizace a animace ve stavebnictví

Předmět si klade za cíl v teoretické části vysvětlit termíny jako např.: textura, průhlednost, odrazivost, ambientí světlo, difuzní světlo, bodové světlo, metody skrytí hran, Phongovo stínování, Gourandovo stínování, Ray-tracing, rendering, animace, klíčování scény, antialiasing, dithering, gamma korekce, RGB, CMYK, mapování, morphing, inverzni kinematika, atp. V praktické části vytvořit animaci stavebního objektu, s naklíčováním rozhodujících pozic, (umístění světel, kamer, pohyb kamer, pohyb objektů, definování atmosféry, okolí) s využitím programového vybavení fy. Autodesk 3D Studio.


Virtuální realita 1

Cílem předmětu je seznámit studenty s prostředím virtuální reality. Předmět podává přehled o základním dělení virtuální reality na jednotlivé oblasti, používaných technických a programových prostředcích, specifických vlastnostech virtuálních světů. Výuka ve cvičeních je zaměřena na tvorbu statických 3D modelů pro virtuální realitu, které na rozdíl od běžných animací, umožňují interaktivní prohlídku (procházení) modelu v reálném čase. Budou vysvětleny specifické vlastnosti těchto modelů a odlišnosti od modelů CAD. Probírány budou základní techniky tvorby modelů pro virtuální realitu.

[1]  Žára J., Beneš B., Sochor J., Felkel P.: Moderní počítačová grafika (2. vydání), Computer Press, 2005, ISBN 80-251-0454-0.
[2]  MultiGen Creator User's Guide for Windows, USA 1998


BIM - Revit Architecture

Seminary covers themes and practising: using parametric objects, design the 3D model, conceptual design, modelling unconventional forms, rendering, creating toposurface, generating 2D documents according to standard/norm, scheduling and annotating. The main advantage of BIM is redesign the model - change it anywhere, Revit do it everywhere, in model, document, annotation or title block.


CAD 1 (E)

The seminar familiarizes students with the AutoCAD drawing software. This includes working with 2D & 3D geometry, wire models, prints, SGC/ACIS/Parasolid geometry models, meshes, Bool operations, solid objects creation methods and advanced edits and modifications of the model.


BIM Graphisoft ArchiCAD

Charakteristika a použití systému ArchiCAD jako modelovací a integrující součásti konceptu BIM. Zobrazení reality počítačovým 3D modelem, jazykové prostředky reprezentace modelu. Nástroje a postupy tvorby 3D modelu projektovaného objektu - vlastnosti a principy použití parametrických 3D prvků ArchiCADu (zdí, desek, střešních desek, terénu, schodišť, knihovních prvků atd.). Editace vymodelovaných objektů ve 2D a ve 3D. Aproximace složitějších tvarů, základy tvorby vlastních knihovních prvků. Tvorba (odvozování) 2D dokumentace (půdorysy, řezy, detaily) z 3D modelu, vizualizace 3D modelu. Generování dat pro obousměrnou vazbu na navazující části BIM konceptu - vzájemné předávání dat mezi profesními specialisty umožňuje průběžně pracovat s aktuálním modelem.


BIM - Revit Architecture

Použití BIM aplikace Autodesk Revit Architecture pro všechny fáze projektu od modelování konceptu budovy, přes renderování až po tisk prováděcí dokumentace. Výuka pokrývá základy práce s parametrickými prvky, vytváření 3D modelu objektu včetně terénu, renderování scény, modelování netypických tvarů, generování 2D projektové dokumentace, výkresy prováděcích detailů, automatické výkazy a popisy v dokumentaci. Změny se automaticky roznášejí do všech dokumentů projektu. Všechny nástroje pro ateliérový projekt (včetně prezentace) se naučíte za jeden semestr.

[1]  e-learning
[2]  http://ocw.cvut.cz/moodle


BIM - Revit Architecture pro pokročilé

Pokročilé metody práce s BIM modelem a parametrickými prvky v Revitu. Výuka se zaměří na vybrané náměty a procvičení např. pokročilých vlastnosti stěn, konstrukčních prvků a obvodových pláštů, pokročilých možnosti modelování a vytváření rodin, parametrický koncepční návrh, fázování projektu pro etapy výstavby nebo modernizace, variantní navrhování, práce s velkými projekty, zásady týmové práce, rozšířené možnosti nastavení projektu a standardů, import/export. Ukázka spolupráce s dalšími BIM aplikacemi Autodesk a jejich provázanost při udržitelném návrhu, projektování, přípravě a provádění stavby.

[1]  e-learning
[2]  http://ocw.cvut.cz/moodle


CAD systém ArCon

Náplní předmětu je výuka CAD systému ArCon.Cílem předmětu je praktické zvládnutí programu při tvorbě projektu. Využívány jsou pracovní režimy programu - kontrukce a design. ( Konstrukční režim – svislé a vodorovné stavební konstrukce, konstrukce schodišť, střech, terénu, tvorba projektové dokumentace na úrovni studie. Design režim – objekty, textury, materiály, shading a raytracing, průchod budovou a animace).

[1]  webové stránky předmětu
[2]  http://people.fsv.cvut.cz/~hodanek/


CAD ve stavebnictví 1

AutoCAD
Předmět je komplexním seznámením s programem AutoCAD, klade si za cíl zpracovávání projektové dokumentace 2D, prostorových drátových modelů, vysvětlení pojmů SGC, ACIS a pod.

[1]  Mistrovství v AutoCADu


Cinema4D - obecné modelování

Cílem je zvládnutí základních postupů tvorby modelů v obecném modeláři Cinema4D. Probírany budou: problematika práce v obecném modeláři Cinema4D (C4D), reprezentace objektu (analytická, polygonová), metody tvorby modelu (box modeling, mesh editing, nurbs), hierarchie submodelu, deformátory, instance, Booleovské operace. Materiály, textury, metody texturování, základy použití BodyPaintu. Rendrování - základní metody a nastavení.

[1]  Koenigsmarck, A.: Cinema4D R10 - Praktický výukový kurz. CPress 2008, ISBN:978-80-251-2056-9
[2]  http://www.cineversity.com/


Databázové systémy 1

Práce s relačními databázemi, jazyk SQL, vytváření aplikací typu klient/server. V přednáškové části jsou vyloženy základní principy relačních databázových systémů a zásady vytváření aplikačních datových modelů, uživatelské a programové rozhraní databázových systémů a principy vícevrstvých architektur. Obsahem převažující praktické části je zvládnutí jazyka SQL a vytváření jednoduchých aplikací.

[1]  [1] firemní manuály Oracle, DB2, PostgreSQL
[2]  Momjian, Bruce: PostgreSQL: introduction and concepts
[3]  http://www.postgresql.org
[4]  Gilfillan Ian: Myslíme v MySQL 4


Databázové systémy 2

Předmět navazuje na Databázové systémy 1. Jeho obsahem je praktické zvládnutí látky ze zimního semestru, praktické návrhy datových modelů včetně integritních omezení a hlubší proniknutí do některého z vybraných témat - práce ve víceuživatelském prostředí, objektová výstavba aplikace, generování WWW stránek apod.

[1]  [1] firemní manuály Oracle, DB2, PostgreSQL
[2]  Momjian, Bruce: PostgreSQL: introduction and concepts
[3]  http://www.postgresql.org
[4]  Gilfillan Ian: Myslíme v MySQL 4


CAD ve stavebnictví - SPIRIT I

Od základů projektování ve 2D přes modelování základních 3D elementů až k využití ZAK projektování – databázově podporovaného projektování (databáze stavebních elementů, navrhování schodišť, střech, terénu apod.) s výstupem do 2D (tvorba projektové dokumentace) i 3D (vizualizace modelu, textury, materiály, světlo.

[1]  webové stránky předmětu
[2]  http://people.fsv.cvut.cz/~hodanek/


Úprava dokumentů a prezentací

Formátování dokumentu ve Wordu pomocí stylů, vytváření obsahů a seznamů, tvorba jednoduchých prezentací a webových stránek.

[1]  [1] J. Pecinovský, R. Pecinovský WORD 7 pro Windows 95 Grada, 1996, [2] Uživatelská příručka programu WORD


Tabulkové procesory 1

Náplní předmětu je výuka základů tabulkového procesoru Excel pro Windows (letos ještě verze 2002). Vkládání dat, vzorce, funkce, formátování, grafy, seznamy, databáze, filtry, kontingenční tabulky, uživatelské nastavení, základy maker. Pro začátečníky i mírně pokročilé, kteří se chtějí zdokonalit.


Virtuální realita 2

Předmět plynule navazuje na Virtuální realitu 1 a rozšiřuje znalosti studentů o návrh a tvorbu dynamických světů. Na jednoduchých modelových situacích demonstruje „oživování“ statických světů vytvářením interaktivních a dynamických vazeb. Postupně budou objasněny metody dynamické manipulace s objekty virtuálního světa, dále řešení interakce, a též principy interního i externího ovlivňování a ovládání virtuálního světa. Výuka probíhá s využitím standardizovaných jazyků určených pro virtuální realitu VRML 97 (resp. X3D). Součástí výuky bude průběžně aktualizovaná prezentace studentských děl na fakultních WWW stránkách. V rámci výuky budou studenti obeznámeni s principy stereoskopické projekce a budou si moci svá díla prohlédnout a prozkoumat ve fakultní stereoskopické laboratoři. Tento předmět završuje a uceluje problematiku virtuální reality a jejího využití. Po jeho absolvování budou studenti schopni využít technologie virtuální reality jako komplexního nástroje od návrhu až po realizaci a implementaci virtuálního světa, např. do prostředí WWW.

[1]  [1] Žára J., Beneš B., Sochor J., Felkel P.: Moderní počítačová grafika (2. vydání), Computer Press, 2005, ISBN 80-251-0454-0
[2]  [2] VRML 97, ISO/IEC 14772-1:1997 and ISO/IEC 14772-2:2002 www.web3d.org/x3d/specifications; X3D, X3D International Standards www.web3d.org/x3d/specifications
[3]  [3] J. Žára: Jazyky pro popis virtuální reality. ČVUT FEL Praha 2000, ISBN 80-01-02100-9


BIM - Revit Architecture

Seminary covers themes and practising: using parametric objects, design the 3D model, conceptual design, modelling unconventional forms, rendering, creating toposurface, generating 2D documents according to standard/norm, scheduling and annotating. The main advantage of BIM is redesign the model - change it anywhere, Revit do it everywhere, in model, document, annotation or title block.


Cinema4D - free modeling

[1]  Koenigsmarck,A.: Cinema 4D 10 Workshop. Focal Press, 2007. ISBN 0240808975
[3]  Call,A.: Cinema 4D 10 Handbook. Charles River Media, 2007. ISBN 1584505222


Visualization in Buildings

Explanation of methods in visualization: texture, light (ambient, difuse), cameras, keyframe, shading (Phong, Gouraud), render (ray-tracing, radiosity), antialiasing, dithering, gamma correction, RGB, CMYK, mapping, morphing, inverse kinematic, etc.

[1]  [1] kolektiv: 3D Studio VIZ User's Guide


BIM Graphisoft ArchiCAD

Charakteristika a použití systému ArchiCAD jako modelovací a integrující součásti konceptu BIM. Zobrazení reality počítačovým 3D modelem, jazykové prostředky reprezentace modelu. Nástroje a postupy tvorby 3D modelu projektovaného objektu - vlastnosti a principy použití parametrických 3D prvků ArchiCADu (zdí, desek, střešních desek, terénu, schodišť, knihovních prvků atd.). Editace vymodelovaných objektů ve 2D a ve 3D. Aproximace složitějších tvarů, základy tvorby vlastních knihovních prvků. Tvorba (odvozování) 2D dokumentace (půdorysy, řezy, detaily) z 3D modelu, vizualizace 3D modelu. Generování dat pro obousměrnou vazbu na navazující části BIM konceptu - vzájemné předávání dat mezi profesními specialisty umožňuje průběžně pracovat s aktuálním modelem.


BIM - Revit Architecture

Použití BIM aplikace Autodesk Revit Architecture pro všechny fáze projektu od modelování konceptu budovy, přes renderování až po tisk prováděcí dokumentace. Výuka pokrývá základy práce s parametrickými prvky, vytváření 3D modelu objektu včetně terénu, renderování scény, modelování netypických tvarů, generování 2D projektové dokumentace, výkresy prováděcích detailů, automatické výkazy a popisy v dokumentaci. Změny se automaticky roznášejí do všech dokumentů projektu. Všechny nástroje pro ateliérový projekt (včetně prezentace) se naučíte za jeden semestr.

[1]  e-learning
[2]  http://ocw.cvut.cz/moodle


BIM - Revit Architecture pro pokročilé

Pokročilé metody práce s BIM modelem a parametrickými prvky v Revitu. Výuka se zaměří na vybrané náměty a procvičení např. pokročilých vlastnosti stěn, konstrukčních prvků a obvodových pláštů, pokročilých možnosti modelování a vytváření rodin, parametrický koncepční návrh, fázování projektu pro etapy výstavby nebo modernizace, variantní navrhování, práce s velkými projekty, zásady týmové práce, rozšířené možnosti nastavení projektu a standardů, import/export. Ukázka spolupráce s dalšími BIM aplikacemi Autodesk a jejich provázanost při udržitelném návrhu, projektování, přípravě a provádění stavby.

[1]  e-learning
[2]  http://ocw.cvut.cz/moodle


CAD systém ArCon

Náplní předmětu je výuka CAD systému ArCon.Cílem předmětu je praktické zvládnutí programu při tvorbě projektu. Využívány jsou pracovní režimy programu - kontrukce a design. ( Konstrukční režim – svislé a vodorovné stavební konstrukce, konstrukce schodišť, střech, terénu, tvorba projektové dokumentace na úrovni studie. Design režim – objekty, textury, materiály, shading a raytracing, průchod budovou a animace).

[1]  webové stránky předmětu
[2]  http://people.fsv.cvut.cz/~hodanek/


CAD ve stavebnictví 1

AutoCAD
Předmět je komplexním seznámením s programem AutoCAD, klade si za cíl zpracovávání projektové dokumentace 2D, prostorových drátových modelů, vysvětlení pojmů SGC, ACIS a pod.

[1]  Mistrovství v AutoCADu


Databázové systémy 1

Práce s relačními databázemi, jazyk SQL, vytváření aplikací typu klient/server. V přednáškové části jsou vyloženy základní principy relačních databázových systémů a zásady vytváření aplikačních datových modelů, uživatelské a programové rozhraní databázových systémů a principy vícevrstvých architektur. Obsahem převažující praktické části je zvládnutí jazyka SQL a vytváření jednoduchých aplikací.

[1]  [1] firemní manuály Oracle, DB2, PostgreSQL
[2]  Momjian, Bruce: PostgreSQL: introduction and concepts
[3]  http://www.postgresql.org
[4]  Gilfillan Ian: Myslíme v MySQL 4


Databázové systémy 2

Předmět navazuje na Databázové systémy 1. Jeho obsahem je praktické zvládnutí látky ze zimního semestru, praktické návrhy datových modelů včetně integritních omezení a hlubší proniknutí do některého z vybraných témat - práce ve víceuživatelském prostředí, objektová výstavba aplikace, generování WWW stránek apod.

[1]  [1] firemní manuály Oracle, DB2, PostgreSQL
[2]  Momjian, Bruce: PostgreSQL: introduction and concepts
[3]  http://www.postgresql.org
[4]  Gilfillan Ian: Myslíme v MySQL 4


Úprava dokumentů a prezentací

Formátování dokumentu ve Wordu pomocí stylů, vytváření obsahů a seznamů, tvorba jednoduchých prezentací a webových stránek.

[1]  [1] J. Pecinovský, R. Pecinovský WORD 7 pro Windows 95 Grada, 1996, [2] Uživatelská příručka programu WORD


Vizualizace a animace ve stavebnictví

Předmět si klade za cíl v teoretické části vysvětlit termíny jako např.: textura, průhlednost, odrazivost, ambientí světlo, difuzní světlo, bodové světlo, metody skrytí hran, Phongovo stínování, Gourandovo stínování, Ray-tracing, rendering, animace, klíčování scény, antialiasing, dithering, gamma korekce, RGB, CMYK, mapování, morphing, inverzni kinematika, atp. V praktické části vytvořit animaci stavebního objektu, s naklíčováním rozhodujících pozic, (umístění světel, kamer, pohyb kamer, pohyb objektů, definování atmosféry, okolí) s využitím programového vybavení fy. Autodesk 3D Studio.


Virtuální realita 2

Předmět plynule navazuje na Virtuální realitu 1 a rozšiřuje znalosti studentů o návrh a tvorbu dynamických světů. Na jednoduchých modelových situacích demonstruje „oživování“ statických světů vytvářením interaktivních a dynamických vazeb. Postupně budou objasněny metody dynamické manipulace s objekty virtuálního světa, dále řešení interakce, a též principy interního i externího ovlivňování a ovládání virtuálního světa. Výuka probíhá s využitím standardizovaných jazyků určených pro virtuální realitu VRML 97 (resp. X3D). Součástí výuky bude průběžně aktualizovaná prezentace studentských děl na fakultních WWW stránkách. V rámci výuky budou studenti obeznámeni s principy stereoskopické projekce a budou si moci svá díla prohlédnout a prozkoumat ve fakultní stereoskopické laboratoři. Tento předmět završuje a uceluje problematiku virtuální reality a jejího využití. Po jeho absolvování budou studenti schopni využít technologie virtuální reality jako komplexního nástroje od návrhu až po realizaci a implementaci virtuálního světa, např. do prostředí WWW.

[1]  [1] Žára J., Beneš B., Sochor J., Felkel P.: Moderní počítačová grafika (2. vydání), Computer Press, 2005, ISBN 80-251-0454-0
[2]  [2] VRML 97, ISO/IEC 14772-1:1997 and ISO/IEC 14772-2:2002 www.web3d.org/x3d/specifications; X3D, X3D International Standards www.web3d.org/x3d/specifications
[3]  [3] J. Žára: Jazyky pro popis virtuální reality. ČVUT FEL Praha 2000, ISBN 80-01-02100-9


BIM - Revit Architecture


CAD 1 (E)

The seminar familiarizes students with the AutoCAD drawing software. This includes working with 2D & 3D geometry, wire models, prints, SGC/ACIS/Parasolid geometry models, meshes, Bool operations, solid objects creation methods and advanced edits and modifications of the model.


BIM Graphisoft ArchiCAD


BIM - Revit Architecture

Použití BIM aplikace Autodesk Revit Architecture pro všechny fáze projektu od modelování konceptu budovy, přes renderování až po tisk prováděcí dokumentace. Výuka pokrývá základy práce s parametrickými prvky, vytváření 3D modelu objektu včetně terénu, renderování scény, modelování netypických tvarů, generování 2D projektové dokumentace, výkresy prováděcích detailů, automatické výkazy a popisy v dokumentaci. Změny se automaticky roznášejí do všech dokumentů projektu. Všechny nástroje pro ateliérový projekt (včetně prezentace) se naučíte za jeden semestr.

[1]  e-learning
[2]  http://ocw.cvut.cz/moodle


BIM - Revit Architecture pro pokročilé

Pokročilé metody práce s BIM modelem a parametrickými prvky v Revitu. Výuka se zaměří na vybrané náměty a procvičení např. pokročilých vlastnosti stěn, konstrukčních prvků a obvodových pláštů, pokročilých možnosti modelování a vytváření rodin, parametrický koncepční návrh, fázování projektu pro etapy výstavby nebo modernizace, variantní navrhování, práce s velkými projekty, zásady týmové práce, rozšířené možnosti nastavení projektu a standardů, import/export. Ukázka spolupráce s dalšími BIM aplikacemi Autodesk a jejich provázanost při udržitelném návrhu, projektování, přípravě a provádění stavby.

[1]  e-learning
[2]  http://ocw.cvut.cz/moodle


CAD systém ArCon

Náplní předmětu je výuka CAD systému ArCon.Cílem předmětu je praktické zvládnutí programu při tvorbě projektu. Využívány jsou pracovní režimy programu - kontrukce a design. ( Konstrukční režim – svislé a vodorovné stavební konstrukce, konstrukce schodišť, střech, terénu, tvorba projektové dokumentace na úrovni studie. Design režim – objekty, textury, materiály, shading a raytracing, průchod budovou a animace).

[1]  webové stránky předmětu
[2]  http://people.fsv.cvut.cz/~hodanek/


CAD ve stavebnictví 1

AutoCAD
Předmět je komplexním seznámením s programem AutoCAD, klade si za cíl zpracovávání projektové dokumentace 2D, prostorových drátových modelů, vysvětlení pojmů SGC, ACIS a pod.

[1]  Mistrovství v AutoCADu


Cinema4D - obecné modelování

Cílem je zvládnutí základních postupů tvorby modelů v obecném modeláři Cinema4D. Probírany budou: problematika práce v obecném modeláři Cinema4D (C4D), reprezentace objektu (analytická, polygonová), metody tvorby modelu (box modeling, mesh editing, nurbs), hierarchie submodelu, deformátory, instance, Booleovské operace. Materiály, textury, metody texturování, základy použití BodyPaintu. Rendrování - základní metody a nastavení.

[1]  Koenigsmarck, A.: Cinema4D R10 - Praktický výukový kurz. CPress 2008, ISBN:978-80-251-2056-9
[2]  http://www.cineversity.com/


Databázové systémy 1

Práce s relačními databázemi, jazyk SQL, vytváření aplikací typu klient/server. V přednáškové části jsou vyloženy základní principy relačních databázových systémů a zásady vytváření aplikačních datových modelů, uživatelské a programové rozhraní databázových systémů a principy vícevrstvých architektur. Obsahem převažující praktické části je zvládnutí jazyka SQL a vytváření jednoduchých aplikací.

[1]  [1] firemní manuály Oracle, DB2, PostgreSQL
[2]  Momjian, Bruce: PostgreSQL: introduction and concepts
[3]  http://www.postgresql.org
[4]  Gilfillan Ian: Myslíme v MySQL 4


Databázové systémy 2

Předmět navazuje na Databázové systémy 1. Jeho obsahem je praktické zvládnutí látky ze zimního semestru, praktické návrhy datových modelů včetně integritních omezení a hlubší proniknutí do některého z vybraných témat - práce ve víceuživatelském prostředí, objektová výstavba aplikace, generování WWW stránek apod.

[1]  [1] firemní manuály Oracle, DB2, PostgreSQL
[2]  Momjian, Bruce: PostgreSQL: introduction and concepts
[3]  http://www.postgresql.org
[4]  Gilfillan Ian: Myslíme v MySQL 4


CAD ve stavebnictví - SPIRIT I

Od základů projektování ve 2D přes modelování základních 3D elementů až k využití ZAK projektování – databázově podporovaného projektování (databáze stavebních elementů, navrhování schodišť, střech, terénu apod.) s výstupem do 2D (tvorba projektové dokumentace) i 3D (vizualizace modelu, textury, materiály, světlo.

[1]  webové stránky předmětu
[2]  http://people.fsv.cvut.cz/~hodanek/


Úprava dokumentů a prezentací

Formátování dokumentu ve Wordu pomocí stylů, vytváření obsahů a seznamů, tvorba jednoduchých prezentací a webových stránek.

[1]  [1] J. Pecinovský, R. Pecinovský WORD 7 pro Windows 95 Grada, 1996, [2] Uživatelská příručka programu WORD


Tabulkové procesory 1

Náplní předmětu je výuka základů tabulkového procesoru Excel pro Windows (letos ještě verze 2002). Vkládání dat, vzorce, funkce, formátování, grafy, seznamy, databáze, filtry, kontingenční tabulky, uživatelské nastavení, základy maker. Pro začátečníky i mírně pokročilé, kteří se chtějí zdokonalit.


Virtual Reality

Introduction to virtual reality environment

Basic classification of virtual reality, overview of hardware and software means used, specific features of virtual reality worlds particularly static 3D models, comparison to CAD models. Basic skills in the creation of virtual reality worlds. Virtual worlds presentation.

[1]  [1] Virtual Reality. Wikipedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Virtual_reality)


Virtuální realita 1

Cílem předmětu je seznámit studenty s prostředím virtuální reality. Předmět podává přehled o základním dělení virtuální reality na jednotlivé oblasti, používaných technických a programových prostředcích, specifických vlastnostech virtuálních světů. Výuka ve cvičeních je zaměřena na tvorbu statických 3D modelů pro virtuální realitu, které na rozdíl od běžných animací, umožňují interaktivní prohlídku (procházení) modelu v reálném čase. Budou vysvětleny specifické vlastnosti těchto modelů a odlišnosti od modelů CAD. Probírány budou základní techniky tvorby modelů pro virtuální realitu.

[1]  Žára J., Beneš B., Sochor J., Felkel P.: Moderní počítačová grafika (2. vydání), Computer Press, 2005, ISBN 80-251-0454-0.
[2]  MultiGen Creator User's Guide for Windows, USA 1998


Visualization in Buildings

Explanation of methods in visualization: texture, light (ambient, difuse), cameras, keyframe, shading (Phong, Gouraud), render (ray-tracing, radiosity), antialiasing, dithering, gamma correction, RGB, CMYK, mapping, morphing, inverse kinematic, etc.

[1]  [1] kolektiv: 3D Studio VIZ User's Guide


BIM - Revit Architecture

Použití BIM aplikace Autodesk Revit Architecture pro všechny fáze projektu od modelování konceptu budovy, přes renderování až po tisk prováděcí dokumentace. Výuka pokrývá základy práce s parametrickými prvky, vytváření 3D modelu objektu včetně terénu, renderování scény, modelování netypických tvarů, generování 2D projektové dokumentace, výkresy prováděcích detailů, automatické výkazy a popisy v dokumentaci. Změny se automaticky roznášejí do všech dokumentů projektu. Všechny nástroje pro ateliérový projekt (včetně prezentace) se naučíte za jeden semestr.

[1]  e-learning
[2]  http://ocw.cvut.cz/moodle


BIM - Revit Architecture pro pokročilé

Pokročilé metody práce s BIM modelem a parametrickými prvky v Revitu. Výuka se zaměří na vybrané náměty a procvičení např. pokročilých vlastnosti stěn, konstrukčních prvků a obvodových pláštů, pokročilých možnosti modelování a vytváření rodin, parametrický koncepční návrh, fázování projektu pro etapy výstavby nebo modernizace, variantní navrhování, práce s velkými projekty, zásady týmové práce, rozšířené možnosti nastavení projektu a standardů, import/export. Ukázka spolupráce s dalšími BIM aplikacemi Autodesk a jejich provázanost při udržitelném návrhu, projektování, přípravě a provádění stavby.

[1]  e-learning
[2]  http://ocw.cvut.cz/moodle


CAD systém ArCon

Náplní předmětu je výuka CAD systému ArCon.Cílem předmětu je praktické zvládnutí programu při tvorbě projektu. Využívány jsou pracovní režimy programu - kontrukce a design. ( Konstrukční režim – svislé a vodorovné stavební konstrukce, konstrukce schodišť, střech, terénu, tvorba projektové dokumentace na úrovni studie. Design režim – objekty, textury, materiály, shading a raytracing, průchod budovou a animace).

[1]  webové stránky předmětu
[2]  http://people.fsv.cvut.cz/~hodanek/


CAD ve stavebnictví 1

AutoCAD
Předmět je komplexním seznámením s programem AutoCAD, klade si za cíl zpracovávání projektové dokumentace 2D, prostorových drátových modelů, vysvětlení pojmů SGC, ACIS a pod.

[1]  Mistrovství v AutoCADu


Cinema4D - free modeling

Description:
The goal of this course is to present methods and concepts of computer 3D models creation using general 3D modeller Cinema4D.
Contents:
Introduction to Cinema4D GUI, model representation (analytic, polygonal), basic concepts of model creation (box modeling, mesh editing, NURBS), model and submodel hierarchy, deformators, instances, Boolean operations. Materials, textures, methods of texture mapping, BodyPaint basics. Rendering - basic methods and settings.
Keywords:
general 3D modeller, Cinema4D, polygonal model, computer graphics

[1]  Koenigsmarck,A.: Cinema 4D 10 Workshop. Focal Press, 2007. ISBN 0240808975
[3]  Call,A.: Cinema 4D 10 Handbook. Charles River Media, 2007. ISBN 1584505222


Databázové systémy 1

Práce s relačními databázemi, jazyk SQL, vytváření aplikací typu klient/server. V přednáškové části jsou vyloženy základní principy relačních databázových systémů a zásady vytváření aplikačních datových modelů, uživatelské a programové rozhraní databázových systémů a principy vícevrstvých architektur. Obsahem převažující praktické části je zvládnutí jazyka SQL a vytváření jednoduchých aplikací.

[1]  [1] firemní manuály Oracle, DB2, PostgreSQL
[2]  Momjian, Bruce: PostgreSQL: introduction and concepts
[3]  http://www.postgresql.org
[4]  Gilfillan Ian: Myslíme v MySQL 4


Databázové systémy 2

Předmět navazuje na Databázové systémy 1. Jeho obsahem je praktické zvládnutí látky ze zimního semestru, praktické návrhy datových modelů včetně integritních omezení a hlubší proniknutí do některého z vybraných témat - práce ve víceuživatelském prostředí, objektová výstavba aplikace, generování WWW stránek apod.

[1]  [1] firemní manuály Oracle, DB2, PostgreSQL
[2]  Momjian, Bruce: PostgreSQL: introduction and concepts
[3]  http://www.postgresql.org
[4]  Gilfillan Ian: Myslíme v MySQL 4


Seminář o Linuxu 1

Předmět obsahuje kurz pro začátečníky (instalace, linux z hlediska uživatele, základní principy administrace, konfigurace systému, X-Windows, kompilace jádra apod.) a dále referativní seminář pro pokročilejší, který je zamýšlen jako prostor pro výměnu zkušeností.

[1]  [1] Lukáš Petrlík: Jemný úvod do systému UNIX, KOPP , [2] Stefanie Teufel: Linux a KDE, GRADA , [3] Ellen Siever, O'Reilly Staff, Andy Oram: Linux v kostce, Computer Press


Seminář o Linuxu 2

Kurz Linuxu pro pokročilejší uživatele. Seznamuje posluchače s významnými aplikacemi používanými v systému Linux, jako např. latex, star-office, gimp, mysql; dále poskytuje přehled o síťování v Linuxu - konfigurace Linuxu jakožto serveru se službami např. http, ftp, ssh, nis a nfs, samba.

[1]  [1] Linux - Dokumentační projekt, Computer Press , [2] Mark G. Sobell: LINUX - Praktický průvodce, Computer Press , [3] M. J. Bach: Principy operačního systému UNIX, SAS


Nadstavby AutoCADu pro projektování

Předmět seznamuje se SW Autodesk Revit Building - plně parametrický 3D návrh s tvorbou vlastních prvků, obousměrná asociativita modelu a 2D dokumentů, snadná prezentace. (není to AutoCAD, ale umí export/import DWG formátu). Vytváření 3D modelu budovy z definovatelných prvků, vazby mezi prvky modelu. Způsoby prezentace (Render, video, web) a vytváření projektové dokumentace (půdorysy, pohledy, řezy, výpisy prvků a materiálů, výkazy výměr, popisy prvků, automatické kóty, export DWG, import dat, nastavení projektu, různé typy PD atp).

[1]  PDF dokumentace a tutoriály k SW, e-learning http://ocw.cvut.cz/moodle/


CAD ve stavebnictví - SPIRIT

Od základů projektování ve 2D přes modelování základních 3D elementů až k využití ZAK projektování – databázově podporovaného projektování (databáze stavebních elementů, navrhování schodišť, střech, terénu apod.) s výstupem do 2D (tvorba projektové dokumentace) i 3D (vizualizace modelu, textury, materiály, světlo.

[1]  webové stránky předmětu
[2]  http://people.fsv.cvut.cz/~hodanek/


Úprava dokumentů a prezentací

Formátování dokumentu ve Wordu pomocí stylů, vytváření obsahů a seznamů, tvorba jednoduchých prezentací a webových stránek.

[1]  [1] J. Pecinovský, R. Pecinovský WORD 7 pro Windows 95 Grada, 1996, [2] Uživatelská příručka programu WORD


Vizualizace a animace ve stavebnictví

Předmět si klade za cíl v teoretické části vysvětlit termíny jako např.: textura, průhlednost, odrazivost, ambientí světlo, difuzní světlo, bodové světlo, metody skrytí hran, Phongovo stínování, Gourandovo stínování, Ray-tracing, rendering, animace, klíčování scény, antialiasing, dithering, gamma korekce, RGB, CMYK, mapování, morphing, inverzni kinematika, atp. V praktické části vytvořit animaci stavebního objektu, s naklíčováním rozhodujících pozic, (umístění světel, kamer, pohyb kamer, pohyb objektů, definování atmosféry, okolí) s využitím programového vybavení fy. Autodesk 3D Studio.


Virtuální realita 1

Cílem předmětu je seznámit studenty s prostředím virtuální reality. Předmět podává přehled o základním dělení virtuální reality na jednotlivé oblasti, používaných technických a programových prostředcích, specifických vlastnostech virtuálních světů. Výuka ve cvičeních je zaměřena na tvorbu statických 3D modelů pro virtuální realitu, které na rozdíl od běžných animací, umožňují interaktivní prohlídku (procházení) modelu v reálném čase. Budou vysvětleny specifické vlastnosti těchto modelů a odlišnosti od modelů CAD. Probírány budou základní techniky tvorby modelů pro virtuální realitu.

[1]  Žára J., Beneš B., Sochor J., Felkel P.: Moderní počítačová grafika (2. vydání), Computer Press, 2005, ISBN 80-251-0454-0.
[2]  MultiGen Creator User's Guide for Windows, USA 1998


Virtuální realita 2

Předmět plynule navazuje na Virtuální realitu 1 a rozšiřuje znalosti studentů o návrh a tvorbu dynamických světů. Na jednoduchých modelových situacích demonstruje „oživování“ statických světů vytvářením interaktivních a dynamických vazeb. Postupně budou objasněny metody dynamické manipulace s objekty virtuálního světa, dále řešení interakce, a též principy interního i externího ovlivňování a ovládání virtuálního světa. Výuka probíhá s využitím standardizovaných jazyků určených pro virtuální realitu VRML 97 (resp. X3D). Součástí výuky bude průběžně aktualizovaná prezentace studentských děl na fakultních WWW stránkách. V rámci výuky budou studenti obeznámeni s principy stereoskopické projekce a budou si moci svá díla prohlédnout a prozkoumat ve fakultní stereoskopické laboratoři. Tento předmět završuje a uceluje problematiku virtuální reality a jejího využití. Po jeho absolvování budou studenti schopni využít technologie virtuální reality jako komplexního nástroje od návrhu až po realizaci a implementaci virtuálního světa, např. do prostředí WWW.

[1]  [1] Žára J., Beneš B., Sochor J., Felkel P.: Moderní počítačová grafika (2. vydání), Computer Press, 2005, ISBN 80-251-0454-0
[2]  [2] VRML 97, ISO/IEC 14772-1:1997 and ISO/IEC 14772-2:2002 www.web3d.org/x3d/specifications; X3D, X3D International Standards www.web3d.org/x3d/specifications
[3]  [3] J. Žára: Jazyky pro popis virtuální reality. ČVUT FEL Praha 2000, ISBN 80-01-02100-9


CAD 1 (E)

The seminar familiarizes students with the AutoCAD drawing software. This includes working with 2D & 3D geometry, wire models, prints, SGC/ACIS/Parasolid geometry models, meshes, Bool operations, solid objects creation methods and advanced edits and modifications of the model.


CAD systém ArCon

Náplní předmětu je výuka CAD systému ArCon.Cílem předmětu je praktické zvládnutí programu při tvorbě projektu. Využívány jsou pracovní režimy programu - kontrukce a design. ( Konstrukční režim – svislé a vodorovné stavební konstrukce, konstrukce schodišť, střech, terénu, tvorba projektové dokumentace na úrovni studie. Design režim – objekty, textury, materiály, shading a raytracing, průchod budovou a animace).

[1]  webové stránky předmětu
[2]  http://people.fsv.cvut.cz/~hodanek/


CAD ve stavebnictví 1

AutoCAD
Předmět je komplexním seznámením s programem AutoCAD, klade si za cíl zpracovávání projektové dokumentace 2D, prostorových drátových modelů, vysvětlení pojmů SGC, ACIS a pod.

ArchiCAD
Výuka základních principů práce s CAD systémem Archicad – vytváření virtuální stavby pomocí standardních konstrukčních (zdi, sloupy, desky,trámy, střechy atd) a parametrických (knihovní objekty,okna, dveře, schodiště atd.) prvků. Výsledkem předmětu by měla být schopnost vytvořit model stavby, na jeho základě pak s využitím standardních funkcí systému vytvoření 2D projektové dokumentace a 3D vizualizace objektu.
Výuka ArchiCADu bude probíhat v paralelce 103.

[1]  Mistrovství v AutoCADu


Cinema4D - obecné modelování

Cílem je zvládnutí základních postupů tvorby modelů v obecném modeláři Cinema4D. Probírany budou: problematika práce v obecném modeláři Cinema4D (C4D), reprezentace objektu (analytická, polygonová), metody tvorby modelu (box modeling, mesh editing, nurbs), hierarchie submodelu, deformátory, instance, Booleovské operace. Materiály, textury, metody texturování, základy použití BodyPaintu. Rendrování - základní metody a nastavení.

[1]  Koenigsmarck, A.: Cinema4D R10 - Praktický výukový kurz. CPress 2008, ISBN:978-80-251-2056-9
[2]  http://www.cineversity.com/


Databázové systémy 1

Práce s relačními databázemi, jazyk SQL, vytváření aplikací typu klient/server. V přednáškové části jsou vyloženy základní principy relačních databázových systémů a zásady vytváření aplikačních datových modelů, uživatelské a programové rozhraní databázových systémů a principy vícevrstvých architektur. Obsahem převažující praktické části je zvládnutí jazyka SQL a vytváření jednoduchých aplikací.

[1]  [1] firemní manuály Oracle, DB2, PostgreSQL
[2]  Momjian, Bruce: PostgreSQL: introduction and concepts
[3]  http://www.postgresql.org
[4]  Gilfillan Ian: Myslíme v MySQL 4


Databázové systémy 2

Předmět navazuje na Databázové systémy 1. Jeho obsahem je praktické zvládnutí látky ze zimního semestru, praktické návrhy datových modelů včetně integritních omezení a hlubší proniknutí do některého z vybraných témat - práce ve víceuživatelském prostředí, objektová výstavba aplikace, generování WWW stránek apod.

[1]  [1] firemní manuály Oracle, DB2, PostgreSQL
[2]  Momjian, Bruce: PostgreSQL: introduction and concepts
[3]  http://www.postgresql.org
[4]  Gilfillan Ian: Myslíme v MySQL 4


Seminář o Linuxu 1

Předmět obsahuje kurz pro začátečníky (instalace, linux z hlediska uživatele, základní principy administrace, konfigurace systému, X-Windows, kompilace jádra apod.) a dále referativní seminář pro pokročilejší, který je zamýšlen jako prostor pro výměnu zkušeností.

[1]  [1] Lukáš Petrlík: Jemný úvod do systému UNIX, KOPP , [2] Stefanie Teufel: Linux a KDE, GRADA , [3] Ellen Siever, O'Reilly Staff, Andy Oram: Linux v kostce, Computer Press


Seminář o Linuxu 2

Kurz Linuxu pro pokročilejší uživatele. Seznamuje posluchače s významnými aplikacemi používanými v systému Linux, jako např. latex, star-office, gimp, mysql; dále poskytuje přehled o síťování v Linuxu - konfigurace Linuxu jakožto serveru se službami např. http, ftp, ssh, nis a nfs, samba.

[1]  [1] Linux - Dokumentační projekt, Computer Press , [2] Mark G. Sobell: LINUX - Praktický průvodce, Computer Press , [3] M. J. Bach: Principy operačního systému UNIX, SAS


Nadstavby AutoCADu pro projektování

Předmět seznamuje se SW Autodesk Revit Building - plně parametrický 3D návrh s tvorbou vlastních prvků, obousměrná asociativita modelu a 2D dokumentů, snadná prezentace. (není to AutoCAD, ale umí export/import DWG formátu). Vytváření 3D modelu budovy z definovatelných prvků, vazby mezi prvky modelu. Způsoby prezentace (Render, video, web) a vytváření projektové dokumentace (půdorysy, pohledy, řezy, výpisy prvků a materiálů, výkazy výměr, popisy prvků, automatické kóty, export DWG, import dat, nastavení projektu, různé typy PD atp).

[1]  PDF dokumentace a tutoriály k SW, e-learning http://ocw.cvut.cz/moodle/


Programování v C++ 1

Úvod do programování v jazyce C a seznámení se základními pojmy jazyka. Datové typy. Podmínky. Cykly. Funkce. Práce se soubory. Ukazatele. Jednorozměrná pole. Vícerozměrná pole.

[1]  [1] Petr Šaloun: Programovací jazyk C pro zelenáče, Neokortex , [2] Pavel Herout: Učebnice jazyka C - 1.díl, Kopp


Programování v C++ 2

Základní principy objektově orientovaného programování. Struktury. Fronty. Zásobníky. Obousměrný seznam. Třídy - zapouzdření. Dědičnost. Polymorfismus. Přetěžování.

[1]  [1] Miroslav Virius: OD C k C++, Kopp, [2] Pavel Herout: Učebnice jazyka C - 2.díl, Kopp


CAD ve stavebnictví - SPIRIT I

Obsahem předmětu je výuka základů CAD systému SPIRIT a jeho praktické využití při tvorbě projektové dokumentace.(Základní funkce programu – 2D projektování s funkcí Architekt 2D, fólie, editační příkazy, symboly. 3D- tvorba základních těles a jejich editace. Viditelnost, Q-shader,rozšiřující moduly pro 2D a 3D. Pojem referenčních výkresů a práce s nimi. Export dat do DXF, DWG, HPGL, o2c, VRML, BMP, PDF, tisk).

[1]  webové stránky předmětu
[2]  http://people.fsv.cvut.cz/~hodanek/


Úprava dokumentů a prezentací

Formátování dokumentu ve Wordu pomocí stylů, vytváření obsahů a seznamů, tvorba jednoduchých prezentací a webových stránek.

[1]  [1] J. Pecinovský, R. Pecinovský WORD 7 pro Windows 95 Grada, 1996, [2] Uživatelská příručka programu WORD


Tabulkové procesory 1

Náplní předmětu je výuka základů tabulkového procesoru Excel pro Windows (letos ještě verze 2002). Vkládání dat, vzorce, funkce, formátování, grafy, seznamy, databáze, filtry, kontingenční tabulky, uživatelské nastavení, základy maker. Pro začátečníky i mírně pokročilé, kteří se chtějí zdokonalit.


Virtual Reality

Introduction to virtual reality environment

Basic classification of virtual reality, overview of hardware and software means used, specific features of virtual reality worlds particularly static 3D models, comparison to CAD models. Basic skills in the creation of virtual reality worlds. Virtual worlds presentation.

[1]  [1] Virtual Reality. Wikipedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Virtual_reality)


Virtuální realita 1

Cílem předmětu je seznámit studenty s prostředím virtuální reality. Předmět podává přehled o základním dělení virtuální reality na jednotlivé oblasti, používaných technických a programových prostředcích, specifických vlastnostech virtuálních světů. Výuka ve cvičeních je zaměřena na tvorbu statických 3D modelů pro virtuální realitu, které na rozdíl od běžných animací, umožňují interaktivní prohlídku (procházení) modelu v reálném čase. Budou vysvětleny specifické vlastnosti těchto modelů a odlišnosti od modelů CAD. Probírány budou základní techniky tvorby modelů pro virtuální realitu.

[1]  Žára J., Beneš B., Sochor J., Felkel P.: Moderní počítačová grafika (2. vydání), Computer Press, 2005, ISBN 80-251-0454-0.
[2]  MultiGen Creator User's Guide for Windows, USA 1998


Virtuální realita 2

Předmět plynule navazuje na Virtuální realitu 1 a rozšiřuje znalosti studentů o návrh a tvorbu dynamických světů. Na jednoduchých modelových situacích demonstruje „oživování“ statických světů vytvářením interaktivních a dynamických vazeb. Postupně budou objasněny metody dynamické manipulace s objekty virtuálního světa, dále řešení interakce, a též principy interního i externího ovlivňování a ovládání virtuálního světa. Výuka probíhá s využitím standardizovaných jazyků určených pro virtuální realitu VRML 97 (resp. X3D). Součástí výuky bude průběžně aktualizovaná prezentace studentských děl na fakultních WWW stránkách. V rámci výuky budou studenti obeznámeni s principy stereoskopické projekce a budou si moci svá díla prohlédnout a prozkoumat ve fakultní stereoskopické laboratoři. Tento předmět završuje a uceluje problematiku virtuální reality a jejího využití. Po jeho absolvování budou studenti schopni využít technologie virtuální reality jako komplexního nástroje od návrhu až po realizaci a implementaci virtuálního světa, např. do prostředí WWW.

[1]  [1] Žára J., Beneš B., Sochor J., Felkel P.: Moderní počítačová grafika (2. vydání), Computer Press, 2005, ISBN 80-251-0454-0
[2]  [2] VRML 97, ISO/IEC 14772-1:1997 and ISO/IEC 14772-2:2002 www.web3d.org/x3d/specifications; X3D, X3D International Standards www.web3d.org/x3d/specifications
[3]  [3] J. Žára: Jazyky pro popis virtuální reality. ČVUT FEL Praha 2000, ISBN 80-01-02100-9


Visualization in Buildings

Explanation of methods in visualization: texture, light (ambient, difuse), cameras, keyframe, shading (Phong, Gouraud), render (ray-tracing, radiosity), antialiasing, dithering, gamma correction, RGB, CMYK, mapping, morphing, inverse kinematic, etc.

[1]  [1] kolektiv: 3D Studio VIZ User's Guide


CAD systém ArCon

Náplní předmětu je výuka CAD systému ArCon.Cílem předmětu je praktické zvládnutí programu při tvorbě projektu. Využívány jsou pracovní režimy programu - kontrukce a design. ( Konstrukční režim – svislé a vodorovné stavební konstrukce, konstrukce schodišť, střech, terénu, tvorba projektové dokumentace na úrovni studie. Design režim – objekty, textury, materiály, shading a raytracing, průchod budovou a animace).

[1]  webové stránky předmětu
[2]  http://people.fsv.cvut.cz/~hodanek/


CAD ve stavebnictví 1

Předmět je komplexním seznámením s programem AutoCAD, klade si za cíl zpracovávání projektové dokumentace 2D, prostorových drátových modelů, vysvětlení pojmů SGC, ACIS a pod.

[1]  Mistrovství v AutoCADu


CAD ve stavebnictví II

Programování, nástroje na uživatelskou úpravu AutoCADu, Visual Basic for Aplication, AutoLISP

[1]  Customisation of AutoCAD


Cinema4D - free modeling

[1]  Koenigsmarck,A.: Cinema 4D 10 Workshop. Focal Press, 2007. ISBN 0240808975
[3]  Call,A.: Cinema 4D 10 Handbook. Charles River Media, 2007. ISBN 1584505222


Databázové systémy 1

Práce s relačními databázemi, jazyk SQL, vytváření aplikací typu klient/server. V přednáškové části jsou vyloženy základní principy relačních databázových systémů a zásady vytváření aplikačních datových modelů, uživatelské a programové rozhraní databázových systémů a principy vícevrstvých architektur. Obsahem převažující praktické části je zvládnutí jazyka SQL a vytváření jednoduchých aplikací.

[1]  [1] firemní manuály Oracle, DB2, PostgreSQL
[2]  Momjian, Bruce: PostgreSQL: introduction and concepts
[3]  http://www.postgresql.org
[4]  Gilfillan Ian: Myslíme v MySQL 4


Databázové systémy 2

Předmět navazuje na Databázové systémy 1. Jeho obsahem je praktické zvládnutí látky ze zimního semestru, praktické návrhy datových modelů včetně integritních omezení a hlubší proniknutí do některého z vybraných témat - práce ve víceuživatelském prostředí, objektová výstavba aplikace, generování WWW stránek apod.

[1]  [1] firemní manuály Oracle, DB2, PostgreSQL
[2]  Momjian, Bruce: PostgreSQL: introduction and concepts
[3]  http://www.postgresql.org
[4]  Gilfillan Ian: Myslíme v MySQL 4


Seminář o Linuxu 1

Předmět obsahuje kurz pro začátečníky (instalace, linux z hlediska uživatele, základní principy administrace, konfigurace systému, X-Windows, kompilace jádra apod.) a dále referativní seminář pro pokročilejší, který je zamýšlen jako prostor pro výměnu zkušeností.

[1]  [1] Lukáš Petrlík: Jemný úvod do systému UNIX, KOPP , [2] Stefanie Teufel: Linux a KDE, GRADA , [3] Ellen Siever, O'Reilly Staff, Andy Oram: Linux v kostce, Computer Press


Seminář o Linuxu 2

Kurz Linuxu pro pokročilejší uživatele. Seznamuje posluchače s významnými aplikacemi používanými v systému Linux, jako např. latex, star-office, gimp, mysql; dále poskytuje přehled o síťování v Linuxu - konfigurace Linuxu jakožto serveru se službami např. http, ftp, ssh, nis a nfs, samba.

[1]  [1] Linux - Dokumentační projekt, Computer Press , [2] Mark G. Sobell: LINUX - Praktický průvodce, Computer Press , [3] M. J. Bach: Principy operačního systému UNIX, SAS


Nadstavby AutoCADu pro projektování

Předmět seznamuje se SW Autodesk Revit Building - plně parametrický 3D návrh s tvorbou vlastních prvků, obousměrná asociativita modelu a 2D dokumentů, snadná prezentace. (není to AutoCAD, ale umí export/import DWG formátu). Vytváření 3D modelu budovy z definovatelných prvků, vazby mezi prvky modelu. Způsoby prezentace (Render, video, web) a vytváření projektové dokumentace (půdorysy, pohledy, řezy, výpisy prvků a materiálů, výkazy výměr, popisy prvků, automatické kóty, export DWG, import dat, nastavení projektu, různé typy PD atp).

[1]  PDF dokumentace a tutoriály k SW, e-learning http://ocw.cvut.cz/moodle/


Programování v C++ 1

Úvod do programování v jazyce C a seznámení se základními pojmy jazyka. Datové typy. Podmínky. Cykly. Funkce. Práce se soubory. Ukazatele. Jednorozměrná pole. Vícerozměrná pole.

[1]  [1] Petr Šaloun: Programovací jazyk C pro zelenáče, Neokortex , [2] Pavel Herout: Učebnice jazyka C - 1.díl, Kopp


Programování v C++ 2

Základní principy objektově orientovaného programování. Struktury. Fronty. Zásobníky. Obousměrný seznam. Třídy - zapouzdření. Dědičnost. Polymorfismus. Přetěžování.

[1]  [1] Miroslav Virius: OD C k C++, Kopp, [2] Pavel Herout: Učebnice jazyka C - 2.díl, Kopp


CAD ve stavebnictví - SPIRIT II

Zónově orientované projektování - tvorba projektu pomocí systému ZAK s napojením na databázi stavebních dílů ve 2D i 3D. Moduly pro návrh a tvorbu schodišť, střech, generování řezů a pohledů, tvorba terénu. Vizualizace pomocí SPIRITVis a FRESCO. Pronto Reporting - výkazy výměr a výpis prvků.

[1]  webové stránky předmětu:
[2]  http://people.fsv.cvut.cz/~hodanek/


Úprava dokumentů a prezentací

Formátování dokumentu ve Wordu pomocí stylů, vytváření obsahů a seznamů, tvorba jednoduchých prezentací a webových stránek.

[1]  [1] J. Pecinovský, R. Pecinovský WORD 7 pro Windows 95 Grada, 1996, [2] Uživatelská příručka programu WORD


Vizualizace a animace ve stavebnictví

Znalost software 3D Studio (VIZ či MAX) fy. Autodesk


Virtuální realita - 1

Výuka je zaměřena na tvorbu 3D modelů pro virtuální realitu, které umožňují interaktivní prohlídku (procházení) modelu v reálném čase. Budou vysvětleny specifické vlastnosti těchto modelů a odlišnosti od modelů CAD. Probírány budou základní techniky tvorby modelů pro virtuální realitu v prostředí špičkového profesionálního systému MULTIGEN CREATOR.

[1]  Žára J., Beneš B., Sochor J., Felkel P.: Moderní počítačová grafika (2. vydání), Computer Press, 2005, ISBN 80-251-0454-0, MultiGen Creator User's Guide for Windows, USA 1998


Virtuální realita - 2

Předpokládá absolvování předmětu 175VR1 a rozvíjí získané poznatky při řešení praktických úloh, dále pak možnosti (a omezení) převodu modelů do jazyka VRML pro interaktivní prezentaci na Internetu

[1]  Žára: Jazyky pro popis virtuální reality. ČVUT FEL Praha 2000, ISBN 80-01-02100-9, Žára: VRML 97 - Laskavý průvodce virtuálními světy, ISBN 80-7226-143-6, Computer Press Praha.


Virtuální realita 1

Cílem předmětu je seznámit studenty s prostředím virtuální reality. Předmět podává přehled o základním dělení virtuální reality na jednotlivé oblasti, používaných technických a programových prostředcích, specifických vlastnostech virtuálních světů. Výuka ve cvičeních je zaměřena na tvorbu statických 3D modelů pro virtuální realitu, které na rozdíl od běžných animací, umožňují interaktivní prohlídku (procházení) modelu v reálném čase. Budou vysvětleny specifické vlastnosti těchto modelů a odlišnosti od modelů CAD. Probírány budou základní techniky tvorby modelů pro virtuální realitu.

[1]  Žára J., Beneš B., Sochor J., Felkel P.: Moderní počítačová grafika (2. vydání), Computer Press, 2005, ISBN 80-251-0454-0.
[2]  MultiGen Creator User's Guide for Windows, USA 1998


Virtuální realita 2

Předmět plynule navazuje na Virtuální realitu 1 a rozšiřuje znalosti studentů o návrh a tvorbu dynamických světů. Na jednoduchých modelových situacích demonstruje „oživování“ statických světů vytvářením interaktivních a dynamických vazeb. Postupně budou objasněny metody dynamické manipulace s objekty virtuálního světa, dále řešení interakce, a též principy interního i externího ovlivňování a ovládání virtuálního světa. Výuka probíhá s využitím standardizovaných jazyků určených pro virtuální realitu VRML 97 (resp. X3D). Součástí výuky bude průběžně aktualizovaná prezentace studentských děl na fakultních WWW stránkách. V rámci výuky budou studenti obeznámeni s principy stereoskopické projekce a budou si moci svá díla prohlédnout a prozkoumat ve fakultní stereoskopické laboratoři. Tento předmět završuje a uceluje problematiku virtuální reality a jejího využití. Po jeho absolvování budou studenti schopni využít technologie virtuální reality jako komplexního nástroje od návrhu až po realizaci a implementaci virtuálního světa, např. do prostředí WWW.

[1]  [1] Žára J., Beneš B., Sochor J., Felkel P.: Moderní počítačová grafika (2. vydání), Computer Press, 2005, ISBN 80-251-0454-0
[2]  [2] VRML 97, ISO/IEC 14772-1:1997 and ISO/IEC 14772-2:2002 www.web3d.org/x3d/specifications; X3D, X3D International Standards www.web3d.org/x3d/specifications
[3]  [3] J. Žára: Jazyky pro popis virtuální reality. ČVUT FEL Praha 2000, ISBN 80-01-02100-9


CAD 1 (E)

The seminar familiarizes students with the AutoCAD drawing software. This includes working with 2D & 3D geometry, wire models, prints, SGC/ACIS/Parasolid geometry models, meshes, Bool operations, solid objects creation methods and advanced edits and modifications of the model.


CAD systém ArCon

Náplní předmětu je výuka CAD systému ArCon.Cílem předmětu je praktické zvládnutí programu při tvorbě projektu. Využívány jsou pracovní režimy programu - kontrukce a design. ( Konstrukční režim – svislé a vodorovné stavební konstrukce, konstrukce schodišť, střech, terénu, tvorba projektové dokumentace na úrovni studie. Design režim – objekty, textury, materiály, shading a raytracing, průchod budovou a animace).

[1]  webové stránky předmětu
[2]  http://people.fsv.cvut.cz/~hodanek/


CAD ve stavebnictví 1

Předmět je komplexním seznámením s programem AutoCAD, klade si za cíl zpracovávání projektové dokumentace 2D, prostorových drátových modelů, vysvětlení pojmů SGC, ACIS a pod.

[1]  Mistrovství v AutoCADu


Cinema4D - obecné modelování

[1]  Koenigsmarck, A.: Cinema4D R10 - Praktický výukový kurz. CPress 2008, ISBN:978-80-251-2056-9
[2]  http://www.cineversity.com/


Databázové systémy 1

Práce s relačními databázemi, jazyk SQL, vytváření aplikací typu klient/server. V přednáškové části jsou vyloženy základní principy relačních databázových systémů a zásady vytváření aplikačních datových modelů, uživatelské a programové rozhraní databázových systémů a principy vícevrstvých architektur. Obsahem převažující praktické části je zvládnutí jazyka SQL a vytváření jednoduchých aplikací.

[1]  [1] firemní manuály Oracle, DB2, PostgreSQL
[2]  Momjian, Bruce: PostgreSQL: introduction and concepts
[3]  http://www.postgresql.org
[4]  Gilfillan Ian: Myslíme v MySQL 4


Databázové systémy 2

Předmět navazuje na Databázové systémy 1. Jeho obsahem je praktické zvládnutí látky ze zimního semestru, praktické návrhy datových modelů včetně integritních omezení a hlubší proniknutí do některého z vybraných témat - práce ve víceuživatelském prostředí, objektová výstavba aplikace, generování WWW stránek apod.

[1]  [1] firemní manuály Oracle, DB2, PostgreSQL
[2]  Momjian, Bruce: PostgreSQL: introduction and concepts
[3]  http://www.postgresql.org
[4]  Gilfillan Ian: Myslíme v MySQL 4


Seminář o Linuxu 1

Předmět obsahuje kurz pro začátečníky (instalace, linux z hlediska uživatele, základní principy administrace, konfigurace systému, X-Windows, kompilace jádra apod.) a dále referativní seminář pro pokročilejší, který je zamýšlen jako prostor pro výměnu zkušeností.

[1]  [1] Lukáš Petrlík: Jemný úvod do systému UNIX, KOPP , [2] Stefanie Teufel: Linux a KDE, GRADA , [3] Ellen Siever, O'Reilly Staff, Andy Oram: Linux v kostce, Computer Press


Seminář o Linuxu 2

Kurz Linuxu pro pokročilejší uživatele. Seznamuje posluchače s významnými aplikacemi používanými v systému Linux, jako např. latex, star-office, gimp, mysql; dále poskytuje přehled o síťování v Linuxu - konfigurace Linuxu jakožto serveru se službami např. http, ftp, ssh, nis a nfs, samba.

[1]  [1] Linux - Dokumentační projekt, Computer Press , [2] Mark G. Sobell: LINUX - Praktický průvodce, Computer Press , [3] M. J. Bach: Principy operačního systému UNIX, SAS


Nadstavby AutoCADu pro projektování

Předmět seznamuje se SW Autodesk Revit Building - plně parametrický 3D návrh s tvorbou vlastních prvků, obousměrná asociativita modelu a 2D dokumentů, snadná prezentace. (není to AutoCAD, ale umí export/import DWG formátu). Vytváření 3D modelu budovy z definovatelných prvků, vazby mezi prvky modelu. Způsoby prezentace (Render, video, web) a vytváření projektové dokumentace (půdorysy, pohledy, řezy, výpisy prvků a materiálů, výkazy výměr, popisy prvků, automatické kóty, export DWG, import dat, nastavení projektu, různé typy PD atp).

[1]  PDF dokumentace a tutoriály k SW, e-learning http://ocw.cvut.cz/moodle/


Programování v C++ 1

Úvod do programování v jazyce C a seznámení se základními pojmy jazyka. Datové typy. Podmínky. Cykly. Funkce. Práce se soubory. Ukazatele. Jednorozměrná pole. Vícerozměrná pole.

[1]  [1] Petr Šaloun: Programovací jazyk C pro zelenáče, Neokortex , [2] Pavel Herout: Učebnice jazyka C - 1.díl, Kopp


Programování v C++ 2

Základní principy objektově orientovaného programování. Struktury. Fronty. Zásobníky. Obousměrný seznam. Třídy - zapouzdření. Dědičnost. Polymorfismus. Přetěžování.

[1]  [1] Miroslav Virius: OD C k C++, Kopp, [2] Pavel Herout: Učebnice jazyka C - 2.díl, Kopp


CAD ve stavebnictví - SPIRIT I

Obsahem předmětu je výuka základů CAD systému SPIRIT a jeho praktické využití při tvorbě projektové dokumentace.(Základní funkce programu – 2D projektování s funkcí Architekt 2D, fólie, editační příkazy, symboly. 3D- tvorba základních těles a jejich editace. Viditelnost, Q-shader,rozšiřující moduly pro 2D a 3D. Pojem referenčních výkresů a práce s nimi. Export dat do DXF, DWG, HPGL, o2c, VRML, BMP, PDF, tisk).

[1]  webové stránky předmětu
[2]  http://people.fsv.cvut.cz/~hodanek/


Úprava dokumentů a prezentací

Formátování dokumentu ve Wordu pomocí stylů, vytváření obsahů a seznamů, tvorba jednoduchých prezentací a webových stránek.

[1]  [1] J. Pecinovský, R. Pecinovský WORD 7 pro Windows 95 Grada, 1996, [2] Uživatelská příručka programu WORD


Tabulkové procesory 1

Náplní předmětu je výuka základů tabulkového procesoru Excel pro Windows. Vkládání dat, vzorce, funkce, formátování, grafy, seznamy, databáze, filtry, uživatelské nastavení, základy maker. Pokračováním tohoto předmětu je XTP2 - Programování v Excelu, vedené pod katedrou 11126.


Virtual Reality

[1]  [1] Virtual Reality. Wikipedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Virtual_reality)


Virtuální realita 1

Cílem předmětu je seznámit studenty s prostředím virtuální reality. Předmět podává přehled o základním dělení virtuální reality na jednotlivé oblasti, používaných technických a programových prostředcích, specifických vlastnostech virtuálních světů. Výuka ve cvičeních je zaměřena na tvorbu statických 3D modelů pro virtuální realitu, které na rozdíl od běžných animací, umožňují interaktivní prohlídku (procházení) modelu v reálném čase. Budou vysvětleny specifické vlastnosti těchto modelů a odlišnosti od modelů CAD. Probírány budou základní techniky tvorby modelů pro virtuální realitu.

[1]  Žára J., Beneš B., Sochor J., Felkel P.: Moderní počítačová grafika (2. vydání), Computer Press, 2005, ISBN 80-251-0454-0.
[2]  MultiGen Creator User's Guide for Windows, USA 1998


Virtuální realita 2

Předmět plynule navazuje na Virtuální realitu 1 a rozšiřuje znalosti studentů o návrh a tvorbu dynamických světů. Na jednoduchých modelových situacích demonstruje „oživování“ statických světů vytvářením interaktivních a dynamických vazeb. Postupně budou objasněny metody dynamické manipulace s objekty virtuálního světa, dále řešení interakce, a též principy interního i externího ovlivňování a ovládání virtuálního světa. Výuka probíhá s využitím standardizovaných jazyků určených pro virtuální realitu VRML 97 (resp. X3D). Součástí výuky bude průběžně aktualizovaná prezentace studentských děl na fakultních WWW stránkách. V rámci výuky budou studenti obeznámeni s principy stereoskopické projekce a budou si moci svá díla prohlédnout a prozkoumat ve fakultní stereoskopické laboratoři. Tento předmět završuje a uceluje problematiku virtuální reality a jejího využití. Po jeho absolvování budou studenti schopni využít technologie virtuální reality jako komplexního nástroje od návrhu až po realizaci a implementaci virtuálního světa, např. do prostředí WWW.

[1]  [1] Žára J., Beneš B., Sochor J., Felkel P.: Moderní počítačová grafika (2. vydání), Computer Press, 2005, ISBN 80-251-0454-0
[2]  [2] VRML 97, ISO/IEC 14772-1:1997 and ISO/IEC 14772-2:2002 www.web3d.org/x3d/specifications; X3D, X3D International Standards www.web3d.org/x3d/specifications
[3]  [3] J. Žára: Jazyky pro popis virtuální reality. ČVUT FEL Praha 2000, ISBN 80-01-02100-9


Visualization in Buildings

Explanation of methods in visualization: texture, light (ambient, difuse), cameras, keyframe, shading (Phong, Gouraud), render (ray-tracing, radiosity), antialiasing, dithering, gamma correction, RGB, CMYK, mapping, morphing, inverse kinematic, etc.

[1]  [1] kolektiv: 3D Studio VIZ User's Guide


CAD systém ArCon

Náplní předmětu je výuka CAD systému ArCon.Cílem předmětu je praktické zvládnutí programu při tvorbě projektu. Využívány jsou pracovní režimy programu - kontrukce a design. ( Konstrukční režim – svislé a vodorovné stavební konstrukce, konstrukce schodišť, střech, terénu, tvorba projektové dokumentace na úrovni studie. Design režim – objekty, textury, materiály, shading a raytracing, průchod budovou a animace).

[1]  webové stránky předmětu
[2]  http://people.fsv.cvut.cz/~hodanek/


CAD ve stavebnictví II

Programování, nástroje na uživatelskou úpravu AutoCADu, Visual Basic for Aplication, AutoLISP

[1]  Customisation of AutoCAD


CAD in Civil Engineering II


Databázové systémy 1

Práce s relačními databázemi, jazyk SQL, vytváření aplikací typu klient/server. V přednáškové části jsou vyloženy základní principy relačních databázových systémů a zásady vytváření aplikačních datových modelů, uživatelské a programové rozhraní databázových systémů a principy vícevrstvých architektur. Obsahem převažující praktické části je zvládnutí jazyka SQL a vytváření jednoduchých aplikací.

[1]  [1] firemní manuály Oracle, DB2, PostgreSQL
[2]  Momjian, Bruce: PostgreSQL: introduction and concepts
[3]  http://www.postgresql.org
[4]  Gilfillan Ian: Myslíme v MySQL 4


Databázové systémy 2

Předmět navazuje na Databázové systémy 1. Jeho obsahem je praktické zvládnutí látky ze zimního semestru, praktické návrhy datových modelů včetně integritních omezení a hlubší proniknutí do některého z vybraných témat - práce ve víceuživatelském prostředí, objektová výstavba aplikace, generování WWW stránek apod.

[1]  [1] firemní manuály Oracle, DB2, PostgreSQL
[2]  Momjian, Bruce: PostgreSQL: introduction and concepts
[3]  http://www.postgresql.org
[4]  Gilfillan Ian: Myslíme v MySQL 4


Seminář o Linuxu 1

Předmět obsahuje kurz pro začátečníky (instalace, linux z hlediska uživatele, základní principy administrace, konfigurace systému, X-Windows, kompilace jádra apod.) a dále referativní seminář pro pokročilejší, který je zamýšlen jako prostor pro výměnu zkušeností.

[1]  [1] Lukáš Petrlík: Jemný úvod do systému UNIX, KOPP , [2] Stefanie Teufel: Linux a KDE, GRADA , [3] Ellen Siever, O'Reilly Staff, Andy Oram: Linux v kostce, Computer Press


Seminář o Linuxu 2

Kurz Linuxu pro pokročilejší uživatele. Seznamuje posluchače s významnými aplikacemi používanými v systému Linux, jako např. latex, star-office, gimp, mysql; dále poskytuje přehled o síťování v Linuxu - konfigurace Linuxu jakožto serveru se službami např. http, ftp, ssh, nis a nfs, samba.

[1]  [1] Linux - Dokumentační projekt, Computer Press , [2] Mark G. Sobell: LINUX - Praktický průvodce, Computer Press , [3] M. J. Bach: Principy operačního systému UNIX, SAS


Nadstavby AutoCADu pro projektování

Předmět seznamuje se SW Autodesk Revit Building - plně parametrický 3D návrh s tvorbou vlastních prvků, obousměrná asociativita modelu a 2D dokumentů, snadná prezentace. (není to AutoCAD, ale umí export/import DWG formátu). Vytváření 3D modelu budovy z definovatelných prvků, vazby mezi prvky modelu. Způsoby prezentace (Render, video, web) a vytváření projektové dokumentace (půdorysy, pohledy, řezy, výpisy prvků a materiálů, výkazy výměr, popisy prvků, automatické kóty, export DWG, import dat, nastavení projektu, různé typy PD atp).

[1]  PDF dokumentace a tutoriály k SW, e-learning http://ocw.cvut.cz/moodle/


Programování v C++ 1

Úvod do programování v jazyce C a seznámení se základními pojmy jazyka. Datové typy. Podmínky. Cykly. Funkce. Práce se soubory. Ukazatele. Jednorozměrná pole. Vícerozměrná pole.

[1]  [1] Petr Šaloun: Programovací jazyk C pro zelenáče, Neokortex , [2] Pavel Herout: Učebnice jazyka C - 1.díl, Kopp


Programování v C++ 2

Základní principy objektově orientovaného programování. Struktury. Fronty. Zásobníky. Obousměrný seznam. Třídy - zapouzdření. Dědičnost. Polymorfismus. Přetěžování.

[1]  [1] Miroslav Virius: OD C k C++, Kopp, [2] Pavel Herout: Učebnice jazyka C - 2.díl, Kopp


CAD ve stavebnictví - SPIRIT II

Zónově orientované projektování - tvorba projektu pomocí systému ZAK s napojením na databázi stavebních dílů ve 2D i 3D. Moduly pro návrh a tvorbu schodišť, střech, generování řezů a pohledů, tvorba terénu. Vizualizace pomocí SPIRITVis a FRESCO. Pronto Reporting - výkazy výměr a výpis prvků.

[1]  webové stránky předmětu:
[2]  http://people.fsv.cvut.cz/~hodanek/


Úprava dokumentů a prezentací

Formátování dokumentu ve Wordu pomocí stylů, vytváření obsahů a seznamů, tvorba jednoduchých prezentací a webových stránek.

[1]  [1] J. Pecinovský, R. Pecinovský WORD 7 pro Windows 95 Grada, 1996, [2] Uživatelská příručka programu WORD


Visualization in Buildings

Explanation of methods in visualization: texture, light (ambient, difuse), cameras, keyframe, shading (Phong, Gouraud), render (ray-tracing, radiosity), antialiasing, dithering, gamma correction, RGB, CMYK, mapping, morphing, inverse kinematic, etc.

[1]  kolektiv: 3D Studio VIZ User's Guide


Vizualizace a animace ve stavebnictví

Znalost software 3D Studio (VIZ či MAX) fy. Autodesk


Virtuální realita - 1

Výuka je zaměřena na tvorbu 3D modelů pro virtuální realitu, které umožňují interaktivní prohlídku (procházení) modelu v reálném čase. Budou vysvětleny specifické vlastnosti těchto modelů a odlišnosti od modelů CAD. Probírány budou základní techniky tvorby modelů pro virtuální realitu v prostředí špičkového profesionálního systému MULTIGEN CREATOR.

[1]  Žára J., Beneš B., Sochor J., Felkel P.: Moderní počítačová grafika (2. vydání), Computer Press, 2005, ISBN 80-251-0454-0, MultiGen Creator User's Guide for Windows, USA 1998


Virtuální realita - 2

Předpokládá absolvování předmětu 175VR1 a rozvíjí získané poznatky při řešení praktických úloh, dále pak možnosti (a omezení) převodu modelů do jazyka VRML pro interaktivní prezentaci na Internetu

[1]  Žára: Jazyky pro popis virtuální reality. ČVUT FEL Praha 2000, ISBN 80-01-02100-9, Žára: VRML 97 - Laskavý průvodce virtuálními světy, ISBN 80-7226-143-6, Computer Press Praha.


Virtual Reality 1

Virtual reality - concept explanation, VR categories, essential requirements. Means and methods. Virtual worlds properties. Static models design. Virtual worlds presentation.

[1]  Žára J., Beneš B., Sochor J., Felkel P.: Moderní počítačová grafika (2. vydání), Computer Press, 2005, ISBN 80-251-0454-0.
[2]  MultiGen Creator User's Guide for Windows, USA 1998


Virtual Reality 2

VRML - language description. VRML models design. Importing models from CAD systems and general modellers. Virtual worlds dynamics and interactivity. Internet presentation.

[1]  Žára: Jazyky pro popis virtuální reality. ČVUT FEL Praha 2000, ISBN 80-01-02100-9, Žára: VRML 97 - Laskavý průvodce virtuálními světy, ISBN 80-7226-143-6, Computer Press Praha.


Virtuální realita 1

Cílem předmětu je seznámit studenty s prostředím virtuální reality. Předmět podává přehled o základním dělení virtuální reality na jednotlivé oblasti, používaných technických a programových prostředcích, specifických vlastnostech virtuálních světů. Výuka ve cvičeních je zaměřena na tvorbu statických 3D modelů pro virtuální realitu, které na rozdíl od běžných animací, umožňují interaktivní prohlídku (procházení) modelu v reálném čase. Budou vysvětleny specifické vlastnosti těchto modelů a odlišnosti od modelů CAD. Probírány budou základní techniky tvorby modelů pro virtuální realitu.

[1]  Žára J., Beneš B., Sochor J., Felkel P.: Moderní počítačová grafika (2. vydání), Computer Press, 2005, ISBN 80-251-0454-0.
[2]  MultiGen Creator User's Guide for Windows, USA 1998


Virtuální realita 2

Předmět plynule navazuje na Virtuální realitu 1 a rozšiřuje znalosti studentů o návrh a tvorbu dynamických světů. Na jednoduchých modelových situacích demonstruje „oživování“ statických světů vytvářením interaktivních a dynamických vazeb. Postupně budou objasněny metody dynamické manipulace s objekty virtuálního světa, dále řešení interakce, a též principy interního i externího ovlivňování a ovládání virtuálního světa. Výuka probíhá s využitím standardizovaných jazyků určených pro virtuální realitu VRML 97 (resp. X3D). Součástí výuky bude průběžně aktualizovaná prezentace studentských děl na fakultních WWW stránkách. V rámci výuky budou studenti obeznámeni s principy stereoskopické projekce a budou si moci svá díla prohlédnout a prozkoumat ve fakultní stereoskopické laboratoři. Tento předmět završuje a uceluje problematiku virtuální reality a jejího využití. Po jeho absolvování budou studenti schopni využít technologie virtuální reality jako komplexního nástroje od návrhu až po realizaci a implementaci virtuálního světa, např. do prostředí WWW.

[1]  [1] Žára J., Beneš B., Sochor J., Felkel P.: Moderní počítačová grafika (2. vydání), Computer Press, 2005, ISBN 80-251-0454-0
[2]  [2] VRML 97, ISO/IEC 14772-1:1997 and ISO/IEC 14772-2:2002 www.web3d.org/x3d/specifications; X3D, X3D International Standards www.web3d.org/x3d/specifications
[3]  [3] J. Žára: Jazyky pro popis virtuální reality. ČVUT FEL Praha 2000, ISBN 80-01-02100-9


CAD 1 (E)

The seminar familiarizes students with the AutoCAD drawing software. This includes working with 2D & 3D geometry, wire models, prints, SGC/ACIS/Parasolid geometry models, meshes, Bool operations, solid objects creation methods and advanced edits and modifications of the model.


CAD systém ArCon

Náplní předmětu je výuka CAD systému ArCon.Cílem předmětu je praktické zvládnutí programu při tvorbě projektu. Využívány jsou pracovní režimy programu - kontrukce a design. ( Konstrukční režim – svislé a vodorovné stavební konstrukce, konstrukce schodišť, střech, terénu, tvorba projektové dokumentace na úrovni studie. Design režim – objekty, textury, materiály, shading a raytracing, průchod budovou a animace).

[1]  webové stránky předmětu
[2]  http://people.fsv.cvut.cz/~hodanek/


CAD ve stavebnictví 1

Předmět je komplexním seznámením s programem AutoCAD, klade si za cíl zpracovávání projektové dokumentace 2D, prostorových drátových modelů, vysvětlení pojmů SGC, ACIS a pod.

[1]  Mistrovství v AutoCADu


Databázové systémy 1

Práce s relačními databázemi, jazyk SQL, vytváření aplikací typu klient/server. V přednáškové části jsou vyloženy základní principy relačních databázových systémů a zásady vytváření aplikačních datových modelů, uživatelské a programové rozhraní databázových systémů a principy vícevrstvých architektur. Obsahem převažující praktické části je zvládnutí jazyka SQL a vytváření jednoduchých aplikací.

[1]  [1] firemní manuály Oracle, DB2, PostgreSQL
[2]  Momjian, Bruce: PostgreSQL: introduction and concepts
[3]  http://www.postgresql.org
[4]  Gilfillan Ian: Myslíme v MySQL 4


Databázové systémy 2

Předmět navazuje na Databázové systémy 1. Jeho obsahem je praktické zvládnutí látky ze zimního semestru, praktické návrhy datových modelů včetně integritních omezení a hlubší proniknutí do některého z vybraných témat - práce ve víceuživatelském prostředí, objektová výstavba aplikace, generování WWW stránek apod.

[1]  [1] firemní manuály Oracle, DB2, PostgreSQL
[2]  Momjian, Bruce: PostgreSQL: introduction and concepts
[3]  http://www.postgresql.org
[4]  Gilfillan Ian: Myslíme v MySQL 4


Nadstavby AutoCADu pro projektování

Předmět seznamuje se SW Autodesk Revit Building - plně parametrický 3D návrh s tvorbou vlastních prvků, obousměrná asociativita modelu a 2D dokumentů, snadná prezentace. (není to AutoCAD, ale umí export/import DWG formátu). Vytváření 3D modelu budovy z definovatelných prvků, vazby mezi prvky modelu. Způsoby prezentace (Render, video, web) a vytváření projektové dokumentace (půdorysy, pohledy, řezy, výpisy prvků a materiálů, výkazy výměr, popisy prvků, automatické kóty, export DWG, import dat, nastavení projektu, různé typy PD atp).

[1]  PDF dokumentace a tutoriály k SW, e-learning http://ocw.cvut.cz/moodle/


Programování v C++ 1

Úvod do programování v jazyce C a seznámení se základními pojmy jazyka. Datové typy. Podmínky. Cykly. Funkce. Práce se soubory. Ukazatele. Jednorozměrná pole. Vícerozměrná pole.

[1]  [1] Petr Šaloun: Programovací jazyk C pro zelenáče, Neokortex , [2] Pavel Herout: Učebnice jazyka C - 1.díl, Kopp


Programování v C++ 2

Základní principy objektově orientovaného programování. Struktury. Fronty. Zásobníky. Obousměrný seznam. Třídy - zapouzdření. Dědičnost. Polymorfismus. Přetěžování.

[1]  [1] Miroslav Virius: OD C k C++, Kopp, [2] Pavel Herout: Učebnice jazyka C - 2.díl, Kopp


CAD ve stavebnictví - SPIRIT I

Obsahem předmětu je výuka základů CAD systému SPIRIT a jeho praktické využití při tvorbě projektové dokumentace.(Základní funkce programu – 2D projektování s funkcí Architekt 2D, fólie, editační příkazy, symboly. 3D- tvorba základních těles a jejich editace. Viditelnost, Q-shader,rozšiřující moduly pro 2D a 3D. Pojem referenčních výkresů a práce s nimi. Export dat do DXF, DWG, HPGL, o2c, VRML, BMP, PDF, tisk).

[1]  webové stránky předmětu
[2]  http://people.fsv.cvut.cz/~hodanek/


Úprava dokumentů a prezentací

Formátování dokumentu ve Wordu pomocí stylů, vytváření obsahů a seznamů, tvorba jednoduchých prezentací a webových stránek.

[1]  [1] J. Pecinovský, R. Pecinovský WORD 7 pro Windows 95 Grada, 1996, [2] Uživatelská příručka programu WORD


Tabulkové procesory 1

Náplní předmětu je výuka základů tabulkového procesoru Excel pro Windows. Vkládání dat, vzorce, funkce, formátování, grafy, seznamy, databáze, filtry, uživatelské nastavení, základy maker. Pokračováním tohoto předmětu je XTP2 - Programování v Excelu, vedené pod katedrou 11126.


Virtuální realita - 1

Výuka je zaměřena na tvorbu 3D modelů pro virtuální realitu, které umožňují interaktivní prohlídku (procházení) modelu v reálném čase. Budou vysvětleny specifické vlastnosti těchto modelů a odlišnosti od modelů CAD. Probírány budou základní techniky tvorby modelů pro virtuální realitu v prostředí špičkového profesionálního systému MULTIGEN CREATOR.

[1]  Žára J., Beneš B., Sochor J., Felkel P.: Moderní počítačová grafika (2. vydání), Computer Press, 2005, ISBN 80-251-0454-0, MultiGen Creator User's Guide for Windows, USA 1998


Virtuální realita - 2

Předpokládá absolvování předmětu 175VR1 a rozvíjí získané poznatky při řešení praktických úloh, dále pak možnosti (a omezení) převodu modelů do jazyka VRML pro interaktivní prezentaci na Internetu

[1]  Žára: Jazyky pro popis virtuální reality. ČVUT FEL Praha 2000, ISBN 80-01-02100-9, Žára: VRML 97 - Laskavý průvodce virtuálními světy, ISBN 80-7226-143-6, Computer Press Praha.


Virtuální realita 1

Cílem předmětu je seznámit studenty s prostředím virtuální reality. Předmět podává přehled o základním dělení virtuální reality na jednotlivé oblasti, používaných technických a programových prostředcích, specifických vlastnostech virtuálních světů. Výuka ve cvičeních je zaměřena na tvorbu statických 3D modelů pro virtuální realitu, které na rozdíl od běžných animací, umožňují interaktivní prohlídku (procházení) modelu v reálném čase. Budou vysvětleny specifické vlastnosti těchto modelů a odlišnosti od modelů CAD. Probírány budou základní techniky tvorby modelů pro virtuální realitu.

[1]  Žára J., Beneš B., Sochor J., Felkel P.: Moderní počítačová grafika (2. vydání), Computer Press, 2005, ISBN 80-251-0454-0.
[2]  MultiGen Creator User's Guide for Windows, USA 1998


Virtuální realita 2

Předmět plynule navazuje na Virtuální realitu 1 a rozšiřuje znalosti studentů o návrh a tvorbu dynamických světů. Na jednoduchých modelových situacích demonstruje „oživování“ statických světů vytvářením interaktivních a dynamických vazeb. Postupně budou objasněny metody dynamické manipulace s objekty virtuálního světa, dále řešení interakce, a též principy interního i externího ovlivňování a ovládání virtuálního světa. Výuka probíhá s využitím standardizovaných jazyků určených pro virtuální realitu VRML 97 (resp. X3D). Součástí výuky bude průběžně aktualizovaná prezentace studentských děl na fakultních WWW stránkách. V rámci výuky budou studenti obeznámeni s principy stereoskopické projekce a budou si moci svá díla prohlédnout a prozkoumat ve fakultní stereoskopické laboratoři. Tento předmět završuje a uceluje problematiku virtuální reality a jejího využití. Po jeho absolvování budou studenti schopni využít technologie virtuální reality jako komplexního nástroje od návrhu až po realizaci a implementaci virtuálního světa, např. do prostředí WWW.

[1]  [1] Žára J., Beneš B., Sochor J., Felkel P.: Moderní počítačová grafika (2. vydání), Computer Press, 2005, ISBN 80-251-0454-0
[2]  [2] VRML 97, ISO/IEC 14772-1:1997 and ISO/IEC 14772-2:2002 www.web3d.org/x3d/specifications; X3D, X3D International Standards www.web3d.org/x3d/specifications
[3]  [3] J. Žára: Jazyky pro popis virtuální reality. ČVUT FEL Praha 2000, ISBN 80-01-02100-9


Visualization in Buildings

Explanation of methods in visualization: texture, light (ambient, difuse), cameras, keyframe, shading (Phong, Gouraud), render (ray-tracing, radiosity), antialiasing, dithering, gamma correction, RGB, CMYK, mapping, morphing, inverse kinematic, etc.

[1]  [1] kolektiv: 3D Studio VIZ User's Guide


CAD systém ArCon

Náplní předmětu je výuka CAD systému ArCon.Cílem předmětu je praktické zvládnutí programu při tvorbě projektu. Využívány jsou pracovní režimy programu - kontrukce a design. ( Konstrukční režim – svislé a vodorovné stavební konstrukce, konstrukce schodišť, střech, terénu, tvorba projektové dokumentace na úrovni studie. Design režim – objekty, textury, materiály, shading a raytracing, průchod budovou a animace).

[1]  webové stránky předmětu
[2]  http://people.fsv.cvut.cz/~hodanek/


CAD ve stavebnictví 1

Předmět je komplexním seznámením s programem AutoCAD, klade si za cíl zpracovávání projektové dokumentace 2D, prostorových drátových modelů, vysvětlení pojmů SGC, ACIS a pod.

[1]  Mistrovství v AutoCADu


CAD ve stavebnictví II

Programování, nástroje na uživatelskou úpravu AutoCADu, Visual Basic for Aplication, AutoLISP

[1]  Customisation of AutoCAD


Databázové systémy 1

Práce s relačními databázemi, jazyk SQL, vytváření aplikací typu klient/server. V přednáškové části jsou vyloženy základní principy relačních databázových systémů a zásady vytváření aplikačních datových modelů, uživatelské a programové rozhraní databázových systémů a principy vícevrstvých architektur. Obsahem převažující praktické části je zvládnutí jazyka SQL a vytváření jednoduchých aplikací.

[1]  [1] firemní manuály Oracle, DB2, PostgreSQL
[2]  Momjian, Bruce: PostgreSQL: introduction and concepts
[3]  http://www.postgresql.org
[4]  Gilfillan Ian: Myslíme v MySQL 4


Databázové systémy 2

Předmět navazuje na Databázové systémy 1. Jeho obsahem je praktické zvládnutí látky ze zimního semestru, praktické návrhy datových modelů včetně integritních omezení a hlubší proniknutí do některého z vybraných témat - práce ve víceuživatelském prostředí, objektová výstavba aplikace, generování WWW stránek apod.

[1]  [1] firemní manuály Oracle, DB2, PostgreSQL
[2]  Momjian, Bruce: PostgreSQL: introduction and concepts
[3]  http://www.postgresql.org
[4]  Gilfillan Ian: Myslíme v MySQL 4


Seminář o Linuxu 1

Předmět obsahuje kurz pro začátečníky (instalace, linux z hlediska uživatele, základní principy administrace, konfigurace systému, X-Windows, kompilace jádra apod.) a dále referativní seminář pro pokročilejší, který je zamýšlen jako prostor pro výměnu zkušeností.

[1]  [1] Lukáš Petrlík: Jemný úvod do systému UNIX, KOPP , [2] Stefanie Teufel: Linux a KDE, GRADA , [3] Ellen Siever, O'Reilly Staff, Andy Oram: Linux v kostce, Computer Press


Seminář o Linuxu 2

Kurz Linuxu pro pokročilejší uživatele. Seznamuje posluchače s významnými aplikacemi používanými v systému Linux, jako např. latex, star-office, gimp, mysql; dále poskytuje přehled o síťování v Linuxu - konfigurace Linuxu jakožto serveru se službami např. http, ftp, ssh, nis a nfs, samba.

[1]  [1] Linux - Dokumentační projekt, Computer Press , [2] Mark G. Sobell: LINUX - Praktický průvodce, Computer Press , [3] M. J. Bach: Principy operačního systému UNIX, SAS


Nadstavby AutoCADu pro projektování

Předmět seznamuje se SW Autodesk Revit Building - plně parametrický 3D návrh s tvorbou vlastních prvků, obousměrná asociativita modelu a 2D dokumentů, snadná prezentace. (není to AutoCAD, ale umí export/import DWG formátu). Vytváření 3D modelu budovy z definovatelných prvků, vazby mezi prvky modelu. Způsoby prezentace (Render, video, web) a vytváření projektové dokumentace (půdorysy, pohledy, řezy, výpisy prvků a materiálů, výkazy výměr, popisy prvků, automatické kóty, export DWG, import dat, nastavení projektu, různé typy PD atp).

[1]  PDF dokumentace a tutoriály k SW, e-learning http://ocw.cvut.cz/moodle/


Programování v C++ 1

Úvod do programování v jazyce C a seznámení se základními pojmy jazyka. Datové typy. Podmínky. Cykly. Funkce. Práce se soubory. Ukazatele. Jednorozměrná pole. Vícerozměrná pole.

[1]  [1] Petr Šaloun: Programovací jazyk C pro zelenáče, Neokortex , [2] Pavel Herout: Učebnice jazyka C - 1.díl, Kopp


Programování v C++ 2

Základní principy objektově orientovaného programování. Struktury. Fronty. Zásobníky. Obousměrný seznam. Třídy - zapouzdření. Dědičnost. Polymorfismus. Přetěžování.

[1]  [1] Miroslav Virius: OD C k C++, Kopp, [2] Pavel Herout: Učebnice jazyka C - 2.díl, Kopp


CAD ve stavebnictví - SPIRIT II

Zónově orientované projektování - tvorba projektu pomocí systému ZAK s napojením na databázi stavebních dílů ve 2D i 3D. Moduly pro návrh a tvorbu schodišť, střech, generování řezů a pohledů, tvorba terénu. Vizualizace pomocí SPIRITVis a FRESCO. Pronto Reporting - výkazy výměr a výpis prvků.

[1]  webové stránky předmětu:
[2]  http://people.fsv.cvut.cz/~hodanek/


Úprava dokumentů a prezentací

Formátování dokumentu ve Wordu pomocí stylů, vytváření obsahů a seznamů, tvorba jednoduchých prezentací a webových stránek.

[1]  [1] J. Pecinovský, R. Pecinovský WORD 7 pro Windows 95 Grada, 1996, [2] Uživatelská příručka programu WORD


Vizualizace a animace ve stavebnictví

Znalost software 3D Studio (VIZ či MAX) fy. Autodesk


Virtuální realita - 1

Výuka je zaměřena na tvorbu 3D modelů pro virtuální realitu, které umožňují interaktivní prohlídku (procházení) modelu v reálném čase. Budou vysvětleny specifické vlastnosti těchto modelů a odlišnosti od modelů CAD. Probírány budou základní techniky tvorby modelů pro virtuální realitu v prostředí špičkového profesionálního systému MULTIGEN CREATOR.

[1]  Žára J., Beneš B., Sochor J., Felkel P.: Moderní počítačová grafika (2. vydání), Computer Press, 2005, ISBN 80-251-0454-0, MultiGen Creator User's Guide for Windows, USA 1998


Virtuální realita - 2

Předpokládá absolvování předmětu 175VR1 a rozvíjí získané poznatky při řešení praktických úloh, dále pak možnosti (a omezení) převodu modelů do jazyka VRML pro interaktivní prezentaci na Internetu

[1]  Žára: Jazyky pro popis virtuální reality. ČVUT FEL Praha 2000, ISBN 80-01-02100-9, Žára: VRML 97 - Laskavý průvodce virtuálními světy, ISBN 80-7226-143-6, Computer Press Praha.


Virtuální realita 1

Cílem předmětu je seznámit studenty s prostředím virtuální reality. Předmět podává přehled o základním dělení virtuální reality na jednotlivé oblasti, používaných technických a programových prostředcích, specifických vlastnostech virtuálních světů. Výuka ve cvičeních je zaměřena na tvorbu statických 3D modelů pro virtuální realitu, které na rozdíl od běžných animací, umožňují interaktivní prohlídku (procházení) modelu v reálném čase. Budou vysvětleny specifické vlastnosti těchto modelů a odlišnosti od modelů CAD. Probírány budou základní techniky tvorby modelů pro virtuální realitu.

[1]  Žára J., Beneš B., Sochor J., Felkel P.: Moderní počítačová grafika (2. vydání), Computer Press, 2005, ISBN 80-251-0454-0.
[2]  MultiGen Creator User's Guide for Windows, USA 1998


Virtuální realita 2

Předmět plynule navazuje na Virtuální realitu 1 a rozšiřuje znalosti studentů o návrh a tvorbu dynamických světů. Na jednoduchých modelových situacích demonstruje „oživování“ statických světů vytvářením interaktivních a dynamických vazeb. Postupně budou objasněny metody dynamické manipulace s objekty virtuálního světa, dále řešení interakce, a též principy interního i externího ovlivňování a ovládání virtuálního světa. Výuka probíhá s využitím standardizovaných jazyků určených pro virtuální realitu VRML 97 (resp. X3D). Součástí výuky bude průběžně aktualizovaná prezentace studentských děl na fakultních WWW stránkách. V rámci výuky budou studenti obeznámeni s principy stereoskopické projekce a budou si moci svá díla prohlédnout a prozkoumat ve fakultní stereoskopické laboratoři. Tento předmět završuje a uceluje problematiku virtuální reality a jejího využití. Po jeho absolvování budou studenti schopni využít technologie virtuální reality jako komplexního nástroje od návrhu až po realizaci a implementaci virtuálního světa, např. do prostředí WWW.

[1]  [1] Žára J., Beneš B., Sochor J., Felkel P.: Moderní počítačová grafika (2. vydání), Computer Press, 2005, ISBN 80-251-0454-0
[2]  [2] VRML 97, ISO/IEC 14772-1:1997 and ISO/IEC 14772-2:2002 www.web3d.org/x3d/specifications; X3D, X3D International Standards www.web3d.org/x3d/specifications
[3]  [3] J. Žára: Jazyky pro popis virtuální reality. ČVUT FEL Praha 2000, ISBN 80-01-02100-9


CAD 1 (E)

The seminar familiarizes students with the AutoCAD drawing software. This includes working with 2D & 3D geometry, wire models, prints, SGC/ACIS/Parasolid geometry models, meshes, Bool operations, solid objects creation methods and advanced edits and modifications of the model.


CAD systém ArCon

Náplní předmětu je výuka CAD systému ArCon.Cílem předmětu je praktické zvládnutí programu při tvorbě projektu. Využívány jsou pracovní režimy programu - kontrukce a design. ( Konstrukční režim – svislé a vodorovné stavební konstrukce, konstrukce schodišť, střech, terénu, tvorba projektové dokumentace na úrovni studie. Design režim – objekty, textury, materiály, shading a raytracing, průchod budovou a animace).

[1]  webové stránky předmětu
[2]  http://people.fsv.cvut.cz/~hodanek/


CAD ve stavebnictví 1

Předmět je komplexním seznámením s programem AutoCAD, klade si za cíl zpracovávání projektové dokumentace 2D, prostorových drátových modelů, vysvětlení pojmů SGC, ACIS a pod.

[1]  Mistrovství v AutoCADu


CAD in Civil Engineering I

The seminar familiarizes students with the AutoCAD drawing software. This includes working with 2D & 3D geometry, wire models, prints, SGC/ACIS/Parasolid geometry models, meshes, Bool operations, solid objects creation methods and advanced edits and modifications of the model.


Databázové systémy 1

Práce s relačními databázemi, jazyk SQL, vytváření aplikací typu klient/server. V přednáškové části jsou vyloženy základní principy relačních databázových systémů a zásady vytváření aplikačních datových modelů, uživatelské a programové rozhraní databázových systémů a principy vícevrstvých architektur. Obsahem převažující praktické části je zvládnutí jazyka SQL a vytváření jednoduchých aplikací.

[1]  [1] firemní manuály Oracle, DB2, PostgreSQL
[2]  Momjian, Bruce: PostgreSQL: introduction and concepts
[3]  http://www.postgresql.org
[4]  Gilfillan Ian: Myslíme v MySQL 4


Databázové systémy 2

Předmět navazuje na Databázové systémy 1. Jeho obsahem je praktické zvládnutí látky ze zimního semestru, praktické návrhy datových modelů včetně integritních omezení a hlubší proniknutí do některého z vybraných témat - práce ve víceuživatelském prostředí, objektová výstavba aplikace, generování WWW stránek apod.

[1]  [1] firemní manuály Oracle, DB2, PostgreSQL
[2]  Momjian, Bruce: PostgreSQL: introduction and concepts
[3]  http://www.postgresql.org
[4]  Gilfillan Ian: Myslíme v MySQL 4


Seminář o Linuxu 1

Předmět obsahuje kurz pro začátečníky (instalace, linux z hlediska uživatele, základní principy administrace, konfigurace systému, X-Windows, kompilace jádra apod.) a dále referativní seminář pro pokročilejší, který je zamýšlen jako prostor pro výměnu zkušeností.

[1]  [1] Lukáš Petrlík: Jemný úvod do systému UNIX, KOPP , [2] Stefanie Teufel: Linux a KDE, GRADA , [3] Ellen Siever, O'Reilly Staff, Andy Oram: Linux v kostce, Computer Press


Seminář o Linuxu 2

Kurz Linuxu pro pokročilejší uživatele. Seznamuje posluchače s významnými aplikacemi používanými v systému Linux, jako např. latex, star-office, gimp, mysql; dále poskytuje přehled o síťování v Linuxu - konfigurace Linuxu jakožto serveru se službami např. http, ftp, ssh, nis a nfs, samba.

[1]  [1] Linux - Dokumentační projekt, Computer Press , [2] Mark G. Sobell: LINUX - Praktický průvodce, Computer Press , [3] M. J. Bach: Principy operačního systému UNIX, SAS


Nadstavby AutoCADu pro projektování

Předmět seznamuje se SW Autodesk Revit Building - plně parametrický 3D návrh s tvorbou vlastních prvků, obousměrná asociativita modelu a 2D dokumentů, snadná prezentace. (není to AutoCAD, ale umí export/import DWG formátu). Vytváření 3D modelu budovy z definovatelných prvků, vazby mezi prvky modelu. Způsoby prezentace (Render, video, web) a vytváření projektové dokumentace (půdorysy, pohledy, řezy, výpisy prvků a materiálů, výkazy výměr, popisy prvků, automatické kóty, export DWG, import dat, nastavení projektu, různé typy PD atp).

[1]  PDF dokumentace a tutoriály k SW, e-learning http://ocw.cvut.cz/moodle/


Programování v C++ 1

Úvod do programování v jazyce C a seznámení se základními pojmy jazyka. Datové typy. Podmínky. Cykly. Funkce. Práce se soubory. Ukazatele. Jednorozměrná pole. Vícerozměrná pole.

[1]  [1] Petr Šaloun: Programovací jazyk C pro zelenáče, Neokortex , [2] Pavel Herout: Učebnice jazyka C - 1.díl, Kopp


Programování v C++ 2

Základní principy objektově orientovaného programování. Struktury. Fronty. Zásobníky. Obousměrný seznam. Třídy - zapouzdření. Dědičnost. Polymorfismus. Přetěžování.

[1]  [1] Miroslav Virius: OD C k C++, Kopp, [2] Pavel Herout: Učebnice jazyka C - 2.díl, Kopp


CAD ve stavebnictví - SPIRIT I

Obsahem předmětu je výuka základů CAD systému SPIRIT a jeho praktické využití při tvorbě projektové dokumentace.(Základní funkce programu – 2D projektování s funkcí Architekt 2D, fólie, editační příkazy, symboly. 3D- tvorba základních těles a jejich editace. Viditelnost, Q-shader,rozšiřující moduly pro 2D a 3D. Pojem referenčních výkresů a práce s nimi. Export dat do DXF, DWG, HPGL, o2c, VRML, BMP, PDF, tisk).

[1]  webové stránky předmětu
[2]  http://people.fsv.cvut.cz/~hodanek/


Úprava dokumentů a prezentací

Formátování dokumentu ve Wordu pomocí stylů, vytváření obsahů a seznamů, tvorba jednoduchých prezentací a webových stránek.

[1]  [1] J. Pecinovský, R. Pecinovský WORD 7 pro Windows 95 Grada, 1996, [2] Uživatelská příručka programu WORD


Tabulkové procesory 1

Náplní předmětu je výuka základů tabulkového procesoru Excel pro Windows. Vkládání dat, vzorce, funkce, formátování, grafy, seznamy, databáze, filtry, uživatelské nastavení, základy maker.


Virtuální realita - 1

Výuka je zaměřena na tvorbu 3D modelů pro virtuální realitu, které umožňují interaktivní prohlídku (procházení) modelu v reálném čase. Budou vysvětleny specifické vlastnosti těchto modelů a odlišnosti od modelů CAD. Probírány budou základní techniky tvorby modelů pro virtuální realitu v prostředí špičkového profesionálního systému MULTIGEN CREATOR.

[1]  Žára J., Beneš B., Sochor J., Felkel P.: Moderní počítačová grafika (2. vydání), Computer Press, 2005, ISBN 80-251-0454-0, MultiGen Creator User's Guide for Windows, USA 1998


Virtuální realita - 2

Předpokládá absolvování předmětu 175VR1 a rozvíjí získané poznatky při řešení praktických úloh, dále pak možnosti (a omezení) převodu modelů do jazyka VRML pro interaktivní prezentaci na Internetu

[1]  Žára: Jazyky pro popis virtuální reality. ČVUT FEL Praha 2000, ISBN 80-01-02100-9, Žára: VRML 97 - Laskavý průvodce virtuálními světy, ISBN 80-7226-143-6, Computer Press Praha.


Virtuální realita 1

Cílem předmětu je seznámit studenty s prostředím virtuální reality. Předmět podává přehled o základním dělení virtuální reality na jednotlivé oblasti, používaných technických a programových prostředcích, specifických vlastnostech virtuálních světů. Výuka ve cvičeních je zaměřena na tvorbu statických 3D modelů pro virtuální realitu, které na rozdíl od běžných animací, umožňují interaktivní prohlídku (procházení) modelu v reálném čase. Budou vysvětleny specifické vlastnosti těchto modelů a odlišnosti od modelů CAD. Probírány budou základní techniky tvorby modelů pro virtuální realitu.

[1]  Žára J., Beneš B., Sochor J., Felkel P.: Moderní počítačová grafika (2. vydání), Computer Press, 2005, ISBN 80-251-0454-0.
[2]  MultiGen Creator User's Guide for Windows, USA 1998


Virtuální realita 2

Předmět plynule navazuje na Virtuální realitu 1 a rozšiřuje znalosti studentů o návrh a tvorbu dynamických světů. Na jednoduchých modelových situacích demonstruje „oživování“ statických světů vytvářením interaktivních a dynamických vazeb. Postupně budou objasněny metody dynamické manipulace s objekty virtuálního světa, dále řešení interakce, a též principy interního i externího ovlivňování a ovládání virtuálního světa. Výuka probíhá s využitím standardizovaných jazyků určených pro virtuální realitu VRML 97 (resp. X3D). Součástí výuky bude průběžně aktualizovaná prezentace studentských děl na fakultních WWW stránkách. V rámci výuky budou studenti obeznámeni s principy stereoskopické projekce a budou si moci svá díla prohlédnout a prozkoumat ve fakultní stereoskopické laboratoři. Tento předmět završuje a uceluje problematiku virtuální reality a jejího využití. Po jeho absolvování budou studenti schopni využít technologie virtuální reality jako komplexního nástroje od návrhu až po realizaci a implementaci virtuálního světa, např. do prostředí WWW.

[1]  [1] Žára J., Beneš B., Sochor J., Felkel P.: Moderní počítačová grafika (2. vydání), Computer Press, 2005, ISBN 80-251-0454-0
[2]  [2] VRML 97, ISO/IEC 14772-1:1997 and ISO/IEC 14772-2:2002 www.web3d.org/x3d/specifications; X3D, X3D International Standards www.web3d.org/x3d/specifications
[3]  [3] J. Žára: Jazyky pro popis virtuální reality. ČVUT FEL Praha 2000, ISBN 80-01-02100-9


CAD systém ArCon

Tvorba projetu v CAD systému ArCon . Konstrukční režim – svislé a vodorovné stavební konstrukce, konstrukce schodišť, střech, terénu, tvorba projektové dokumentace na úrovni studie. Design režim – objekty, textury, materiály, shading a raytracing, průchod budovou a animace

[1] Arcon - vizuální architekrura - uživatelská příručka (manuál- firma SOFTconsult s.r.o)
[2] Výukový podklad pro předmět K175CADA - www stránky předmětu


CAD ve stavebnictví I

Předmět je komplexním seznámením s programem AutoCAD, klade si za cíl zpracovávání projektové dokumentace, prostorových drátových modelů, vysvětlení pojmů SGC, ACIS a pod.

[1] kolektiv User's and Customization Guide for AutoCAD 2004
[2] George Omura Mistrovství v AutoCADu 2004


CAD ve stavebnictví II

Předmět se zabývá programovámím AutoCADu, tzn. výukou makrojazyka DIESEL, programovacího jazyka AutoLISP (Visual LISP), VBA, tvorbou dialogových panelů pomocí DCL, uživatelským upravováním menu, metodami a návody vytváření vlastních aplikačních nadstaveb.

[1] kolektiv: User's and Customization Guide for Autocad 2004


Databázové systémy 1

Práce s relačními databázemi, jazyk SQL, vytváření aplikací typu klient/server. V přednáškové části jsou vyloženy základní principy relačních databázových systémů a zásady vytváření aplikačních datových modelů, uživatelské a programové rozhraní databázových systémů a principy vícevrstvých architektur. Obsahem převažující praktické části je zvládnutí jazyka SQL a vytváření jednoduchých aplikací.

[1] DB2 Universal Database, firemní dokumentace IBM, 1998
[2] Oracle 8i, firemní dokumentace Oracle, 1999
[3] Pokorný Jaroslav Jazyk SQL Academia Press, 1997


Databázové systémy 2

Předmět navazuje na Databázové systémy 1. Jeho obsahem je praktické zvládnutí látky ze zimního semestru, praktické návrhy datových modelů včetně integritních omezení a hlubší proniknutí do některého z vybraných témat - práce ve víceuživatelském prostředí, objektová výstavba aplikace, generování WWW stránek apod.

[1] DB2 Universal Database, firemní dokumentace IBM, 1998
[2] Oracle 8i, firemní dokumentace Oracle, 1999
[3] Pokorný Jaroslav Jazyk SQL Academia Press, 1997


Seminář o Linuxu 1

Předmět obsahuje kurz pro začátečníky (instalace, linux z hlediska uživatele, základní principy administrace, konfigurace systému, X-Windows, kompilace jádra apod.) a dále referativní seminář pro pokročilejší, který je zamýšlen jako prostor pro výměnu zkušeností.

[1] Lukáš Petrlík: Jemný úvod do systému UNIX, KOPP
[2] Stefanie Teufel: Linux a KDE, GRADA
[3] Ellen Siever, O'Reilly Staff, Andy Oram: Linux v kostce, Computer Press


Seminář o Linuxu 2

Kurz Linuxu pro pokročilejší uživatele. Seznamuje posluchače s významnými aplikacemi používanými v systému Linux, jako např. latex, star-office, gimp, mysql; dále poskytuje přehled o síťování v Linuxu - konfigurace Linuxu jakožto serveru se službami např. http, ftp, ssh, nis a nfs, samba.

[1] Linux - Dokumentační projekt, Computer Press
[2] Mark G. Sobell: LINUX - Praktický průvodce, Computer Press
[3] M. J. Bach: Principy operačního systému UNIX, SAS


Matematika T1

+ěščřžýáíé


Nadstavby AutoCADu pro stavební projektování

Autodesk software pro návrh a dokumentaci staveb: 1. Autodesk Revit Building - plně parametrický 3D návrh s tvorbou vlastních prvků, obousměrná asociativita modelu a 2D dokumentů, snadná prezentace. (není to AutoCAD, ale umí export/import DWG formátu) 2. Autodesk Architectural Desktop - objektová nadstavba AutoCADu. 3D model, 2D prováděcí dokumentace staveb a VIZ Render. V obou software se naučíte: Vytváření 3D modelu budovy z definovatelných prvků, vazby mezi prvky modelu. Způsoby prezentace (Render, video, web) a vytváření projektové dokumentace (půdorysy, pohledy, řezy, výpisy prvků a materiálů, výkazy výměr, popisy prvků, automatické kóty, export DWG, import dat, nastavení projektu, různé typy PD atp).

[1] [1] Příručka: CZ tutorial Revit Building 9 + www.autodeskclub.cz/revit
[2] [2] T.Kácha, Š.Trunec: Autodesk Architectural Desktop, Computer Press 6/2006
[3] [3] Uživatelská příručka ADT - online help a tutorial.


Programování v C++ 1

Předmět seznamuje posluchače se základními pojmy programování a typickými algoritmy např. z oblasti numerické analýzy. Poskytuje základní přehled o neobjektové verzi jazyka - datové typy, funkce, struktury, ukazatele, jedno- i vícerozměrná pole, podmínky, cykly a další konstrukce jazyka C/C++.

[1] Petr Šaloun: Programovací jazyk C pro zelenáče, Neokortex
[2] Rudolf Pecinovský, Miroslav Virius: Práce s daty 1 - Učebnice s příklady v Turbo Pascalu, Borland C++, GRADA


Programování v C++ 2

Pokračování předmětu PCP1. Vedle dynamických datových struktur a databázových algoritmů obsahuje výklad objektového programování v jazyce C++ - pojmy jako dědičnost, encapsulating, polymorfismus, virtuální třídy a funkce, životní pravidla, šablony, výjimky atd.

[1] Rudolf Pecinovský, Miroslav Virius: Práce s daty 2 - učebnice s příklady v Turbo Pascalu, Borland C++
[2] Neil Matthew, Richard Stones: Linux - začínáme programovat, Computer Press


CAD ve stavebnictví - SPIRIT I

Základní funkce programu – 2D projektování s funkcí Architekt 2D, fólie, editační příkazy, symboly. 3D- tvorba základních tělesa jejich editace. Viditelnost, Q-shader . Rozšiřující moduly pro 2D a 3D. Pojem referenčních výkresů a práce s nimi. Export dat do DXF, DWG, HPGL, o2c, VRM, BMP.

[1] Ing. Petr Mayer Systémy CAD (práce v programu SPIRIT) Vydavatelství ČVUT, 1998
[2] Ing.Hoďánková, Ing.Randula:Výukový manuál-SPIRIT(součást licence), SOFTConsult s.r.o, 2001


CAD ve stavebnictví - SPIRIT II

Zónově orientované projektování – tvorba projektu pomocí systému ZAK s napojením na databázi stavebních dílů ve 2D i 3D. Moduly pro návrh a tvorbu schodišť, střech, generování řezů a pohledů, tvorba terénu. Vizualizace pomocí SPIRITVis a FRESCO. Pronto Reporting – výkazy výměr a výpis prvků.

[1] Ing. Petr Mayer Systémy CAD (Práce v programu SPIRIT) Vydavatelství ČVUT, 1998
[2] Ing.Hoďánková, Ing.Randula: Výukový manuál-SPIRIT (součást licence), SOFTconsult s.r., 2001


Příprava a úprava dokumentů - WORD

Základy práce s programem WORD pro Windows. Formátování písma a odstavců, styly. Uživatelská nastavení, vytváření tabulek, vkládání obrazků. Šablony, makra, rejstřík a obsah.

[1] J. Pecinovský, R. Pecinovský WORD 7 pro Windows 95 Grada, 1996
[2] Uživatelská příručka programu WORD


Visualization in Buildings

Explanation of methods in visualization: texture, light (ambient, difuse), cameras, keyframe, shading (Phong, Gouraud), render (ray-tracing, radiosity), antialiasing, dithering, gamma correction, RGB, CMYK, mapping, morphing, inverse kinematic, etc.

[1]  [1] kolektiv: 3D Studio VIZ User's Guide


Vizualizace a animace ve stavebnictví

Předmět si klade za cíl v teoretické části vysvětlit termíny jako např.: textura, průhlednost, odrazivost, ambientí světlo, difuzní světlo, bodové světlo, metody skrytí hran, Phongovo stínování, Gourandovo stínování, Ray-tracing, rendering, animace, klíčování scény, antialiasing, dithering, gamma korekce, RGB, CMYK, mapování, morphing, inverzni kinematika, atp. V praktické části vytvořit animaci stavebního objektu, s naklíčováním rozhodujících pozic, (umístění světel, kamer, pohyb kamer, pohyb objektů, definování atmosféry, okolí) s využitím SW Autodesk 3D Studio VIZ. Požadována znalost libovolného 3D CAD modeláře.


Virtuální realita - část I

Výuka je zaměřena na tvorbu 3D modelů pro virtuální realitu, které umožňují interaktivní prohlídku (procházení) modelu v reálném čase. Budou vysvětleny specifické vlastnosti těchto modelů a odlišnosti od modelů CAD. Probírány budou základní techniky tvorby modelů pro virtuální realitu v prostředí špičkového profesionálního systému MULTIGEN CREATOR.

[1] MultiGen Creator User’s Guide for Windows, USA 1998
[2] PolyTrans User Manual and Reference Guide, Kanada 1998


Virtuální realita - část II

Předpokládá absolvování předmětu 175VR1 a rozvíjí získané poznatky při řešení praktických úloh, dále pak možnosti (a omezení) převodu modelů do jazyka VRML pro interaktivní prezentaci na Internetu.

[1] PolyTrans User Manual and Reference Guide, Kanada 1998
[2] ISO.14772-1: Information Technology – Virtual Reality Modelling Language (VRML). International standard ISO/IEC, 1997


CAD systém ArCon

Náplní předmětu je výuka CAD systému ArCon.Cílem předmětu je praktické zvládnutí programu při tvorbě projektu. Využívány jsou pracovní režimy programu - kontrukce a design. ( Konstrukční režim – svislé a vodorovné stavební konstrukce, konstrukce schodišť, střech, terénu, tvorba projektové dokumentace na úrovni studie. Design režim – objekty, textury, materiály, shading a raytracing, průchod budovou a animace).

[1]  webové stránky předmětu
[2]  http://people.fsv.cvut.cz/~hodanek/


CAD ve stavebnictví 1

Předmět je komplexním seznámením s programem AutoCAD, klade si za cíl zpracovávání projektové dokumentace 2D, prostorových drátových modelů, vysvětlení pojmů SGC, ACIS a pod.

[1]  Mistrovství v AutoCADu


CAD ve stavebnictví II

[1]  Customisation of AutoCAD


Databázové systémy 1

Práce s relačními databázemi, jazyk SQL, vytváření aplikací typu klient/server. V přednáškové části jsou vyloženy základní principy relačních databázových systémů a zásady vytváření aplikačních datových modelů, uživatelské a programové rozhraní databázových systémů a principy vícevrstvých architektur. Obsahem převažující praktické části je zvládnutí jazyka SQL a vytváření jednoduchých aplikací.

[1]  [1] firemní manuály Oracle, DB2, PostgreSQL
[2]  Momjian, Bruce: PostgreSQL: introduction and concepts
[3]  http://www.postgresql.org
[4]  Gilfillan Ian: Myslíme v MySQL 4


Databázové systémy 2

Předmět navazuje na Databázové systémy 1. Jeho obsahem je praktické zvládnutí látky ze zimního semestru, praktické návrhy datových modelů včetně integritních omezení a hlubší proniknutí do některého z vybraných témat - práce ve víceuživatelském prostředí, objektová výstavba aplikace, generování WWW stránek apod.

[1]  [1] firemní manuály Oracle, DB2, PostgreSQL
[2]  Momjian, Bruce: PostgreSQL: introduction and concepts
[3]  http://www.postgresql.org
[4]  Gilfillan Ian: Myslíme v MySQL 4


Seminář o Linuxu 1

[1]  [1] Lukáš Petrlík: Jemný úvod do systému UNIX, KOPP , [2] Stefanie Teufel: Linux a KDE, GRADA , [3] Ellen Siever, O'Reilly Staff, Andy Oram: Linux v kostce, Computer Press


Seminář o Linuxu 2

[1]  [1] Linux - Dokumentační projekt, Computer Press , [2] Mark G. Sobell: LINUX - Praktický průvodce, Computer Press , [3] M. J. Bach: Principy operačního systému UNIX, SAS


Nadstavby AutoCADu pro projektování

Předmět seznamuje se SW Autodesk Revit Building - plně parametrický 3D návrh s tvorbou vlastních prvků, obousměrná asociativita modelu a 2D dokumentů, snadná prezentace. (není to AutoCAD, ale umí export/import DWG formátu). Vytváření 3D modelu budovy z definovatelných prvků, vazby mezi prvky modelu. Způsoby prezentace (Render, video, web) a vytváření projektové dokumentace (půdorysy, pohledy, řezy, výpisy prvků a materiálů, výkazy výměr, popisy prvků, automatické kóty, export DWG, import dat, nastavení projektu, různé typy PD atp).

[1]  PDF dokumentace a tutoriály k SW, e-learning http://ocw.cvut.cz/moodle/


Programování v C++ 1

[1]  [1] Petr Šaloun: Programovací jazyk C pro zelenáče, Neokortex , [2] Pavel Herout: Učebnice jazyka C - 1.díl, Kopp


Programování v C++ 2

[1]  [1] Miroslav Virius: OD C k C++, Kopp, [2] Pavel Herout: Učebnice jazyka C - 2.díl, Kopp


CAD ve stavebnictví - SPIRIT II

[1]  webové stránky předmětu:
[2]  http://people.fsv.cvut.cz/~hodanek/


Úprava dokumentů a prezentací

[1]  [1] J. Pecinovský, R. Pecinovský WORD 7 pro Windows 95 Grada, 1996, [2] Uživatelská příručka programu WORD


Tabulkové procesory 1

Náplní předmětu je výuka základů tabulkového procesoru Excel pro Windows. Vkládání dat, vzorce, funkce, formátování, grafy, seznamy, databáze, filtry, uživatelské nastavení, základy maker.


Tabulkové procesory 2

Kurz se zabývá programováním maker v tabulkovém procesoru Excel. Předpokládá se dobrá znalost ovládání základních funkcí programu. Podrobně bude probrán editor VBA, procedury, proměnné a datové typy, řídící struktury, cykly, práce s řetězci, uživatelské dialogy, ladění programu.

[1]  Excel 2000 Programování ve VBA, Computer Press. John Walkenbach : Excel 2000-2002 prog.ve VBA, Computer Press. Černý Jaroslav : Programování v Excelu 2000,2,3, Grada Publishing spo.


Visualization in Buildings

Explanation of methods in visualization: texture, light (ambient, difuse), cameras, keyframe, shading (Phong, Gouraud), render (ray-tracing, radiosity), antialiasing, dithering, gamma correction, RGB, CMYK, mapping, morphing, inverse kinematic, etc.

[1]  kolektiv: 3D Studio VIZ User's Guide


Vizualizace a animace ve stavebnictví


Virtuální realita - 1

[1]  Žára J., Beneš B., Sochor J., Felkel P.: Moderní počítačová grafika (2. vydání), Computer Press, 2005, ISBN 80-251-0454-0, MultiGen Creator User's Guide for Windows, USA 1998


Virtuální realita - 2

[1]  Žára: Jazyky pro popis virtuální reality. ČVUT FEL Praha 2000, ISBN 80-01-02100-9, Žára: VRML 97 - Laskavý průvodce virtuálními světy, ISBN 80-7226-143-6, Computer Press Praha.


CAD

Explanation of methods in visualization: - texture (texture mapping, opacity, bump, maps) - lightings (ambient, difuse, specular, RGB/CMYK models, volume light, atmosphere effects, shading, Phong, Gouraud) - cameras (lens, FOV, camera matching) - render (ray-tracing, radiosity, scan-line antialiasing, dithering, gamma corection) - modelling (NURBS, Boole, geometric modifiers, patch, mesh SGC/ACIS/Parasolid) - animation (keyframe, function curves, reverse/inverse kinematic)

[1]  Mastering in AutoCADu


Databázové systémy

Práce s relačními databázemi, jazyk SQL, vytváření aplikací typu klient/server. Základní principy relačních databázových systémů a zásady vytváření aplikačních datových modelů, uživatelské a programové rozhraní databázových systémů, principy vícevrstvých architektur. Zvládnutí jazyka SQL v interaktivním prostředí. Praktické návrhy datových modelů včetně integritních omezení a hlubší proniknutí do některého z vybraných témat - práce ve víceuživatelském prostředí, objektová výstavba aplikace, generování WWW stránek apod.

[1] Pokorný J.: Dotazovací jazyky, SCIENCE, Praha, 1994
[2] firemní manuály Oracle8i, DB2, PostgreSQL


 

Zpět na:
Stránku ČVUT
Stránku fakulty
Seznam kateder

Problémy, připomínky a doporučení směrujte prosím na
webmaster@fsv.cvut.cz