CVUT

České vysoké učení technické v Praze
Fakulta stavební -- K 127 - Katedra urbanismu a územního plánování

Předměty aktuálního semestru -- zimní 2025/26

přejděte na archiv předmětů od roku 2008 (podle kateder)

semestr zimní 2025/26


Architektura, krajina a aplikovaná ekologie

Předmět se zabývá širokou problematikou krajinářské architektury, a to zejména vztahu výstavby a krajiny, zapojení zástavby do krajiny, charakteru krajiny (krajinného rázu) a jeho ochrany, krajinného plánování s jeho různými formami a dalších krajinářských otázek (přírodní prostředí sídel, veřejná zeleň, historické formy zeleně, vývoj zahradní a krajinářské tvorby, historie krajinných úprav atd.), nakolik souvisejí s profilem absolventů studia v oboru Architektura a stavitelství. Nedílnou součástí předmětu jsou i otázky aplikované ekologie a ochrany přírody a krajiny, opět ve vazbě na architektonickou, urbanistickou a územně-plánovací tvorbu. Cílem je zdůraznění významu architektonických a urbanistických hledisek krajinářské tvorby a pochopení významu krajiny jako součásti architektonické a urbanistické tvorby a významu krajiny ve struktuře měst a městských regionů. Konkrétní zaměření předmětu se odvíjí od preferencí studenta a tématu jím zpracovávané disertační práce.


Architecture Landscape And Applied Ecology

The subject of Architecture and Construction at the doctoral level is a continuation of the acquired knowledge from the previous master''s degree. It deals with the architecture of structures in terms of their design principle, used material, functionality, financial demands, feasibility, ecology, energy, etc. Learning outcomes of the course unit The course Architecture and Construction contributes to deepening the scientific field of architecture theory and building construction. Modern constructions in confrontation with contemporary theory and practice of architecture are an integral part of architectural creation, enhancing its aesthetic values. The use of progressive constructions increases the quality of buildings by extending the typological diversity of polyfunctional building blocks and their integration in modern spatial structures. The use of ergonomics, ecology and economics of building constructions is an indispensable part of quality design and functioning of the building unit. Learning outcomes of the course unit The course Architecture and Construction assists the PhD student in the field of architecture with a focus on the field of building structures with an emphasis on current building trends. It introduces news in the field of load-bearing structures of buildings for use in new buildings and reconstructions.


Architektura a krajina

Předmět se zabývá širokou problematikou krajinářské architektury, a to zejména vztahu výstavby a krajiny, zapojení zástavby do krajiny, charakteru krajiny a jeho ochrany a dalších krajinářských otázek, nakolik souvisejí s profilem absolventů studia v oboru Architektura a stavitelsví. Cílem je zdůraznění významu architektonických a urbanistických hledisek krajinářské tvorby a pochopení významu krajiny jako součásti architektonické a urbanistické tvorby a významu krajiny ve struktuře měst a městských regionů. Konkrétní zaměření předmětu se odvíjí od preferencí studenta a tématu jím zpracovávané disertační práce.


Adaptace sídel na změny klimatu

Předmět uvádí studenta do problematiky změny klimatu jednak celosvětově, pak v pohledu na Evropu a země EU a pak se znalostní základ zaostřuje na střední Evropu, ČR a země mírného klimatického pásu s tím, že jsou sledovány zejména proměnné, které docházejí změn. Smyslem přednášky a zpracování samostatné práce je studentům nastínit současný postup změny klimatu, jeho stávající pravděpodobné příčiny a také důsledky jak v rovině fyzikální, tak v rovině společenské. V rámci přednášky jsou prezentovány výsledky postupů při ustavení resilience a adaptace měst a regionů na změnu klimatu. Výklad je rozšířen o současné poznatky o vhodnosti resilience a rozvoje adaptačních strategií. Dále je akcentován i vývoj strategických dokumentů a smluv ČR v oblasti environmentální bezpečnosti a adaptace (přizpůsobení se) změně klimatu a jejich orientaci na sídla. Hlavní části výuky je popis adaptačních postupů, strategií a akčních plánů a praktická realizace adaptačních opatření v sídlech jak organizačních, tak praktických. Speciální kapitolou budou doporučení a poučení z chyb projektantů při tvorbě veřejných prostor a jiných zařízení v sídlech a jejich okolí.


Adaptation of Urban Structures to Climate Changes

The content of the course is the elaboration of a seminar work focused on a specific territorial unit (municipality) and preparation of materials for the planning documentation. Evaluation of the state of the territory, completion of the Territorial Analytical Data, evaluation of the requirements arising from the Spatial Development Policy and the Principles of Spatial Development, determination of problems to be resolved in the territory and elaboration of the zoning plan of the given municipality. Part of the work will also be an evaluation of functional systems of the municipality and requirements for the completion of public infrastructure and determination of urban development concept based on its own investigation.

[1]  Bízek V., Pondělíček M., Adaptace sídel, CPP, Praha 2016 ( chrome-extension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/http://www.adaptacesidel.cz/data/upload/2016/09/Adaptace_kniha_ISBN-978-80-87756-09-6.pdf nebo na http://www.adaptacesidel.cz/default/kategorie?prispevek=145)
[2]  Adapterra awards - databáze konferencí a příkladů (https://www.adapterraawards.cz/cs/Databaze)
[3]  Adaptace na změnu klimatu - oficiální materiály (https://www.mzp.cz/cz/adaptace_na_zmenu_klimatu)
[4]  Metodiky adaptací v hl.m. Praha (https://adaptacepraha.cz/metodiky/)


Kulturní krajina a znaky její individuality

Předmět rozvíjí otázku individuality charakteru krajiny jakožto důležitého pojmu pojetí kvality krajiny dle Evropské úmluvy o krajině. Pojem individuálních kvalit krajiny se promítá následně do nástrojů územního a krajinného plánování. Pozornost bude proto věnovaná znakům identity historických kulturních krajin jakožto otisků kulturněhistorických a ekonomických podmínek vývojových etap, analýze historických mapových děl a jejich interpretaci z hlediska hypotetického vizuálního projevu krajinné struktury, analýze historických ikonografických podkladů a identifikaci charakteristických typologických znaků. Výsledný pohled je zaměřen na podobu současné krajiny - identifikaci atributů jednotlivých historických etap proměn krajinného obrazu české krajiny, což směřuje k hledání znaků identity současné kulturní krajiny a jejích jednotlivých typů. Studenti budou analyzovat konkrétní krajiny z hlediska přítomnosti znaků individuality charakteru v jejich vývoji a v současnosti a budou analyzovat shromážděné výsledky, interpretovat jejich význam a navrhovat jejich využití v nástrojích územního a krajinného plánování.

[1]  Povinná literatura:
[2]  • KUPKA, Jiří (2010): Krajiny kulturní a historické. ČVUT Praha, ISBN 978-80-01-04653-1
[3]  • WÖBSE, Hermann Hans (2002): Landschaftsästehtik. Eugen Ulmer, Stuttgart, ISBN3-8001-3217-6
[4]  • KÜSTER Hansjörg (1999): Geschichte der Landschaft in Mitteleuropa. C.H. BECK, München, ISBN 3-406-45357-0
[5]  Doporučená literatura:
[6]  • SCHAMA, Simon (2004): Landcape and Memory. Harper Perrenial, London, ISBN 0-00-686348-5
[7]  • BOURASSA, Steven (1991): The Aesthetics of Landscape. John Wiley Sons, ISBN 978-1852930714
[8]  • BERLEANT, Arnold (1997): Living in the Landscape: Toward an Aesthetics of Environment, Theories of Contemporary Culture, ISBN 978-0700608119
[9]  • BLAŽKOVÁ, Tereza – ČERVINKOVÁ, Petra (eds.)(2015): Krajina jako antropologická čítanka. Togga, Praha, ISBN 978-80-7476-039-6


Cultural Landscape and Characteristic Features of its Individuality

The subject develops a question of individuality of the landscape character as an important idea of the landscape quality conception according to the European Landscape Convention. An idea of individual qualities of the landscape is consequently projected into the tools of territorial and landscape planning. Therefore the attention will be paid to the features of identity of historic cultural landscapes as evidences of cultural-historic and economic conditions of periods of development, the analysis of historic maps and their interpretation from the hypothetical visual expression of the landscape structure point of view, analysis of historic iconographic basic documents and identification of characteristic typological features. The final view is focused on the image of the current landscape – identification of attributes of individual historic periods of transformations of the landscape picture of the Czech landscape, which aims to searching the features of identity of the current cultural landscape and its individual types. The students will analyze particular landscapes from the standpoint of the presence of features of the character individuality in their development and at present and will analyze the collected results, interpret their meaning and propose their use in the tools of territorial and landscape planning.

[1]  • SCHAMA, Simon (2004): Landcape and Memory. Harper Perrenial, London, ISBN 0-00-686348-5
[2]  • BOURASSA, Steven (1991): The Aesthetics of Landscape. John Wiley Sons, ISBN 978-1852930714
[3]  • BERLEANT, Arnold (1997): Living in the Landscape: Toward an Aesthetics of Environment, Theories of Contemporary Culture, ISBN 978-0700608119
[4]  • FORMAN, Richard T. T., GODRON, Michel (1986). Landscape Ecology. New York: John Wiley. ISBN 0-471-87037-4.
[5]  • JELLICOE, Geoffrey, JELLICOE, Susan (1995). The landscape of man: shaping the environment from prehistory to the present day. N.Y.: Thames and Hudson, ISBN 978-0-500-27819-2.


Památkové hodnoty kulturní krajiny

Komplexně pojatý předmět zpracovává témata související s kulturním aspektem historické krajiny a jejím památkovým potenciálem. Zabývá se – ve vazbě na kategorizaci kulturní krajiny Výborem UNESCO (komponovaná, organická a asociativní krajina) – různými konkrétními typy historické kulturní krajiny (tj. např. krajiny určené specifickým typem osídlení a formou organizace zemědělské půdy, krajiny určené dominantní vytrvalou plodinou, krajiny určené dominantní formou využití, krajiny esteticky kultivované vč. krajin komponovaných, krajiny poutních míst a křesťanských legend, krajiny urbanizované, krajiny industriální, krajiny militární, krajiny mytologické, krajiny memoriální či krajiny se vztahem k významné osobnosti) vč. analýz příkladů formou případových studií. Dále řeší otázky pramenů pro poznání a identifikaci historických krajinných struktur, zejména archivní mapové a ikonografické zdroje, metodická východiska užívaná v různých typech krajin při identifikaci a ochraně památkových hodnot krajiny (zejména metodické návody NPÚ) a formy prezentace hodnot historické kulturní krajiny (např. analýza dochovanosti historických krajinných struktur v nástrojích územního plánování). Dalším nezbytným tématem praktická ochrana historických (památkových) hodnot krajiny, jak z hlediska památkové péče (zejména institut krajinné památkové zóny), tak z hlediska ochrany přírody a krajiny (krajinný ráz), stejně jako nezbytná implementace do různých nástrojů územního plánování (ÚPP i ÚPD).


Územní plánování a hodnoty území

Předmět se zabývá ochranou stávajících hodnot při stanovování budoucího využití území jak v jeho zastavěné, zastavitelné i nezastavěné části. Jedná se o zohlednění přírodních i kulturních specifik dané lokality z pohledu památkové péče, ochrany přírody a krajiny a vlastního subjektivního hodnocení, vycházejícího z pochozích průzkumů a rozborů, studia příslušné literatury znalostí o vývoji a souvislostech daného území. Budou představeny základní územně plánovací podklady a dokumentace, které jsou zdrojem znalostí o současném i budoucím stavu území, zejména územně analytické podklady na úrovni obcí a krajů a územní a regulační plány.


Územní plánování a krajina

Východiska a cíle plánovacích procesů v urbánním prostředí a v krajině. Definice a teoretické zdůvodnění sledovaných jevů, popisujících kvalitu krajiny v souladu s cíli územního plánování a jejich implementace do ÚAP obcí a krajů. Interakce sídla a krajiny, tvorba rozhraní mezi zastavěným územím a krajinou, prostupnost, přechodová území a návrh jejich využití v rámci územně plánovacích dokumentací a podkladů. Tvorba koncepcí a plánovacích zásad v krajině a kompatibilita různých nástrojů krajinného plánování – hledání styčných bodů, společných východisek a průsečíků cílů rozvoje. Zvláštní pozornost bude věnovaná možnostem využití výsledků optimalizace vodního režimu krajiny s ohledem na retenci, odtokové poměry, protierozní a protipovodňová opatření v územním plánování a v managementu území a stejně tak požadavků na změny v území s cílem adaptace na změnu klimatu a krajní jevy (sucho a lokální přívalové srážky).

[1]  Povinná literatura:
[2]  • MAIER, Karel a kol (2012): Udržitelný rozvoj území, GRADA Publishing, Praha, ISBN 978-80-247-4198-7
[3]  • Stavební zákon a související legislativa
[4]  • Metodické příručky, stanoviska a metodiky v oblasti územního plánování – internetové publikace (www.uur.cz)
[5]  • Principy územního plánování – internetová publikace (www.uur.cz)
[6]  Doporučená literatura:
[7]  • SKLENIČKA, Petr (2003): Základy krajinného plánování, Naděžda Skleničková, Praha, ISBN 80-903206-1-9
[8]  DIETERICH, Martin – van der Straate, Jan (eds.)(2004): Cultural Landscapes and Land Use: The Nature Conservation ― Society Interface. Kluwer Academic Publishers, Dordrecht/Boston/London, ISBN 978-1402021046


Strategie rozvoje sídel a regionů

Systémové pojetí regionů: struktura krajiny, složky, vazby. Kvalita života ve vztahu k sídlu a regionu. Regionální a sídelní rozvoj ČR v evropském a globálním kontextu. Prevence úpadku sídel a regionů a degradace životního prostředí. Komunální inženýrství. Urbanistická ekonomie a efektivnost sídelních systémů. Regionální rozvoj, regionální politika. Stabilita území, obnova sídel a krajiny. Realizace strategických cílů rozvoje sídel a regionů.


Urbanistická struktura sídel

Široce pojatý předmět pokrývá látku klasického urbanismu jako tvorby prostředí sídel a krajiny, od měřítka regionu po měřítko urbanistického detailu podle konkrétního zaměření studenta a tématu jeho disertační práce. Zejména je věnován prohloubení znalostí teorie a praxe přeměn urbanistické struktury sídel, jejich regenerace, přestavby, funkční a sociální transformace. Pozornost věnována prostorové struktuře a funkční skladbě, urbanistické koncepci a kompozici, koncepci krajiny a specifickým kvalitám obytného prostředí měst, charakteristickým rysům měst, jejich vnějšímu a vnitřnímu obrazu, urbanistickým a architektonickým hodnotám, urbanistickým vizím uspořádání městského organismu, úloze zeleně a krajinných systémů ve struktuře městské a příměstské krajiny a transformacím přírodního prostředí v urbánní struktuře sídel. Dalším nezbytným tématem je praktická ochrana urbanistických hodnot sídel, jak z hlediska památkové péče, tak z hlediska ochrany přírody a krajiny (krajinný ráz), jejich identifikace a implementace do různých nástrojů územního plánování.


Urban Structure of Settlements


Urbanistické struktury – urbanita a udržitelnost

Předmět rozvíjí poznání významných vlastností urbanistických struktur, projevujících se v kvalitě městského prostředí a v předpokladech udržitelného rozvoje měst. Jedná se o městskost, vyvolanou uspořádáním a formou zástavby a zároveň městskost, vyvolanou životem obyvatel, resp. oživením společenskými funkcemi. Důležitým okruhem problematiky jsou proto veřejná prostranství jejich urbanistická kvalita a typologické tradice, chápané uživateli a poskytující možnosti osvojení prostoru a identifikace s prostorem. Pozornost bude věnovaná rovněž aspektům udržitelnosti rozvoje měst, které souvisejí jak s ekologickými, tak s urbanistickými požadavky - o úsporné a šetrné zacházení s územím a minimalizaci vzniku zátěží vlivem rozvojových tendencí, Významným tématem krajinářské problematikou města jsou otázky řešení zelené infrastruktury města a zejména urbánních prostorů jako součástí systémů sídlení zeleně a jejich funkcí v městské krajině. Studenti budou provádět analýzu konkrétních městských území, identifikaci kvalitativních znaků městského prostředí a interpretaci jejich významu pro udržitelnost rozvoje městské struktury a pro kvalitu městského prostředí.

[1]  Povinná literatura:
[2]  • MAIER, Karel a kol (2012): Udržitelný rozvoj území, GRADA Publishing, Praha, ISBN 978-80-247-4198-7
[3]  • GEHL, Jan (2012):Města pro lidi, Partnerství, Brno, ISBN 978-80-260-2080-6
[4]  • MONGRIN, Olivier (2017): Urbánní situace. Město v čase globalizace, Karolinum, ISBN 978-80-246-442-5
[5]  • Metodické příručky, stanoviska a metodiky v oblasti územního plánování – internetové publikace (www.uur.cz)
[6]  • Principy územního plánování – internetová publikace (www.uur.cz)
[7]  Doporučená literatura:
[8]  • GEHL, Jan: (2000): Život mezi budovami. Užívání veřejných prostranství. Partnerství, Brno, ISBN 80-85834-79-0
[9]  • FELDTKELLER, Andreas (ed.) (2001): Städtebau: Vielfalt und Integration. DVA Stuttgart/München, ISBN3-421-03276-9
[10]  • BREUSTE, Jürgen – FELDMANN Hildegard – UHLMANN Ogarit (1998): Urban Ecology, Springer, Berlin – Heidelberg, ISBN 978-3-642-88585-3


Urbanistic Structures – Urbanity and Sustainability

The subject develops the knowledge of significant properties of urban structures, which are evident in the quality of urban environment and in the assumptions of sustainable development of cities. It is actually urbanity caused by the arrangement and form of housing development and simultaneously urbanity caused by lifestyle of inhabitants, or more precisely by stimulation of social functions. An important sphere of problems are therefore the public places, their urban quality and typological traditions, perceived by users and giving possibilities of grasping the space as well as identification with the space. The attention will be also paid to the aspects of sustainable development of cities, which is connected both with ecological and urban requirements – for the economical and considerate treatment with the territory and minimization of environmental burdens influenced by the development tendencies. An important topic of the landscape problems of a town are the questions of green infrastructure of a town and particularly urban spaces as a part of residential greenery systems and their functions in the city landscape. The students will carry out an analysis of particular town territories, identification of qualitative features of urban environment and interpretation of their meanings for sustainability of urban structure development and for the quality of urban environment.

[1]  • GEHL, Jan (1987): Life Between Buildings: Using Public Space. Van Nostrand Reinhold, New York. ISBN 978-87-7407-360-4.
[2]  • GEHL, Jan (2010): Cities for People. Island Press. ISBN 978-1597265737.
[3]  • MONGRIN, Olivier (2017): The Urban Condition. Karolinum, ISBN 978-8024634425.
[4]  • BREUSTE, Jürgen – FELDMANN Hildegard – UHLMANN Ogarit (1998): Urban Ecology. Springer, Berlin – Heidelberg, ISBN 978-3-642-88585-3.
[5]  • BANDARIN Francesco, van OERS Ron (2014). The Historic Urban Landscape: Managing Heritage in an Urban Century. Wiley-Blackwell. ISBN: 978-1-118-93272-8.


Urbanismus a územní plánování

Obsahem předmětu je zpracování seminární práce zaměřené na konkrétní územní celek (obec) a příprava materiálů pro zadání územně plánovací dokumentace. Vyhodnocení stavu území, doplnění Územně analytických podkladů, zhodnocení požadavků vyplývajících z Politiky územního rozvoje a Zásad územního rozvoje, stanovení problémů k řešení v území a zpracování zadání územního plánu dané obce. Součástí práce bude i vyhodnocení funkčních systémů obce a požadavků na doplnění veřejné infrastruktury a stanovení urbanistické koncepce rozvoje na základě vlastního šetření.


Urbanism and Spatial Planning

The subject deals with the broad issue of landscape architecture, especially the relationship of construction and landscape, the integration of buildings into the landscape, landscape character and its protection, landscape planning with its various forms and other landscape issues (natural environment of settlements, public greenery, historical forms of greenery, development of garden and landscape design, history of landscaping, etc.), in so far as they relate to the profile of graduates in the field of Architecture and Civil Engineering. An integral part of the course are also the issues of applied ecology and nature and landscape protection, again in relation to architectural, urban and land-use planning. The aim is to emphasize the importance of architectural and urban aspects of landscape design and to understand the importance of landscape as a part of architectural and urban design and the importance of landscape in the structure of cities and urban regions. The specific focus of the course depends on the student''s preferences and the topic of his / her dissertation.


Ateliér tvorby - magisterský 1

První komplexní návrhový předmět urbanistické tvorby jako aplikace teoretické přípravy na konkrétním území. Výuka průzkumů a rozborů, výběru rešerší, variantní přípravy, obhajoba a precizace návrhu, technické a specifické doprovody, bilance a vizualizace, výsledná prezentace na výstavě.

[1]  Základní literatura:
[2]   Stavební zákon
[3]   Pražské stavební předpisy –IPR
[4]  Manuál veřejných prostranství
[5]  Doporučená literatura a činnosti:
[6]   Periodický i neperiodický tisk s architektonickou/urbanistickou problematikou
[7]   Sledování výsledků urbanistických soutěží v ČR i zahraničí
[8]   Výstavy a přednášky významných architektů
[9]   Návštěvy nových realizací urban.komplexů a revitalizací veřejných
[10]  prostranstvív českých městech
[11]  Studijní cestování po min. evropských příkladech
[12]  Zahraniční přeložená dostupná:
[13]  Gehl Jan, Benzoe Lars - Nové městské prostory- ERA, Brno, 2002
[14]  Lynch Kevin - Obraz města – Polygon, Praha 2004
[15]  Krier Leon - Architektura,volba nebo osud - Academia 2001
[16]  Gehl Jan - Život mezi budovami – utváření veřejných prostranství, ERA, Brno,
[17]   2002


Ateliér tvorby - magisterský 2

URBANISTIÉ ŘEŠENÍ VZTAHOVĚ SLOŽITĚJŠÍCH ÚZEMÍ v sídlech i krajině

[1]  Základní literatura:
[2]   Stavební zákon
[3]   Pražské stavební předpisy –IPR
[4]  Manuál veřejných prostranství
[5]  Doporučená literatura a činnosti:
[6]   Periodický i neperiodický tisk s architektonickou/urbanistickou problematikou
[7]   Sledování výsledků urbanistických soutěží v ČR i zahraničí
[8]   Výstavy a přednášky významných architektů
[9]   Návštěvy nových realizací urban.komplexů a revitalizací veřejných
[10]  prostranstvív českých městech
[11]  Studijní cestování po min. evropských příkladech
[12]  Zahraniční přeložená dostupná:
[13]  Gehl Jan, Benzoe Lars - Nové městské prostory- ERA, Brno, 2002
[14]  Lynch Kevin - Obraz města – Polygon, Praha 2004
[15]  Krier Leon - Architektura,volba nebo osud - Academia 2001
[16]  Gehl Jan - Život mezi budovami – utváření veřejných prostranství, ERA, Brno,
[17]   2002


Bakalářská práce

První kvalifikační práce - samostatná odborná práce studenta, většího rozsahu - ukončující bakalářský stupeň studia. Obhajoba bakalářské práce je jednou ze součástí státní závěrečné zkoušky.

[1]  Studijní materiály závisí na tématu bakalářské práce. Základní literatura a zdroje jsou uvedené v zadání bakalářské práce. Další materiály jsou doporučeny vedoucím práce v průběhu konzultací.


Projekt

Semestrální projekt za účelem přípravy na zpracování diplomové práce na oboru Inženýrství životního prostředí.

[1]  Nejsou specifikovány s ohledem na různé typy zadání.


Diplomová práce

Kvalifikační práce ukončující magisterský stupeň studia. Katedra zadává diplomové práce ve studijním programu Architektura a stavitelství (zaměření Architektura a urbanismus) a Stavební inženýrství, oboru Inženýrství životního prostředí.

[1]  Studijní materiály závisí na tématu diplomové práce. Základní literatura a zdroje jsou uvedené v zadání diplomové práce. Další materiály jsou doporučeny vedoucím práce v průběhu konzultací.


Urban Design Studio M1

The studio is tasked with specific urban problems and current issues of urbanism and spatial planning (regeneration of brownfields, adaptation to climate change, smart cities, city of short distances, blue-green infrastructure, urban landscape, etc.), which are processed in the form of an urban design, from the broader relations of the site and landscape context to the details of the engineering solution.

[1]  Recommended literature:
[2]  Applicable building and planning legislation (law, ordinances, methodologies, standards).
[3]  Periodicals of current architecture and urban design (magazines, journals, websites).
[4]  GEHL, J. (1987). Life Between Buildings: Using Public Space. ISBN 978-87-7407-360-4.
[5]  GEHL, J. (2010). Cities for People. ISBN 978-1597265737.
[6]  Department of Environment, Land, Water and Planning (2017). Planning A Green-Blue City.
[7]  Specific literature according to the topic.


Experimental Studio of Urban Design

The experimental studio of urban design is dedicated to a significant challenge - to create a viable, sustainable place to live in localities that have been devastated, abandoned, or have any of many burdens that do not allow for classical methods of urbanism. Students are challenged with questions of how hard or how easy it is to reuse those localities. The assignments are non-traditional locations such as abandoned quarries or mining sites, testing the student''s creativity to break away from the classic concept of urbanism. The goal is to create a city under difficult conditions that will withstand the 21st century and meet the trends of sustainable living. The Studio also invites experts in landscape architecture, water management, and technical infrastructure to discuss the proposal with.

[1]  periodicals, regulations, standards
[2]  Jan Gehl (2010): Cities for People
[3]  Jan Gehl and Lars Gemzoe (2000): New City Spaces
[4]  Department of Environment, Land, Water and Planning (2017): Planning A Green-Blue City


Historic Parks, Gardens and Built Environments

This optional one-semester course deals with the processes that are of historical importance for the transformation and modeling of cities and cultural landscapes in the area of historic urbanism, parks, and gardens and discusses the traditional elements, strategies, procedures, and techniques in which urban landscape spaces and their natural systems are indispensable in structuring traditional forms of sustainable settlements and their surroundings. Development and transformations of gardens, parks, and urban landscapes, philosophy of founding and design, basic principles, techniques, and techniques will be discussed and presented in a wide variety of selected examples and accompanied by relevant field excursions. All this, on selected eloquent examples, will illustrate important cultural, historical, natural, and ecological processes that shape cultural landscapes and urban environments. In this respect, appropriate strategies, procedures, and methods for their conservation, care, and protection will also be discussed and selected on the ground during thematic excursions. Based on the knowledge, experience, and practice that will be presented during the course through presentations, case studies, and study field excursions, the students will actively participate in the preparation of papers in the form of written studies or essays on chosen topics.

[1]  Norberg-Schulz, Christian, Genius loci. Rizzoli, 1991.
[2]  Free PDF: genius-loci-towards-a-phenomenology-of-architecture-d86177309.html
[4]  HAZLEHURST, F. H., Gardens of Illusion: The Genius of Andre Le Nôtre. Vanderbilt University Press, 1986.
[5]  HOBHOUSE, P. (1992), Gardening through the Ages: An Illustrated History of Plants and Their Influence on Garden Styles from Ancient Egypt to the Present Day. Simon & Schuster.
[6]  LASDUN, S (1991), The English Park: Royal, Private and Public. Vendome Press.
[7]  LAZARO, C. (1990), Italian Renaissance Garden: From the Conventions of Planting, Design, and Ornament to the Grand Gardens of Sixteenth-Century Central Italy. Yale Univerity Press.
[8]  NEWTON, N. T. (1972). Design on the Land: The Development of Landscape Architecture. Harvard University Press.
[9]  WATKINS, J. (2007), The Management and Maintenance of Historic Parks, Gardens and Landscapes: The English Heritage Handbook. Frances Lincoln Publisher.
[10]  JELLICOE, G. & S.: Landscape of Man.Van Nostrand Reinhold, 1982.


Krajinářská architektura a životní prostředí

Předmět představuje úvod do některých aspektů krajinářské architektury a ekologie a ochrany životního prostředí. Výuku zajišťují katedry Urbanismu a územního plánování (K127) a Hydromeliorací a krajinného inženýrství (K143). Každá z kateder zajištuje blok přednášek a část cvičení. V rámci přednášek je pojednáno téma krajiny, jejího charakteru a krajinného rázu, kulturních a historických hodnot krajiny a jejich ochrany, krajiny a zeleně v urbanizovaném prostředí, vývoje krajiny a městské zeleně od středověku po současnost vč. ideových principů současné krajinářské tvorby a zásad návrhu zahrady, vše v nezbytném legislativním rámci. V druhém tematickém bloku je řešeno využití GIS pro hodnocení krajinných procesů, představeny geoportály s daty o krajině, pojednán vývoj katastru, pozemkové úpravy, péče o krajinu, význam zemědělství, ochrana povrchových vod v kontextu péče o krajinu, srážkoodtokové vztahy, povodně a sucho. Ve cvičeních jsou oba tematické bloky prohloubeny analýzami konkrétních území.

[1]  KUPKA, Jiří, Krajiny kulturní a historické. Praha: ČVUT, 2010.
[2]  VOREL, Ivan – Kupka, Jiří, Krajinný́ ráz. Identifikace a hodnocení. Praha: ČVUT, 2011.
[3]  SKLENIČKA, Petr, Základy krajinného plánování. Praha: Naděžda Skleničková, 2003.
[4]  LÖW, Jiří - Míchal, Igor, Krajinný́ ráz. Kostelec n. Č. l.: Lesnická práce 2003.
[5]  MĚKOTOVÁ, Jarmila, Principy v obecné a aplikované ekologii. Olomouc: UP, 2007.
[6]  Základní studijní materiály jsou přístupné v Moodlu ČVUT.


Landscape Heritage

Cultural, historical, natural, and ecological processes traditionally shape the human environment, our shared cultural landscape heritage. The course will reveal intrinsic values, functions, and character, and the appropriate conservation techniques and strategies for urban landscape heritage protection.

[1]  Norberg-Schulz, Christian, Genius loci. Rizzoli, 1991.
[2]  Free PDF: genius-loci-towards-a-phenomenology-of-architecture-d86177309.html
[4]  Goodchild Peter: Landscape Heritage, Biosphere Change, Climate Change, and Conservation. Heritage at Risk 2006/2007.
[6]  Council of Europe, The European Landscape Convention.
[7]  Florence, 20 October 2000.
[8]  www.coe.int/europeanlandscapeconvention
[9]  www.coe.int/conventioneuropeenedupaysage
[11]  Newton, T. Norman. Design on the Land. Harvard University Press, Cambridge, 1972.
[12]  Jellicoe, Geofrey, Susan. Landscape of Man, shaping the Environment from Prehistory to the Present Day. Thames and Hudson, London, 1975.


Nástroje územního a krajinného plánování

Předmět spojuje tématiku nástrojů územního a krajinného plánování. V části územního plánování navazuje na výuku v bakalářském studiu - URB3. Podrobněji je zde rozvedena problematika územního plánování, zejména postup při pořizování a zpracování územně analytických podkladů a územního plánu, obvyklé metodické přístupy, obsah a rozsah dokumentace. Studenti se seznámí s principy obsaženými ve stavebním zákoně a prováděcích vyhláškách. V části týkající se krajinného plánování jsou rozvedeny postupy při plánování jednotlivých krajinných subsystémů a typy dokumentů, které pro tento účel slouží.

[1]  SKLENIČKA, Petr. Základy krajinného plánování. Praha: Naděžda Skleničková, 2003.
[2]  SALAŠOVÁ, Alena. Krajinné plánování I a II. Brno: Mendelova univerzita, 2015.
[3]  Zák. 183/2006 Sb., Stavební zákon
[4]  Vyhl. 500/2006 Sb., o ÚAP, ÚPD a způsobu evidence územně plánovací činnosti
[5]  Vyhl. 501/2006 Sb., o obecných požadavcích na využívání území
[6]  VÁCHAL, Jan – NĚMEC, Jan – HLADÍK, Jiří (eds.). Pozemkové úpravy v České republice. Praha: Consult, 2011.
[7]  Zák. 139/2002 Sb., o pozemkových úpravách a pozemkových úřadech
[8]  Zák. 289/1995 Sb., Lesní zákon


Urbanismus 1

Předmět přibližuje studentovi jednotlivé funkční systémy ve městech a jejich zónách a připravuje jej na projektování částí sídel z pohledu urbanistické typologie a urbanistických podmínek navrhování. Zvláště se zaměřuje na podmínky návrhu obytných zón a parcelace, zklidňování a segregace dopravy, veřejnou a komerční vybavenost, veřejnou zeleň atd. Doplňuje přehled a koncepční zásady řadou příkladů z ČR a zahraničí. Cvičení má za úkol poprvé aplikovat poznatky do návrhu urbanistického obytného souboru, a to nejdříve na modelovém příkladu.

[1]  Základní literatura:
[2]  Soubor normativních tabulek, příkladů a anotací k přednáškám a cvičením (dostupné na www.uzemi.eu).
[3]  Doporučená literatura:
[4]   NEUFERT, Ernst. Navrhování staveb. Praha: Consultinvest, 2000.
[5]   KOTAS, Patrik. Dopravní systémy a stavby. Praha: ČVUT, 2007
[6]   Stavební zákon
[7]   Soubor norem z problematiky bydlení, dopravya parkování ..
[8]   IPR Praha – Pražské stavební předpisy
[9]  Ostatní:
[10]  Rozvoj cyklistické dopravy v ČR- Dopravní centrum Brno 2000
[11]  Navrhování obytných zón -TP 103, MDS 1998
[12]  Zásady pro navrhování úprav průtahů silnic obcemi, Centrum dopravního výzkumu Brno, TP 145, 2001
[13]  Konference Město a pěší – Praha 2008, aktivity programu Walk 21, Mezinárodní charta chůze, www.walk21.com
[14]  Kopáčik Gabriel - Typologie ulice -VUTIUM, Brno, 2005
[15]  Zahraniční přeložená dostupná:
[16]  Gehl Jan, Benzoe Lars - Nové městské prostory- ERA, Brno, 2002
[17]  Lynch Kevin - Obraz města – Polygon, Praha 2004
[18]  Krier Leon - Architektura,volba nebo osud - Academia 2001
[19]  Gehl Jan - Život mezi budovami – utváření veřejných prostranství, ERA, Brno,
[20]   2002


Urban and Landscape Planning of the 21st Century

During the course, students will be introduced to the latest trends in the conceptual creation of cities for people in the 21st century. Topics such as blue-green infrastructure, adaptation measures against climate change, but also other changes in the urban environment that can lead to sustainability for future generations will be presented. An important process in the creation of a new environment is cooperation with interested parties or the general public. In the form of experiential learning, the course simulates some decision-making processes in the area and allows students to discuss the issue from different perspectives, not just from the designer''s point of view. The course will also include selected excursions to localities that meet the requirements of a sustainable environment. Completion of the course will include a presentation of the environment from which the individual students come, focusing on the principles of a city for people, and a joint conceptual seminar work of the selected locality.

[1]  Jan Gehl (2010): Cities for People
[2]  Jan Gehl and Lars Gemzoe (2000): New City Spaces
[3]  Department of Environment, Land, Water and Planning (2017): Planning A Green-Blue City


Urban design

This course will teach the fundamental principles of designing a city and the public spaces within it. The aim is to help the students to understand the layouts of different cities and to teach them how to recognize the good design solutions as well as the possibly problematic ones. The courses will consist of both lectures and open discussions where the students will learn how to form and express their professional opinions about various aspects of urban design and it will hone their analyzing and critical skills. Overall the course will place significant emphasis on showing and studying real life examples of cities and public spaces from all over the world and researching the contemporary design principles and ideas. Students will also learn about how the urban design can influence the people, their behavior within the city and their life. The course will be assembled of lectures / seminars in 2 + 0 module and accompanied with field trips / excursions within Prague (showing development in areas of Karlín, Pragovka brownfield and Hanspaulka).

[1]   New City Spaces, Jan Gehl, Lars Gemzoe
[2]   Cities for People, Jan Gehl
[3]   Life Between Buildings, Jan Gehl
[4]   The Image of the City, Kevin Lynch
[5]   The Death and Life of Great American Cities, Jane Jacobs
[6]   Urban Catalyst, Philipp Oswalt, KlauseOvermeyer a Philipp Misselwitz


Urbanistické struktury a rozvoj měst

Předmět se zabývá charakteristickými znaky sídelní struktury ČR, jednotlivými druhy lidských sídel, jejich významem ve struktuře a jejich urbanistickou strukturou a formou. V jeho rámci se posluchači naučí identifikovat charakteristické rysy sídel, jejich urbanistické jedinečnosti, uspořádání prostorové struktury, funkční skladby a provozních vztahů. Analyzovat jejich vnější a vnitřní obraz. Identifikovat jejich krajinářské, urbanistické a architektonické hodnoty. Pozornost je věnována také formám rozvoje sídel, tedy jak jejich plošnému růstu, tak regeneraci či transformaci jejich stávajících částí. Dále se věnuje struktuře a kompozici veřejných prostranství sídel a krajiny, jejich proměnám, ochraně historických, kulturních a urbanistických hodnot.

[1]  Karel Kuča – Města a městečka v Čechách na Moravě a ve Slezsku (Libri, 1. – 8. díl),
[2]  Jiří Hrůza – Svět měst (ACADEMIA 2014) a Stavitelé měst (2011),
[3]  Kevin Lynch – Obraz města (BOVA POLYGON, Praha 2004),
[4]  Camillo Sitte – Stavba měst podle uměleckých zásad (ABF, ARCH – 1995),
[5]  J. Gehl, L. Gemzoe – Nové městské prostory, (ERA – 2002),
[6]  Almanach katedry urbanismu a územního plánování – Veřejný prostor a veřejná prostranství, ČVUT 2016,
[7]  I. Vorel, J. Kupka - Krajinný ráz v sídlech, sídla v rázu krajiny, ČVUT 2011,
[8]  J. Hendrych a kol. – Struktury urbanizované zeleně, ČVUT 2018,
[9]  K. Kuča, V. Kučová – Principy památkového urbanismu, SÚPP Praha 2000,
[10]  Ústav územního rozvoje Brno - Principy a pravidla územního plánování, Slovník územního rozvoje, přístupné také na www.uur.cz.


Veřejná infrastruktura sídel

Cílem předmětu je seznámit studenty s prací urbanisty a územního plánovače při navrhování koncepcí veřejné infrastruktury.

Povinná literatura:
[1]  VYORALOVÁ, Zuzana a Petr HRDLIČKA. Technická infrastruktura měst a sídel. V Praze: ČVUT, 2013. ISBN 978-80-01-05202-0.
[2]  MELKOVÁ, Pavla. Manuál tvorby veřejných prostranství hlavního města Prahy. Praha: Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy, 2014. ISBN 978-80-87931-09-7.
Doporučená literatura:
[3]  Smart cities: foundations, principles, and applications. Editor Houbing SONG, editor Ravi SRINIVASAN, editor Tamim SOOKOOR, editor Sabina JESCHKE. Hoboken, NJ: Wiley, 2017. ISBN 978-1-119-22639-0.
[4]  SVÍTEK, Miroslav a Michal POSTRÁNECKÝ. Města budoucnosti. Praha: Nadatur, 2018. ISBN 978-80-7270-058-5.
[5]  MELKOVÁ, Pavla. Strategie rozvoje veřejných prostranství hlavního města Prahy: návrh. Praha: Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy, Sekce detailu města, Kancelář veřejného prostoru, 2014. ISBN 978-80-87931-12-7.

Základy urbanismu

Předmět představuje úvod do různých problémů soudobého urbanismu a územního plánování. Jeho obsah je modifikován podle oborů studentů, kteří se do nepovinného předmětu přihlásí, od přípravy na otázky státních bakalářských zkoušek, přes systematický výklad základních urbanistických otázek až po sondy do vybraných problémů soudobého urbanismu. Předmět je doplněn prvky zážitkové pedagogiky (vycházky, urbanistické hry) prohlubujícími a osvětlujícími problematiku územního plánování.

[1]  Studijní materiály jsou dostupné na Moodlu ČVUT.


Nástroje územního plánování

Studenti se v rámci tohoto předmětu seznámí na přednáškách s technikou územního plánování tj. s veškerými nástroji územního plánování, jejich pořizováním, zpracováváním a schvalováním. Důraz na přednáškách je kladen na územně plánovací podklady a územně plánovací dokumentace jako přípravu na zvláštní odbornou způsobilost či pro praxi projektanta. V rámci cvičení si studenti prakticky ověří své teoretické znalosti při analýze územně plánovacích nástrojů a při výstupech za použití programů na bázi GIS.

Povinná literatura:
[1]  Zákon č. 183/2006 Sb., zákon o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon)
[2]  Vyhláška č. 500/2006 Sb., vyhláška o územně analytických podkladech, územně plánovací dokumentaci a o způsobu evidence územně plánovací činnosti
[3]  Vyhláška č. 501/2006 Sb., vyhláška o obecných požadavcích na využívání území
[4]  Spatial Planning Systems and Practices in Europe, Reimer M., London ; New York : Routledge, Taylor & Francis Group, 2014. ISBN: 978-0-415-72724-2
Doporučená literatura:
[5]  Zákon č. 500/2004 Sb. (správní řád)

 

Zpět na:
Stránku ČVUT
Stránku fakulty
Seznam kateder

Problémy, připomínky a doporučení směrujte prosím na
webmaster@fsv.cvut.cz