CVUT

České vysoké učení technické v Praze
Fakulta stavební -- K 124 - Katedra konstrukcí pozemních staveb

Předměty aktuálního semestru -- zimní 2025/26

přejděte na archiv předmětů od roku 2008 (podle kateder)

semestr zimní 2025/26


Building integrated photovoltaics

Optimisation of the design or implementation of a structure. Deterministic and stochastic methods of modelling of rough construction processes and development of new technologies in 4.0 industry conditions, including the help of robots. Links among construction processes resulting from spatial and technological structure of the building process. Design, optimisation and multi-criteria assessment of machine groups. Software systems for auxiliary constructions design. Interdisciplinary connections in construction technology, links to construction design, relation to economy and ecology area. Manufacturing process, principle of production, production technique, production and natural component of the construction process. Technological law and use of its principles. Development of new processes in internal and external surface finishes, floor stacks, facade claddings and finishing works. Building readiness, optimisation of the technological flow, application of the quality assurance system according to relevant standards and conditions of the building production, effectiveness of control inputs (input, intermediate and final quality checks). Extended diagnostics of existing building structures with a special focus on the corrosive effects of the environment in reinforced concrete structures and on the quality of concrete structures. Diagnostics of building structures using infrared spectrum, moisture diagnostics in structures using advanced impedance methods. Faults and defects caused by technologies.


Calculation methods in building and room acoustics

This course is freely related to the course "Experimental methods in building and room acoustics", but it focuses on calculation prediction methods of acoustic properties of buildings.

Povinná literatura:
[1]   EN ISO 12354 Building acoustics - Estimation of acoustical performance of buildings from the performance of elements, all parts
[2]   Vigran, T. E.: Building acoustics, CRC Press 2019
Doporučená literatura:
[3]   User Manual - ODEON Room Acoustics Software

Vybrané stati z denního osvětlení

Problematiku osvětlení je třeba vnímat jako komplexní otázku, s přesahy do řady technických i netechnických oborů. Připravovaná evropská norma na posuzování denního světla v budovách přináší řadu nových postupů, jak hodnotit kvalitu světelného prostředí v budovách, v osvětlovací praxi objevuje řada nových technologií a nástrojů vhodných pro posouzení a optimalizaci osvětlení v budovách i mimo ně.

Povinná literatura:
[1]   ČSN EN 12464-1 až 2, Osvětlení pracovních prostor. 2013
[2]   TNI prEN 17037 (730582), Denní osvětelní budov, 2018
[3]   Jiří Habel a kolektiv, Světlo a osvětlování, FCC Public 2013.
[4]   ČSN 36 0011-1 Měření osvětlení prostorů - Část 1: Základní ustanovení. Praha : ÚNMZ, únor 2014.
[5]   ČSN 36 0011-2 Měření osvětlení prostorů - Část 2: Měření denního osvětlení. Praha : ÚNMZ, únor 2014.
[6]   VYCHYTIL, Jaroslav. Stavební světelná technika - cvičení. Praha: Nakladatelství ČVUT v Praze, 156 s. 2015. ISBN 978-80-01-05858-9.
[7]   VYCHYTIL, Jaroslav., KAŇKA, Jan. Stavební světelná technika - přednášky. Praha: Nakladatelství ČVUT v Praze, 2016, 176 s. ISBN 978-80-01-06060-5.
Doporučená literatura:
[8]   Peter R. Boyce, Human Factors in Lighting, third edition, CRC Press 2014.
[9]   Daylight Academy, Changing perspectives on daylight: Science, techology, culture. AAAS 2017.
[10]   KITTLER, Richard., KOCIFAJ, Miroslav., DARULA, Stanislav. Daylight Science and Daylight Technology. Londýn: Springer Science + Business Media, 2012, 342 s. ISBN 978-1-4419-8815-7.
[11]   http://thedaylightsite.com/library-3/books/
[12]   Webové stránky předmětu a jednotlivých vyučujících.

Experimentální metody ve stavební a prostorové akustice

Tento předmět volně souvisí s předmětem „Výpočtové metody ve stavební a prostorové akustice“, na rozdíl od něj se věnuje především měření akustických vlastností stavebních prvků a budov.

Povinná literatura:
[1]   ČSN EN ISO 10140 Akustika - Laboratorní měření zvukové izolace stavebních konstrukcí, všechny části
[2]   ČSN EN ISO 16283 Akustika - Stavební měření zvukové izolace stavebních konstrukcí a v budovách, všechny části
[3]   ČSN EN ISO 3382 Akustika - Měření parametrů prostorové akustiky, všechny části

Experimentální metody ve stavební tepelné technice

Navazuje se na poznatky z termodynamiky a nauky o materiálech. Postupně jsou probírány experimentální metody potřebné pro lepší praktickou znalost vybraných fyzikálních vlastností stavebních materiálů, z nich složených stavebních konstrukcí a prvků a dále i celých částí budov – tedy od mikro po makro měřítko v pojetí obestavěného prostředí. Mezi takové charakteristické vlastnosti, kterým je zde věnována pozornost, patří především tepelná vodivost, difuze a sorpce vodní páry, nasákavost stavebních materiálů. Na úrovni stavebních konstrukcí především součinitel prostupu tepla, průvzdušnost metodou tlakového spádu, odolnost proti tlakovému dešti, využití termografického snímkování a další. Pro demonstraci metod budou použity laboratoře a vybavení Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT (laboratoř tepelně vlhkostních vlastností, velkorozměrové testovací zařízení obvodových konstrukcí, velká klimatická dvoukomora a experimentální dvou-objekt s výměnnými obvodovými konstrukcemi). Výuka může být aktuálně doplněna exkurzí na probíhající dlouhodobé monitorování některé budovy.


Experimental methods in building and room acoustics

This course is freely related to the course "Calculation methods in building and room acoustics", but it focuses on measurements of acoustic properties of building elements and buildings.

Povinná literatura:
[1]   ISO 10140 Acoustics — Laboratory measurement of sound insulation of building elements, all parts
[2]   ISO 16283 Acoustics — Field measurement of sound insulation in buildings and of building elements, all parts
[3]   ISO 3382 Acoustics — Measurement of room acoustic parameters, all parts

Experimental methods in hygrothermal protection of buildings

The main goal of the course is to acquaint students with test methods which are used for evaluation of real acoustic properties of building elements, buildings and sound sources. Students will acquire the basics of measurements of airborne and impact sound insulation, noise from service equipment and room acoustical parameters. This course is freely related to the course "Calculation methods in building and room acoustics", but it focuses on measurements of acoustic properties of building elements and buildings. The course is divided into three areas: sound insulation in buildings, noise of building service equipment and room acoustics. Within each part, students will learn about one or two topics. For sound insulation in buildings it means measurements of airborne and impact sound insulation between rooms. Noise from service equipment is focused on sound power levels of sound sources and sound pressure levels in rooms and room acoustics is devoted to the measurement of reverberation time. Basic principles of test methods are the content of lectures, while the seminars are focused on the application of acquired knowledge and practical experience. Students will provide measurements with modern equipment, which includes sound analyzer, special sound sources for building and room acoustics and sound intensity measurement system.


historické konstrukce do 19. stol.

Cílem předmětu je odborné seznámení s hlavními typy stavebních historických konstrukcí a povrchovými úpravami historických staveb, které jsou v praxi při řízení památkových postupů a zásahů, a při návrhu rekonstrukce a obnově staveb, stejně jako při provádění jejich průzkumů a posuzování nejčastěji sledovány. V uvedeném předmětu jde především o přehledové seznámení se stavebními materiály historických období, o přehled vývoje jednotlivých stavebních konstrukcí ve vazbě na architektonický výraz a typologii staveb, jejich architektury i interiérů. Součástí bude i poukaz na specifická umělecká řemesla, která se v historii podílela na tvarování a vybavování historických staveb, včetně starších technologií zpracování.


Konstrukční a prostorová akustika

Předmět se zabývá fyzikální teorií zvuku včetně fyziologických a sociologických aspektů tohoto fenoménu a zásadami řešení staveb podle objektivních kritérií konstrukční a prostorové akustiky. V části konstrukční akustiky se zabývá metodami hodnocení vzduchové neprůzvučnosti konstrukcí mezi místnostmi a obalových konstrukcí budov vystavených hluku z pozemní a letecké dopravy a z průmyslové výroby včetně stavební činnosti, jakož i metodami hodnocení vzniku a šíření kročejového zvuku. V části prostorové akustiky se zabývá metodami hodnocení a navrhování výrobních prostorů a pobytových místností z hlediska ochrany proti hluku metodami prostorové akustiky a hodnocením a navrhováním auditorií z hlediska kvality poslechu. Součástí všech témat jsou informace o dnešním stavu v české legislativě.

[1]  Kaňka, J: Akustika stavebních objektů, ERA Brno 2009
[2]  Havránek J. a kol.: Hluk a zdraví, Avicenum, Praha 1990
[3]  Kaňka, Nováček: Stavební fyzika 3, ČVUT 2015


Konstrukčně statická problematika navrhování výškových budov

V předmětu je kladen důraz na komplexní pojetí konstrukčního systému v interakci s vnějším prostředím. Statická a dynamická zatížení budov vyvolávají v konstrukci napětí a deformace, které lze vhodným návrhem nosného systému optimalizovat. Prostředkem k funkčnímu návrhu nosného systému je analýza zatěžovacích účinků spolu s verifikovaným výpočetním modelem konstrukce. Studium předmětu je doporučeno absolventům magisterského studia oborů Pozemní stavby a konstrukce, Konstrukce a materiál a Konstrukce a dopravní stavby.

[1]  J. Ambrose, D. Vergun: Design for lateral stability
[2]  B.S. Taranth: Structural Analysis and Design of Tall Buildings


Modelling of hygrothermal processes in buildings

The course is focused on numerical modelling of heat and water vapor transfer in building constructions and buildings. The solution of various types of diffusion and convective-diffusion equations (e.g. heat transfer by convection and conduction and the combination of such transport mechanisms) is being discussed with emphasis on the possibilities of the finite element method. Main part of the course deals with practical applications of CFD (computational fluid dynamics) modelling for the solution of selected building physics problems (e.g. air, heat and moisture transport in spaces with different usage and heat sources, the influence of leakages in constructions on the moisture transfer and the risk of vapor condensation, hygro-thermal behaviour of constructions with ventilated air layers etc.). Students will have opportunity to work with several software simulation tools during the course so they will be able to study discussed transport phenomenons practically on specific examples.

[1]  HAGENTOFT, C-E.: Introduction to building physics, Studentlitteratur, Lund 2001, ISBN 9789144018966.
[2]  Handbooks for SW tools
[3]  Web pages of lecturer


Metody hodnocení komplexní kvality v rámci životního cyklu

Udržitelná výstavba budov, metodologie hodnocení, kritéria hodnocení (environmentální, ekonomická, sociální), stanovení kriteriálních mezí (benchmarků), multikriteriální hodnocení, stanovení vah, hodnocení environmentálních dopadů v rámci životního cyklu - LCA, metody hodnocení komplexní kvality budov, praktická aplikace hodnocení na vybraném objektu.

[1]  Kibert C.: Sustainable Construction, John Wiley and Sons, Inc., 2005,ISBN 0-471-66113-9
[2]  Agenda 21 pro udržitelnou výstavbu, CIB Report Publication 237, ČVUT v Praze, 2001, ISBN 80-01-02467-9
[3]  Sarja A.: Integrated Life Cycle Design of Structures, Spon Press, 2002


Matematické modelování ve stavební fyzice pro doktorandy

Studenti se během kurzu učí, jak sestavovat vlastní výpočetní modely zejména z oblasti přenosu tepla a vlhkosti v budovách a stavebních prvcích. Důraz se klade zejména na představení principů numerického řešení, jejich následnou aplikaci a kritické hodnocení vypočtených výsledků.

[1]  1) Navara, M., Němeček, A., Numerické metody, Fakulta elektrotechnická, ČVUT v Praze, skripta.
[2]  2. Hagentoft, C., E., Introduction to Building Physics, Studentliteratur, 2001. ISBN: 91-44-01896-7


Modelování tepelných a vlhkostních jevů v budovách

Předmět je zaměřen na numerické modelování transportu tepla a vodní páry ve stavebních konstrukcích a v budovách. Diskutována je problematika řešení různých typů difúzních a konvektivně-difúzních rovnic (např. šíření tepla prouděním a vedením a kombinací těchto transportních mechanismů), a to především s ohledem na využití metody konečných prvků a výpočetní techniky. Hlavní důraz je kladen na praktickou aplikaci CFD (computational fluid dynamics) modelování při řešení vybraných problémů stavební fyziky (např. šíření vzduchu, tepla a vodní páry v různě provozovaných místnostech s různými zdroji tepla, vliv netěsností v konstrukcích na jejich vlhkostní chování, tepelně-vlhkostní chování konstrukcí se vzduchovými dutinami apod.). Studenti budou mít v rámci předmětu možnost s řadou simulačních programů přímo pracovat a ověřit si diskutované jevy a procesy na konkrétních příkladech.

[1]  HAGENTOFT, C-E.: Introduction to building physics, Studentlitteratur, Lund 2001, ISBN 9789144018966.
[2]  Manuály k programům
[3]  Webové stránky vyučujícího


Obalové konstrukce z hlediska stavební tepelné techniky

Normativní požadavky na obalové konstrukce budov. Normativní požadavky související s obalovými konstrukcemi budov. Obvodové pláště budov - jednovrstvé, vrstvené, masivní, lehké obvodové pláště, dodatečné tepelně izolační systémy. Střešní pláště - ploché, Šikmé a strmé střešní pláště. Jednoplášťové střechy, dvouplášťové střechy. Střešní pláště nad prostory s vysokou relativní vlhkostí vzduchu. Vliv obalových konstrukcí na energetické hodnocení objektu, vliv na letní a zimní stabilitu prostoru. Energetické a ekonomické hodnocení.


Ochrana staveb proti vodě, mikroorganismům a radonu

Předmět seznamuje studenty podrobně s ochranou spodní stavby a obvodového pláště proti vlivům vlhkostí, biologických činitelů a radonu. Hlavní pozornost je kladena na otázky související s průzkumy, diagnostikou a ochrannými opatřeními stavebních konstrukcí. Vše z pohledu koroze, spolehlivosti, trvanlivosti, ekologie a stavebně technických vlastností stavebních materiálů a sanačních prostředků.


Vybrané statě z požární bezpečnosti budov

Šíření tepla jednoduchou a složenou válcovou stěnou v aplikaci na protipožární izolace potrubí; přestup tepla v neomezeném a omezeném prostoru zasaženém požárem s využitím bezrozměrných čísel; vzájemné sálání dvou stěn s využitím součinitele vzájemné radiace sálavých ploch; šíření tepelné energie uvolněné při požáru sáláním - přenos tepla mezi dvěma rovnoběžnými a volně orientovanými povrchy, vliv stínících ploch, zvláštnosti sálání a pohlcování plynů, podstata záření plamene; způsob hoření a teplotní pole v hořící kapalině; důsledky výpočtů pro určení požární proluky mezi budovami, přetvoření požárních stěn vlivem vysokých teplot.


Vybrané statě z poruch, sanací a rekonstrukcí staveb

Výuka předmětu je rozdělena do jednotlivých tematických okruhů a navazuje na předměty 124HRRB „Historické konstrukce a rekonstrukce budov“ a 124PDRC(Q) "Poruchy, degradace, rekonstrukce" a je zaměřena na speciální problematiku ochrany a sanace historických objektů.

Povinná literatura:
[1]  Witzany, J. a kol.: Obnova a rekonstrukce staveb - Poruchy, degradace, sanace, ČVUT, Praha 2018, ISBN 978-80-01-06360-6
[2]  Witzany, J.: Poruchy a rekonstrukce zděných budov, ČKAIT, Praha 1999, ISBN 80-902697-5-3
[3]  Hošek, J.: Stavební materiály pro rekonstrukce, ČVUT, Praha, 1996, ISBN 978-80-01-01156-0
Doporučená literatura:
[4]  Witzany, J. a kol.: PDR - poruchy, degradace a rekonstrukce, ČVUT, Praha 2010, ISBN 978-80-01-04488-9
[5]  Vinař, J.: Historické krovy, Grada, Praha 2010, ISBN 978-80-24-73038-7
[6]  Vinař, J.: Konstrukce historických staveb, STOP, Praha 2006, ISBN 978-80-86-65705-9
[7]  Solař, J.: Poruchy a rekonstrukce zděných staveb, Grada, Praha 2008, ISBN 978-80-24-72672-4

Radon transport through building materials nad structures

Main study topics: 1. Theory of radon diffusion and convection through building materials, mathematical description, methods of solving transport equations 2. Physical parameters of building materials describing radon transport (radon diffusion coefficient, radon transmittance, radon resistance, radon diffusion length) 3. Methods of radon detection, the use of continuous radon monitors to study the transport of radon through building materials 4. The principle and construction of measuring devices suitable for study of radon transport through building materials and for determining the physical parameters describing this transport 5. Individual experiments conducted by students on selected building materials (for example waterproofing materials, thermal insulations, silicate materials etc.) in order to determine the values of selected physical parameters describing the radon transport and their dependence on temperature, moisture content, homogeneity, chemical composition, surface treatments, degree of degradation etc.

[1]  Jiránek, M. New, efficient and generally applicable design of radon-proof insulations – a proposal for a uniform approach. Radiation Protection Dosimetry (2017), Vol. 177 (1-2), pp. 121-124, doi. 10.1093/rpd/ncx139
[2]  Jiránek, M. and Svoboda, Z. A new approach to the assessment of radon barrier properties of waterproofing materials. Radiation Protection Dosimetry (2017), Vol. 177 (1-2), pp. 116-120, doi. 10.1093/rpd/ncx140
[3]  Rovenská K., Jiránek M.: Radon diffusion coefficient measurement in waterproofings – A review of methods and an analysis of differences in results. In: Applied Radiation and Isotopes 70 (2012), pp. 802-807, doi:10.1016/j.apradiso.2012.01.002
[4]  Jiránek M., Kotrbatá M.: Radon Diffusion Coefficients in 360 Waterproof Materials of Different Chemical Composition. In: Radiation Protection Dosimetry 2011; 145(1), pp. 178-183, doi: 10.1093/rpd/ncr043
[5]  Jiránek M., Svoboda Z.: Transient Radon Diffusion through Radon-proof Membranes: A New Technique for More Precise Determination of the Radon Diffusion Coefficient. In: Building and Environment 2009, 44(6), pp. 1318-1327, doi: 10.1016/j.buildenv.2008.09.017
[6]  Jiránek M, Fronka A. New technique for the determination of radon diffusion coefficient in radon-proof membranes. In: Radiation Protection Dosimetry 2008; 130(1), pp. 22-25, doi:10.1093/rpd/ncn121


Stavebně fyzikální problematika kompletačních konstrukcí

Předmět podrobně seznamuje studenty s problematikou stavebně fyzikální analýzy kompletačních konstrukcí. Hlavní pozornost je věnována svislým vnitřním dělícím konstrukcím, podhledům a podlahám. Tyto konstrukce analyzuje z hlediska požadavků na tepelnou techniku, stavební akustiku a požární bezpečnost. Věnuje se stavebně technickým vlastnostem používaných materiálů, požadavkům na hodnocení konstrukcí v souvislosti s podmínkami vnitřního klimatu, ale i vlivu sledovaných konstrukcí na stabilitu budovy.

[1]  Kaňka, J: Akustika stavebních objektů, ERA Brno 2009
[2]  Weiglová, J. Kaňka, J: Stavební fyzika 10 - Denní osvětlení a oslunění budov, ČVUT 1999


Vybrané statě ze stavební světelné techniky

Problematiku osvětlení je třeba vnímat jako komplexní otázku, s přesahy do řady technických i netechnických oborů. Připravovaná evropská norma na posuzování denního světla v budovách přináší řadu nových postupů, jak hodnotit kvalitu světelného prostředí v budovách, v osvětlovací praxi objevuje řada nových technologií a nástrojů vhodných pro posouzení a optimalizaci osvětlení v budovách i mimo ně. Pomocí těchto nástrojů jsou v rámci D24SST řešeny světelně technické úlohy s důrazem na zajištění vizuálního komfortu, zdravotní aspekty a s ohledem na specifické funkce daného prostoru. Je hledán vhodný kompromis mezi četnými požadavky kvality vnitřního prostředí, energetickými, ekonomickými i provozními parametry. Nedílnou součástí předmětu je i praktické využití měřicí techniky jako nástroje při stanovení vybraných světelně technických veličin a parametrů, mezi které patří osvětlenost, jas, schopnost materiálu propouštět světlo, vliv znečištění a odrazivosti světla a podobně.

Povinná literatura:
[1]   ČSN EN 12464-1 až 2, Osvětlení pracovních prostor. 2013
[2]   TNI prEN 17037 (730582), Denní osvětlení budov, 2018
[3]   Jiří Habel a kolektiv, Světlo a osvětlování, FCC Public 2013.
[4]   ČSN 36 0011-1 Měření osvětlení prostorů - Část 1: Základní ustanovení. Praha : ÚNMZ, únor 2014.
[5]   ČSN 36 0011-2 Měření osvětlení prostorů - Část 2: Měření denního osvětlení. Praha : ÚNMZ, únor 2014.
[6]   VYCHYTIL, Jaroslav. Stavební světelná technika - cvičení. Praha: Nakladatelství ČVUT v Praze, 156 s. 2015. ISBN 978-80-01-05858-9.
[7]   VYCHYTIL, Jaroslav., KAŇKA, Jan. Stavební světelná technika - přednášky. Praha: Nakladatelství ČVUT v Praze, 2016, 176 s. ISBN 978-80-01-06060-5.
Doporučená literatura:
[8]   Peter R. Boyce, Human Factors in Lighting, third edition, CRC Press 2014.
[9]   Daylight Academy, Changing perspectives on daylight: Science, technology, culture. AAAS 2017.
[10]   KITTLER, Richard., KOCIFAJ, Miroslav., DARULA, Stanislav. Daylight Science and Daylight Technology. Londýn: Springer Science + Business Media, 2012, 342 s. ISBN 978-1-4419-8815-7.
[11]   http://thedaylightsite.com/library-3/books/
[12]   Webové stránky předmětu a jednotlivých vyučujících.

Tepelná ochrana budov pro doktorandy

Stavebně-energetické koncepce budov s důrazem na nízkoenergetické, pasivní a nulové domy. Provozní a stavebně-konstrukční souvislosti společně s řešením technických systémů budov. Samostatně se probírají specifická řešení pro typologicky odlišné budovy - bydlení, krátkodobé ubytování, administrativní budovy, budovy pro vzdělávání, sociální služby, kulturní účely, atd. Přednášky + samostatné seminární práce.


Transport radonu stavebními materiály a konstrukcemi

Hlavní témata předmětu: • Teorie difuzního a konvektivního transportu radonu stavebními materiály, matematický popis, metody řešení transportních rovnic • Fyzikální parametry stavebních materiálů popisující transport radonu (součinitel difuze radonu, součinitel prostupu radonu, radonový odpor, difuzní délka) • Metody detekce radonu, využití kontinuálních měřidel koncentrace radonu ke studiu transportu radonu stavebními materiály • Princip a konstrukce zkušebních zařízení vhodných ke studiu transportu radonu stavebními materiály a ke stanovení fyzikálních parametrů popisujících tento transport • Individuální experimenty prováděné studenty na vybraných stavebních materiálech (např. hydroizolačních, tepelně-izolačních, silikátových atd.) s cílem stanovit hodnoty vybraných fyzikálních parametrů popisujících transport radonu a jejich závislostí na teplotě, vlhkosti, homogenitě, chemickém složení, povrchových úpravách, stupni degradace atd.

[1]  Jiránek, M. New, efficient and generally applicable design of radon-proof insulations – a proposal for a uniform approach. Radiation Protection Dosimetry (2017), Vol. 177 (1-2), pp. 121-124, doi. 10.1093/rpd/ncx139
[2]  Jiránek, M. and Svoboda, Z. A new approach to the assessment of radon barrier properties of waterproofing materials. Radiation Protection Dosimetry (2017), Vol. 177 (1-2), pp. 116-120, doi. 10.1093/rpd/ncx140
[3]  Rovenská K., Jiránek M.: Radon diffusion coefficient measurement in waterproofings – A review of methods and an analysis of differences in results. In: Applied Radiation and Isotopes 70 (2012), pp. 802-807, doi:10.1016/j.apradiso.2012.01.002
[4]  Jiránek M., Kotrbatá M.: Radon Diffusion Coefficients in 360 Waterproof Materials of Different Chemical Composition. In: Radiation Protection Dosimetry 2011; 145(1), pp. 178-183, doi: 10.1093/rpd/ncr043
[5]  Jiránek M., Svoboda Z.: Transient Radon Diffusion through Radon-proof Membranes: A New Technique for More Precise Determination of the Radon Diffusion Coefficient. In: Building and Environment 2009, 44(6), pp. 1318-1327, doi: 10.1016/j.buildenv.2008.09.017
[6]  Jiránek M, Fronka A. New technique for the determination of radon diffusion coefficient in radon-proof membranes. In: Radiation Protection Dosimetry 2008; 130(1), pp. 22-25, doi:10.1093/rpd/ncn121


Výpočtové metody ve stavební a prostorové akustice

Tento předmět volně souvisí s předmětem „Experimentální metody ve stavební a prostorové akustice“, na rozdíl od něj se věnuje především výpočtovým predikcím akustických vlastností budov.

Povinná literatura:
[1]   EN ISO 12354 Building acoustics - Estimation of acoustical performance of buildings from the performance of elements, all parts
[2]   Kaňka, J., Nováček, J.: Stavební fyzika 3 - Akustika pozemních staveb, ČVUT Praha 2015
Doporučená literatura:
[3]   User Manual - ODEON Room Acoustics Software

Bakalářská práce

Témata bakalářských prací vycházejí z potřeb praxe nebo z vědeckovýzkumné činnosti katedry, rozsah a náročnost odpovídá znalostem studenta získaných během bakalářského studia. Vedoucí bakalářské práce může určit studentovi další konzultanty.

[1]  Studijní materiály zadává vedoucí bakalářské práce, popř. konzultant.


Bakalářská práce

Témata bakalářských prací vycházejí z potřeb praxe nebo z vědeckovýzkumné činnosti katedry, rozsah a náročnost odpovídá znalostem studenta získaných během bakalářského studia. Vedoucí bakalářské práce může určit studentovi další konzultanty.

[1]  Studijní materiály zadává vedoucí bakalářské práce popř. konzultant


Bakalářská práce

Témata bakalářských prací vycházejí z potřeb praxe nebo z vědeckovýzkumné činnosti katedry, rozsah a náročnost odpovídá znalostem studenta získaných během bakalářského studia. Vedoucí bakalářské práce může určit studentovi další konzultanty.

[1]  Studijní materiály zadává vedoucí bakalářské práce popř. konzultant


BIM - Revit Architecture

The seminar introduces the basic principles of building design as an information model. Teaching takes place on the Autodesk platform. Teaching is focused on the interpretation of the principle of modeling building elements, their relationships and properties. During the exercise, students will create a simple BIM model, they will learn to work with other SW - data export and import, they will learn basic principles of creating 2D documentation, scheduling, 3D presentation - render, animation.

[1]  Autodesk Revit manuals
[2]  Revit 2021 https://help.autodesk.com/view/RVT/2021/ENU/
[3]   Revit 2022 https://help.autodesk.com/view/RVT/2022/ENU/
[4]   Revit 2023 https://help.autodesk.com/view/RVT/2023/ENU/
[5]  https://www.buildingsmart.org/
[6]  https://www.bimobject.com/e


Bakalářská práce

Témata bakalářských prací vycházejí z potřeb praxe nebo z vědeckovýzkumné činnosti katedry, rozsah a náročnost odpovídá znalostem studenta získaných během bakalářského studia. Vedoucí bakalářské práce může určit studentovi další konzultanty.

[1]  Studijní materiály zadává vedoucí bakalářské práce popř. konzultant


Building Physics

Basic review of the thermal protection of buildings, building acoustics and daylighting (heat transfer, thermal conductivity, thermal resistence and thermal transmitance, multidimensional heat transfer, thermal bridges and thermal joints, difusion of water vapour and vapour condensation, mould growth, transient heat transfer, risk of overheating, low-energy, passive and zero-energy buildings, sound in the living and working environment, perception and description of sound: intensity, frequency, time factor, information value, interindividual sensitivity, point, line and plane sound sources, sound power level, directivity factor, sound propagation in the free field conditions, sound propagation in the diffuse field conditions, definable and indefinable sounds, airborne and structureborne sound, definition, measurement, evaluation and the limits, sound reduction index of double structures, mass-air-mass resonance, standing waves in a cavity, definition, measurement, evaluation, the sun and the environment, basics of spherical astronomy, horizons and equatorial coordinates, calculating of the sun azimuth and altitude, daylight and lighting, visual perception, basics of photometry, daylight factor and calculation models of the sky, methods for determining daylight factor, influence of environment on a daylighting: photometric characteristics of shielding barriers, technical characteristics of lighting openings).

[1]  KITTLER, R. - KOCIFAJ, M. - DARULA, S.: Daylight Science and Daylight Technology. Springer Science + Business Media, London 2012, ISBN 978-1-4419-8815-7.
[2]  HAGENTOFT, C-E.: Introduction to building physics, Studentlitteratur, Lund 2001, ISBN 9789144018966.
[3]  FLICKER, T.: Handbook of Building Thermal Technology, Acoustics and Daylighting, CERM, Brno 2004, ISBN 8021426705.
[4]  Web pages of lecturers


Bachelor Project

The topics of bachelor''s theses are based on the needs of practice or the scientific research activities of the department, scope and difficulty correspond to the student''s knowledge acquired during bachelor''s studies. The supervisor of the bachelor''s thesis can designate additional consultants to the student.

[1]  Study materials are assigned by the supervisor of the bachelor''s thesis or consultant


Building Structures 1

Introducing in civil engineering, basic elements and structures

[1]   Barry R.: The Construction of Building, Volume 1, Oxford BSP, 1991
[2]   Barritt C. M. H.: Advanced Building Construction, Vols. 1 - 4, Longman, 1988 - 1991
[3]   Gattermayerova: Lectures Syllabus on web


Building Structures 3

The subject is focused on the complex design of load-bearing structures of roofs, large-span structures and structures of multi-storey buildings. In the first part, the attention is focused on span structures of pitched roofs and hall buildings and on the supporting structures of multi-storey buildings. In the second part, students will learn about the design of prefabricated indoor and multi-storey structures.

[1]  Wilden H. a kol.: Precast and prestressed concrete, PCI 1992. ISBN-10: 0937040878
[3]  Schodek D., Bechthold M.: Structures. ISBN-10: 8120348699
[5]  Bill Z., Brabec V., Hruška A., Žďára V.: KPS 50 - Konstrukčně statická analýza vícepodlažních a halových objektů, ČVUT, Praha 1998
[7]  Z. Bill, V. Ždára: Zastřešení budov, TK 6 CKAIT. CSSI Praha 1998
[9]  Gattermayerová H.: KPS 50 - Konstrukce vícepodlažních budov - příklady, ČVUT, Praha 1996


Building Structures 4

The subject is focused on the complex design of load-bearing structures, their interaction with the surrounding environment. In the first part of the subject, the attention is focused on the issue of the mutual interaction of load-bearing structures and the negative interactions between load-bearing and non-load-bearing systems. The effects of non-force loads, temperature and volume changes, properties of structural materials are discussed. The second part of the subject is focused on the design of load-bearing structures with regard to the effects of wind, the effects of non-rigid support of walkable structures and the issue of expansion of non-load-bearing structures. The last part is devoted to the specific action of water and the protection of the building from its effects.

[1]  1.Pánek J., Rojík V., Krňanský J.: Technicko-fyzikální analýza staveb, skripta ČVUT Praha, 1989
[3]  2.Bill Zd.: Prostorová tuhost železobetonových hal, SNTL, Praha, 1985


CAD 1 (E)

The seminar familiarizes students with the AutoCAD drawing software. This includes working with 2D & 3D geometry, wire models, prints, SGC/ACIS/Parasolid geometry models, meshes, Bool operations, solid objects creation methods and advanced edits and modifications of the model.

[1]  Autodesk community web site
[2]  George Omura - Mastering In AutoCAD


Digitalizace při návrhu a realizaci staveb


Digitalizace při návrhu a realizaci staveb


Diplomová práce

Témata diplomových prací vycházejí z potřeb praxe nebo z vědeckovýzkumné činnosti katedry, rozsah a náročnost odpovídá znalostem studenta získaných během magisterského studia. Vedoucí diplomové práce může určit studentovi další konzultanty.

[1]  Individuálně podle typu zadání a specializace.


Diploma Project

The topics of diploma theses are based on the needs of practice or the scientific research activity of the department, the scope and difficulty corresponds to the student''s knowledge acquired during the master''s studies. The supervisor of the thesis can designate additional consultants to the student.

[1]  Individually according to the type of thesis and specialization.


Diagnosis and Surveying of Historical Buildings

Course sets out key consideratons and implications which require structure assessment. The course provides an objective framework and methodical and systematic approach to surveying of historic buildings. (structural diagnosis, preliminary and comprehensive survey, visual inspection, site inspections, laboratory tests, investigation kits, types of defects and damages, symptoms, manifestation, significance, criticality, reason for failures case studies)

[1]  [1] Hollis M.: Surveying Buildings, RICS Boks 2005, ISBN-13: 978-1842191927
[2]  [2] Assessment of Traditional Housing, BRE Watford 2001, ISBN: 0-85125-432-2
[3]  [3] Oxley R.: Survey and Repair of Traditional Buildings - A Sustainable Approach, Donhead 2006, ISBN 1-873304-50-0


Civil Engineering in Developing Countries

For a long time, organizations operating in developing and climatically or culturally diverse regions have been struggling with the lack of construction experts who would be able to work in a setting that is culturally, climatically, socially and economically different. The aim of the course is to provide students with basic information about the specifics of work in such regions. Within the subject we will deal with constructional approaches with respect to different climate, use of non-standard procedures, materials and organizational approaches and other factors different from the standards in the Europe or Czech Republic (e.g. building requirements, seismic activity, tsunami, animals, insects, monsoon rain , absence of networks, etc.).

[1]  1. The Barefoot Architect - Johan van Lengen
[2]  2. Engineering in Emergencies: A Practical Guide for Relief Workers - Jan Davis & Robert Lambert
[3]  3. Earth Construction Handbook: The Building Material Earth in Modern Architecture - Gernot Minke
[4]  4. Building with Earth: Design and Technology of a Sustainable Architecture - Gernot Minke
[5]  5. Bamboo: The Gift of the Gods - Oscar Hidalgo-Lopez
[6]  6. Beyond shelter ? architecture and human dignity ? J. Aquilino


Historické konstrukce a rekonstrukce budov

V přednáškovém cyklu jsou vysvětleny základní informace o struktuře a současných tendencích památkové péče v ČR, historie památkové péče a vývoj názorů na ochranu památek (vč. průmyslového dědictví) až po současnost. Na vybraných příkladech jsou ukázány přístupy k obnově historických staveb. Dále jsou přednášky zaměřeny na témata související s vlastní ochranou historických a památkově chráněných staveb. Zejména se jedná o vady a poruchy staveb, zatěžovací účinky a vlivy z hlediska historie zatížení; nesilové účinky a vlivy, účinky vynuceného přetvoření; trvanlivost a spolehlivost; mechanické, fyzikální, chemické degradační a korozivní procesy; poruchy, rekonstrukce a sanace základových konstrukcí, zděných konstrukcí, betonových konstrukcí (železobetonových), prefabrikovaných konstrukcí, dřevěných konstrukcí staveb, ochrana staveb před zvýšenou vlhkostí a diagnostika staveb.

Povinná literatura:
[1]  Witzany J. a kol.: PDR - Poruchy, degradace a rekonstrukce, ČVUT, Praha 2017
[2]  Witzany, J. a kol: Sanace a rekonstrukce zděných budov I., Stavební informace, Praha 2005
[3]  Balík, M. a kolektiv: 100 osvědčených stavebních detailů - ochrana proti vodě, Grada 2011
[4]  Razim, V., Macek, P.: Zkoumání historických staveb, Praha 2011
[5]  Beránek, J. a kolektiv.: Metodika stavebněhistorického průzkumu, NPÚ Praha 2015
Doporučená literatura:
[6]  Hošek J.: Stavební materiály pro rekonstrukce, ČVUT, Praha, 1996
[7]  Witzany J.: Poruchy a rekonstrukce zděných budov, ČKAIT, Praha 1999
[8]  Witzany J. a kol.: PDR - Poruchy, degradace a rekonstrukce, ČVUT, Praha 2010
[9]  Witzany, J. a kol: Sanace a rekonstrukce zděných budov – ochrana proti vlhkosti a radonu, Stavební informace, Praha 2006
[10]  Witzany, J. a kol: Rekonstrukce, poruchy a sanace betonových konstrukcí, Stavební informace, Praha 2004
[11]  Witzany, J., Čejka, T., Zigler, R.: Zděné valené klenbové konstrukce, Stavební ročenka 2006, Bratislava 2005
[12]  Witzany, J., Čejka, T., Zigler, R.: Stanovení zbytkové únosnosti existujících zděných konstrukcí, Stavební obzor 2008, roč. 17, č. 9, Praha 2008
[13]  Witzany, J., Čejka, T.: Výzkum fyzikálně mechanických vlastností porézních zdících prvků, Stavební obzor 2008, roč. 17, č. 10, Praha 2008
[14]  Škabrada, J.: Konstrukce historických staveb. Praha: Argo, 2003
[15]  Muk, J.: Historické konstrukce I. Praha: ČVUT, 1996

Integrated Building Design

The main objective of the subject Integrated Building Design is to get an complex overview of the principles of integrated buildings design, life cycle assessment of buildings, evaluation of building performance, green/sustainable certificaition systems and understand environmental, social and economic aspects of the built environment.

[1]  [1] Sarja A.: Integrated Life Cycle Design of Structures, Spon Press, 2002, ISBN 0-415-25235-0
[2]  [2] Kibert C.: Sustainable Construction, John Wiley and Sons, Inc., 2005,ISBN 0-471-66113-9
[3]  [3] AGENDA 21 on Sustainable Construction, CIB Report No. 237, 1999, ISBN 90-6363-015-8


Integrované navrhování budov

Hlavním cílem předmětu Integrované navrhování budov je získat komplexní přehled o principech integrovaného navrhování budov, hodnocení životního cyklu budov, hodnocení výkonnosti budov, zelených/udržitelných certifikačních systémech a pochopit environmentální, sociální a ekonomické aspekty zastavěného prostředí.

[1]  Vonka M. a kol.: SBToolCZ, Bytové domy, Česká technika - nakladatelství ČVUT, 2013, ISBN 978-80-01-05125-2
[2]  Vonka M. a kol.: Metodika SBToolCZ, Manuál hodnocení administrativních budov ve fázi návrhu, Nakladatelství ČVUT, 2011, ISBN 978-80-01-04865-8
[3]  Sam Kubba: Handbook of Green Building Design and Construction, 2017, ISBN 978-0-12-810433-0
[4]  Agenda 21 pro udržitelnou výstavbu, CIB Report Publication 237, ČVUT v Praze, 2001, ISBN 80-01-02467-9


IZS a ochrana obyvatelstva Q

Předmět je složen ze dvou tematických částí, a to technické části a komunikačních dovedností. Technická část je zaměřena na seznámením studentů se strukturou, fungováním a složkami integrovaného záchranného systému, principy, strukturou a prostředky ochrany obyvatelstva a úvodem do požární bezpečnosti. Část předmětu komunikačních dovedností je zaměřena na různé způsoby verbální a neverbální komunikace a prezentace před publikem.

[1]  Šenovský, Michail, Adamec Vilém a Hanuška Zdeněk. Integrovaný záchranný systém: management záchranných prací. Ostrava: Sdružení požárního a bezpečnostního inženýrství, 2005. ISBN 80-86634-65-5.
[2]  Kratochvílová, Danuše. Ochrana obyvatelstva. Ostrava: Sdružení požárního a bezpečnostního inženýrství, 2005. ISBN 80-86634-70-1.
[3]  Smith, Hugh O. Fire brigades (United Kingdom): their constitution, rights, and responsibilities. Second. Birmingham: Whitmore & Co, 1907.
[4]  Zákon č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení (krizový zákon) v aktuálním znění
[5]  Zákon č. 239/2000 Sb., o integrovaném záchranném systému v aktuálním znění
[6]  Zákon č. 133/1985 Sb., o požární ochraně v aktuálním znění
[7]  Zákony a vyhlášky dostupné online: https://www.zakonyprolidi.cz


Komplexní stavební detail

Komplexní řešení stavebních detailů v maximální podrobnosti, s návazností na všechny legislativní požadavky a s ohledem na maximální efektivitu a trvanlivost zvoleného řešení. Studentovi budou zadány vybrané stavební detaily, které bude student v průběhu semestru řešit a konzultovat s vyučujícím. Typ zadaných detailů bude odpovídat charakteru řešeného problému, tzn. tématicky se zadání u jednotlivých studentů může lišit a nemusí tak nezbytně pokrývat všechny oblasti (části) budov. Detaily budou řešeny v maximální podrobnosti, v měřítku 1:5 (příp. 1:2 nebo 1:1) a budou zobrazovat všechny stavební konstrukce, včetně jejich návaznosti a způsobu napojení na další konstrukce. Cílem je kvalita, ne kvantita.

Povinná literatura:
[1]  Detail, english edition (journal). Detail Business Information GmbH, ISSN 0011-9571 (dostupný v Národní technické knihovně v kampusu ČVUT)
[2]  Encyclopedia of Detail in Contemporary Residential Architecture. Laurence King Publishing, 2010, ISBN 978-1856696920
[3]  Construction Details for Commercial Buildings. Watson-Guptill, 1998, ISBN 978-0823009268
[4]  Prováděcí vyhlášky č. 146/2024 Sb. a 131/2024 Sb. zákona č. 283/2021 Sb., stavební zákon, ve znění zákona č. 152/2023 Sb.
Doporučená literatura:
[5]  Remeš, J., Utíkalová, I., Kacálek, P., Kalousek, L., Petříček, T: Stavební příručka. Grada, Praha, 2014, ISBN 978-80-247-5142-9

Konstrukce pozemních staveb

Základy konstrukcí budov. Funkční požadavky, konstrukční systémy, prostorové působení konstrukčního systému. Svislé nosné konstrukce, stropní konstrukce, předsazené konstrukce. Obvodové pláště, výplně otvorů, příčky, podlahy, podhledy. Schodiště, konstrukce střech - krovy, střešní pláště plochých a šikmých střech. Základové konstrukce, konstrukční řešení spodní stavby, hydroizolace spodní stavby. Konstrukční systémy jedno a vícepodlažních staveb, konstrukční systémy halových staveb.

Doporučená literatura:
[1]   Hájek, P. a kol: Konstrukce pozemních staveb – komplexní přehled, Skriptum ČVUT, 2011, s. 180
[2]   Tywoniak, J. a kol.: Nízkoenergetické domy 3, nulové, pasivní a další, Grada, 2012, s. 204, ISBN 978-80-247-3832-1
[3]   Růžička, M. Moderní dřevostavba, Grada, 2014, s. 160, ISBN 978-80-247-3298-5

Materiál a konstrukce

Většina závad v obálce budovy vzniká v důsledku vnitřního pnutí od objemových změn materiálů vyvolaných působením nesilových zatížení, například periodickými změnami teploty nebo vlhkosti. Takové závady v důsledku ohrožují trvanlivost a spolehlivost stavebních prvků. Předmět se snaží kombinovat stavební mechaniku s tepelnou ochranou budov a materiálovým inženýrstvím. Zabývá se působením klimatických zatížení na obálku budovy a souvisejícími fyzikálními procesy probíhajícími v obálce budovy (přenos tepla, vlhkosti a vzduchu).

Povinná literatura:
[1]  Materiál a konstrukce. Šíření tepla, vzduchu a vlhkosti v budovách a stavebních prvcích. P. Kopecký, 2014, dostupné v pdf.
Doporučená literatura:
[2]  Technicko-fyzikální analýza staveb, J. Krňanský, skriptum ČVUT, 1989.

Modelování dynamiky požáru a evakuace

Předmět je zaměřen na aktuální témata požárního inženýrství (tzv. performance-based design) v oblasti specifického chování osob při evakuaci a dynamiky požáru v budovách. Obsah navazuje na předchozí základní znalost posluchačů v preskriptivním hodnocení požární bezpečnosti staveb využívající normové postupy, tabulkové hodnoty nebo zjednodušené matematické vztahy. Předmět je dále zaměřen na požárně inženýrský přístup k hodnocení požární bezpečnosti, principy dynamiky a rozvoje požáru v uzavřeném prostoru stavby ve formě analytických vztahů a matematických simulací (zónové požární modely) včetně modelování chování osob při evakuaci.

[1]  DRYSDALE, Dougal. An introduction to fire dynamics. 3rd ed. Chichester, West Sussex: Wiley, 2011. ISBN 0470319038.
[2]  Friedman, R., Principles of Fire Protection Chemistry and Physics, 3 Edition, National Fire rd Protection Association, Quincy, Massachusetts, 1998.
[3]  Janssens, M.L., An Introduction to Mathematical Fire Modeling, 2 Edition, Technomic Publishing nd Company, Inc., Lancaster, Pennsylvania, 2000.
[4]  Rasbash, D.J., G. Ramachandran, B. Kandola, J.M. Watts, and M. Law, Evaluation of Fire Safety, John Wiley & Sons, Ltd., West Sussex, England, 2004.
[5]  Davenport, J.A., and R.P. Benedetti, Editors, Understanding Fire Protection for Flammable Liquids, National Fire Protection Association, Quincy, Massachusetts, 2003.
[6]  Heskestad, G., “Flame Heights of Fuel Arrays with Combustion in Depth,” Proceedings of the Fifth International Symposium on Fire Safety Science, International Association of Fire Safety Science, pp. 427–438, 1997
[7]  Smith, D.A., and G. Cox, “Major Chemical Species in Turbulent Diffusion Flames,” Combustion and Flame, Volume 91, pp. 226–238, 1992.
[8]  SFPE handbook of fire protection engineering. 3rd ed. Bethesda, Md.: Society of Fire Protection Engineers, c2002. ISBN 0877654514.
[9]  KARLSSON, Bjo?rn. a James G. QUINTIERE. Enclosure fire dynamics. Boca Raton, FL: CRC Press, 2000. ISBN 0849313007.
[10]  QUINTIERE, James G. Fundamentals of fire phenomena. Chichester: John Wiley, c2006. ISBN 0470091134.
[11]  Fire Dynamics Simulator User’s Guide. 6th ed. NIST, Fire Research Division Engineering Laboratory Gaithersburg, Maryland, USA, 2014.
[12]  FIRE DYNAMICS TOOLS An Educational Program to Improve the Level of Teaching Risk-Informed, Performance- based Fire Protection Engineering Assessment Methods


Měření tepelně-technických veličin

Předmět je úvodem do problematiky měření v oblasti stavební tepelné techniky. Je rozdělen do tří bloků. První blok poskytuje nezbytné základní znalosti ze statistiky a teorie měření v obecné rovině, aby byl absolvent schopen analyzovat naměřená data, stanovit nejistotu měření a dále s ní pracovat při interpretaci výsledku. V druhém bloku se podrobně probírají různé metody měření tepelně technických veličin, jejich fyzikální principy, možnosti a limity jejich použití. V třetím bloku jsou studenti seznámeni s typickými úlohami ze stavební praxe, při jejichž řešení se využívá měření tepelně technických veličin. Cvičení z tohoto předmětu zahrnují teoretické početní úlohy k procvičení analýzy naměřených údajů, komplexní laboratorní úlohy zahrnující samostatnou realizaci měření a zpracování naměřených údajů, odborné exkurze a praktické ukázky vybraných měřicích metod.

Povinná literatura:
[1]  Matuška T.: Experimentální metody v technice prostředí, skripta, Nakladatelství ČVUT, Praha, 2005, ISBN 80-01-03291-4
[2]  Tywoniak J. a kol.: Sledování energetických vlastností pasivních domů, Grada, Praha, 2012, ISBN 978-80-247-4277-9
[3]  Novák J.: Vzduchotěsnost obvodových plášťů budov, Grada, Praha, 2008, ISBN 8024719535
Doporučená literatura:
[4]  Taylor J.R.: An introduction to error analysis, University science books, Sausalito, 1997, ISBN 0-935702-75-X
[5]  Vollmer, M., Mollman, K.-P.: Infrared Thermal Imaging: Fundamentals, Research and Applications, WILEY-VCH Verlag GmbH & Co. KGaA, 2018, ISBN 978-3-527-41351-5

Akustika a osvětlení

Předmět seznamuje studenty se základy stavební světelné techniky a stavební akustiky a prohlubuje další znalosti.

Povinná literatura:
[1]   Prezentace a podklady na webové stránce předmětu.
[2]   KAŇKA, Jan. Akustika stavebních objektů. Brno : ERA, 2009. 145 s. Edice Technická knihovna. ISBN 978-80-7366-140-3.
[3]   KAŇKA, Jan., NOVÁČEK, Jiří. Stavební fyzika 3: Akustika pozemních staveb. Praha : ČVUT v Praze, 2015. 129 s. ISBN 978-80-01-05674-5.
[4]   VYCHYTIL, Jaroslav. Stavební světelná technika - cvičení. Praha : Nakladatelství ČVUT v Praze, 156 s. 2015.ISBN 978-80-01-05858-9.
[5]   VYCHYTIL, Jaroslav., KAŇKA, Jan. Stavební světelná technika - přednášky. Praha : Nakladatelství ČVUT v Praze, 176 s. 2016. ISBN 978-80-01-06060-5.

Poruchy, degradace, rekonstrukce

V přednáškovém cyklu jsou studenti seznámeni s problematikou související s ochranou (nejen) historických a památkově chráněných staveb. Zejména se jedná o vady a poruchy staveb, zatěžovací účinky a vlivy z hlediska historie zatížení; nesilové účinky a vlivy, účinky vynuceného přetvoření; trvanlivost a spolehlivost; mechanické, fyzikální, chemické degradační a korozivní procesy; poruchy, rekonstrukce a sanace základových konstrukcí, zděných konstrukcí, betonových konstrukcí (železobetonových), prefabrikovaných konstrukcí, dřevěných konstrukcí staveb, ochrana staveb před zvýšenou vlhkostí a diagnostika staveb.

Povinná literatura:
[1]  Witzany, J. a kol.: Obnova a rekonstrukce staveb - Poruchy, degradace, sanace, ČVUT, Praha 2018, ISBN 978-80-01-06360-6
[2]  Witzany, J.: Poruchy a rekonstrukce zděných budov, ČKAIT, Praha 1999, ISBN 80-902697-5-3
[3]  Hošek, J.: Stavební materiály pro rekonstrukce, ČVUT, Praha, 1996, ISBN 978-80-01-01156-0
Doporučená literatura:
[4]  Witzany, J. a kol.: PDR - poruchy, degradace a rekonstrukce, ČVUT, Praha 2010, ISBN 978-80-01-04488-9
[5]  Vinař, J.: Historické krovy, Grada, Praha 2010, ISBN 978-80-24-73038-7
[6]  Vinař, J.: Konstrukce historických staveb, STOP, Praha 2006, ISBN 978-80-86-65705-9
[7]  Solař, J.: Poruchy a rekonstrukce zděných staveb, Grada, Praha 2008, ISBN 978-80-24-72672-4

Failures, Deterioration, Renovations

Types of defects, symptoms, significance, criticality, causes, reason for failures, Records of faults: origin, frequency, performance Agencies causing deterioration, durability of materials, role of external forces, instability and deficiency of structures, failure patterns Failures of foundation, walls and DPCs, claddings and roofs

[1]  [1] Ashurst J., Ashurst N.: Practical Building Conservation, volume 1-3, ISBN 0-291-39747-6
[2]  [2] Hollis M.: Pocket Surveying Buildings, RICS Books, ISBN 978-1-84219-242-9


Poruchy, degradace, rekonstrukce Q

V přednáškovém cyklu jsou studenti seznámeni s problematikou související s ochranou (nejen) historických a památkově chráněných staveb. Zejména se jedná o vady a poruchy staveb, zatěžovací účinky a vlivy z hlediska historie zatížení; nesilové účinky a vlivy, účinky vynuceného přetvoření; trvanlivost a spolehlivost; mechanické, fyzikální, chemické degradační a korozivní procesy; poruchy, rekonstrukce a sanace základových konstrukcí, zděných konstrukcí, betonových konstrukcí (železobetonových), prefabrikovaných konstrukcí, dřevěných konstrukcí staveb, ochrana staveb před zvýšenou vlhkostí a diagnostika staveb.

Povinná literatura:
[1]  Witzany, J. a kol.: Obnova a rekonstrukce staveb - Poruchy, degradace, sanace, ČVUT, Praha 2018, ISBN 978-80-01-06360-6
[2]  Witzany, J.: Poruchy a rekonstrukce zděných budov, ČKAIT, Praha 1999, ISBN 80-902697-5-3
[3]  Hošek, J.: Stavební materiály pro rekonstrukce, ČVUT, Praha, 1996, ISBN 978-80-01-01156-0
Doporučená literatura:
[4]  Witzany, J. a kol.: PDR - poruchy, degradace a rekonstrukce, ČVUT, Praha 2010, ISBN 978-80-01-04488-9
[5]  Vinař, J.: Historické krovy, Grada, Praha 2010, ISBN 978-80-24-73038-7
[6]  Vinař, J.: Konstrukce historických staveb, STOP, Praha 2006, ISBN 978-80-86-65705-9
[7]  Solař, J.: Poruchy a rekonstrukce zděných staveb, Grada, Praha 2008, ISBN 978-80-24-72672-4

Projekt KPS E

Obsahem předmětu je návrh technického řešení pozemní stavby menšího nebo středního rozsahu (typicky bytový dům s podzemními garážemi nebo případně i jiný objekt, jako např. mateřská škola nebo penzion). Student zpracuje návrh ve formě dílčí části projektové dokumentace pro stavební povolení s některými dalšími vybranými přílohami, typickými pro prováděcí projekt (podrobně viz níže). Výuka předmětu je profesně rozdělena mezi více kateder – dominantní je však stavební řešení budovy, zpracovávané pod vedením K124. Díky práci na Projektu 1 získá student schopnost komplexního přístupu k návrhu moderní budovy a zejména potom schopnost vnímaní problematiky navrhování stavebních konstrukcí v širších souvislostech (návaznost jednotlivých profesí, vzájemná interakce příslušných požadavků na stavební konstrukce).

Povinná literatura:
[1]  Hájek, P: Konstrukce pozemních staveb 1. Nakladatelství ČVUT, Praha, 2007, ISBN 80-01-01396-0
[2]  Witzany J., Jiránek M., Zlesák J., Zigler R.: Konstrukce pozemních staveb 20. Nakladatelství ČVUT, Praha, 2006, ISBN 80-01-03422-4
Doporučená literatura:
[3]  Allen, E., Lano, J.: Fundamentals of Building Construction: Materials and Methods. John Wiley&Sons, Inc,, New Jersey, 2013, ISBN 978-1118138915
[4]  Daniels, K.: Technika budov. Příručka pro projektanty a architekty. 3. přepracované vydání. Jaga group, Bratislava, 2003, ISBN 80-88905-60-5
[5]  Neufert E.: Navrhování staveb: Příručka pro stavebního odborníka, stavebníka, vyučujícího i studenta. Consultinvest, Praha, 2000, ISBN 80-901486-6-2
Studijní pomůcky:
[6]  Prováděcí vyhlášky č. 146/2024 Sb. a 131/2024 Sb. zákona č. 283/2021 Sb., stavební zákon, ve znění zákona č. 152/2023 Sb.

Právo a požární ochrana

Předmět Právo a požární ochrana je zaměřen jednak na legislativu v oblasti projektování, realizace a provozu staveb z hlediska požární bezpečnosti a jednak na problematiku uvádění stavebních výrobků na trh. Přednášky jsou věnovány výchozím zákonným předpisů (zejména zákon o požární ochraně), podzákonným prováděcím předpisům, tj. vyhláškám a nařízením vlády (např. vyhláška o požární prevenci, o technických podmínkách požární ochrany staveb a požárních dveřích).

[1]  Úplně znění č. 1459 – Krizové zákony, HZS, Požární ochrana, Obnova území
[2]  Zákony a vyhlášky dostupné na portále: https://www.zakonyprolidi.cz/


Projekt 2-Q

Předmětem projektu je řešení požárních souvislostí objektu navrženého v rámci předchozího projektu PR1Q, tj. požárně bezpečnostní řešení, posouzení vybraných stavebních konstrukcí na účinek požáru a návrh souvisejících technických zařízení v budově. Požární návrh a posouzení je řešen pro novostavbu objektu nevýrobního charakteru, zejména občanské vybavenosti. Výstupem z projektu budou následující 3 dílčí samostatně klasifikované části, a to (A) požárně bezpečnostní řešení + vybrané detaily, (B) revize stavebně-konstrukčního řešení a (C) technické zařízení budovy.

[1]  [1] POKORNÝ, Marek a HEJTMÁNEK, Petr. Požární bezpečnost staveb - Sylabus pro praktickou výuku. Praha: ČVUT v Praze, 2018. 124 s. ISBN 978-80-01-05456-7
[2]  [2] ČSN 73 0802 - Požární bezpečnost staveb - Nevýrobní objekty
[3]  [3] ČSN 73 0818 - Požární bezpečnost staveb - Obsazení objektů osobami
[4]  [4] ČSN 73 0821 ed.2 - PBS - Požární odolnost stavebních konstrukcí
[5]  [5] ČSN 01 3495 - Výkresy ve stavebnictví - Výkresy požární bezpečnosti staveb
[6]  [6] POKORNÝ, Marek. Program pro výpočet odstupové vzdálenosti z hlediska sálání tepla. Verze 03. ČVUT v Praze, 2017


Pozemní stavby A1

Koncepce navrhování nosných konstrukcí pozemních staveb s komplexním uvažováním funkčních požadavků kladených na jednotlivé prvky. Požadavky na pozemní stavby, konstrukční systém, interakce prvků, prostorové působení konstrukčního systému. Svislé nosné konstrukce (funkce, požadavky, principy konstrukčního řešení stěn, sloupů), stropní konstrukce (funkce, požadavky, principy konstrukčního řešení kleneb, dřevěných stropů, železobetonových stropů, keramickobetonových stropů, ocelových a ocelobetonových stropů). Dilatační spáry v nosných systémech. Konstrukční systémy jedno a vícepodlažních staveb, konstrukční systémy halových staveb.

[1]  Hájek P. a kol.: Konstrukce pozemních staveb 1 - Nosné konstrukce I, skriptum ČVUT, Praha 2006
[2]  Hájek P. a kol.: Pozemní stavitelství I. Pro SPŠ stavební, Grada, 2014
[3]  Hájek P.: Sylaby k přednáškám z KPS 1 (osobní web přednášejícího)
[4]  Růžička 1.: Sylaby k přednáškám z PSA1 (osobní web přednášejícího)
[5]  předmětové nástěnky v 5. patře budovy A
[6]  produktové a technologické podklady výrobců
[7]  technické normy a vyhlášky


Pozemní stavby A4

Část požární bezpečnost staveb Rozbor požárů - příčiny a průběh požárů, požární scénáře, proces hoření, požární zatížení; požárně bezpečnostní řešení - požární návrh, požadavky na požární bezpečnost stavebních konstrukcí, únikové cesty, odstupové vzdálenosti, zařízení pro protipožární zásah, zásobování vodou pro hašení,hasicí přístroje, požární kodex (projektové, zkušební, hodnotové a předmětové normy); návaznost právních předpisů a norem na Směrnici Rady EU; chování nejpoužívanějších materiálů v ohni (dřevo, ocel, betony, plasty) a jejich ochrana; vliv požáru na napjatost a přetvoření stavebních konstrukcí; některé systémy a prvky zajišťující zlepšení ochrany stavebních konstrukcí (požární stěny, podhledy, uzávěry otvorů, obvodové pláště, prosklené konstrukce, požární přepážky a ucpávky, vodní clony); stanovení ohniska požáru na základě příznaků; požárně bezpečnostní zařízení - elektrická požární signalizace, stabilní hasicí zařízení (SHZ) - vodní SHZ (sprinklerová, drenčerová, zaplavovací, na vodní mlhu), pěnová, prášková a plynová SHZ, zařízení pro odvod kouře a tepla při požáru; problémy likvidace požáru ve výškových a halových objektech; panelové budovy z požárního hlediska. Část zdravotní nezávadnost staveb Přehled škodlivin v interiéru staveb (přírodní radionuklidy, vláknitý prach, azbest, těžké kovy, těkavé organické sloučeniny, zpomalovače hoření, produkty hoření, plísně, bakterie, synantropní hmyz) a jejich zdravotních účinků. Vliv stavebních konstrukcí a materiálů na vnitřní mikroklima staveb. Navrhování staveb z hlediska zdravotní nezávadnosti, zásady optimalizace jednotlivých složek vnitřního mikroklimatu. Nápravná opatření.

[1]  1. POKORNÝ, Marek a HEJTMÁNEK, Petr. Požární bezpečnost staveb | Sylabus pro praktickou výuku. Praha: ČVUT v Praze, 2021. 150 s. ISBN 978-80-01-06839-7. Skripta k dispozici v e-shopu ČVUT: https://eobchod.cvut.cz/skripta_cvut/skripta_cvut/pozarni_bezpecnost_staveb_sylabus_pro_praktickou_vyuku-150032906
[2]  2. Jiránek M.: Konstrukce pozemních staveb 80. Ochrana proti radonu. Skriptum ČVUT, 2002
[3]  3. Jiránek M., Honzíková M.: Radon - Stavební souvislosti I. a II. SÚJB a ČVUT, 2012, 2013
[4]  4. Wasserbauer R.: Biologické znehodnocení staveb. ABF Nakladatelství ARCH, 2000
[5]  5. Woolley T.: Building Materials, Health and Indoor Air Quality: No Breathing Space. Routledge 2017. ISBN 978-1-138-93449-8


Pozemní stavby 1I

Koncepce navrhování nosných konstrukcí pozemních staveb s komplexním uvažováním funkčních požadavků kladených na jednotlivé prvky. Požadavky na pozemní stavby, konstrukční systém, interakce prvků, prostorové působení konstrukčního systému. Svislé nosné konstrukce (funkce, požadavky, principy konstrukčního řešení stěn, sloupů), stropní konstrukce (funkce, požadavky, principy konstrukčního řešení kleneb, dřevěných stropů, železobetonových stropů, keramickobetonových stropů, ocelových a ocelobetonových stropů). Dilatační spáry v nosných systémech. Konstrukční systémy jedno a vícepodlažních staveb, konstrukční systémy halových staveb.

[1]  Hájek P. a kol.: Konstrukce pozemních staveb 1 - Nosné konstrukce I, skriptum ČVUT, Praha 2006
[2]  Hájek P. a kol.: Pozemní stavitelství I. Pro SPŠ stavební, Grada, 2014
[3]  Hájek P.: Sylaby k přednáškám z KPS 1 (osobní web přednášejícího)
[4]  Růžička J.: Sylaby k přednáškám z PSA1 (osobní web přednášejícího)
[5]  předmětové nástěnky v 5. patře budovy A
[6]  produktové a technologické podklady výrobců
[7]  technické normy a vyhlášky


Pozemní stavby 2I

Schodiště, šikmé rampy, výtahové šachty – požadavky, konstrukční a materiálová řešení, statické principy, povrchové úpravy, eliminace šíření hluku ze schodišťového prostoru. Dilatace nosných konstrukcí budov – důvody, principy návrhu a konstrukční řešení dilatačních spár. Zakládání budov - požadavky, principy návrhu, typy plošných a hlubinných základů, interakce základy vs. svrchní stavba, prostupy pro TZB, řešení soklové oblasti, sanace spodní stavby. Spodní stavba – řešení konstrukcí suterénních podlaží, požadavky, ochrana spodní stavby proti vodě, povlakové hydroizolace, bílé vany. Konstrukce šikmých střech - požadavky, principy návrhu, tradiční a novodobé soustavy, konstrukční a materiálová řešení.

Povinná literatura:
[1]  Witzany J., Jiránek M., Zlesák J., Zigler R.: Konstrukce pozemních staveb 20. Nakladatelství ČVUT, Praha, 2006, ISBN 80-01-03422-4
[2]  Neufert E.: Navrhování staveb: Příručka pro stavebního odborníka, stavebníka, vyučujícího i studenta. Consultinvest, Praha, 2000, ISBN 80-901486-6-2
Doporučená literatura:
[3]  Allen, E., Lano, J.: Fundamentals of Building Construction: Materials and Methods. John Wiley&Sons, Inc,, New Jersey, 2013, ISBN 978-1118138915
Studijní pomůcky:
[4]  Prováděcí vyhláška č. 268/2009 Sb. (Vyhláška o technických požadavcích na stavby) zákona č. 183/2006 Sb

Pozemní stavby 1R

Koncepce navrhování nosných konstrukcí pozemních staveb s komplexním uvažováním funkčních požadavků kladených na jednotlivé prvky. Požadavky na pozemní stavby, konstrukční systém, interakce prvků, prostorové působení konstrukčního systému. Svislé nosné konstrukce (funkce, požadavky, principy konstrukčního řešení stěn, sloupů), stropní konstrukce (funkce, požadavky, principy konstrukčního řešení kleneb, dřevěných stropů, železobetonových stropů, keramickobetonových stropů, ocelových a ocelobetonových stropů). Dilatační spáry v nosných systémech. Konstrukční systémy jedno a vícepodlažních staveb, konstrukční systémy halových staveb.

[1]  Hájek P. a kol.: Konstrukce pozemních staveb 1 - Nosné konstrukce I, skriptum ČVUT, Praha 2006
[2]  Hájek P. a kol.: Pozemní stavitelství I. Pro SPŠ stavební, Grada, 2014
[3]  Hájek P.: Sylaby k přednáškám z KPS 1 (osobní web přednášejícího)
[4]  Růžička 1.: Sylaby k přednáškám z PSA1 (osobní web přednášejícího)
[5]  předmětové nástěnky v 5. patře budovy A
[6]  produktové a technologické podklady výrobců
[7]  technické normy a vyhlášky


Pozemní stavby 1

Koncepce navrhování nosných konstrukcí pozemních staveb s komplexním uvažováním funkčních požadavků kladených na jednotlivé prvky. Požadavky na pozemní stavby, konstrukční systém, interakce prvků, prostorové působení konstrukčního systému. Svislé nosné konstrukce (funkce, požadavky, principy konstrukčního řešení stěn, sloupů), stropní konstrukce (funkce, požadavky, principy konstrukčního řešení kleneb, dřevěných stropů, železobetonových stropů, keramickobetonových stropů, ocelových a ocelobetonových stropů). Dilatační spáry v nosných systémech. Konstrukční systémy jedno a vícepodlažních staveb, konstrukční systémy halových staveb.

[1]  Hájek P. a kol.: Konstrukce pozemních staveb 1 - Nosné konstrukce I, skriptum ČVUT, Praha 2006
[2]  Hájek P. a kol.: Pozemní stavitelství I. Pro SPŠ stavební, Grada, 2014
[3]  Hájek P.: Sylaby k přednáškám z KPS 1 (osobní web přednášejícího)
[4]  Růžička J.: Sylaby k přednáškám z PSA1 (osobní web přednášejícího)
[5]  předmětové nástěnky v 5. patře budovy A
[6]  produktové a technologické podklady výrobců
[7]  technické normy a vyhlášky


Pozemní stavby 3C

Předmět se zabývá komplexním návrhem nosných konstrukcí zastřešení, halových a vícepodlažních budov a konstrukčně-statickým působením obvodového s střešního pláště. V první části je pozornost zaměřena na rozponové konstrukce šikmých střech a halových budov a na konstrukčně-statické problémy vícepodlažní budovy. Ve druhé části se studenti seznámí s návrhem prefabrikovaných konstrukcí halových a vícepodlažních.

[1]  Bill Z., Brabec V., Hruška A., Žďára V.: KPS 50 - Konstrukčně statická analýza vícepodlažních a halových objektů, ČVUT, Praha 1998. ISBN 80-01-01754-0
[3]  Witzany, J.; Pašek, J.; Čejka, T.; Zigler, R. Konstrukce pozemních staveb 70 - Prefabrikované konstrukční systémy a části staveb, ČVUT Praha, 2003. ISBN 80-01-02656-6
[5]  Wilden H. a kol.: Precast and prestressed concrete, PCI 1992. ISBN-10: 0937040878
[7]  Schodek D., Bechthold M.: Structures. ISBN-10: 8120348699
[9]  Bill Z., Brabec V., Hruška A., Žďára V.: KPS 50 - Konstrukčně statická analýza vícepodlažních a halových objektů, ČVUT, Praha 1998
[11]  Z. Bill, V. Ždára: Zastřešení budov, TK 6 CKAIT. CSSI Praha 1998


Pozemní stavby 3Q

Předmět se zabývá komplexním návrhem nosných konstrukcí zastřešení, halových a vícepodlažních budov a konstrukčně-statickým působením obvodového s střešního pláště. V první části je pozornost zaměřena na rozponové konstrukce šikmých střech a halových budov a na konstrukčně-statické problémy vícepodlažní budovy. Ve druhé části se studenti seznámí s návrhem prefabrikovaných konstrukcí halových a vícepodlažních.

[1]  Bill Z., Brabec V., Hruška A., Žďára V.: KPS 50 - Konstrukčně statická analýza vícepodlažních a halových objektů, ČVUT, Praha 1998. ISBN 80-01-01754-0
[3]  Witzany, J.; Pašek, J.; Čejka, T.; Zigler, R. Konstrukce pozemních staveb 70 - Prefabrikované konstrukční systémy a části staveb, ČVUT Praha, 2003. ISBN 80-01-02656-6
[5]  Wilden H. a kol.: Precast and prestressed concrete, PCI 1992. ISBN-10: 0937040878
[7]  Schodek D., Bechthold M.: Structures. ISBN-10: 8120348699
[9]  Bill Z., Brabec V., Hruška A., Žďára V.: KPS 50 - Konstrukčně statická analýza vícepodlažních a halových objektů, ČVUT, Praha 1998
[11]  Z. Bill, V. Ždára: Zastřešení budov, TK 6 CKAIT. CSSI Praha 1998


Pozemní stavby 4

Povinná literatura:
[1]  1. Pánek J., Rojík V., Krňanský J.: Technicko-fyzikální analýza staveb, skripta ČVUT Praha, 1989
[2]  2. Bill Zd.: Prostorová tuhost železobetonových hal, SNTL, Praha, 1985
[3]  4. Herzog T. : Facade Construction Manual, De Gruyter 2017, ISBN: 9783955533694
[4]  5. Schunck W.: Roof Construction Manual. De Gruyter 2003, ISBN: 9783764369866

Projekt 2C

Obsahem Projektu 2 je zpracování dílčí části projektové dokumentace pozemní stavby středního rozsahu (příklady viz níže). Student zpracuje návrh technického řešení budovy ve formě projektové dokumentace pro stavební povolení s některými dalšími vybranými přílohami, typickými pro prováděcí projekt (podrobně viz níže). Základní rozsah práce je doplněn o další specifické části na základě domluvy s vedoucím projektu (s přihlédnutím k zájmu studenta o konkrétní problematiku). Díky práci na Projektu 2 získá student schopnost flexibilního přístupu k návrhu moderní budovy a zejména potom schopnost vnímaní problematiky navrhování stavebních konstrukcí v širších souvislostech (návaznost stavební části na další profese, vzájemná interakce jednotlivých požadavků na stavební konstrukce).

Povinná literatura:
[1]  Hájek, P: Konstrukce pozemních staveb 1. Nakladatelství ČVUT, Praha, 2007, ISBN 80-01-01396-0
[2]  Witzany J., Jiránek M., Zlesák J., Zigler R.: Konstrukce pozemních staveb 20. Nakladatelství ČVUT, Praha, 2006, ISBN 80-01-03422-4
Doporučená literatura:
[3]  Allen, E., Lano, J.: Fundamentals of Building Construction: Materials and Methods. John Wiley&Sons, Inc,, New Jersey, 2013, ISBN 978-1118138915
[4]  Daniels, K.: Technika budov. Příručka pro projektanty a architekty. 3. přepracované vydání. Jaga group, Bratislava, 2003, ISBN 80-88905-60-5
[5]  Neufert E.: Navrhování staveb: Příručka pro stavebního odborníka, stavebníka, vyučujícího i studenta. Consultinvest, Praha, 2000, ISBN 80-901486-6-2
Studijní pomůcky:
[6]  Prováděcí vyhlášky č. 146/2024 Sb. a 131/2024 Sb. zákona č. 283/2021 Sb., stavební zákon, ve znění zákona č. 152/2023 Sb.
[7]  http://concrete.fsv.cvut.cz/projekty/rpmt2015.php

Projekt 3C

Student zpracovává vybrané části projektové dokumentace buď novostavby pokročilé budovy (zadání "N") nebo rekonstrukce starší budovy (zadání "R"). V první fázi student navrhuje koncepci konstrukčního řešení a základní řešení širších vztahů (N) nebo zpracovává zjednodušenou dokumentaci stávajícího stavu budovy a analýzu širších vztahů (R). Dále provádí optimalizaci variant konstrukčního řešení (N) nebo zhodnocení stavebně technického stavu zadaného objektu - STP (R). V další fázi provede koncepční návrh stavebních detailů (N) nebo analýzu poruch a jejich příčin - STP (R). Dále zpracovává vybranné části projektové dokumentace budovy nebo její části (N) nebo provádí návrh vybranných sanačních opatření (R).

Povinná literatura:
[1]  Hájek, P: Konstrukce pozemních staveb 1. Nakladatelství ČVUT, Praha, 2007, ISBN 80-01-01396-0
[2]  Witzany J., Jiránek M., Zlesák J., Zigler R.: Konstrukce pozemních staveb 20. Nakladatelství ČVUT, Praha, 2006, ISBN 80-01-03422-4
Doporučená literatura:
[3]  Allen, E., Lano, J.: Fundamentals of Building Construction: Materials and Methods. John Wiley&Sons, Inc,, New Jersey, 2013, ISBN 978-1118138915
[4]  Daniels, K.: Technika budov. Příručka pro projektanty a architekty. 3. přepracované vydání. Jaga group, Bratislava, 2003, ISBN 80-88905-60-5
Studijní pomůcky:
[5]  Prováděcí vyhlášky č. 146/2024 Sb. a 131/2024 Sb. zákona č. 283/2021 Sb., stavební zákon, ve znění zákona č. 152/2023 Sb.

Stavební detail

Cílem předmětu je osvojení si komplexních dovedností v konstruování stavebních detailů energeticky šetrných budov a jejich tepelně technické posouzení. Konkrétní výběr zpracovávaných detailů bude odpovídat typu budovy, nicméně vždy zohlední hlavní problematická místa na systémové hranici budovy a napojení různých konstrukcí, kde by mohlo docházet ke vzniku tepelných mostů. Důraz bude kladen na: - komplexnost řešení - konstrukční logiku napojení jednotlivých částí obálky budovy - praktickou proveditelnost a trvanlivost detailu - eliminaci tepelných mostů - tepelně vlhkostní posouzení detailu (2D nebo 3D vedení tepla) v návaznosti na energetické hodnocení celé budovy - zajištění vzduchotěsnosti obálky budovy s ohledem na praktickou proveditelnost (varianty materiálů a spojů HVV) - dodržení architektonického výrazu / estetických zásad Je možná návaznost předmětu na Specializovaný projekt 1, ve kterém bude návrh budovy optimalizován zejména z hlediska: - konstrukčního, technologického a materiálového (včetně environmentální analýzy) - tepelně technického (systémová hranice, návrh obvodového pláště) - tvorby kvalitního vnitřního mikroklimatu (výměna vzduchu, akustika, osvětlení, oslunění, přehřívání)

[1]  Hazucha, J., Bárta, J.: Konstrukční detaily pro pasivní domy. Grada 2016. ISBN: 978-80-247-4551-0
[2]  Prováděcí vyhláška č. 268/2009 Sb. (Vyhláška o technických požadavcích na stavby) zákona č. 183/2006 Sb. a navazující
[3]   dokumenty - technické normy ČSN, EN
[4]  Details for Passive Houses: Renovation: A Catalogue of Ecologically Rated Constructions for Renovation. Birkhäuser 2016. ISBN: 978-3-0356-0953-0
[5]  Remeš, J., Utíkalová, I., Kacálek, P., Kalousek, L., Petříček, T: Stavební příručka. Grada 2014, ISBN: 978-80-247-5142-9
[6]  Tywoniak, J. a kol.: Nízkoenergetické domy 3. Nulové, pasivní a další. Grada 2012. ISBN: 978-80-247-3832-1
[7]  Kolb, J.: Dřevostavby. Systém nosných konstrukcí, obvodové pláště. Grada 2008. ISBN: 978-80-247-2275-7


Structural Design Project 2

The subject of the course is a technical solution design of advanced structures. Structural design project 2 focus on complex approach to practice design, analysis and optimalization of advanced multistorey or long span building structures, or their reconstruction. Analysis of load, functional and technologic requirements, design of load-bearing system alternatives including foundations, preliminary bearing elements dimensions calculation, choice of most suitable version. Preliminary statical design of chosen version, technical report, and drawings.

[1]  Allen, E., Lano, J.: Fundamentals of Building Construction: Materials and Methods. John Wiley&Sons, Inc,, New Jersey, 2013, ISBN 9781118138915
[2]  Foster Jack Strond: Mitchell''s Structure & Fabric Part, Parts 1 and 2, CRC Press, 2006-2007, ISBN 9780131970946, 9780131970960
[3]  Greeno Roger: Mitchell''s Introduction to Building, CRC Press, 2012, ISBN 9780273738046
[4]  Barritt C.M.H.: Advanced Building Construction, Vol 1 - 4, Longman, 1991
[5]  European (or national) codes of standards


Structural Design Project 3

The subject of the course provides a complex approach to practice design, analysis and optimalization of advanced multistorey or long span building structures, or their reconstruction, with a subsequent focus on a specific part of the building, construction. General analysis of load, functional and technologic requirements, design of basic load-bearing system with preliminary bearing elements dimensions calculation, choice of most suitable version. Closer focus on the problematic and difficult part of the construction. Construction details, detailed analysis from the point of view of building physics - conducted heat and humidity, detailed static action of selected construction detail, numerical modeling, according to the student''s preferences and focus.

[1]  Allen, E., Lano, J.: Fundamentals of Building Construction: Materials and Methods. John Wiley&Sons, Inc,, New Jersey, 2013, ISBN 9781118138915
[2]  Foster Jack Strond: Mitchell''s Structure & Fabric Part, Parts 1 and 2, CRC Press, 2006-2007, ISBN 9780131970946, 9780131970960
[3]  Greeno Roger: Mitchell''s Introduction to Building, CRC Press, 2012, ISBN 9780273738046
[4]  Barritt C.M.H.: Advanced Building Construction, Vol 1 - 4, Longman, 1991
[5]  European (or national) codes of standards


Stavební fyzika 1A

Základní principy šíření tepla a vodní páry v konstrukcích a budovách. Základy bezpečného tepelně-vlhkostního návrhu konstrukcí. Principy navrhování nízkoenergetických a pasivních budov. Způsoby minimalizace tepelných mostů. Možnosti snižování rizika přehřívání místností v letním období. Základní výpočetní postupy tepelné ochrany budov (tepelná bilance prostoru, výpočet součinitele prostupu tepla, ověření rizika růstu plísní a výskytu povrchové kondenzace, hodnocení rizika kondenzace vodní páry uvnitř konstrukcí a výpočet roční bilance vodní páry, hodnocení energetické náročnosti budov, ověření tepelné stability místností v letním a v zimním období a další). Sluneční záření a jeho význam. Stanovení polohy Slunce na obloze pomocí početních a grafických metod. Proslunění a oslunění. Význam pojmů, legislativní požadavky. Denní osvětlení. Kritéria a limity. Osvětlovací systémy. Princip určení činitele denní osvětlenosti výpočtem a měřením. Složky činitele denní osvětlenosti. Kvalitativní hledisko denního osvětlení (rovnoměrnost, směr dopadu světla a pod.). Pojmy zvuk a hluk. Kritéria a limity. Akustické veličiny, jejich značení a výpočet. Šíření zvuku ve venkovním a v uzavřeném prostoru. Útlum zvuku vlivem clony. Pole přímých a odražených vln. Doba dozvuku a poloměr dozvuku. Konstrukce na pohlcování zvuku. Konstrukční akustika. Vzduchová neprůzvučnost - vážená × stavební. Kročejový hluk. Vliv vedlejších cest při šíření zvuku konstrukcí.

Povinná literatura:
[1]  Nařízení vlády č. 272 / 2011 Sb. o ochraně před nepříznivými účinky hluku a vibrací.
[2]  ČSN 73 0532 Akustika - Ochrana proti hluku v budovách a posuzování akustických vlastností stavebních výrobků - Požadavky, ÚNMZ Praha, únor 2010.
[3]  ČSN 73 0540-2 Tepelná ochrana budov - Část 2: Požadavky, ÚNMZ Praha, říjen 2011, Změna Z1 z dubna 2012.
[4]  ČSN 73 0540-4 Tepelná ochrana budov - Část 4: Výpočetní metody, ÚNMZ Praha, červen 2005.
[5]  ČSN 73 0580-1 Denní osvětlení budov - Část 1: Základní požadavky, ČNI Praha, červen 2007.
[6]  ČSN 73 0580-2 Denní osvětlení budov - Část 2: Denní osvětlení obytných budov, ČNI Praha, červen 2007.
[7]  ČSN 73 4301 Obytné budovy, ČNI Praha, červen 2004.
[8]  Prezentace a podklady přístupné po přihlášení na webové stránce předmětu.
Doporučená literatura:
[9]  KAŇKA, Jan. Akustika stavebních objektů. Brno : ERA, 2009. 145 s. Edice Technická knihovna. ISBN 978-80-7366-140-3.
[10]  KAŇKA, Jan., NOVÁČEK, Jiří. Stavební fyzika 3: Akustika pozemních staveb. Praha : ČVUT v Praze, 2015. 129 s. ISBN 978-80-01-05674-5.
[11]  VYCHYTIL, Jaroslav. Stavební světelná technika - cvičení. Praha : Nakladatelství ČVUT v Praze, 156 s. 2015.ISBN 978-80-01-05858-9.
[12]  VYCHYTIL, Jaroslav., KAŇKA, Jan. Stavební světelná technika - přednášky. Praha : Nakladatelství ČVUT v Praze, 176 s. 2016. ISBN 978-80-01-06060-5.
[13]  Webové stránky vyučujících.

Stavební fyzika 1

Tepelná ochrana budov Šíření tepla, Fourierovy zákony, tepelný odpor, součinitel prostupu tepla, průměrný součinitel prostupu tepla, energetická náročnost budov, potřeba tepla na vytápění, dodaná energie, primární energie, difúze a kondenzace vodní páry, nejnižší vnitřní povrchová teplota, riziko růstu plísní, tepelné mosty a vazby. Světelná technika a akustika Sluneční záření a jeho význam. Stanovení polohy Slunce na obloze pomocí početních a grafických metod. Proslunění a oslunění. Význam pojmů, legislativní požadavky. Denní osvětlení. Kritéria a limity. Osvětlovací systémy. Princip určení činitele denní osvětlenosti výpočtem a měřením. Složky činitele denní osvětlenosti. Kvalitativní hledisko denního osvětlení (rovnoměrnost, směr dopadu světla a pod.). Pojmy zvuk a hluk. Kritéria a limity. Akustické veličiny, jejich značení a výpočet. Šíření zvuku ve venkovním a v uzavřeném prostoru. Útlum zvuku vlivem clony. Pole přímých a odražených vln. Doba dozvuku a poloměr dozvuku. Konstrukce na pohlcování zvuku. Konstrukční akustika. Vzduchová neprůzvučnost - vážená × stavební. Kročejový hluk. Vliv vedlejších cest při šíření zvuku konstrukcí.

Povinná literatura:
[1]   KAŇKA, J. - NOVÁČEK, J.: Stavební fyzika 3 - Akustika pozemních staveb, ČVUT v Praze, Praha 2015, ISBN 978-80-01-05674-5.
[2]   VYCHYTIL, J. - KAŇKA, J.: Stavební světelná technika - přednášky. ČVUT v Praze, Praha 2016, ISBN 978-80-01-06060-5.
[3]   VYCHYTIL, J.: Stavební světelná technika - cvičení, ČVUT v Praze, Praha 2015, ISBN 978-80-01-05858-9.
Doporučená literatura:
[4]   HALAHYJA, M. - STERNOVÁ, Z. - CHMÚRNY, I.: Stavebná tepelná technika, Jaga group, Bratislava 2001, ISBN 80-88905-04-4.
[5]   KITTLER, R. - KOCIFAJ, M. - DARULA, S.: Daylight Science and Daylight Technology. Springer Science + Business Media, London 2012, ISBN 978-1-4419-8815-7.
[6]   HAGENTOFT, C-E.: Introduction to building physics, Studentlitteratur, Lund 2001, ISBN 9789144018966.
[7]   KAŇKA, J.: Akustika stavebních objektů, ERA, Brno 2009, ISBN 978-80-7366-140-3.

Stavební fyzika 2

Rozšíření a doplnění znalostí ze základního kurzu stavební fyziky. Detailní rozbor okrajových podmínek pro výpočty, řídící rovnice, součinitel prostupu tepla oken a lehkých plášťů, lineární a bodový činitel prostupu tepla, dvouplášťové konstrukce, průkaz energetické náročnosti budovy, tepelná ochrana historických budov, komplexní úlohy tepelné techniky. Slunce a sluneční záření, vliv velikosti a polohy osvětlovacího otvoru, vliv předsazených konstrukcí na osvětlení, volba barevností povrchů, riziko oslnění, zvukové izolace, výpočtové stanovení neprůzvučnosti, šíření zvuku v interiérech budov, význam pohltivých a odrazivých vlastností stavebních konstrukcí, snižování hluku konstrukčním návrhem, šíření zvuku z budovy do vnějšího prostoru, potřebné vlastnosti navrhovaných clon.

Povinná literatura:
[1]  Vyhláška MPO ČR č. 264/2020 Sb. o energetické náročnosti budov.
[2]  ČSN 73 0540 Tepelná ochrana budov - Část 1-4, ÚNMZ Praha, říjen 2005-2012
[3]   KAŇKA, Jan., NOVÁČEK, Jiří. Stavební fyzika 3: Akustika pozemních staveb. Praha: ČVUT v Praze, 2015. 129 s. ISBN 978-80-01-05674-5.
[4]   VYCHYTIL, Jaroslav. Stavební světelná technika - cvičení. Praha: Nakladatelství ČVUT v Praze, 156 s. 2015. ISBN 978-80-01-05858-9.
[5]   VYCHYTIL, Jaroslav., KAŇKA, Jan. Stavební světelná technika - přednášky. Praha: Nakladatelství ČVUT v Praze, 176 s. 2016. ISBN 978-80-01-06060-5.
Doporučená literatura:
[6]   ČSN 73 0532 Akustika - Ochrana proti hluku v budovách a posuzování akustických vlastností stavebních výrobků - Požadavky, ÚNMZ Praha, prosinec 2020.
[7]   ČSN EN 17037 Denní osvětlení budov, ČAS Praha, srpen 2019.
Studijní pomůcky:
[8]  Studijní pomůcky (prezentace a podklady) přístupné po přihlášení na webové stránce předmětu.

Specializovaný projekt 1

Smyslem předmětu je získat na konkrétních úlohách praktickou zkušenost s aplikací základních principů integrovaného navrhování, koncepčního řešení stavby a její optimalizace z hlediska: - konstrukčního, technologického a materiálového (včetně environmentální analýzy) - tepelně technického (systémová hranice, návrh obvodového pláště, posouzení skladeb konstrukcí) - tvorby kvalitního vnitřního mikroklimatu (výměna vzduchu, akustika, osvětlení, oslunění, přehřívání, eliminace tepelných mostů) - technických systémů (hospodaření s energiemi a zdroji). Zvýšený důraz je kladen na posouzení stavebně fyzikálních vlastností konstrukcí a vnitřního prostředí. Studenti jsou motivování k osvojení základních inženýrských dovedností při řešení témat zabývajících se problematikou environmentálně a energeticky optimalizovaných staveb a ekologické architektury, jako jsou: - formulace problému - návrh jeho řešení ve variantách - vyhodnocení jednotlivých variant a výběr optimálního řešení. Jedná se o samostatnou práci v ateliéru: „Koncepční řešení stavby nebo souboru staveb“. Zadání vychází z hotové architektonické studie.

[1]  Tywoniak, J. a kol.: Nízkoenergetické domy 3. Nulové, pasivní a další. Grada 2012. ISBN: 978-80-247-3832-1
[2]  Růžička, M.: Moderní dřevostavba. Grada 2014. ISBN: 978-80-247-3298-5
[3]  Márton, J. a kol.: Stavby ze slaměných balíků. 2018. ISBN: 978-80-260-5713-0
[4]  Kolb, J.: Dřevostavby. Systém nosných konstrukcí, obvodové pláště. Grada 2008. ISBN: 978-80-247-2275-7
[5]  Chybík, J.: Přírodní stavební materiály. Grada 2009. ISBN: 978-80-247-2532-1


Specifické požární provozy

Předmět prohlubuje základní znalost požární bezpečnosti staveb nevýrobního charakteru z bakalářského studia o problematiku požárně specifických budov a provozů. Pozornost je věnována zejména kmenovým a projektovým normám požárního kodexu, tj. českým technickým normám řady ČSN 73 08xx. Studenti jsou podrobněji seznamování s požární bezpečností následujících budov či provozů: historické budovy, výrobní objekty, garáže, budovy pro bydlení a ubytování, shromažďovací prostory, změny staveb, budovy zdravotnických zařízení a sociální péče, sklady, zemědělské objekty ad.

Povinná literatura:
[1]  POKORNÝ, Marek a HEJTMÁNEK, Petr. Požární bezpečnost staveb - Sylabus pro praktickou výuku. Praha: ČVUT v Praze, 2018. 124 s. ISBN 978-80-01-05456-7.
[2]  BUCHANAN, Andrew Hamilton a Anthony ABU. Structural design for fire safety. Second edition. Chichester, West Sussex, United Kingdom: John Wiley & Sons Inc, 2017. ISBN 978-0-470-97289-2.
Doporučená literatura:
[3]  BRADÁCOVÁ, Isabela. Požární bezpecnost staveb II: výrobní objekty. V Ostrave: Sdružení požárního a bezpečnostního inženýrství, 2008. ISBN 978-80-7385-045-6.
[4]  Fire safety of historical buildings. New York, NY: Springer Berlin Heidelberg, 2017. ISBN 978-3-319-55743-4.
Studijní pomůcky:
[5]  ČSN online: https://csnonline.agentura-cas.cz/vyhledavani.aspx

Stavební akustika a denní osvětlení

Světelná technika se zabývá dvěma hlavními částmi, prosluněním a denním osvětlením. V první částí se posluchač dozví, na které objekty jsou kladeny požadavky a jaké jsou možnosti ověření doby proslunění. Součástí této části je i souvislost výsledků s možnými okrajovými podmínkami. Druhá část se zabývá hodnocením denního osvětlení především v interiérech budov s ohledem na gradaci jasu oblohy, stínících podmínek a vlastnosti místnosti a osvětlovacího otvoru. Ve stavební akustice se studenti nejprve seznámí s pojmy zvuk a hluk, vnímáním zvuku, základními veličinami, zdroji zvuku a odpovídajícími limity. Další část tohoto studijního předmětu se zabývá šířením zvuku ve volném a difúzním poli a šířením zvuku přes překážku. Zvláštní pozornost je věnována zvukově izolačním vlastnostem dělicích konstrukcí a konstrukcím na pohlcování zvuku.

Povinná literatura:
[1]   KAŇKA, J. - NOVÁČEK, J.: Stavební fyzika 3 - Akustika pozemních staveb, ČVUT v Praze, Praha 2015, ISBN 978-80-01-05674-5.
[2]   VYCHYTIL, J. - KAŇKA, J.: Stavební světelná technika - přednášky. ČVUT v Praze, Praha 2016, ISBN 978-80-01-06060-5.
Doporučená literatura:
[3]   KITTLER, R. - KOCIFAJ, M. - DARULA, S.: Daylight Science and Daylight Technology. Springer Science + Business Media, London 2012, ISBN 978-1-4419-8815-7.
[4]   KAŇKA, J.: Akustika stavebních objektů, ERA, Brno 2009, ISBN 978-80-7366-140-3.
[5]   VYCHYTIL, J.: Stavební světelná technika - cvičení, ČVUT v Praze, Praha 2015, ISBN 978-80-01-05858-9.

Stavební tepelná technika

Tepelná technika Základní kurz stavební tepelné techniky. V první části kurzu (přednášky 1 až 2) se studenti seznámí se základní teorií šíření tepla, vzduchu a vodní páry ve stavebních konstrukcích a budovách, která je nezbytná pro další studium. Druhá část kurzu (přednášky 3 až 6) představuje stručný úvod do navrhování a realizace stavebních konstrukcí a budov z hlediska stavební tepelné techniky. Budou představeny postupy řešení několika vybraných typických praktických problémů. Součástí této části bude také stručná, základní informace vybraných diagnostických metodách používaných ve stavební tepelné technice.


Stavební tepelná technika

Předmět přehledovým způsobem probírá základní kapitoly stavební techniky s cílem poskytnout základní informaci studentům přicházejícím z nestavebních bakalářských oborů a současně doplnit znalosti a propojit je souvislostmi pro studenty přicházející ze stavebního inženýrství.

[1]  pdf z přednášek
[2]  Tywoniak a kolektiv: Pozemní stavitelství VI. Stavební fyzika, požární bezpečnost a zdravotní nezávadnost. GRADA 2014
[3]  Tywoniak, J. a kolektiv: Nízkoenergetické domy 3. Nulové, pasivní a další. GRADA 2012
[4]  aktuální odkazy na webové stránky


Thermal Protection of Buildings

Extension of knowledge from basic course of thermal protection of buildings. Input data for calculations, standard and advanced models of thermal and moisture behaviour of constructions, multidimensional heat and moisture transfer. Energy performance of buildings using dynamic simulation in hourly step. Fundamentals of CFD modelling (heat transfer by conduction, radiation and convection in building constructions and buildings).

Povinná literatura:
[1]  EN ISO 52016-1 Energy performance of buildings - Energy needs for heating and cooling, internal temperatures and sensible and latent heat loads - Part 1: Calculation procedures, CEN 2017.
Doporučená literatura:
[2]  Hugo S. L. Hens: Building Physics - Heat, Air and Moisture: Fundamentals and Engineering Methods with Examples and Exercises, Ernst & Sohn, 2012, ISBN 978-3-433-60235-5.
[3]  Knaack U. - Koenders E.: Building Physics of the Envelope (Principles of Construction), Birkhauser, 2018, ISBN 978-3-035-61145-8.
Studijní pomůcky:
[4]  Study documentation (lectures and other information) available after login to web page of the course.
[5]  Study documentation on web pages of lecturers.
[6]  Web pages of ANSYS software.

Úvod do pozemního stavitelství

Základní třídění pozemních staveb, základy konstrukcí pozemních staveb - konstrukční prvky, konstrukční systémy, technologie výstavby, postup výstavby. Výkresová dokumentace - stupně projektové dokumentace, základy zakreslování konstrukcí pozemních staveb. Základové konstrukce budov - stavební jámy, plošné základy, hlubinné základy. Spodní stavba - konstrukce, dilatace, hydroizolace. Nosné konstrukce budov - svislé nosné konstrukce, vodorovné nosné konstrukce, konstrukce zastřešení - stavebně technická řešení. Předsazené konstrukce, schodiště a rampy - konstrukční a materiálová řešení. Kompletační konstrukce - druhy, technologie, stavebně technická řešení.

Povinná literatura:
[1]   Hájek, P. a kolektiv: Pozemní stavitelství I - Základní požadavky a konstrukční systémy budov, učebnice pro SPŠ stavební, Grada, 2014, s. 144, ISBN 978-80-247-5101-6
[2]   Hájek, P. a kol: Konstrukce pozemních staveb 1 - Nosné konstrukce I, Nakladatelství ČVUT, 2007, s. 260, ISBN 978-80-01-03589-4
Doporučená literatura:
[3]   Hájek, P. a kol.: Pozemní stavitelství II, Sobotáles, 2007, s. 240, ISBN 978-80-86817-22-4
[4]   Barry R.: The Construction of Building, Volume 1, Publisher: Wiley-Blackwell, 1993, ISBN 10: 0632026154 ISBN 13: 9780632026159

Biologická degradace staveb

Cílem předmětu je seznámit studenty s mechanismy degradace stavebních materiálů a konstrukcí, které jsou způsobeny mikroorganismy, případně vyššími organismy a živočichy. Přítomností mikroorganismů bývají v různé míře zasaženy veškeré části stavebního díla a to, jak novodobé, tak historické objekty. Pravá příčina biodegradace bývá často zaměňována za důsledky působení klimatických vlivů. Odstranění biotických činitelů tím bývá oddáleno, či vůbec znemožněno. Mikrobní napadení staveb sebou nese i riziko vzniku zdravotních problémů, což je v současné době stále více studovaná problematika. Předmět dále obsahuje i výklad o použití biocidů a dalších prostředků pro ochranu staveb. Dále jsou studenti seznámeni s praktickými ukázkami z terénních výzkumů.

[1]  Wasserbauer, R. Biologické znehodnocení staveb. Praha: ABF - Arch, 2000. ISBN 80-86165-30-2.
[2]  Witzany, J.; Wasserbauer, R.; Čejka, T.; Kroftová, K.; Zigler, R., Obnova rekonstrukce staveb. Poruchy, degradace, sanace, Praha: CTU. Czech Technical University Publishing House, 2018. ISBN 978-80-01-06360-6.


BIM Graphisoft ArchiCAD

Výuka je zaměřena na aplikování základních principů informačního modelování budov - BIM (Building Information Modeling) v Archicadu 25. Je určena pro začátečníky nebo mírně pokročilé uživatele SW Archicad. Není vyžadována žádná předchozí zkušenost s projektováním BIM.

[1]  Referenční příručka Archicadu 25
[2]  Martin Černý a kolektiv: BIM Příručka , Odborná rada pro BIM, 2013
[3]  ČSN ISO 16739 Datový formát Industry Foundation Classes (IFC) pro sdílení dat ve stavebnictví a ve facility managementu, srpen 2014
[4]  knihovny prvků https://bimcomponents.com/
[5]  knihovny prvků http://bimobject.com/en
[6]  knihovny prvků http://www.bimproject.cz/


Systémy CAD: AutoCAD pokročilý

Jsou probírány pokročilé funkce AutoCADu se zaměřením na stavaře a architekty a možnosti uživatelského přizpůsobení a rozšíření (mj. i pomocí jazyka AutoLISP), jež výrazně zefektivní práci v programu. Z funkcí AutoCADu se jedná např. o externí reference, dynamické bloky, parametrické vazby, rychlý výběr, pokročilá práce s hladinami, extrakce dat a datová propojení (automatické generování výpisů prvků), palety nástrojů, sady listů, Express Tools, čištění a restaurování výkresu aj. V části věnované uživatelskému přizpůsobení bude probírána tvorba uživatelských čar a šrafovacích vzorů, přizpůsobení pásu karet, definování vlastních klávesových zkratek, základy využití jazyka AutoLISP k naprogramování jednoduchých vlastních příkazů.

[1]  https://help.autodesk.com/view/ACD/2022/ENU/
[2]  https://help.autodesk.com/view/ACD/2022/CSY/


Systémy CAD: AutoCad 1

Předmět uvádí studenta do automatizace projektových prací. Seznamuje ho obecně s CAD systémy ve stavebnictví. Konkrétně jde o praktické zvládnutí programu AUTOCAD ve 2D. Zakreslení půdorysu objektu, jeho okótování. Použití bloků a knihoven. Tisk v různých měřítkách a na různé formáty papíru. Výstup ve formátu DWF. Zakreslení pohledů a řezů, detailů. Tabulky, jejich převod do excelu, úprava a zpětné vložení do AutoCADu. Rozpisky.

[1]  [1] Nápověda programu AutoCAD
[2]  [2] Finkelstein Ellen: Mistrovství v AutoCADu Kompletní průvodce pro verze 2009 a 2010, Computer Press Brno 2010


Lehké obvodové pláště a prosklené konstrukce

Předmět seznamuje se základy potřebnými pro navrhování lehkých obvodových plášťů, prosklených střech a světlíků, je zaměřen na materiálové charakteristiky a optimální výběr zasklívacích jednotek, jejich výrobu a aplikaci. Studenti jsou seznámeni s požadavky na tyto konstrukce s konstrukčními zásadami a principy návrhu těchto konstrukcí včetně konkrétního příkladu konstrukčního řešení a vhodné materiálové základny Studentům jsou ukázány možnosti využití skla v architektuře včetně realizovaných konstrukcí.

[1]  Hájek - Novák - Šmejcký: Konstrukce pozemních staveb 30 - Kompletační konstrukce. Praha, ČVUT 2002, ISBN 80-01-02506-3
[2]  Florián: Inteligentní skleněné fasády. Praha, ČVUT 2005, ISBN 80-01-03195-0
[3]  Kolektiv: Ročenky ČKLOP 2016. - 2022 Praha, Česká komora lehkých obvodových plášťů 2016 - 2022, ISBN 978-80-905654-3-2


Přírodní stavební materiály

Cílem předmětu X124PSM je podat studentům programu Stavební inženýrství ucelený přehled o využití přírodních stavebních materiálů v moderním stavitelství. Problematika snižování negativních dopadů výstavby na životní prostředí vede ke snaze ve vyšší míře využívat environmentálně šetrná řešení, maximální využití přírodních materiálů je jedním z možných řešení. Náplní předmětů je přehled přírodních stavebních materiálů, jejich vlastnosti a způsob aplikace v konstrukcích pozemních staveb. Důraz přitom je kladen na řešení konkrétních stavebních konstrukcí, prvků a stavebních detailů. Zároveň je tato problematika zařazena do širšího kontextu udržitelné výstavby. Předmět navazuje a doplňuje stávající předměty vyučované na Katedře konstrukcí pozemních staveb.

Doporučená literatura:
[1]   Márton, J. a kol.: Stavby ze slaměných balíků. 2018. ISBN: 978-80-260-5713-0
[2]   Kolb, J.: Dřevostavby. Systém nosných konstrukcí, obvodové pláště. Grada 2008. ISBN: 978-80-247-2275-7
[3]   Chybík, J.: Přírodní stavební materiály. Grada 2009. ISBN: 978-80-247-2532-1

Inženýrství v rozvojových zemích 1    

In the long run, organisations that work in developing or climatically different countries have to cope with shortage of civil engineers and experts capable of working in environments that are entirely different in terms of culture, climate, and social and economic arrangements. The course aims to offer basic information about the specifics of working in these regions to students.

[1]  1.The Barefoot Architect - Johan van Lengen
[2]  2. Engineering in Emergencies: A Practical Guide for Relief Workers - Jan Davis & Robert Lambert
[3]  3. Earth Construction Handbook: The Building Material Earth in Modern Architecture - Gernot Minke
[4]  4. Building with Earth: Design and Technology of a Sustainable Architecture - Gernot Minke
[5]  5. Bamboo: The Gift of the Gods - Oscar Hidalgo-Lopez


Stavební fyzika - osvětlení, akustika

Předmět svým zaměřením doplňuje povinné předměty 124SF1, 124SF01 a 124SFA. Důraz je kladen na pochopení a důkladné procvičení probírané látky. Studenti se jednak zdokonalí v řešení úloh probíraných v rámci povinných předmětů a jednak si rozšíří teoretické i praktické znalosti o další oblasti stavební světelné techniky a stavební akustiky. Těchto znalostí mohou využít při návrhu vnitřních prostorů v rámci projektů a ateliérů a samozřejmě v praxi. Předmět je vhodné si zapsat ve stejném semestru jako jeden z výše uvedených povinných předmětů.

Povinná literatura:
[1]   VYCHYTIL, Jaroslav. Stavební světelná technika - cvičení. Praha : Nakladatelství ČVUT v Praze, 156 s. 2015.
Nezařazeno:
[2]  SBN 978-80-01-05858-9

Ochrana a nová využití továrních komínů

Tovární komíny patří mezi výrazné doklady historického vývoje, pokroku a technické vyspělosti lidstva během posledních tří století. Postupem doby se společně s průmyslovými stavbami staly součástí našeho kulturně historického dědictví, které je v naší republice, jejíž území patřilo k nejprůmyslovějším oblastem Rakouska-Uherska, unikátní v celosvětovém měřítku. V České republice je značné, stěží vyčíslitelné množství továrních komínů, které již dávno pozbyly svého původního účelu. Takové nalezneme nejen v nefunkčních nebo opuštěných továrnách, ale i v těch dosud provozovaných. Majitel je pak vždy postaven před otázku, co s ním. Jako první řešení se pochopitelně nabízí demolice, jenže ta není nejlevnější a někdy majitele odradí. Pak jsou komíny nezřídka ponechány ladem, jejich osud bývá nejistý a mnohdy determinovaný náhodou. Netečný přístup ke komínům bohužel převládá u stavebníků, resp. developerů. Komín berou nesentimentálně jako materiálovou obálku a pomíjejí, či, snad i záměrně, odsouvají do pozadí jeho historicko-kulturní a technickou hodnotu, která ovlivňuje charakter a atmosféru místa. A pokud si hodnotu komína uvědomují, pak není samozřejmostí, že s ním umí ve svých projektech vhodně pracovat. Samozřejmě je tu i ekonomická stránka věci. Dnešní developerské projekty jsou optimalizovány na co největší ekonomické zužitkování parcely, a zde nemusí být pro tradiční hodnoty místo. Bohužel až příliš často jsme svědky promarněných příležitostí při budování nových staveb na parcelách po průmyslových areálech. Výstavbou na očištěném brownfieldu je smazána historie místa, všechny identifikátory doby jsou v tu chvíli pryč. Začíná se psát nová kapitola místa, která však nenavazuje na jeho kulturně historický odkaz. A právě tento předmět chce ukázat, že tovární komíny mají určité hodnoty a že je třeba je patřičně chránit s tím, že je tu i určitý potenciál dát jim nové funkce.

[1]  VONKA, Martin a HORÁČEK, Michal. Tovární komíny. Nové využití ikon průmyslového věku. 2020.
[2]  VONKA, Martin a HORÁČEK, Michal. Tovární komíny. Pády ikon průmyslového věku. 2018.
[3]  VONKA, Martin. Tovární komíny: funkce, konstrukce, architektura. 2014.
[4]  VONKA, Martin a KOŘÍNEK, Robert. Komínové vodojemy: funkce, konstrukce, architektura. 2015.
[5]  VONKA, Martin et al. Komínové vodojemy: situace, hodnocení, možnosti. 2015.
[6]  KLOKNER, František. O továrních komínech (rozšířený otisk z časopisu Vynálezy a pokroky), 1906.
[7]  www.tovarnikominy.cz
[8]  www.fabriky.cz


BIM pro pozemní stavby 1

Informační model budovy (BIM) základní principy tvorby informačního modelu budovy v oblasti pozemních staveb, specifika BIM modelování. Informační model budovy v životním cyklu budovy: informace požadované v průběhu projekční části, v průběhu výstavby a během užívání dokončené budovy. Předmět využívá softwarovou základnu Autodesk Revit. Komplexní přehled o BIM problematice i na jiných platformách. V praktické části předmětu je cílem procvičit tvorbu informačního modelu budovy jednoduché budovy (BIM) na platformě Autodesk Revit.

[1]   http://issuu.com/czbim/docs/bim-prirucka-2013-v1
[2]   http://issuu.com/oktaedr/docs/oktaedr_revit_ve_stavebni_praxi
[3]   Revit help, uživatelská fóra a výuková videa


Demolice staveb a recyklace materiálů

Využití stavebních odpadů z demolic z výroby stavebních hmot a z jiných odvětví ve stavebnictví s cílem : výrazného snížení objemů skládkovaných materiálů, snížení spotřeby primárních surovin, nového pohledu na návrh staveb a konstrukcí v souladu s uzavřeným životním cyklem. Legislativa, stupě recyklace ve vyspělých zemích, recyklace v CR, možnosti recyklace staveb a konstrukcí, návrh konstrukcí z hlediska udržitelného rozvoje, minimalizace skládkování, příklady a ukázky recyklačních technologií, maloodpadové technologie

[1]  Zákon č. 541/2020 Sb.Zákon o odpadech
[2]  Vyhláška č. 8/2021 o Katalogu odpadů a posuzování vlastností odpadů (Katalog odpadů)
[3]  Vyhláška č. 273/2021 Sb.Vyhláška o podrobnostech nakládání s odpady
[4]  Šenitková I.: Ekologia ve stavebníctve, Rektorát technické university v Košicích, 1998
[5]  Pytlík P.: Ekologie ve stavebnictví, SPvS a MŽP ČR, 1997


Energy Optimised Timber Buildings

The aim is to present a complex overview on energy efficient timber structures. Basic theoretical and design principals are presented. The lectures are focused on following technologies of timber structures: (i) heavy timber skeleton systems, (ii) light timber structures based on 2x4. (iii) CLT, (iv) log house. All technologies of timber structures are presented in structural and building physics context of low energy and passive buildings.

[1]  Twist Huel, Lancashire Robin:Timber Frame Construction, TRADA Technology Ltd; 4Rev Ed edition, 2007, ISBN-13: 978-1900510561
[2]  Abi Aghayere, Jason Vigil: Structural Wood Design - ASD/LRFD, CRC Press, ISBN 9781498749855
[3]  Anthony F. Zaya, Tim Diener: Heavy Timber Structures: Creating Comfort In Public Spaces, Schiffer Publishing Limited 2017, ISBN - 13-9780764354205
[4]  Donald B. Corner, Jan C. Fillinger, Alison G. Kwok: Passive House Details: Solutions for High-Performance Design, Routledge 2017, ISBN-13: 978-1138958265


Lehké obvodové pláště budov

Předmět seznamuje se základy potřebnými pro navrhování lehkých obvodových plášťů, prosklených střech a světlíků, je zaměřen na materiálové charakteristiky a optimální výběr zasklívacích jednotek, jejich výrobu a aplikaci. Studenti jsou seznámeni s požadavky na tyto konstrukce s konstrukčními zásadami a principy návrhu těchto konstrukcí včetně konkrétního příkladu konstrukčního řešení a vhodné materiálové základny Studentům jsou ukázány možnosti využití skla v architektuře včetně realizovaných konstrukcí.

[1]  Hájek - Novák - Šmejcký: Konstrukce pozemních staveb 30 - Kompletační konstrukce. Praha, ČVUT 2002, ISBN 80-01-02506-3
[2]  Florián: Inteligentní skleněné fasády. Praha, ČVUT 2005, ISBN 80-01-03195-0
[3]  Kolektiv: Ročenky ČKLOP 2016. - 2022 Praha, Česká komora lehkých obvodových plášťů 2016 - 2022, ISBN 978-80-905654-3-2


Numerická analýza konst. pozem. stav.

Předmět je zaměřen na praktické modelování různých konstrukčně-statických problémů zejména. Věnovat se budeme i problémům optimalizace konstrukcí. Cílem je naučit se definovat problém, převést jej na matematický model, navrhnout algoritmus řešení a tento algoritmus zapsat v excelu nebo ve VBA. Dozvíte se, jak účelně používat Excel a psát aplikace, aby jste je mohli používat i po letech. Určitě se také něco dozvíte o numerickém modelování. Excel používám pro práci už 25 let a rád Vás naučím jak jej efektivně používat nejen v modelech pro analýzu budov. Nečekejte velkou vědu, ale spíše praktický přístup k problémům, se kterými se budete setkávat v praxi.

[1]  Orvis, William J, Karas, Tomáš: Excel pro vědce a inženýry. ISBN: 80-85896-49-4


Poruchy a rekonstrukce budov 1

V rámci předmětu se studenti seznámí s mechanismy degradačních procesů a poruch staveb podle použitých stavebních materiálů, s konstrukčně statickou a analytickou problematikou poruch, sanací a obnovy dalších nosných konstrukcí historických staveb. Přednášky, strukturované do tematických okruhů, budou zahrnovat zejména: seznámení se zásadami a stavebními řády uplatňovanými ve stavebním řešení historických staveb a jejich částí, základní konstrukčně statickou a materiálovou problematiku historických staveb, rozbor degradačních procesů, účinků a vlivů proměnných v čase, které společně s transportními procesy ovlivňují životnost, trvanlivost a stavebně technický stav historických objektů, metody a procesy uplatňované při obnově a rekonstrukci historických staveb, stavebně-technického stavu historických staveb a znalost diagnostických metod a postupů uplatňovaných při průzkumu a monitoringu historických staveb.

Povinná literatura:
[1]   Witzany, J.; Wasserbauer, R.; Čejka, T.; Kroftová, K.; Zigler, R., Obnova rekonstrukce staveb. Poruchy, degradace, sanace, Praha: CTU. Czech Technical University Publishing House, 2018. ISBN 978-80-01-06360-6.
Doporučená literatura:
[2]  Škabrada, J.: Konstrukce historických staveb, ARGO, Praha 2007, ISBN 80-7203-548-7
[3]  Vinař J. a kol: Historické krovy - Typologie, průzkum, opravy. Grada Publishing, a.s., Praha, 2010

Střešní pláště budov

Konstrukční zásady návrhu střešních plášťů šikmých i strmých střech. Návrh střešních plášťů z hlediska požadavků: stavebně fyzikálních, hydroizolačních, provozních, statických, požárních, akustických, biologických, chemických, životnosti i recyklace. Principy návrhu doplňkových prvků a detailů střešních plášťů plochých, šikmých i strmých střech v návaznosti na uvedené požadavky a dané okrajové podmínky.

[1]  Hanzalová - Šilarová: Konstrukce pozemních staveb 40 - Zastřešení. Praha, ČVUT 2002
[2]  Oláh : Strešné pláště podkroví a nadstaveb, Jaga group, Bratislava 2000
[3]  Oláh-Mikuláš-Mikulášová:Šikmé střechy. Jaga group, Bratislava 2002
[4]  Kolektiv autorů: Pravidla pro navrhování a provádění střech - Cech klempířů, pokrývačů a tesařů ČR 2014, ISBN 978-80-260-6187-8
[5]  Hájek, P. a kolektiv: Pozemní stavitelství II, Učebnice pro střední školy se stavebním zaměřením, Praha, Sobotáes 2022, ISBN 978-80-86817-50-7.


Zakreslování stavebních konstrukcí

Předmět je zaměřen na zakreslování stavebních výkresů a základy AutoCADu.

[1]  1. ČSN 01 3420:2004 - Výkresy pozemních staveb - Kreslení výkresů stavební části.
[2]  2. Čítanka výkresů ve stavebnictví - Doseděl a kol., SOBOTÁLES 1999 + doplněk 2005
[3]  3. Cvičení z pozemního stavitelství - Jan Novotný, SOBOTÁLES 2009
[4]  4. Online nápověda AutoCADu dostupná z: https://help.autodesk.com/view/ACDLT/2023/CSY/


 

Zpět na:
Stránku ČVUT
Stránku fakulty
Seznam kateder

Problémy, připomínky a doporučení směrujte prosím na
webmaster@fsv.cvut.cz